ελληνική μουσική
    740 online   ·  210.851 μέλη

    Παπακωνσταντίνου ανοίγει Scorpions: Γνώμες;

    montechristos-ole
    07.05.2009, 21:07

    Ακουσα πως ο Βασιλης Παπακωνσταντινου θα ανοιξει τη συναυλια των Scorpions...Αν πραγματικα αληθευει αυτη η πληροφορια,τοτε οι διοργανωτες δεν εχουν ιδεα τι μαλακια πανε να κανουν...Μεγαλο ξενερωμα...Δε λεω καλος ο Βασιλακης,αλλα πολυ οξυμωρο να περιμενεις να ακουσεις hard rock και να ακους: "ηταν ενας γατος,γατος πονηρος"....Το ιδιο ειχε γινει και οταν αποφασισαν να στειλουν τον Αλκινοο να ανοιξει τη συναυλια των Cure....Και ο κοσμος δυσαρεστηθηκε και οι καλλιτεχνες ξενερωσαν...

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 08-05-2009 00:55 ]


    izlice
    07.05.2009, 21:33

    Κι ομως ειναι αληθεια.....στο λεω γιατι θα παω κι εχω παρει και το εισιτηριο.....τελειως ακυρο......!!καμια σχεση ο παπακωσταντινου με την μουσικη των Scorpions...αλλα τι να κανουμε....εμεις οι Ελληνες δεν ειμαστε μονο ασχετοι απο rock  μουσικ('νταξει οχι κι ολοι..!!) αλλα και στις διοργανωσεις τα κανουμε σκατα....!!!!


    alex4you
    07.05.2009, 21:56

    Διαφωνώ με τους προλαλήσαντες και τονίζω 2 πράγματα.

    1) Ο Βασίλης έχει πε΄πολλά άλλα κομμάτια όχι μόνο τον "ΓΑΤΟ" όπως "δεν μου αρέσουν" κ.α.Δεν λέω ότ είναι τρελές ροκιές αλλά είναι υπέροχα.

    2)οι Scorpions είναι πασίγνωστοι για πολές rock μπαλάντες όπως "wind of change","still loving you" και πολλές άλλες θα δέσουν και μάλιστα πολύ ωραία εγώ θα είμαι εκεί!!!!!!!!!

    Υ.Γ θα σου άρεσε να άνοιγε τη συναυλία κανά συγκρότημα που δέν το ξέρει ούτε η μάνα του και καλά αυτό αλλά να άκουγες και καμιά μουσική να τραβάς τα μαλλιά σου?


    gelarios
    08.05.2009, 00:46

    παιδια οταν λεμε κατι....καλα ειναι να ενημερωνομαστε πρωτα.....

    1) ο Βασιλης δεν θα ανοξει απλα τις 2 αυτες συναυλιες αλλα θα ειναι περιπου μισος-μισος ο χρονος

    2) ο Βασιλης θα κανει ειδικο προγραμμα για αυτες τις 2 συναυλιες !

    3) θα εχει 3 κιθαρες  Χ.Κροκιδης, Ρ.Δημητρογλου και Τ.Σκουρας

    ο Βασιλης θα ροκαρει εκεινη τημερα οπως και οι Scorpions και θα πρεπει να ειμαστε ολοι υπερηφανοι για αυτο το γεγονος απ΄το να κατακρινουμε το Βασιλη!


    Peace18
    08.05.2009, 03:20

    Κι εγώ θα διαφωνήσω για τα περί... "άκυρου", "όχι τόσο καλή διοργάνωση" κλπ...

    Προσωπική άποψη είναι πως... οι Scorpions δεν είναι έτη φωτός μακριά από το "rock" του Παπακωνσταντίνου...

    Μην τα ριμάζουμε όλα... Μουσικά είναι πάνω κάτω στην ίδια κατηγορία... (Και δεν μιλάω για το πόσο καλοί είναι μεν ή ο δε...)

    Εκτώς αυτού μου φαίνεται αρκετά "εξυπνη" σύμπραξη...

