ελληνική μουσική
    489 online   ·  210.840 μέλη

    Ερώτηση για ένα σετ ηχεία από Thomann

    damos
    28.04.2009, 16:49

    ΤΟ ΣΕΤ ΠΟΥ ΣΚΕΥΤΟΜΑΙ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΩ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ http://www.thomann.de/gr/the_box_paset_1512p.htm ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΠΩ ΓΙΝΕΤΕ ΤΟ ΓΟΥΦΕΡ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ 4ΟΜΣ ΚΑΙ ΟΙ ΔΟΡΥΦΟΡΟΙ 8.ΠΩΣ ΘΑ ΤΑ ΣΥΝΔΕΣΩ ΣΤΟΝ ΕΝΙΣΧΥΤΗ.ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΕΤ Η ΤΟ http://www.thomann.de/gr/peavey_pro12_messengerserie_bundle.htm

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 28-04-2009 17:00 ]


    noizreduction
    28.04.2009, 17:07

    Woofer? Συχνοτητα 8Ω? Νομιζω πως τα εχεις μπερδεψει!

     

    Τα Ohms ειναι η αντισταση του ηχειου κι οχι η...συχνοτητα!!

    Ο τροπος συνδεσης ειναι απλος..Απο τον ενισχυτη το καλωδιο καταληγει στο ηχειο! Εαν δεν εχεις ξαναδουλεψει ηχεια καλυτερα να στα συνδεσει καποιος πιο εμπειρος γιατι αφενος μεν μπορει να κανεις ζημια, αφετερου μπορει να παθεις κι εσυ καμια ζημια.

    Γι' αυτο προχωρα στην αγορα οποιουδηποτε υλικου για ηχο με την επιβλεψη καποιου που ξερει απο αυτα!


    damos
    28.04.2009, 23:28

    ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΑΙΟ ΦΙΛΕ ΤΑ ΜΠΕΡΔΕΨΑ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΞΕΡΩ ΝΑ ΤΑ ΣΥΝΔΕΩ.ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ 2 ΣΕΤ ΠΟΙΟ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ??


    noizreduction
    28.04.2009, 23:40

    Εχω δουλεψει με Peavey και νομιζω πως ειναι πιο αξιοπιστα και αξιομαχα απο τα T bone που ειναι της thomann. Απο την αλλη δεν μας λες για τι δουλεια τα χρειαζεσαι, οποτε ειναι δυσκολο να βγαλουμε ενα γενικο συμπερασμα κοιταζοντας μονο 2 πακετα.


    Πχ εαν τα θες για προβα, καλτυερα παρε τα tbone γιατι εαν σου καει καποιο ( λογω υπερβολικης εντασης ) δε θα στεναχωρεθεις τοσο, οσο εαν σου καιγοταν ενα ακριβο peavey.

     

    Παντως, επειδη εαν οντως ηξερες δε θα εκανες ερωτηση για τα Ohms λεγοντας πως ειναι συχνοτητες, δεν ειναι ντροπη να λες πως δεν ξερεις για ηχεια ή για ενισχυτες και συνδεσμολογιες! Εαν οντως δε ξερεις, καλο ειναι να εχεις και καποιον που ξερει διπλα σου ( κι οχι απλως οπως το ειδε απο ενα φιλο που εστησε hi fi ηχεια ) γιατι δεν θελει πολυ να καταστραφει ενα ηχειο ( ιδιαιτερα τα φτηνα που δεν εχουν κυκλωματα προστασιας ).


    damos
    29.04.2009, 14:23

    ΟΧΙ ΦΙΛΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΗ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΑΠΛΩΣ ΜΠΕΡΔΕΥΤΗΚΑ ΚΑΙ ΕΓΡΑΨΑ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ.ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΥΝΔΕΣΙΜΟΛΟΓΙΑΣ.ΑΠΛΩς ΤΟ ΡΩΤΗΣΑ ΓΙΑΤΙ ΠΑΚΕΤΟ ΗΧΕΙΟΥ ΜΕ ΣΑΜΠ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΥΝΔΕΣΗ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ.ΔΙΝΕΙΣ ΤΗΝ ΕΞΟΔΟ ΑΠ ΤΟΝ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΣΤΟ ΣΑΜΠ ΚΑΙ ΑΠ ΤΟ ΣΑΜΠ ΣΤΟΝ ΔΟΡΥΦΟΡΟ??Η ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ??ΑΑ ΤΑ ΗΧΕΙΑ ΤΑ ΘΕΛΩ ΓΙΑ ΓΑΜΟΥΣ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΝΟΙΧΤΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ.ΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΤΑ T BONE ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΑ ΑΠ ΤΑ PEAVEY.ΓΙ ΑΥΤΟ ΡΩΤΗΣΑ ΓΝΩΜΕΣ!!


    noizreduction
    29.04.2009, 17:08

    Ειναι θεμα συχνοτητων και πακετου! Προφανως σαν εταιρια η Peavey λειτουργει διαφορετικα απο την t bone, ή το Τhomann κανει ως γνωστον stock price.

    Σημασια εχει πως συνηθως τα πακετα δορυφορων χρειαζονται ενα crossover ωστε να ελεγχθουν οι συχνοτητες που θα παρει ο δορυφορος και το woofer. Εφοσον το woofer εχει crossover, τοτε καλως!

     

    Εαν θελεις παντως να κανεις εγκατασεις σε γαμους και λοιπα Μυστηρια, να εχεις παντα και μια αδεια ή ενα μπλογκ αποδειξεων ετοιμο, εγκεκριμενο απο το κρατος...Το τελευταιο καιρο κυνηγανε αρκετα τους "ελευθερους" επαγγελματιες!


    damos
    30.04.2009, 17:31

    ΟΚ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΦΙΛΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ!!ΑΛΛΑ ΕΣΥ ΣΑΝ ΗΧΟΛΗΠΤΗΣ ΠΟΙΟ ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΕΣ ΑΠ ΤΑ 2?