ελληνική μουσική
    466 online   ·  210.826 μέλη

    Παπακωνσταντίνου ανοίγει Scorpions: Γνώμες;

    jorge
    09.05.2009, 02:14

    Παιδιά μιλάμε για ΦΕΣΤΙΒΑΛ. Δεν είναι η συναυλία των Scorpions. Άρα τι μας νοιάζει ποιός "ανοίγει" τη συναυλία; Και από τη στιγμή που θα γίνει και διαγωνισμός από τον οποίο θα προκύψει και το (νεανικό) γκρουπ που θα κάνει support, τι ψάχνετε τι και πως...

    Όλοι έχουν την τιμητική τους, νέοι, γέροι και εμείς που θα είμαστε εκεί.


    Chitarrista
    09.05.2009, 03:24

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 09-05-2009 στις 02:14 έγραψε...

    Παιδιά μιλάμε για ΦΕΣΤΙΒΑΛ. Δεν είναι η συναυλία των Scorpions. Άρα τι μας νοιάζει ποιός "ανοίγει" τη συναυλία; Και από τη στιγμή που θα γίνει και διαγωνισμός από τον οποίο θα προκύψει και το (νεανικό) γκρουπ που θα κάνει support, τι ψάχνετε τι και πως...

    Όλοι έχουν την τιμητική τους, νέοι, γέροι και εμείς που θα είμαστε εκεί.



     

    +10

     

    Aπόσο ξέρω δεν κάνει support, αλλά θα κάνουν κοινή εμφάνιση.


    freddieKrueger
    09.05.2009, 13:40

    Παράθεση:

    Το μέλος montechristos-ole στις 07-05-2009 στις 21:07 έγραψε...

    Ακουσα πως ο Βασιλης Παπακωνσταντινου θα ανοιξει τη συναυλια των Scorpions...Αν πραγματικα αληθευει αυτη η πληροφορια,τοτε οι διοργανωτες δεν εχουν ιδεα τι μαλακια πανε να κανουν...Μεγαλο ξενερωμα...Δε λεω καλος ο Βασιλακης,αλλα πολυ οξυμωρο να περιμενεις να ακουσεις hard rock και να ακους: "ηταν ενας γατος,γατος πονηρος"....Το ιδιο ειχε γινει και οταν αποφασισαν να στειλουν τον Αλκινοο να ανοιξει τη συναυλια των Cure....Και ο κοσμος δυσαρεστηθηκε και οι καλλιτεχνες ξενερωσαν...

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 08-05-2009 00:55 ]



    'Καλος ειναι ο Βασιλακης...'Δειξε λιγο σεβασμο πιτσιρικο!!!Ο Βασιλακης που λες ειναι ΘΗΡΙΟ με ΤΕΡΑΣΤΙΑ φωνητικα και ερμηνευτικα προσοντα και μπορει να τραγουδησει ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ!!Ειναι επαξιος και ανταξιος να σταθει πλαι στους Σκορπιους της χαρντ ροκ...μια και τα δικα τους κομματια αυτος ειναι σε θεση να τα πει καλυτερα απο τους ιδιους!!!Οσο για το τι θα τραγουδησει,εκει ειναι που πρεπει να γινει προσεκτικη επιλογη!!!Επειδη εισαι πιτσιρικος(χαζος δεν εισαι,διαβασα την δημοσιευση σου με τη  Κουκουλοφοριτσα), για αυτο και κανεις το λαθος να ταυτιζεις τον καλλιτεχνη με τα κομματια που εχει ερμηνευσει!!Ο Παπακωνσταντινου δεν ειναι ο μαυρος γατος!!Ουτε και ο Σεμπαστιαν!!!Ειναι πολλα πολλα περισσοτερα!!!

    Για το σκελος με τον Ιωαννιδη,οντως φαινεται αντιαισθητικο αλλα επιπλεον εξαρταται απο το τι τραγουδησε πριν μπουν οι Cure!!Ο Ιωαννιδης παντως δεν εχει τα φωνητικα πρσοντα και την ερμηνευτικη γκαμα του Βασιλη μη τρελαθουμε!!Ειναι καλος για να τραγουδαει τις μ.....ες που συγκινουν κατι 17 χρονα κοριτσακια...


    -----------------
    LIFE IS A MISERY ONLY FOR MISERABLE

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freddieKrueger στις 09-05-2009 13:46 ]


    alex4you
    09.05.2009, 16:04

    Παράθεση:

    Το μέλος NikosRoman στις 09-05-2009 στις 02:02 έγραψε...

    Για τον Αλεξ θα πω μονο αυτο.

    Οταν οι AC DC και οι deep purple ανοιξουν συναυλια του billy τοτε κατι θα εχει γινει.

    Δεν κανω κριτικη σε αυτον αλλα σε εσας με την "λιγη" και μιζεριασμενη αντιληψη που εχετε.

    (οπου μαζι με την ελλειψη γνωσης ειναι μιγμα θανατερο)



           Ναι μήπως θές να βάλουμε τη μαρινέλα να ανοίξει τη συναυλία ας πούμε μια νέας καλλιτέχνιδας τότε?Και οι σκορπιοί πριν γίνουν γνωστοί κάποια συναυλία άνοιξαν όλοι έτσι ξεκινάνε και φυσικά κάποιος μεγαλύτερος θα τιμήσει με την παρουσία  του κάποιον νέο και θα τραγουδήσει και μαζί του!!!!!!!!!!!!!! Απλά δεν εξηγείς τις απόψεις σου και δεν γίνεσαι κατανοητός!Δεν λέω καλή η ειρωνεία αλλά όταν λέμε κάτι το στηρίζουμε κάτι αλλιώς είναι ρατσιστικό!!!!!!!


