ελληνική μουσική
    452 online   ·  210.819 μέλη

    Εμφάνιση Ηλεκτρικής Κιθάρας

    whiterabbit
    07.05.2009, 16:44

    Γεια σε όλους!!!

    Νομίζετε οτι η εμφάνιση μιας κιθάρας καθορίζει και το στυλ που παίζει ένας μουσικός?Πρόσφατα αγόρασα μια ηλεκτρική ibanez rg350dx.Το στυλ που μου αρέσει να παίζω κινείται στα μονοπάτια της jazz-swing-blues και λιγοτερο "rock" (εντελώς soft).Αλλά την διάλεξα επειδη με βόλευε στο μπράτσο κυρίως .Νομίζεται οτι είναι αστείος κάποιος που παίζει jazz με μια τέτοια κιθάρα?{#emotions_dlg.confused1} 


    giorgosziotas
    07.05.2009, 17:14

    Άστα να πάνε σε καταλαβαίνω απόλυτα. Εμένα μ' αρέσει απίστευτα η ESP Explorer και με κρατάει πίσω το σχήμα της. Καμία σχέση με Metal αυτά που παίζω εγω δε...


    inkve
    07.05.2009, 17:22

    αστειος θα ειναι οποιος σου πει οτι εισαι αστειος που παιζεις αυτο το στυλ με ibanez κιθαρα{#emotions_dlg.biggrin}

     

    το θεμα του μπρατσου ειναι σημαντικο οταν διαλεγεις ενα οργανο..

    στην τελικη εσενα αυτο το οργανο σε βολευε και αυτο γουσταριζες να παρεις...λογαριασμο θα δωσεις??

     

    εδω ο greg howe παιζει fusion με ESP..!!

     

    σιγουρα οι ibanez δεν ειναι οι καταλληλες για αυτο το στυλ αλλα δεν εγινε και τιποτα...ετσι κι αλλιως καποια στιγμη θα αγορασεις  αλλη κιθαρα...μην απατασαι οτι θα μεινεις μονο σε μια!!{#emotions_dlg.lol}

     

    καλοπαιχτη φιλε{#emotions_dlg.thumbup}

     

     

     


    whiterabbit
    07.05.2009, 17:38

    Αυτό σκέφτομαι κι εγω..!Αφου με βόλευε(πέρασα τενοντίτιδα στο αρ. χέρι πρόσφατα)

    Έπαιξα και με Epiphone les paul που μου "ταιριάζει" σαν εμφάνιση αλλά καμία σχέση με το λεπτό και ευκολόπαιχτο μπράτσο της Ibanez!!Στο κάτω κάτω το θέμα είναι πως παίζεις οχι μια εμφάνιση!!Όπως και να'χει η κιθάρα αυτή ειναι πάρα μα πάρα πολύ καλή(και ώραία σε εμφάνιση)

    Οι μαγνήτες αλλάζουν αν θέλω να βγάλω πιο jazz ήχο ε??

    Ευχαριστώ πολύ inkve!!(α!και είμαι φίλη,οχι φίλος){#emotions_dlg.rolleyes}


    inkve
    07.05.2009, 18:04

    Παράθεση:

    Το μέλος whiterabbit στις 07-05-2009 στις 17:38 έγραψε...

    Αυτό σκέφτομαι κι εγω..!Αφου με βόλευε(πέρασα τενοντίτιδα στο αρ. χέρι πρόσφατα)

    Έπαιξα και με Epiphone les paul που μου "ταιριάζει" σαν εμφάνιση αλλά καμία σχέση με το λεπτό και ευκολόπαιχτο μπράτσο της Ibanez!!Στο κάτω κάτω το θέμα είναι πως παίζεις οχι μια εμφάνιση!!Όπως και να'χει η κιθάρα αυτή ειναι πάρα μα πάρα πολύ καλή(και ώραία σε εμφάνιση)

    Οι μαγνήτες αλλάζουν αν θέλω να βγάλω πιο jazz ήχο ε??

    Ευχαριστώ πολύ inkve!!(α!και είμαι φίλη,οχι φίλος){#emotions_dlg.rolleyes}



    ενταξει...στο φιλη η φιλος θα κολλησουμε??{#emotions_dlg.eek}{#emotions_dlg.scared}{#emotions_dlg.eek}

     

    σιγουρα καποια στιγμη η αλλαγη μαγνητων θα σε βοηθησει να βγαλεις τον ηχο που εχεις μεσα στο κεφαλι σου αλλα για πιο ψαγμενο jazz ηχο δε θα μπορει το οργανο πλεον να ακολουθησει..

     

    μη σε απασχολει τωρα αυτο...

     

    τα γουστα στον ηχο ετσι κι αλλιως αλλαζουν με τα χρονια οποτε ισως εχεις αγορασει και το οργανο που θα παιζεις μια ζωη και ακομα δεν το ξερεις!!!

     

    με τον καιρο θα ανακαλυψεις οτι σε βολευουν και αλλες κιθαρες με πολυ διαφορετικα μπρατσα με αλλο ηχο και ετσι εκτος απο επιλογες θα εχεις και καλυτερη ιδεα στο τι γυρευεις...

     

    κατσε να ευχαριστηθεις το κιθαρονι που αγορασες...αφου σου αρεσει στους αλλους περισευει.{#emotions_dlg.thumbup}..

     

     

     

     

     


    whiterabbit
    07.05.2009, 20:01

    Και τα γούστα σε ήχο σε μουσικά ακούσματα και σε στυλ παιξίματος αλλάζουν όσο αποκτά κάποιος την εμπειρία!Εχεις δίκιο εδω...!Δεν το εχω μετανιώσει που την αγόρασα και ούτε θα το μετανιώσω.Όσο για τους μαγνήτες προς το παρόν μου αρκούν σε ήχο..κάποια στιγμή ίσως να τους αλλάξω!εε...κι όπου φτάσουν!!

    Το θέμα είναι όπως και να'χει να μην πηγαίνεις με τη μάζα και με το τι συνηθίζεται αλλα να βλέπεις τι σου πάει και τι σε βολεύει στα χέρια και στα αυτιά!

    Thanx για τις συμβουλές σου.Με βοήθησαν.Να'σαι καλάWink

     


    HELL
    18.05.2009, 01:55

    Βασικά....εγω ξερω οτι για jazzοκατάσταση χρειαζεσαι κυριως γεματο και στρογγυλο ηχο(με μπασα και ωραια κα8αρα)...Η ibanez ειναι γκαζιάρα και εχει πολλα πριμα και μεσαια...αν τησ αλλα3εις μαφνητεσ δεν νομιζω να παρεισ τον ηχο που θες...για σενα εγω θα προτινα Carvin...ωραιες,με ηχο για fusion/jazz  και με γρηγορη ταστιερα(αλλα ειναι ακριβουτσικες)...tsek it out...{#emotions_dlg.biggrin}