ελληνική μουσική
    560 online   ·  210.844 μέλη

    Πρόβλημα με ηλεκτρικό μπάσο απο Νακα

    cortic
    07.05.2009, 14:22

    Αγόρασα πριν ένα μήνα το CB-14 st της washburn. Το πρόβλημα είναι ότι παρατήρησα μετά από λίγο ότι όταν πατάω νότες γύρω από την Α(Αb,Α#)  βουίζει και η νότα ακούγεται πολύ πιο δυνατά σε σχέση με τις άλλες το κάνει πολύ πιο αισθητά στην πιο ψιλή οκτάβα και στην Ε χορδή. Πριν λίγο παρατήρησα ότι όσο κρατάω την νότα το βουητό αυξάνεται αντί να σβήνει η νότα.

    Πήγα στον νάκα στην Ιποκράτους και με έστειλε δίπλα στον τεχνικό. Ο τεχνικός το έβαλε σε μικρούς ενυσχιτές κιθάρας σε χαμιλή ένταση και ακουγόταν μια χαρά. Άλλα το πρόβλημα φένεται σε μεγάλη ένταση και με δυνατά μπάσα οι ενυσχιτές που χρησιμοποίησε δεν βγάζαν μπάσα.

    Όταν γύρισα σπίτι ξαναδοκίμασα και το πρόβλημα παραμένει μάλιστα με τον ενυσχιτή μου στην μέση (behringer 60w) κράτισα την νότα και άρχισε να δυναμώνει όλο και πιο πολύ μέχρι που ο ενυσχιτής έτριζε.

    Επίσης όταν το πήγα στο ωδείο έκανε ακριβώς το ίδιο και στον εκεί ενισχυτή και μάλιστα είχε πολύ δυνατό βουητό και φύσημα, δεν μπορούσαμε να κάνουμε μάθημα.

    Ο ενισχυτής βέβαια ήτανε δίπλα στο μπάσο (τα ηλεκτρικά είναι active) και μάλλον αυτό έφταιγε. στο σπίτι μου ακούγεται ένα φύσημα σε πολύ υψηλή ένταση και όσο πλησιάζω το μπάσο στον ενισχυτή δυναμώνει άλλα το φύσημα παραμένει ακόμα και όταν το μπάσο είναι αρκετά μακριά.

    Στο ωδείο κάνουμε μάθημα με ένα φτηνιάρικο μπάσο και δεν έχει κανένα πρόβλιμα ούτε βουητό ούτε φύσιμα ούτε πιο δυνατά η Α.

    Ξέρει κανείς τι μπορεί να είναι;

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cortic στις 09-05-2009 01:20 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cortic στις 09-05-2009 01:22 ]


    guitarteacher
    07.05.2009, 15:17

    Καλησπερίζω όλα τα καλά παιδιά του forum{#emotions_dlg.smartass}

    Φίλτατε cortic,

    Έτσι όπως το παρουσιάζεις η κατάσταση "μυρίζει" μαγνήτη...

    Όταν λές:

    "όταν πατάω νότες γύρω από την Α(Αb,Α#)  βουίζει και η νότα ακούγεται πολύ πιο δυνατά σε σχέση με τις άλλες το κάνει πολύ πιο αισθητά στην πιο ψιλή οκτάβα και στην Ε χορδή..."

    Α εννοείς την 3η χορδή φαντάζομαι...& Ε την 4ή...Επομένως το ΄πρόβλημα παρουσιάζεται στις Χαμηλές Οκτάβες - Χαμηλή(μπάσα) συχνότητα...

    Τί ρύθμιση έχεις στον ενισχυτή..?

    ενισχυτής βέβαια ήτανε δίπλα στο μπάσο (τα ηλεκτρικά είναι active) και μάλλον αυτό έφταιγε. στο σπίτι μου ακούγεται ένα φύσημα σε πολύ υψηλή ένταση και όσο πλησιάζω το μπάσο στον ενισχυτή δυναμώνει άλλα το φύσημα παραμένει ακόμα και όταν το μπάσο είναι αρκετά μακριά..."

    Σε αυτή την περίπτωση, χαμήλωσε την ένταση (2-3 θέση το πολύ),γύρισε "πλάτη" στον ενισχυτή, και ξαναδοκίμασε...Άν το συνεχίζει, "παίξε" λίγο με τις ρυθμίσεις του ενισχυτή, "κόβοντας" λίγο τα μπάσα...

    Ό καθηγητής σου τί γνώμη έχει επί τούτου?

     Ελπίζω να σε βοηθήσουν τα ανωτέρω...