    StaSiS
    09.05.2009, 19:08

    Παράθεση:
    'Καλος ειναι ο Βασιλακης...'Δειξε λιγο σεβασμο πιτσιρικο!!!Ο Βασιλακης που λες ειναι ΘΗΡΙΟ με ΤΕΡΑΣΤΙΑ φωνητικα και ερμηνευτικα προσοντα και μπορει να τραγουδησει ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ!!


    Κατακάποιο τρόπο έχεις δίκιο. Αλλά αυτό είναι το πρόβλημα! Βλέπε στο παρακάτω..
    Τι τα 'θελε τα νησιώτικα?? Και ειδικά τον αμανέ από το 1:17 στο οποίο υπάρχει και κορύφωση!






    Παράθεση:
    Ειναι επαξιος και ανταξιος να σταθει πλαι στους Σκορπιους της χαρντ ροκ...μια και τα δικα τους κομματια αυτος ειναι σε θεση να τα πει καλυτερα απο τους ιδιους!!!


    {#emotions_dlg.eek}{#emotions_dlg.eek}{#emotions_dlg.eek}{#emotions_dlg.eek}
    {#emotions_dlg.ohmy}{#emotions_dlg.ohmy}{#emotions_dlg.ohmy}{#emotions_dlg.ohmy}{#emotions_dlg.ohmy}

    Τι να σχολιάσω απο 'κει και πέρα!
    ..Το παρακάτω??

    Παράθεση:
    Ο Ιωαννιδης παντως δεν εχει τα φωνητικα πρσοντα και την ερμηνευτικη γκαμα του Βασιλη μη τρελαθουμε!!Ειναι καλος για να τραγουδαει τις μ.....ες που συγκινουν κατι 17 χρονα κοριτσακια...


    Ο Aλκίνοος τουλάχιστον ξέρει τι πάει να πει "πατάω σε μια νότα".
    Και στην τελική, προσωπικά μου έχει δείξει ότι στο δημιουργικό κομμάτι είναι ιδιοφυία.
    Μιλάω σε σύνθεση και σε ενοργάνωση.

    Στο Βασίλη αυτό που μπορώ να αναγνωρίσω είναι η επικοινωνία του με τον κόσμο και κάποιες φορές ο τρόπος που ερμηνεύει και το τι μπορεί να περάσει στον κόσμο μέσα από αυτό. Το να μιλάμε για ΤΕΡΑΣΤΙΑ φωνητικα προσοντα νομίζω είναι υπερβολή.

     


    -----------------
    Πιάσε τη ζωή από τα μαλλιά κι ας είναι και ξανθά..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StaSiS στις 09-05-2009 19:10 ]


    freddieKrueger
    09.05.2009, 20:29

    Αγαπητε Stasis το να χαρακτηριζεις ενα καλλιτεχνη απο μια στιγμη του και μονο(στο 1!23 ο Βασιλης πεφτει σε 'παραφωνια', 'κοκκορακι','ψευτικη φωνη'και γαμαει το γυρισμα της φωνης του οπως και το υφος του κομματιου) ειναι τραγικο λαθος...σε καθε ανθρωπο(για αυτο και αλλωστε μιλαμε για ανθρωπο και οχι για μηχανη)υπαρχουν ατελειες...ειδικα αν ο καλλιτεχνης εχει βγαλει ηδη ενα προγραμμα γεματο ΠΑΝΔΥΣΚΟΛΑ κομματια...και καπου αλλου εχω γραψει πως ο Βασιλης κανει λαθη,αλλα αυτο δε μειωνει ΟΥΤΕ στο ελαχιστο ΤΗΝ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΧΡΟΙΑ ΤΟΥ,ΤΙΣ 3 ΟΚΤΑΒΕΣ ΕΚΤΑΣΗ,ΤΗΝ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΑΝΕΣΗ ΝΑ ΚΙΝΗΘΕΙ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΜΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΤΡΟΠΟ(ΑΠΟ PIANISSIMO ΣΕ FORTE,NA TIΣ ΤΡΑΓΟΥΔΗΣΕΙ ΑΠΑΛΑ,ΝΑ ΤΙΣ ΞΕΦΩΝΗΣΕΙ,ΞΕΧΕΙΛΩΣΕΙ,ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΓΓΙΞΕΙ ΤΙΣ ΨΥΧΕΣ ΜΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΚΑΙ ΜΑΓΙΚΗ ΤΟΥ ΧΡΟΙΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!ΑΝ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΦΩΝΗΤΙΚΑ ΚΑΙ ΕΡΜΗΝΕΥΤΙΚΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ ΤΟΤΕ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ?

    Εγω δε μιλησα για συνθεση,για ενορχηστρωση η αλλα πραγματα...εδω μιλαμε ΓΙΑ ΛΑΡΥΓΓΙ και ΨΥΧΗ...Ο Ιωαννιδης εχει τοσο παραπονιαρικια και κλαψιαρικη φωνη που πρεπει να προσεχει μη σκισει κανα καλσον...Δεν πανανε και Μετοβεν φωνητικα ειναι ΤΙΠΟΤΑ μπροστα στο Βασιλη...

