ελληνική μουσική
    613 online   ·  210.833 μέλη

    Αισχροκέρδεια στο Μύλο!!!

    Julia-Eirini
    11.05.2009, 19:42

    Καταρχάς λέμε τα ίδια πράγματα - απλώς από ότι φαίνεται δεν διάβασες όλα τα posts μου.

    Εγώ σε καμία περίπτωση δε μίλησα για το τι συμβαίνει στα σκυλάδικα, ούτε υποστήριξα τους μαγαζάτορες στην Ελλάδα - κάθε άλλο. 

    Αυτό που λέω είναι ότι η καθαρή αξία για το Φοίβο Δεληβοριά πχ είναι 25 ευρώ, για έναν νεότερο 15, για μια μικρή μαθητική μπάντα 5 και για κάποιον που μόλις βγήκε 10. Αυτό αν θέλουμε να επιβιώσει η μουσική στην Ελλάδα τη στιγμή που είμαστε πρώτοι σε πειρατεία και στους τζαμπατζήδες.

    Είμαι κατά της λογικής ότι ένας ξένος έχει να επιδείξει κάτι καλύτερο από έναν έλληνα στη μουσική αφού μιλάμε για μεγέθη εντελώς ασύγκριτα - είτε το πιάσεις από επίπεδο εξοπλισμού, είτε παραγωγής, είτε promotion και image making. Είναι εντελώς φαιδρό και αστήρικτο αυτό που λές ότι ένας ξένος επιδεικνύει καλύτερες υπηρεσίες από έναν έλληνα τη στιγμή που ο δεύτερος τα τρέχει όλα μόνος του, ενώ ο πρώτος έχει ολόκληρο team που φροντίζει ακόμα και το που θα κολληθούν οι στίχοι για να μην τους ξεχάσει επί σκηνής ο τραγουδιστής με βάση το πρόγραμμα...

    Δεν είναι δυνατόν να προσπαθείς να μου συγκρίνεις το χρυσό με τη λάσπη - γιατί ακριβώς η ελληνική μουσική βιομηχανία είναι σε ακριβώς αυτό το μέτρο σύγκρισης σε σχέση με την αγγλική. Το ότι το να προσπαθείς στην Ελλάδα είναι οικονομική αυτοκτονία δεν το δέχομαι γιατί είναι σαν να λες στους Έλληνες μουσικούς πηγαίντε σε άλλη χώρα. Αν αυτή είναι η άποψή σου είναι σεβαστή αλλά δεν έχει θέση στην συζήτηση αυτή αφού οι προτάσεις κινούνται γύρω από το τι θα μπορούσε να γίνει για να βελτιωθεί η κατάσταση και όχι να πούμε στους μουσικούς "είστε ηλίθιοι που κάθεστε στην Ελλάδα και το πολεμάτε...".

    Τέλος, η εμπειρία σου είναι από το Bristol. Έλα στο Λονδίνο να δεις ότι οι τιμές δεν πέφτουν με τίποτα κάτω από τις 35-40 ΛΙΡΕΣ (50 ευρώ) σε καταξιωμένους καλλιτέχνες - και πάλι φτηνότερα θα μου πεις είναι από Ελλάδα - αλλά το θέμα μας εξαρχής σε αυτό το τόπικ είναι η αισχροκέρδεια στο Μύλο και όχι πόσο πιο γαμάτο είναι το Royal Theatre...


    odis13
    11.05.2009, 20:27

    Mα σε πολλα πραματα συμφωνουμε, το αρχικο ποστ μου εγινε για να δειξει οτι ενας απο τους λογους για τους οποιους ειναι τοσο ακριβες οι τιμες ειναι το οτι υπαρχει αισχροκερδεια απο πλευρας ιδιοκτητων συναυλιακων χωρων, οπως σε σχεδον καθε τομεα της ελληνικης οικονομιας.

     

    Οσο για τους μουσικους που οικονομικα δε περνανε και πολυ καλα στη χωρα μας εννοειται πως δε το παρατανε...δε ξερω αν εισαι και εσυ μουσικος, αλλα απο οσους ξερω δεν παρατανε τη μουσικη επειδη δε παει οικονομικα καλα κανεις τους (μας) δε το παραταει. Δε προκειται να ακουσεις ποτε εμενα να λεω σε μουσικο να τα παρατησει επειδη στην Ελλαδα δεν εχει μελλον, για ονομα του θεου.

    Αλλα βεβαια...ενας φιλος και συνφορουμιτης ο οποιος ειναι απο τους μεγαλυτερους session μουσικους στην Ελλαδα μου ειχε πει ενα (θλιβερο) ανεκδοτο καποτε, και δεν επεφτε και τρομερα εξω.

     

    -Τι διαφορα εχει μια πιτσα απο εναν επαγγελματια μουσικο στην Ελλαδα?

    -Η πιτσα ταιζει μια οικογενεια.

     

     

     

     

    Αλλα και στο θεμα μας τωρα, η λυση για να αποφευχθουν τετοιες τιμολογιακες πολιτικες απο συναυλιακους χωρους ειναι να αλλαξει συμπεριφορα το αγοραστικο κοινο. Εγω προσωπικα πχ αποφευγω να πηγαινω σε μαγαζια οπως ο Μυλος καλη ωρα λογω των τιμων τους και προτιμω να βλεπω τους καλλιτεχνες που θελω σε αλλες σκηνες. Δυστυχως ομως λογω του οτι ο Μυλος κοντευει να καταντησει μονοπωλιο στη Θεσσαλονικη, πολλες φορες αποφασιζω απλα να μη παω.