    Φιλικά,

     

     

     

     


    FARSALOZAKK
    07.05.2009, 16:08

    ειναι μαγνιτης 80% το ιδιο προβλημα το ειχαι και ενα αλλο παιδι που ξερω και τελικα το πηγε  στον στολλα η στον νακα αμα θυμαμε καλα και του περασε εναν μαγνητη emg 35-dc στα 110 ευρα! ελπιζω να σιυ εδοσα κι εγω μια εικονα....{#emotions_dlg.beer}φιλικα.........................


    cortic
    07.05.2009, 16:17

    Ευχαριστώ παιδιά. Και ο καθηγητής την γνώμη ότι κάτι τρέχει με τον μαγνίτη είχε, θα πάω αυριο να δω ο Νάκας δήνει δύο χρόνια εγκύιση οπότε δεν πιστεύω να πληρώσω καινούριο μαγνίτη.


    guitarteacher
    07.05.2009, 16:22

    ...αυτό έλειπε...


    inkve
    07.05.2009, 17:42

    Παράθεση:

    Το μέλος cortic στις 07-05-2009 στις 16:17 έγραψε...

    Ευχαριστώ παιδιά. Και ο καθηγητής την γνώμη ότι κάτι τρέχει με τον μαγνίτη είχε, θα πάω αυριο να δω ο Νάκας δήνει δύο χρόνια εγκύιση οπότε δεν πιστεύω να πληρώσω καινούριο μαγνίτη.



     

    πολυ δυσκολο να σου αλλαξουν μαγνητη χωρις να πληρωσεις...

     

    καποια δικαιολογια θα βρουνε...βεβαια δεν φταινε οι υπαλληλοι που δουλευουν εκει...φταιει η πολιτικη των καταστηματων..

     

    στο λεω για να πας προετοιμασμενος..

     

    τον θορυβο στον μαγνητη μπορουν να στον ελλατωσουν <περνωντας> καλυτερα τις συνδεσεις των ηλεκτρικων...να σου ξανακανουν δηλαδη τις κολλησεις και να προσεξουν και την μονωση

     

    παντως το βουιτο του ενισχυτη μη σε ανυσηχει και τοσο πολυ...μπορει απλα να μικροφωνιζει οταν κρατας για ωρα καποια συγκεκριμενη νοτα στις χαμηλες συχνοτητες...για αυτο και δυναμωνει η ενταση της νοτας οταν την κρατας...

    απλα συντονιζει και αρχιζει να βουιζει...ειδικα σε μεγαλυτερες εντασεις...

     

    το εχω συναντησει και εγω...

     

    ελπιζω να βρεις την ακρη με τον νακα αλλα κομματακι δυσκολο το βλεπω για αλλαγη μαγνητη..

     

     

     


    odis13
    08.05.2009, 11:27

    To προβλημα ειναι μαλλον σε καποιον μαγνητη που δεν εγινε καλα wax potted και μικροφωνιζει. Για αυτο γινεται και μονο σε υψηλες εντασεις. Μπορεις να δοκιμασεις αρχικα να κανεις ενα καλυτερο shielding/μονωση στα ηλεκτρικα του οργανου ή να αλλαξεις μαγνητη, να βαλεις κατι καλυτερο. Καινουργιος μαγνητης ομως θα σου κοστισει.

    Πανε με το μπασο στο μαγαζι, απαιτησε να σε βαλουν σε ενα ενισχυτη μπασου και αν το προβλημα γινεται και εκει και το ακουσουν και τα παιδια του μαγαζιου, ζητα να σου αλλαξουν το μπασο και να σου φερουν ενα ιδιο καινουργιο (στα πλαισια της εγγυησης).

    Αυτο αν δεν μπορεσεις να το φτιαξεις αλλιως ή δε θες να δωσεις λεφτα για νεο μαγνητη.


    cortic
    08.05.2009, 21:51

    Βρήκα τι φταίει για το βουητό στην Αb. Οταν παιζω στο ίδιο δωμάτιο με δυνατά τον ενυσχιτή και ακούγεται ένα βουητό που αυξάνει όσο κρατάω την νότα στην πραγματικότιτα πάλετε η χορδή όλο και πιο πολύ σε 5 δεύτερα πάλετε τόσο πολύ πιο δυνατά που είναι ορατό με το μάτι.

    Οπότε συντονίζει η χορδή στην συγκεκριμένη νότα και γιαυτό μικροφωνήζει.

    Πήγα στο δίπλα δωμάτιο και με τον ενυσχιτή στην ίδια ένταση δεν συντονίζει.

    Τώρα για τον θόρυβο στον μαγνίτη άμμα δεν το έχω τέζα και δεν είμαι δίπλα στον ενυσχιτή είναι μάλλον αμελιτέος. Δεν ξέρω αν θα έπρεπε να μην τον έχει καθόλου.