    Στο αλλο που λες,προτιμω το Βασιλη που παταει οπως παταει στις νοτες(που μεταξυ μας διαφωνω μαζι σου...παρε παραδειγμα το τραγουδι 'Καποιος με φωναξε Σεμπαστιαν'...για να το πει καποιος εκει ψηλα σε τονο Φα διεση μινορε και να κραταει τη φωνη του καθαρη δυνατη με ογκο και χωρις να 'τρεμοπιαζει' να μη τι αλλο πρεπει να ΠΑΤΑΕΙ ΣΤΗ ΝΟΤΑ!!!

    Εγω δεν ψαχνω βιντεακια για να σε πεισω,ξερεις που να τα βρεις και να εχεις αποψη κι ο ιδιος!Αλλωστε τα βιντεακια ειναι ΑΠΛΑ στιγμιοτυπα!!Οταν ο Παπακωνσταντινου εχει βγαλει ηδη ενα προγραμμα 2 ωρων τραγουδωντας καποια στιγμη λογικο ειναι να τον 'προδωσει' η φωνη του!!Αρα στιγμιοτυπο=ΤΙΠΟΤΑ!!

    Κλεινοντας να πω οτι ο Παπακωνσταντινου ειναι εφαμιλλων τονικων δυνατοτητων με τον τραγουδιστη των Σκορπιων Klauss Meine απλα εχει τριπλασιο ογκο και καλυτερη χροια κατα τη γνωμη μου παντα!!Τωρα για τα τραγουδια των Σκορπιων νομιζω οτι θα τα ξεσκιζε ανετα για ειναι του ειδους του!!Αν σκεφτουμε οτι εχει ογκοδεστερη φωνη στα ιδια τονικα υψη,και καλυτερη χροια,νομιζω πως θα μπορουσε να τα τραγουδησει ΑΚΟΜΗ καλυτερα απο τον Klauss!!!


    NikosRoman
    11.05.2009, 12:29

    Μια μικρη χαρη ζηταω.

    Σταματηστε να χρησιμοποιειτε τετοια βαρυγδουπα "επιθετα".Ενηλικες ειμαστε(σχεδον ολοι εδω).
    Δεν χρειαζεται εντυπωσιασμος.

    Πανδυσκολα κομματια...............αυτο και αν ειναι ανεκδοτο.
    Αν εισαι γνωστης μουσικης γελας.Αν οχι, απλα την βρισκεις και ολα οκ.

    Απιστευτη χροια.............ποιος ηρθε?????
    Σε συγκριση με ποιον???Αν δεν εχεις ακουσει τιποτε αλλο στην ζωη σου ,ισως.

    Αλλα και οταν δεν εχεις τραγουδησει και τιποτε αλλο 40 χρονια παρα μονο τα δικα σου.
    Ε τοτε...... αλι και τρισαλι.

    Να σου φτιαξω εγω φραπε να τρελλαθεις.30 χρονια τον κουναω.(τον φραπε.Μην παρεξηγηθω)
    Αν μου πεις εσπρεσσο επαιξες και εχασες.Στα σιγουρα ολοι ειμαστε ασσοι.Στα αλλα κλαψτα.

    Ερμηνευτικα προσοντα.....και ...καποιος να κλεισει το παραθυρο γιατι μπαζει.
    Δεν πα ναναι και μπετοβεν??????ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ.

    Εφαμμιλων τονικων δυνατοτητων με Klaus???Ισως.Οταν ο ενας παιζει Ελλαδα και ο αλλος παγκοσμια.Οταν ο ενας φευγει απο το σπιτι του για τρεις ωρες και ο αλλος καθε μερα ειναι σε αλλη χωρα.Καιρος,υγρασια,ζεστη,κρυο,διατροφη κλπ κλπ(ισως οχι τωρα αλλα σε μια ολοκληρη καρριερα και επειδη μιλας για δυνατοτητες φωνης).

    Ακομα και η τελευταια συγκριση ειναι για γελια.Ο billy θα τραγουδουσε καλυτερα τα τραγουδια των Scorpions.XAXAXAXAXAXAXA!!!!!ωραιος ο παιχτης!!!!!!

    Οσο για το ποσο πολλα περισοτερα ειναι ο Βασιλης απλα θα γραψω οτι απο την αρχη της καριερας του τραγουδησε διασκευες.Ασιμος(παει αυτος),Λοιζος(παει κι αυτος)Ζουγανελης(ζει και βασιλευει)κλπ κλπ.

    Στην αρχη της καριερας του ειχε να αντιμετωπισει σχηματα οπως οι socrates,Afrodites child και πολλους πολλους αλλους με πραγματικες γνωσεις στην συνθεση,στιχο,αποδοση και πανω απο ολα ονειρα για καριερα εξω απο Ελλαδα.(μερικοι το καταφεραν).

    Τοτε ο Βασιλακης ηταν πολυ μικρος(σε καλλλιτεχνικη συγκριση).Μονο οταν εφυγαν ολοι αυτοι απο το προσκηνιο ηρθαν οι μετριοι να συνεχισουν.(και παντα στα σιγουρα)

    Μπουλας,Ζουγανελλης,Παπακων/νου κλπ κλπ.

