ελληνική μουσική
    776 online   ·  210.833 μέλη
    ZOI
    21.03.2003, 12:47
    loipon me aformi ta logia tou kazantzaki kai tous provlimatismous tis evas na ena topic!!!ti einai eleutheria????niothete eleutheroi????skepseis pano stin eleutheria......


    k as arxiso!!!!xmmm ti einai eleutheria?diskoli erotisi mou ethesa!mallon einai to tharros tis gnomis mas.eimai eleutheri na pisteuo oti thelo ,alla niotho arketa eleutheri gia na ipostirixo pragmatika auto pou pisteuo.auto exei simasia.um..niotho eleutheri.mehri simera toulahiston o,ti periorismous mou evalan den tous afisa na me epireasoun.tora mia skepsi pano stin eleutheria.min afisete pote tin eleutheria tou mialou sas na tin klepsoun.einai aishri klopi giati ginetai me mesa opos i propaganda kai i plisi egefalou.einai pooooooooooooooli epikindini!kratiste loipon tin eleutheria sas auti me dontia kai nihia!!!!tin alli opote to apofasisete mporeite na tin apoktisete...to mialo sas omos apax kai epireastei.............palepste gia tin eleutheria sas!!!!!!
    eva
    21.03.2003, 15:34
    Ζωή με τιμά το γεγονός ότι οι προβληματισμοί μου έγιναν αφορμή να εκφράσεις εσύ την άποψή σου πάνω σ'ένα θέμα που είμαι σίγουρη ότι περνα απ'το μυαλό του καθενός δεκάδες φορές τη μέρα.
    Είμαστε πραγματικά ελεύθεροι?
    Η αλήθεια είναι ότι υπάρχουν πολλών ειδών ελευθερίες. Εσύ π.χ είπες ότι σωματική ελευθερία μπορεί να μην υπάρχει αλλά να υπάρχει πνευματική- άλλωστε τί μας διδάσκουν οι "Ελεύθεροι πολιορκημένοι"?
    Κάποιος είπε (ο Καζαντζάκης μάλλον αλλά μπορεί να κάνω και λάθος) ότι είναι ελεύθερος όποιος ελεύθερα συλλογάται, κάτι που μοιάζει μ'αυτό που εσύ είπες.
    Ο Ρίτσος όμως λέει ότι "Τα πάντα είναι ανύπαρχτα πριν τα σκεφτείς και πριν τα πράξεις. Όχι μονάχα να τα σκεφτείς, ή μονάχα να τα πράξεις, μα να τα πράξεις και να τα σκεφτείς μαζί." Επομένως μάλλον δεν είναι αρκετό μόνο να συλλογάσαι ελεύθερα αλλά και να πράττεις ανάλογα, οπότε συμμετοχή και του σώματος. Με άλλα λόγια ελευθερία "ψυχή τε και σώματι".
    Εν πάσει περιπτώση για μένα ελευθερία είναι να ζεις μεν μέσα σ'ένα κοινωνικό σύνολο που σου θέτει περιορισμούς αλλά να φιλτράρεις τον καθένα από αυτούς πριν απαγορεύσεις οτιδήποτε στον εαυτό σου. Αλλά ακόμα κι όταν παρασυρθείς και αφεθείς να ελέγχουν οι γύρω σου τη ζωή σου με τέτοιο τρόπο ώστε να ακρωτηριάζεται μέρος της προσωπικότητάς σου να έχεις το θάρρος να αντιταχθείς στο συρμό και να αποτινάξεις από πάνω σου τα οποιαδήποτε δεσμά. Νομίζω πως αυτό είναι η ελευθερία.
    Είμαι Κύπρια Ελληνίδα και κουβαλάω διπλή ιστορική δουλεία στην πλάτη μου: και την ελληνική και την κυπριακή. Το απόσπασμα του Ρίτσου που ανέφερα είναι απο ποίημα αφιερωμένο στο Γρηγόρη Αυξεντίου, ήρωα του κυπριακού αγώνα κατά της αγγλικής αποικιοκρατίας. Ο Αυξεντίου πέθανε στα 29 του χρόνια όταν οι Άγγλοι πυρπόλησαν το κρησφύγετό του. Έδιωξε όλους τους συναγωνιστές του αλλά ο ίδιος δεν παραδόθηκε. Έμεινε περιμένοντας τη φωτιά όμως μόνο τότε ένιωσε την απόλυτη ελεύθερία. Πέθανε ελεύθερος γιατί μυαλό, καρδιά, ψυχή και σώμα συμφώνησαν σ'αυτό.

    "...το ξέρεις πως έχεις ακόμη να κλάψεις πολύ
    ώσπου να μάθεις τον κόσμο να γελάει."
    Γ. Ρίτσος


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: eva στις 21-03-2003 15:37 ]
    ZOI
    21.03.2003, 22:01
    to eipe o rigas feraios k kala pou mou to thimises
    GinaDanis
    03.02.2006, 02:01
    Για μένα ελευθερία είναι να κάνεις ό,τι καλό έχεις βάλει στο νου σου, τη στιγμή που εσύ θέλεις. Να μην ισοπεδώνεσαι από τη ρουτίνα. Να ξεχωρίζεις πότε είναι η ώρα να διαπραγματευτείς με τους καθημερινούς περιορισμούς. Να κερδίζεις χρόνο & ζωή ψάχνοντας αυτό που σε γεμίζει, σε ωφελεί, σε απορροφά. *
    rory166
    03.02.2006, 14:41
    Για μενα ελευθερια ειναι να εισαι φοιτητης!!!!
    Γιωργος Πλατανιτης-ηγετικο στελεχος Ε.Φ.Φ.Ε
    (Ενωση Φραπεδοφορων Φοιτητων Ελλαδος)
    doritsa78
    03.02.2006, 15:18
    Ειναι να κανεις αυτο που θελεις στη ζωη σου,χωρις να σου το επιβαλει κανενας αλλος.Και υπευθυνος γι'αυτο που θα κανεις,ειναι ο εαυτος σου.
    houlina
    03.02.2006, 19:25
    ελευθερία είναι να μήν έχεις αισθήματα όπως φόβο, ανασφάλεια που σε κάνουνε να κρατάς μια 'πισινή΄ στη ζωή... Ελευθερία είναι να εκφράζεσαι όπως νιώθεις και προσπαθείς γι αυτά που θέλεις να πετύχεις...
    GinaDanis
    04.02.2006, 11:50
    Quote:

    Το μέλος houlina στις 03-02-2006 στις 19:25 έγραψε:

    Ελευθερία είναι να μήν έχεις αισθήματα όπως φόβο, ανασφάλεια που σε κάνουνε να κρατάς μια 'πισινή΄ στη ζωή...




    Έχεις απόλυτο δίκιο, Ηοulina.
    atrixospi8ikos
    20.05.2006, 00:01
    Ξερνάω τη μπαταρία | 2x
    δεν εκτελώ εργασία | 2x
    Δεν θέλω ενημέρωση, τροφή (κορσέ) και διασκέδαση | 2x
    γουστάρω ελευθερία
    LostInSpace
    10.09.2006, 21:35
    Ελευθερία δεν είναι να έχεις αυτό που θέλεις...
    Αλλά να θέλεις αυτό που έχεις.