ελληνική μουσική
    537 online   ·  210.840 μέλη

    Η κακομεταχείρηση των ζώων

    MariannaLappa
    27.04.2009, 22:29

    Τις προάλλες είδα σε μια εκπομπή στην τηλεόραση ένα video σχετικά με το πώς κάποιοι άνθρωποι (?) κακομεταχειρίζονται τα ζώα με σκοπό να τους πάρουν τη γούνα, το μαλλί και το δέρμα τους. Οι εικόνες που έδειχνε ήταν πραγματικά φρικιαστικές, καλύτερα να μη σας τις περιγράψω...

    Κι όλα αυτά για να αγοράζουν μετά κάποιοι άλλοι "άνθρωποι" γούνες, δερμάτινα κ.τ.λ. και να καμαρώνουν. Εγώ αυτό το βρίσκω τουλάχιστον εγκληματικό. Για να φοράνε δηλαδή μερικοί (και δυστυχώς δεν είναι λίγοι) ρούχα, παπούτσια ή να έχουν τσάντες δερμάτινες, να πρέπει δηλαδή να συμπεριφερόμαστε έτσι στα ζώα. Ειδικά σήμερα, που υπάρχουν χιλιάδες άλλα υλικά με τα οποία μπορούμε κάλλιστα να παράγουμε τα ίδια ακριβώς εμπορεύματα.

    Καλό θα ήταν κατά τη γνώμη μου να μειώσουμε όλοι την κατανάλωση εμπορευμάτων που προέρχονται από τα ζώα κατ' αυτόν τον τρόπο. Γιατί όλες αυτές οι βιομηχανίες σε μας στηρίζονται...

    Ακούω και τις δικές σας απόψεις επί του θέματος


    Liza32
    28.04.2009, 17:55

    Συμφωνώ μαζί σου. Παλιότερα μου έκαναν δώρο ενα δερμάτινο αλλά δεν το φόρεσα ποτέ. Εχω βλέπεις υπο την προστασία μου δυο ζωάκια, και είναι ένας ακόμα λόγος για τον οποίο είμαι πιο ευαισθητοποιημένη απέναντι στο ζήτημα.


    kithara-woman
    28.04.2009, 23:48

    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και χαίρομαι που ένα νέο παιδί σκέφτεται έτσι,αυτό μου δίνει μια ελπίδα για το μέλλον.

    Υπάρχουν τόσα υλικά να κατασκευάσουμε τα πάντα.Ο άνθρωπος κάποτε πρέπει να καταλάβει ότι δεν είναι ο μοναδικός κάτοικος στη γη και δεν έχει δικαιώματα πάνω σε όλους τους ζωντανούς οργανισμούς.Κάθε ύπαρξη είναι μοναδική.

    Τι θα κερδίσει ένας "άνθρωπος" αν φορέσει ένα δερμάτινο ή μια γούνα;Θα νιώσει ωραία όταν ξέρει ότι ένα αθώο ζωάκι βασανίστηκε;Θα ήθελε να είναι στην θέση του ή στη θέση μιας μάνας-σε όποιο ζώο και να ανήκει αυτή-που θα βλεπει να της κλέβουν βάναυσα το μικρό της για να καταλήξει τσάντα στα χέρια μιας πλούσιας κακομαθημένης;Τι σημασία έχει που δεν μιλάνε τα ζώα;Εχουν πολύ πιο ευγενικά αισθήματα από τον πολιτισμένο(????) άνθρωπο.

    Επίσης έχουν ακουστεί διάφορα και για το τσίρκο,πόσο βασανίζονται τα ζώα.Λογικό είναι,ένα ζώο με μεγάλη δύναμη όπως ο ελέφαντας πως θα μπορούσε να κάνει ένα νούμερο και όχι να το σκάσει απ'το κλουβί του,που θα μπορούσε να το κάνει όποτε ήθελε,να σπάσει τις αλυσίδες,αλλά διαλέγει να υποτάσσεται;Πως αλλιώς θα το διάλεγε παρά με το ξύλο;Τα ζώα αυτά είναι φτιαγμένα να ζουν ελέυθερα.


    MariannaLappa
    29.04.2009, 17:44

    Παράθεση:

    Το μέλος kithara-woman στις 28-04-2009 στις 23:48 έγραψε...

    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και χαίρομαι που ένα νέο παιδί σκέφτεται έτσι,αυτό μου δίνει μια ελπίδα για το μέλλον.

    Υπάρχουν τόσα υλικά να κατασκευάσουμε τα πάντα.Ο άνθρωπος κάποτε πρέπει να καταλάβει ότι δεν είναι ο μοναδικός κάτοικος στη γη και δεν έχει δικαιώματα πάνω σε όλους τους ζωντανούς οργανισμούς.Κάθε ύπαρξη είναι μοναδική.

    Τι θα κερδίσει ένας "άνθρωπος" αν φορέσει ένα δερμάτινο ή μια γούνα;Θα νιώσει ωραία όταν ξέρει ότι ένα αθώο ζωάκι βασανίστηκε;Θα ήθελε να είναι στην θέση του ή στη θέση μιας μάνας-σε όποιο ζώο και να ανήκει αυτή-που θα βλεπει να της κλέβουν βάναυσα το μικρό της για να καταλήξει τσάντα στα χέρια μιας πλούσιας κακομαθημένης;Τι σημασία έχει που δεν μιλάνε τα ζώα;Εχουν πολύ πιο ευγενικά αισθήματα από τον πολιτισμένο(????) άνθρωπο.

    Επίσης έχουν ακουστεί διάφορα και για το τσίρκο,πόσο βασανίζονται τα ζώα.Λογικό είναι,ένα ζώο με μεγάλη δύναμη όπως ο ελέφαντας πως θα μπορούσε να κάνει ένα νούμερο και όχι να το σκάσει απ'το κλουβί του,που θα μπορούσε να το κάνει όποτε ήθελε,να σπάσει τις αλυσίδες,αλλά διαλέγει να υποτάσσεται;Πως αλλιώς θα το διάλεγε παρά με το ξύλο;Τα ζώα αυτά είναι φτιαγμένα να ζουν ελέυθερα.



    Ακριβώς. Ο άνθρωπος δεν έχει κανένα απολύτως δικαίωμα να εκμεταλλεύεται έτσι τα ζώα, μόνο και μόνο επειδή αυτά δεν μπορούν να φέρουν αντίσταση.

    Όσο για τα τσίρκο που λες, εννοείται πως κι εκεί η κατάσταση δεν πάει άλλο. Μια φορά έχω πάει ως τώρα σε τσίρκο και δε νομίζω να ξαναπάω λόγω αυτού. Μα είναι δυνατόν να βλέπεις ζώα όπως ο ελέφαντας, για παράδειγμα, που αναφέρεις να κάνουν τέτοια νούμερα, να χορεύουν, να ανεβαίνουν σκαλοπάτια σα να είναι άνθρωποι κ.τ.λ. ...? Εγώ πραγματικά τα λυπάμαι. Και σκεφτείτε τι τραβάνε μέχρι να τους μάθουν αυτά τα νούμερα. Εκεί είναι το χειρότερο...