    Ικανοτητα γραφης δεν ειχε ποτε.Ουτε στιχο αλλα ουτε και μουσικης.Μονο ερμηνεια.

    Ειχε παντα διπλα του ισχυρους μουσικους,συνθετες και στιχουργους που τον εκαναν να δειχνει 
    μεγιστος μεχρι και τις μερες μας.

    Σεβασμο???Τον εχει απο εμενα μονο και μονο επειδη εχει διαρκεια .Αλλα......μεχρι εκει.

    Κατα τα αλλα στα σιγουρα και μετριος.

    Οπως ο ελληνικος καφες.

     

     

     

     


    freddieKrueger
    11.05.2009, 13:58

    Εσυ ομως Νικο που ειχες κι εχεις το σεβασμο απο εμενα κι ας μην ειχε διαρκεια η γνωριμια μας μεσα στο φορουμ(εχουμε ανταλλαξει μερικα μονο ποστ,αλλα σωστου και ωριμου διαλογου)το μονο που καταφερνεις με το γεματο ειρωνιες και καθολου επιχειρηματα ποστ σου ειναι να γ@#%ς εντελως την κουβεντα!Εκτος του οτι ετσι δειχνεις πως η αντιληψη σου για πολλα πραγματα ειναι μετρια,

    οπως ακριβως πινεις και τον καφε σου

    Φιλικα,Χρηστος


    montechristos-ole
    11.05.2009, 17:31

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 09-05-2009 στις 13:40 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος montechristos-ole στις 07-05-2009 στις 21:07 έγραψε...

    Ακουσα πως ο Βασιλης Παπακωνσταντινου θα ανοιξει τη συναυλια των Scorpions...Αν πραγματικα αληθευει αυτη η πληροφορια,τοτε οι διοργανωτες δεν εχουν ιδεα τι μαλακια πανε να κανουν...Μεγαλο ξενερωμα...Δε λεω καλος ο Βασιλακης,αλλα πολυ οξυμωρο να περιμενεις να ακουσεις hard rock και να ακους: "ηταν ενας γατος,γατος πονηρος"....Το ιδιο ειχε γινει και οταν αποφασισαν να στειλουν τον Αλκινοο να ανοιξει τη συναυλια των Cure....Και ο κοσμος δυσαρεστηθηκε και οι καλλιτεχνες ξενερωσαν...

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 08-05-2009 00:55 ]



    'Καλος ειναι ο Βασιλακης...'Δειξε λιγο σεβασμο πιτσιρικο!!!Ο Βασιλακης που λες ειναι ΘΗΡΙΟ με ΤΕΡΑΣΤΙΑ φωνητικα και ερμηνευτικα προσοντα και μπορει να τραγουδησει ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ!!Ειναι επαξιος και ανταξιος να σταθει πλαι στους Σκορπιους της χαρντ ροκ...μια και τα δικα τους κομματια αυτος ειναι σε θεση να τα πει καλυτερα απο τους ιδιους!!!Οσο για το τι θα τραγουδησει,εκει ειναι που πρεπει να γινει προσεκτικη επιλογη!!!Επειδη εισαι πιτσιρικος(χαζος δεν εισαι,διαβασα την δημοσιευση σου με τη  Κουκουλοφοριτσα), για αυτο και κανεις το λαθος να ταυτιζεις τον καλλιτεχνη με τα κομματια που εχει ερμηνευσει!!Ο Παπακωνσταντινου δεν ειναι ο μαυρος γατος!!Ουτε και ο Σεμπαστιαν!!!Ειναι πολλα πολλα περισσοτερα!!!

    Για το σκελος με τον Ιωαννιδη,οντως φαινεται αντιαισθητικο αλλα επιπλεον εξαρταται απο το τι τραγουδησε πριν μπουν οι Cure!!Ο Ιωαννιδης παντως δεν εχει τα φωνητικα πρσοντα και την ερμηνευτικη γκαμα του Βασιλη μη τρελαθουμε!!Ειναι καλος για να τραγουδαει τις μ.....ες που συγκινουν κατι 17 χρονα κοριτσακια...


    -----------------
    LIFE IS A MISERY ONLY FOR MISERABLE

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freddieKrueger στις 09-05-2009 13:46 ]





    Ισως εχεις δικιο.Απλα πιστευω πως οσο καλος και αξιος και αναγνωρισμενος και αν ειναι ο Παπακωνσταντινου δεν μπορει να σταθει στο ιδιο προγραμμα με αυτους τους μουσικους...Δεν εχει να κανει με το ονομα και τα τραγουδια οσο με τη φιλοσοφια και το ειδος...Δε λεω καποια κομματια του ειναι πολυ σκληρο ροκ,αλλα επιτρεψε μου να πω πως ισως ειναι ο λογος για τον οποιο δε θα παω σε αυτη τη συναυλια...Τον Βασιλη τον εχω δει απειρες φορες.Τους Scorpions μονο δυο...Αλλα αν αναλογιστω πως την τελευταια φορα εμφανιστηκαν μαζι με το αλλο εξισου τεραστιο συγκροτημα των whitesnake και τη συναυλια ανοιξαν οι godiva (πολυ καλοι ηταν-τοπο στα νιατα), ξενερωνω και μονο στην ιδεα πως θα υπαρξει αυτη η συνεργασια...Ειναι θεμα συγκρισης...Τον Βασιλη οπως ειπα τον εχω δει και θα τον ξαναδω αλλες τοσες φορες στη ζωη μου.Αλλα σε αλλη φαση,με διαφορετικο κοσμο για κοινο και με αλλες διαθεσεις.Κλεινω λεγοντας πως θα ηταν ομορφο να ηταν στη θεση του Βασιλη νεα συγκροτηματα απο Ελλαδα που κανουν πολυ καλη δουλεια,με πολυ ορεξη και ομως τους τρωει το συστημα και παραμενουν στην αφανεια...Και επισης-μια και το εφερε η κουβεντα-τους τεραστιους acdc θα ανοιξει ενα απο τα αγαπημενα μου συγκροτηματα,οι Answer...Αυτη ηταν πολυ ευστοχη και καλη πρωτοβουλια...Δεν ειναι αναγκη να μενουμε στα παλια...Το μουσικο μελλον ανοικει σε νεους με νεες ιδεες και φρεσκο αερα...