    Από την άλλη τώρα... (ίσως και επειδή έχω συνηθίσει στο γεγονός ότι στα συγκροτήματα γίνεται support από συγκροτήματα... θα ήθελα κάτι τέτοιο... Αλλά ποτέ δεν ξέρεις αν θα σ' αρέσει κάτι πριν την δοκιμή!!!)Innocent


    NikosRoman
    08.05.2009, 08:09

    Παράθεση:

    Το μέλος montechristos-ole στις 07-05-2009 στις 21:07 έγραψε...

    Ακουσα πως ο Βασιλης Παπακωνσταντινου θα ανοιξει τη συναυλια των Scorpions...Αν πραγματικα αληθευει αυτη η πληροφορια,τοτε οι διοργανωτες δεν εχουν ιδεα τι μαλακια πανε να κανουν...Μεγαλο ξενερωμα...Δε λεω καλος ο Βασιλακης,αλλα πολυ οξυμωρο να περιμενεις να ακουσεις hard rock και να ακους: "ηταν ενας γατος,γατος πονηρος"....Το ιδιο ειχε γινει και οταν αποφασισαν να στειλουν τον Αλκινοο να ανοιξει τη συναυλια των Cure....Και ο κοσμος δυσαρεστηθηκε και οι καλλιτεχνες ξενερωσαν...

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 08-05-2009 00:55 ]



    {#emotions_dlg.thumbup}


    NikosRoman
    08.05.2009, 08:10

    Παράθεση:

    Το μέλος gelarios στις 08-05-2009 στις 00:46 έγραψε...

    παιδια οταν λεμε κατι....καλα ειναι να ενημερωνομαστε πρωτα.....

    1) ο Βασιλης δεν θα ανοξει απλα τις 2 αυτες συναυλιες αλλα θα ειναι περιπου μισος-μισος ο χρονος

    2) ο Βασιλης θα κανει ειδικο προγραμμα για αυτες τις 2 συναυλιες !

    3) θα εχει 3 κιθαρες  Χ.Κροκιδης, Ρ.Δημητρογλου και Τ.Σκουρας

    ο Βασιλης θα ροκαρει εκεινη τημερα οπως και οι Scorpions και θα πρεπει να ειμαστε ολοι υπερηφανοι για αυτο το γεγονος απ΄το να κατακρινουμε το Βασιλη!



    {#emotions_dlg.thumbdown}


    izlice
    08.05.2009, 12:40

    Παιδια δεν κατακριναμε κανενα ειδικα τον Παπακωσταντινου...απλως λεμε οτι δεν ταιριαζει  ο Παπακωσταντινου με τους Scorpions και το ξαναλεω ΔΕΝ ΚΑΤΑΚΡΙΝΑΜΕ ΚΑΝΕΝΑ την γνωμη μας ειπαμε μπορει για καπιους αυτος ο συνδιασμος να μην αρεσει τι να κανουμε τωρα παρολοαυτα εγω θα παω στη συναυλια...!!Για εμενα αλλη rock  μουσικη ο Παπακωσταντινου αλλη rock  οι Scorpions τεσπα αυτη ειναι η γνωμη μου δεν κατακρινω κανενα...!!!Ισα ισα που τον Παπακωσταντινου τον γουσταρω τρελα απλως νομιζω οτι δεν ταιριαζει στο συγκεκριμενο σχημα{#emotions_dlg.nono} και το ξαναλεω σε αποφυγη παρεξηγησεων...δεν κατακρινω κανενα....!!!!και στη τελικη ορισμενοι ανθρωποι εχουν διαφορετικη αποψη για καποια πραγματα τι να κανουμε τωρα παρολα αυτα και παλι δεν ΚΑΤΑΚΡΙΝΑΜΕ ΚΑΝΕΝΑ!!


    kasel
    08.05.2009, 13:00

    Εγώ πιστεύω οτι ταιριάζουν.Και μουσικά ως προς τις παλιές ένδοξες μέρες και των δύο και ως προς τη παντελή έληψη έμπνευσης των τελευταίων χρόνων.Κι όπως με ικανοποιούσαν κάποτε και πήγαινα στις συναυλίες,πλέον δε βρίσκω κανένα λόγο να πάω.


