ελληνική μουσική
    1139 online   ·  210.851 μέλη

    τρομπέτα ή τρομπόνι

    melxior
    06.05.2009, 14:29

    Να δωσω μερικα στοιχεια για το διλλημα μου

    Σε αρκετα μικροτερη ηλικια και για 6-7 χρονια επαιζα διαφορα πνευστα σε μια επαρχιακη φιλαρμονικη. Ξεκινησα με φλικορνο, μετα τρομπετα για 6 περιπου χρονια. Καποια στιγμη ηρθε ενας νεος δασκαλος, πολυ περισσοτερο σχετικος τουλαχιστον στην θεωρια κι αρμονια, ο οποιος αμεσως μολις με ειδε να παιζω, ειπε πως πρεπει να αλλαξω σε τρομπονι (με κλειδια) (λογω χειλιων εαν θυμαμαι καλα). Οπως θυμαμαι τον εαυτο μου (εχουν περασει ισως και 15 χρονια) επαιζα πολυ πιο ανετα και ξεκουραστα, ειδικα τις ψηλοτερες νοτες. Αυτο ομως κρατησε λιγους μηνες γιατι για προσωπικους λογους σταματησα και δεν ξαναεπιασα μουσικο οργανο ποτε.

    Τοσο η τρομπετα οσο και το τρομπονι μου αρεσουν, με ενα προβαδισμα στην τρομπετα για τον ηχο και το feeling της. Ωστοσο θυμαμαι ποσο πολυ πιο ανετα τα καταφερνα με το τρομπονι (με κλειδια μιλαμε παντα). Ειναι δυνατον τα χειλια μου να προκαλουσαν αυτη τη διαφορα, η ο νεος δασκαλος με διδαξε καλυτερα την τεχνικη?

    Νιωθω εντονα την αναγκη να πιασω μουσικο οργανο στα χειρα μου και παλι και σκεφτομαι να ξαναρχισω, απλα δεν ξερω με ποιο απο τα δυο {#emotions_dlg.crying}


    BilloukosGR
    13.05.2009, 04:54

    [ τροποποιήθηκε από τον/την BilloukosGR, 31-10-2020 14:04 ]