    Φιλικα...


    ins2anity
    12.05.2009, 13:55

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ins2anity, 21-02-2024 21:40 ]


    NikosRoman
    13.05.2009, 09:27

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 11-05-2009 στις 13:58 έγραψε...

    Εσυ ομως Νικο που ειχες κι εχεις το σεβασμο απο εμενα κι ας μην ειχε διαρκεια η γνωριμια μας μεσα στο φορουμ(εχουμε ανταλλαξει μερικα μονο ποστ,αλλα σωστου και ωριμου διαλογου)το μονο που καταφερνεις με το γεματο ειρωνιες και καθολου επιχειρηματα ποστ σου ειναι να γ@#%ς εντελως την κουβεντα!Εκτος του οτι ετσι δειχνεις πως η αντιληψη σου για πολλα πραγματα ειναι μετρια,

    οπως ακριβως πινεις και τον καφε σου

    Φιλικα,Χρηστος



    Θα επρεπε να ξερεις χαριν της γνωριμιας μας μεχρι τωρα οτι αν ειναι κατι που δεν αντεχω και γινομαι ειρωνας και επιθετικος ,αυτο ειναι η απολυτοσυνη.

    Ο καλυτερος,ο ενας ,ο μοναδικος κλπ κλπ κλπ.

    Αλλο η γνωμη που σεβομαι και αλλο ο τυφλος οπαδισμος .Ο οποιος οταν υπαρχει σε εμποδιζει να δεις και να ακουσεις κατι νεο.Ακουω και παιζω μουσικη παρα πολλα χρονια για να αντεξω να μιλαω για τους καλυτερους.Που οταν τους γνωρισεις και απο κοντα θα χασεις πασα ιδεα.

    Επισης παραθετω και αληθινα στοιχεια ιστοριας του εν λογω καλλιτεχνη.

    Ο σεβασμος εξακολουθει και συγνωμη που γινομαι ακραιος .

    Επιμενω ομως στον κανονα μου και πανω απο ολα εχω τα αυτια μου ανοιχτα.

    Τον καφε τον πινω γλυκο και ευχομαι να βρεθουμε καποια στιγμη για ανταλλαγη μουσικων αποψεων.

    Νικος.


    Chitarrista
    13.05.2009, 16:36

    Γιάννης...


    freddieKrueger
    13.05.2009, 18:03

    Παράθεση:

    Το μέλος NikosRoman στις 13-05-2009 στις 09:27 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 11-05-2009 στις 13:58 έγραψε...

    Εσυ ομως Νικο που ειχες κι εχεις το σεβασμο απο εμενα κι ας μην ειχε διαρκεια η γνωριμια μας μεσα στο φορουμ(εχουμε ανταλλαξει μερικα μονο ποστ,αλλα σωστου και ωριμου διαλογου)το μονο που καταφερνεις με το γεματο ειρωνιες και καθολου επιχειρηματα ποστ σου ειναι να γ@#%ς εντελως την κουβεντα!Εκτος του οτι ετσι δειχνεις πως η αντιληψη σου για πολλα πραγματα ειναι μετρια,

    οπως ακριβως πινεις και τον καφε σου

    Φιλικα,Χρηστος



    Θα επρεπε να ξερεις χαριν της γνωριμιας μας μεχρι τωρα οτι αν ειναι κατι που δεν αντεχω και γινομαι ειρωνας και επιθετικος ,αυτο ειναι η απολυτοσυνη.

    Ο καλυτερος,ο ενας ,ο μοναδικος κλπ κλπ κλπ.

    Αλλο η γνωμη που σεβομαι και αλλο ο τυφλος οπαδισμος .Ο οποιος οταν υπαρχει σε εμποδιζει να δεις και να ακουσεις κατι νεο.Ακουω και παιζω μουσικη παρα πολλα χρονια για να αντεξω να μιλαω για τους καλυτερους.Που οταν τους γνωρισεις και απο κοντα θα χασεις πασα ιδεα.

    Επισης παραθετω και αληθινα στοιχεια ιστοριας του εν λογω καλλιτεχνη.

    Ο σεβασμος εξακολουθει και συγνωμη που γινομαι ακραιος .

    Επιμενω ομως στον κανονα μου και πανω απο ολα εχω τα αυτια μου ανοιχτα.

    Τον καφε τον πινω γλυκο και ευχομαι να βρεθουμε καποια στιγμη για ανταλλαγη μουσικων αποψεων.