    Aiolos_m
    08.05.2009, 15:45

    Έχουμε κανέναν με τόσο μεγάλη ιστορία και υλικό, που να ταιριάζει και καλύτερα;

    Ο Παπακωνσταντίνου έχει όλα τα φόντα, τις δυνατότητες και την αγάπη του κοινού. Και είμαι σίγουρος ότι θα προσαρμοστεί στην περίσταση δίνοντας τη δική του νότα στη συναυλία. 

     


    rory166
    08.05.2009, 17:01




    να αυτοι επρεπε να ανοιξουντη συναυλια {#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.tt2}


    StaSiS
    08.05.2009, 20:31

    Γειά σου ρε rory με τις λύσεις σου! Αργά το πρότεινες όμως!
    Έχουν ήδη βγει διαφημίσεις με τον Παπακωνσταντίνου...  {#emotions_dlg.sad}

    ---------------

    Εγώ διχάζομαι όταν πάω να δώσω απάντηση στο παραπάνω θέμα.
    Δεν ξέρω αν χαίρομαι, λυπάμαι, ή αδιαφορώ.

    Μάλλον καταλήγω στο παρακάτω:
    "Χρειαζόταν να βάλουν Έλληνα στο opening? {#emotions_dlg.mad}
    Αν έπρεπε να γίνει έτσι... ας είναι ο Παπακων/ωνου.."

    Για Έλληνα καλλιτέχνη είναι σχετικά καλή επιλογή και μπορεί να δώσει έναν παλμό στο κοινό.
    Από την άλλη όμως, γιατί Έλληνα??
    Γιατί στη Ρωσία να πάνε με support τον Alice Cooper και όχι κι εκεί με κάποιον Ρώσο?? ..τον Dima Bilan ας πούμε!

    ---------------

    Κάποιες απαντήσεις τώρα, στα παραπάνω posts:

    @gelarios
    [παιδια οταν λεμε κατι....καλα ειναι να ενημερωνομαστε πρωτα.....
    1) ο Βασιλης δεν θα ανοξει απλα τις 2 αυτες συναυλιες αλλα θα ειναι περιπου
    μισος-μισος ο χρονος]

    Απ: Δε νομίζω! Οι άλλες πληροφορίες που δίνεις είναι σωστές.
    Αλλά -αν έχω βγάλει σωστά συμπεράσματα-, θα είναι 70 λεπτά για τον Βασίλη και 2 ώρες οι Scorpions (αντίθετα με το "50-50" που είχε βγει αρχικά ως φήμη).

    @Peace18

    [οι Scorpions δεν είναι έτη φωτός μακριά από το "rock" του Παπακωνσταντίνου...]

    Απ: Τα κομμάτια (τουλάχιστον) της πρώτης δεκαετίας τους ('72-'82) ήταν (και είναι) έτη φωτός μακριά από του Παπακων/νου. Και σίγουρα θα παίξει ρόλο το ότι θα έρθουν παρέα με τους μουσικούς της τότε εποχής, πηγαίνοντας το φετινό setlist λίγο πιο πίσω χρονικά απ'όσο μας έχουν συνηθίσει..
    Όπως έγραψα και πιο πάνω όμως, ο Βασίλης τουλάχιστον είναι απο τους κοντινότερους Έλληνες σε ήχο, αλλά αυτό δε μου φτάνει για να με καλύψει παρα μόνο να με παρηγορήσει.
    Αλλά θα κλείσω με αυτό που είπες.. "Αλλά ποτέ δεν ξέρεις αν θα σ' αρέσει κάτι πριν την δοκιμή!".
    Μακάρι!

    @Aiolos
    [Και είμαι σίγουρος ότι θα προσαρμοστεί στην περίσταση δίνοντας τη δική του νότα στη συναυλία.]