    Νικος.



    Και οι δυο μας πιασαμε τα ακρα σιγουρα κανοντας δυσκολο το διαλογο...Ισως κι εγω εχασα το μετρο της αντκειμενικοτητας μιλωντας για τον αγαπημενο μου Ροκα...Δεν ειμαι κανενα κολλημενο μυαλο ουτε τυφλος οπαδος κανενος μουσικου ρευματος και κανενος καλλιτεχνη...

    Ο τροπος γραφης σου σε αυτο το μηνυμα με κανει να θελω να συμμετεχω σε ενα ωραιο διαλογο μαζι σου και φυσικα με κανει να μην απορριψω τις αποψεις σου αλλα να τις δεχτω ως ενα υγιη αντιλογο...

    Επετρεψε μου φιλτατε Νικο να σχολιασω και να τοποθετηθω στο πορηγουμενο ποστ σου απο το οποιο απομωνωσα το 'χρησιμο' μερος...αν νομιζεις οτι θελεις και κατι αλλο να συμπληρωσεις μου λες...εγω εκει εστιασα το ενδιαφερον μου παντως οταν εδειξες κι εσυ προθυμος να συνεχισουμε την κουβεντα σε πλαισια αλληλοσεβασμο και αλληλοκατανοησης...

    Εχουμε και λεμε λοιπον...(κοπιαρα μερος του ποστ σου και το σχολιαζω οπου χρειαζεται με εντονους χαρακτηρες που δεν υοδηλωνουν εντονο υφος,απλα ειναι πιο εντονοι για να μπορεις εσυ και οι συμφορουμιτες μας να τους ξεχωριζουν μεταξυ τους...)

    Μια μικρη χαρη ζηταω.

    Σταματηστε να χρησιμοποιειτε τετοια βαρυγδουπα "επιθετα".Ενηλικες ειμαστε(σχεδον ολοι εδω).
    Δεν χρειαζεται εντυπωσιασμος.Ισως να εχω λαθος που εδειξα το θαυμασμο μου για το Βασιλη χρησιμοποιωντας παραανω δοσεις υποκειμενικοτητας

    Πανδυσκολα κομματια...............αυτο και αν ειναι ανεκδοτο.
    Αν εισαι γνωστης μουσικης γελας.Αν οχι, απλα την βρισκεις και ολα οκ.Αν δεν ειναι πανδυσκολο το κομματι 'Βικτωρια' που ερμηνευει ο Βασιλης η το 'Θα φυγεις μοναχη' τοτε ποια ειναι?Το πρωτο με εκταση 2 οκταβες απο ΛΑ2 εως ΛΑ4 και το δευτετο με δυσκολα τονικα σκαμπανευασματα?Βλ βινετακια   -Βικτωρια:
    https://www.youtube.com/watch?v=rjRDx5A6QmkLink

    >

    -Θα φυγεις μοναχη:
    https://www.youtube.com/watch?v=GSRtT8AtjqELink

    >

    Απιστευτη χροια.............ποιος ηρθε?????
    Σε συγκριση με ποιον???Αν δεν εχεις ακουσει τιποτε αλλο στην ζωη σου ,ισως.Εχω ακουσει αρα πολλες φωνες,επαγγελαματικες και μη,απο το μπανιο μεχρι την σκηνη...εδω ερχεται και το στοιχειο της υποκειμενικοτητας...εκτιμω πολυ στη χροια τοθυ Βασιλη το γεγονος οτι ειναι βαθια,μπασσα,αλλα ταυτοχρονα οχι σκληρη...ακομη κι οταν ΦΩΝΑΖΕΙ ΦΩΝΑΖΕΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ...ΔΕν εχω βρει τις ιδιες αρετες σε αλλον καλλιτεχνη κι εχω ακουσει παμπολους...Θα θελα ομως να ακουσω κι εγω τη δικη σου αποψη πανω στο θεμα...ποιος καλλιτεχνης θεωρεις οτι εχει ωραια,μαλλον οχι απλα ωραια,αλλα υπεροχη χροια?

    Αλλα και οταν δεν εχεις τραγουδησει και τιποτε αλλο 40 χρονια παρα μονο τα δικα σου.
    Ε τοτε...... αλι και τρισαλι.Ισως να χρειαζεται μια ανανεωση το ρεπερτοριο του?(τι ισως...συμφωνω πως πια ο Βασιλης δεν ειναι παραγωγικος και πως αο ενα σημειο και μετα τα τραουδια που ερμηνευσε καταντησαν γραφικα)Ισως να του το επεβαλλαν οι δισκογραφικε εταιριες?Ισως να νομισε οτι αυτη η συνταγη θα συνεχισει να  'πουλαει' στον κοσμο?Παντως οι δυνατοτηες που εχει φανηκαν οταν μοιραστηκε ρεπερτοριο με αλλους καλλιτεχνες οπως πχ Ναλαρα...

    Να σου φτιαξω εγω φραπε να τρελλαθεις.30 χρονια τον κουναω.(τον φραπε.Μην παρεξηγηθω)
    Αν μου πεις εσπρεσσο επαιξες και εχασες.Στα σιγουρα ολοι ειμαστε ασσοι.Στα αλλα κλαψτα.

    Ερμηνευτικα προσοντα.....και ...καποιος να κλεισει το παραθυρο γιατι μπαζει.Δεν μπορει να το εννοεις οτι ο Παπακωνσταντινου δεν εχει ερμηνευτικικα προσοντα...Παρε κι ενα αλλο βιντεακι(αν και οπως ειπα τα βιντεακια ειναι μονο στιγμιοτυπα,ωστοσο μπορουν να σου δωσουν μια γευση)
    https://www.youtube.com/watch?v=2V__ZmP6F0g&feature=relatedLink

    >
    Δεν πα ναναι και μπετοβεν??????ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ.

    Εφαμμιλων τονικων δυνατοτητων με Klaus???Ισως.Οταν ο ενας παιζει Ελλαδα και ο αλλος παγκοσμια.Οταν ο ενας φευγει απο το σπιτι του για τρεις ωρες και ο αλλος καθε μερα ειναι σε αλλη χωρα.Καιρος,υγρασια,ζεστη,κρυο,διατροφη κλπ κλπ(ισως οχι τωρα αλλα σε μια ολοκληρη καρριερα και επειδη μιλας για δυνατοτητες φωνης).Δεν εχει σημασια μονο σε πιο γηπεδο παιζεις μπαλλα,αλλα και τι μπαλα παιζεις...

    Ακομα και η τελευταια συγκριση ειναι για γελια.Ο billy θα τραγουδουσε καλυτερα τα τραγουδια των Scorpions.XAXAXAXAXAXAXA!!!!!ωραιος ο παιχτης!!!!!!Οπως σου ξαναειπα και παλι...ροτιμω τη χροια του Βασιλη και αντικειμενικα εχει 3πλασιο ογκο απο τον Κλαους...Μηπως εσυ αγαπητε Νικο εισαι εγκλωβισμενος στην ιδεα πως οτι ειναι εκτος συνορων ειναι καλυτερο?Βλεπω μια ξενομανια και μια ελλειψη εκτιμησης για ο,τι ειναι made in Greece?

    Οσο για το ποσο πολλα περισοτερα ειναι ο Βασιλης απλα θα γραψω οτι απο την αρχη της καριερας του τραγουδησε διασκευες.Ασιμος(παει αυτος),Λοιζος(παει κι αυτος)Ζουγανελης(ζει και βασιλευει)κλπ κλπ.Μηπως γιατι ολοι αυτοι οι καλλιτεχνες δεν ηταν ικανοι να τραγουδησουν τις συνθεσεις τους?Βλεπε Ασιμος το Κατα κατα καταρεω,βλεπε Ζουγανελης το ΄Φοβαμαι',Βλεπε Λοιζος το Τσε Γκεβαρα...παρολαυτα κι ο Βασιλης εχει γραψει αντικειμενικα ωραια κομματια οπως το 'Σ αγαπω να προσεχεις' στιχοι και μουσικη δικια του!

    Στην αρχη της καριερας του ειχε να αντιμετωπισει σχηματα οπως οι socrates,Afrodites child και πολλους πολλους αλλους με πραγματικες γνωσεις στην συνθεση,στιχο,αποδοση και πανω απο ολα ονειρα για καριερα εξω απο Ελλαδα.(μερικοι το καταφεραν).Και παλι ξεφευγεις ελαφρα...εδω οπως ειπα μιλαμε για ΛΑΡΥΓΓΙ και για ΨΥΧΗ...κι οχι για μουσικη ιδιοφυια...εκαστος στο ειδος του...Παρε παραδειγμα το Θαναση Παπακωνσταντινου που για μενα ειναι απο τους καλυτερους συνθετες  τραγουδιοποιους...δεν μπορω να τον ακουω ομως με τιποτα...και ουτε εντικειμενικα εχει φωνη...Παρε παραδειγμα το Θανο Μικρουτσικο...του οποιου μαλιστα ο Βασιλης εχει ερμηνευσει αμπολλα κομματια...Θα θελες να τα ακους ομως απο το Μικρουτσικο?

    Τοτε ο Βασιλακης ηταν πολυ μικρος(σε καλλλιτεχνικη συγκριση).Μονο οταν εφυγαν ολοι αυτοι απο το προσκηνιο ηρθαν οι μετριοι να συνεχισουν.(και παντα στα σιγουρα)

    Μπουλας,Ζουγανελλης,Παπακων/νου κλπ κλπ.Πιστευεις στ αληθεια οτι αυτοι ολοι ειναι για να τους βαλεις στο ιδιο τσουβαλι?Μηπως κι εσυ εισαι προκατειλλημενος στο αντιθετο απο μενα ακρο?οχι του θαυμασμου δηλ,αλλα του χλευασμου?

    Ικανοτητα γραφης δεν ειχε ποτε.Ουτε στιχο αλλα ουτε και μουσικης.Μονο ερμηνεια.Εισαι απολυτος παρε μια λιγα απο τα τραγουδια του Βασιλη:-Βικτωρια.

    -Σ αγαπω να προσεχεις

    -Χαιρετισματα

    -Απο μενα το Βασιλη

    Ειχε παντα διπλα του ισχυρους μουσικους,συνθετες και στιχουργους που τον εκαναν να δειχνει 
    μεγιστος μεχρι και τις μερες μας Αγαπητε Νικο...αν δεν εισαι ΦΩΝΑΡΑ οπως ο Βασιλης(και αυτο ειναι κατι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ ειδικα αν εισαι μουσικος)πως ειναι δυνατο να ενδιαφερθουν ολοι οι ισχυροι μουσικοι,στιχουργοι,συνθετες που λες κι εσυ για κεινον?Θα επελεγαν λες,ενα μετριο τραγουδιστη?ΔΕ νομιζω!!