    Σε αυτό ελπίζω.
    Αναμφίβολα θα χρειαστεί να βάλει τα δυνατά του και να προσαρμοστεί στις περιστάσεις, για να μην υπάρξουν γκρίνιες. (Αν και γκρίνιες πάντα θα υπάρχουν.)
    Το ότι θα πάει με 3 -και μάλιστα αξιόλογους- κιθαρίστες είναι μια καλή αρχή για να συμβεί το παραπάνω.
    Κάποιος επίσης πρέπει να του πει να μη βγάλει τις γνωστες "κορώνες" που βάζει κάθε τόσο.
    Εκτός το ότι τις περισσότερες φορές δεν βρίσκουν στόχο μην ξεχνάμε ότι θα εμφανιστεί σε συναυλία που -μπορεί να μην είναι ο Bruce Dickinson- αλλά όπως και να 'χει είναι ο Klaus Meine που θα βρίσκεται εκεί.

    ----

    Sorry για το μακροσκελές post! {#emotions_dlg.biggrin}

    {#emotions_dlg.rockon}


    NikosRoman
    08.05.2009, 21:00

    Παράθεση:

    Το μέλος Aiolos_m στις 08-05-2009 στις 15:45 έγραψε...

    Έχουμε κανέναν με τόσο μεγάλη ιστορία και υλικό, που να ταιριάζει και καλύτερα;

    Ο Παπακωνσταντίνου έχει όλα τα φόντα, τις δυνατότητες και την αγάπη του κοινού. Και είμαι σίγουρος ότι θα προσαρμοστεί στην περίσταση δίνοντας τη δική του νότα στη συναυλία. 

     



    χαχαχαχα πολυ γελιο.

    Θα ειχαμε αν δεν επιμενατε στους ιδιους και ιδιους.

    Βαθμολογια στις μεγαλες λεξεις.(με αριστα το 10).

    ΙΣΤΟΡΙΑ........9

    ΥΛΙΚΟ...........7

    ΦΟΝΤΑ.........6

    ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ..3

    ΑΓΑΠΗ ΚΟΙΝΟΥ...9

    Μην βαρατε.Εναι μονο η γνωμη μου.

    Κατα τα αλλα ειμαι καλα.....ευχαριστω.

    Ακομα δεν πασχω απο

    ΔΕΙΝΟΣΑΥΡΙΑΣΗ.

    ΔΩΣΤΕ ΤΟΠΟ ΣΤΑ ΝΙΑΤΑ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.{#emotions_dlg.happycrazy}


    -----------------
    Αν εισαι ερωτευμενος με το χαμογελο της, μην κανεις το λαθος να την παντρευτεις ολοκληρη.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NikosRoman στις 08-05-2009 21:05 ]


    rory166
    08.05.2009, 21:01

    Ετσ θα πρεπε να ειναι ολες οι postοαπαντησεις σε καθε ενοτητα καθε φορουμ {#emotions_dlg.rockon}


    DENA1111
    08.05.2009, 21:25

    Παράθεση:

    Το μέλος NikosRoman στις 08-05-2009 στις 21:00 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Aiolos_m στις 08-05-2009 στις 15:45 έγραψε...

    Έχουμε κανέναν με τόσο μεγάλη ιστορία και υλικό, που να ταιριάζει και καλύτερα;

    Ο Παπακωνσταντίνου έχει όλα τα φόντα, τις δυνατότητες και την αγάπη του κοινού. Και είμαι σίγουρος ότι θα προσαρμοστεί στην περίσταση δίνοντας τη δική του νότα στη συναυλία.

     



    χαχαχαχα πολυ γελιο.

    Θα ειχαμε αν δεν επιμενατε στους ιδιους και ιδιους.

    Βαθμολογια στις μεγαλες λεξεις.(με αριστα το 10).

    ΙΣΤΟΡΙΑ........9

    ΥΛΙΚΟ...........7

    ΦΟΝΤΑ.........6

    ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ..3

    ΑΓΑΠΗ ΚΟΙΝΟΥ...9

    Μην βαρατε.Εναι μονο η γνωμη μου.

    Κατα τα αλλα ειμαι καλα.....ευχαριστω.

    Ακομα δεν πασχω απο

    ΔΕΙΝΟΣΑΥΡΙΑΣΗ.

    ΔΩΣΤΕ ΤΟΠΟ ΣΤΑ ΝΙΑΤΑ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.{#emotions_dlg.happycrazy}


    -----------------
    Αν εισαι ερωτευμενος με το χαμογελο της, μην κανεις το λαθος να την παντρευτεις ολοκληρη.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NikosRoman στις 08-05-2009 21:05 ]



    Ευτυχως... κατι αρχιζει και ζωντανευει εδω μεσα... Ο κοσμος βαρεθηκε τα ιδια και τα ιδια και ψαχνει για νεα ακουσματα... Support σε μεγαλα σχηματα πρεπει να κανουν νεες μπαντες με μελλον και οχι τραγελαφικοι γεροι....


    Aiolos_m
    08.05.2009, 23:55

    Παράθεση:

    Το μέλος NikosRoman στις 08-05-2009 στις 21:00 έγραψε...

    χαχαχαχα πολυ γελιο.

    Θα ειχαμε αν δεν επιμενατε στους ιδιους και ιδιους.

    [...]

    Μην βαρατε.Εναι μονο η γνωμη μου.

    Κατα τα αλλα ειμαι καλα.....ευχαριστω.

    Ακομα δεν πασχω απο

    ΔΕΙΝΟΣΑΥΡΙΑΣΗ.

    ΔΩΣΤΕ ΤΟΠΟ ΣΤΑ ΝΙΑΤΑ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.{#emotions_dlg.happycrazy}

     

    Καταρχήν η γνώμη σου δεν είναι αναγκαίο να συνοδεύεται με σαρκασμό και γέλια. Να γελάμε ξέρουμε όλοι.

    Όσον αφορά τον τόπο στα νιάτα, δεν είδα να έχεις αντι-πρόταση που να συνοδεύει τα νιάτα, με το κατάλληλο υλικό και τη δυνατότητα να σταθεί ερμηνευτικά αξιοπρεπώς απέναντι στους σκόρπιονς.


    alex4you
    09.05.2009, 00:05

    Παράθεση:

    Το μέλος DENA1111 στις 08-05-2009 στις 21:25 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος NikosRoman στις 08-05-2009 στις 21:00 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Aiolos_m στις 08-05-2009 στις 15:45 έγραψε...

    Έχουμε κανέναν με τόσο μεγάλη ιστορία και υλικό, που να ταιριάζει και καλύτερα;

    Ο Παπακωνσταντίνου έχει όλα τα φόντα, τις δυνατότητες και την αγάπη του κοινού. Και είμαι σίγουρος ότι θα προσαρμοστεί στην περίσταση δίνοντας τη δική του νότα στη συναυλία.

     



    χαχαχαχα πολυ γελιο.

    Θα ειχαμε αν δεν επιμενατε στους ιδιους και ιδιους.

    Βαθμολογια στις μεγαλες λεξεις.(με αριστα το 10).

    ΙΣΤΟΡΙΑ........9

    ΥΛΙΚΟ...........7

    ΦΟΝΤΑ.........6

    ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ..3

    ΑΓΑΠΗ ΚΟΙΝΟΥ...9

    Μην βαρατε.Εναι μονο η γνωμη μου.

    Κατα τα αλλα ειμαι καλα.....ευχαριστω.

    Ακομα δεν πασχω απο

    ΔΕΙΝΟΣΑΥΡΙΑΣΗ.

    ΔΩΣΤΕ ΤΟΠΟ ΣΤΑ ΝΙΑΤΑ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.{#emotions_dlg.happycrazy}


    -----------------
    Αν εισαι ερωτευμενος με το χαμογελο της, μην κανεις το λαθος να την παντρευτεις ολοκληρη.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NikosRoman στις 08-05-2009 21:05 ]



    Ευτυχως... κατι αρχιζει και ζωντανευει εδω μεσα... Ο κοσμος βαρεθηκε τα ιδια και τα ιδια και ψαχνει για νεα ακουσματα... Support σε μεγαλα σχηματα πρεπει να κανουν νεες μπαντες με μελλον και οχι τραγελαφικοι γεροι....



    Αυτή η ρατσιστική λογική θα μάς φάει.Δέν κρίουμε κάποιον απο τίποτα παρά μόνο τη μουσική του.

    1) Και οι ac/dc είναι κολόγεροι σημαίνει ότι θα πρέπει να σταματήσουν?

    2)Το ίδιο και οι deep purple ας μην έρθουν και αυτοί στην ελλάδα αφού στο κάτω-κάτω ηλικιωμένοι είναι ας τους κλείσουμε στα ΚΑΠΗ.

    3) Και επίσης στους Scorpions θα υπάρχουν νέα συγκροτήματα !!!!!!!!!

    4) Με αυτή τη λογική ας καθαρίσουμε τελικά όλους τους ηλικιωμένους αφού στο κάτω-κάτω ψάχνουμε νέους και νέα ακούσματα!!!!!!!!!!! Η ας τους αφήσουμε να ζήσουν με σκοπό να κάθονται διότι μόνο αυτό μπορούν να κάνουν γιατί η επίδραση τους στην τέχνη πέρασε!


    antreas_dr
    09.05.2009, 00:19

    Για τους Scorpions μιά χαρά είναι ο Βασίλης!


    NikosRoman
    09.05.2009, 01:56

    Παράθεση:

    Το μέλος Aiolos_m στις 08-05-2009 στις 23:55 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος NikosRoman στις 08-05-2009 στις 21:00 έγραψε...

    χαχαχαχα πολυ γελιο.

    Θα ειχαμε αν δεν επιμενατε στους ιδιους και ιδιους.

    [...]

    Μην βαρατε.Εναι μονο η γνωμη μου.

    Κατα τα αλλα ειμαι καλα.....ευχαριστω.

    Ακομα δεν πασχω απο

    ΔΕΙΝΟΣΑΥΡΙΑΣΗ.

    ΔΩΣΤΕ ΤΟΠΟ ΣΤΑ ΝΙΑΤΑ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.{#emotions_dlg.happycrazy}

     

    Καταρχήν η γνώμη σου δεν είναι αναγκαίο να συνοδεύεται με σαρκασμό και γέλια. Να γελάμε ξέρουμε όλοι.

    Όσον αφορά τον τόπο στα νιάτα, δεν είδα να έχεις αντι-πρόταση που να συνοδεύει τα νιάτα, με το κατάλληλο υλικό και τη δυνατότητα να σταθεί ερμηνευτικά αξιοπρεπώς απέναντι στους σκόρπιονς.



    Με αυτα που γραφεις και να σου πω σιγουρα δεν θα ξερεις.

    Γιατι αν ηξερες θα το ειχες ηδη πει.

    Εγω που ξερω δεν θα σου ανοιξω τα ματια.Καλα εισαι εκει,και καλα ειμαι εδω.

    Αλλο θελω να σου πω ομως.

    Οπου γαμος και χαρα η (καθε)Μαριορη πρωτη.

    Κατεστημενο ακουσα????????...........και ομως καποιος το ειπε...................αφου το ακουσα ρε παιδια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    (Ο Γαντζος ειναι οτι καλυτερο εχουμε να επιδειξουμε σαν ροκ????)

    Καληνυχτα!!!!(και ουτε φεγγαρι δεν εχει για να βλεπομαστε ρε γαμωτο.......)


    NikosRoman
    09.05.2009, 02:02

    Για τον Αλεξ θα πω μονο αυτο.

    Οταν οι AC DC και οι deep purple ανοιξουν συναυλια του billy τοτε κατι θα εχει γινει.

    Δεν κανω κριτικη σε αυτον αλλα σε εσας με την "λιγη" και μιζεριασμενη αντιληψη που εχετε.

    (οπου μαζι με την ελλειψη γνωσης ειναι μιγμα θανατερο)