    Σεβασμο???Τον εχει απο εμενα μονο και μονο επειδη εχει διαρκεια .Αλλα......μεχρι εκει.

    Κατα τα αλλα στα σιγουρα και μετριος.Οτι εχει διαρκεια αξιζει.Να ξερεις.

    Οπως ο ελληνικος καφες.Κι ο ελληνικος καφες σιγουρα εχει και διαρκεια και αξιζει.Τον πινω κι εγω γλυκο.

    Κι εγω φυσικα,ελπιζω καποια στιγμη να τον πιουμε μαζι και να κουβεντασουμε τις μουσικες μας αποψεις!

    Με εκτιμηση,Χρηστος


    NikosRoman
    14.05.2009, 10:23

    Για τον Φρεντι...{#emotions_dlg.beer}.Ευχομαι καποια στιγμη να τα πουμε απο κοντα γιατι τελικα μπορει να μειωσουμε την διαφωνια μας στο ελαχιστο απο αυτα που διαβασα πιο πανω.

    {#emotions_dlg.thumbup}


    jinxy666
    14.05.2009, 15:55

    Παράθεση:

    Το μέλος antreas_dr στις 09-05-2009 στις 00:19 έγραψε...

    Για τους Scorpions μιά χαρά είναι ο Βασίλης!

    όντως


    seras
    14.05.2009, 16:42

    I tapeini m apopsi einai pos den einai kako na paiksei mazi tous o papakostantinou...(vevaia den ton theoro katholou rocka,alla auta einai apopseis kai o kathe enas exei tin diki tou..)

    Prosopika theoro kai tous Scorpions kai ton papakostantinou teleiomenous.as paiksoun mazi kollane.


    jorge
    14.05.2009, 17:35

    Ενδιαφέρεται κανείς να παρευρεθεί στη συνέντευξη τύπου την επόμενη Πέμπτη στις 12.30 το μεσημέρι; Θα είναι ο Klauss και ο Βασίλης και μπορούμε να πάμε ως MusicHeaven, 4-5 άτομα.


    tsibitos
    15.05.2009, 00:14

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 14-05-2009 στις 17:35 έγραψε...

    Ενδιαφέρεται κανείς να παρευρεθεί στη συνέντευξη τύπου την επόμενη Πέμπτη στις 12.30 το μεσημέρι; Θα είναι ο Klauss και ο Βασίλης και μπορούμε να πάμε ως MusicHeaven, 4-5 άτομα.



     

    Εγώ!


    freddieKrueger
    15.05.2009, 00:24

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 14-05-2009 στις 17:35 έγραψε...

    Ενδιαφέρεται κανείς να παρευρεθεί στη συνέντευξη τύπου την επόμενη Πέμπτη στις 12.30 το μεσημέρι; Θα είναι ο Klauss και ο Βασίλης και μπορούμε να πάμε ως MusicHeaven, 4-5 άτομα.



    Μπορεις να με υπολογισεις κι εμενα αγαπητε Jorge!{#emotions_dlg.rockon}


    Ananeotis
    15.05.2009, 13:56

        Ο Βασιλης ειναι ο μονος Ελληνας καλλιτεχνης που θα μπορουσε να σταθει και να ταιριαξει κατα καποιο τροπο με τους Scorpions...Κι αυτο γιατι ειναι ο μονος Ελληνας που υπηρετησε για χρονια με επιτυχια το λεγομενο Stadium Rock,οπως το προωθησε η Αμερικανικη δισκογραφια...

       Τον δρομο αυτο ακολουθησαν και οι Scorpions και στα πρωτα βηματα του ο Βασιλης...Πανω σε αυτην την εικονα πατησαν και οι δυο..

      Ο Βασιλης ειναι αληθεια,για μερικους ευτυχως,αποφασισε μετα τα early 90,να ακολουθησει και αλλους δρομους φοβουμενος μην κλειδωθει σε αυτην την εικονα...

      Αποψη μου ειναι οτι καποιες φορες το καταφερε με ιδιαιτερη επιτυχια ενω αλλες αυτη η προσπαθεια του του εκανε μαλλον κακο...

      Φωνητικα κτλπ ο Βασιλης ανηκει σιγουρα στις εξαιρετικες Ελληνικες φωνες και  οποιος το αμφισβητει αυτο ειναι ανιδεος..

      Τελος ο Βασιλης στη συναυλια θα γκαζωσει οσο μπορει γιατι ξερει κι ο ιδιος οτι δεν τον παιρνει να τραγουδησει μαυρο γατο και Πες του να παει...

      Ειναι σιγουρο πως οσοι παμε στη συναυλια θα απολαυσουμε εναν ιδιαιτερα ηλεκτρισμενο Βασιλη,οπως τον αγαπησανε οι παλιοτεροι,να προηγειται των Σκορπιων ενω οι τελευταιοι απλα θα απογειωσουν τη βραδια...

      Νομιζω οτι οι γκρινιες σε μια γιορτη ταιριαζουν μονο στους σπασικλες και στους μιζερους...

       Φορτωστε καπνογονα....




    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία