ελληνική μουσική
    495 online   ·  210.833 μέλη

    Παπακωνσταντίνου ανοίγει Scorpions: Γνώμες;

    Ananeotis
    08.07.2009, 17:37

    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 08-07-2009 στις 16:45 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Ananeotis στις 08-07-2009 στις 15:14 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 07-07-2009 στις 20:49 έγραψε...

    Ο δημιουργος του topic αυτού ζήτησε γνώμες για συγκεκριμένο θέμα που έθεσε.

    Την δική μου απόψη φαντάζομαι την γνωρίζετε (όσον αφορά και τις δυο αυτές γελοιότητες του καιρού μας) άρα ο τίτλος του topic κατ εμέ θα έπρεπε να λέγεται: τι αρπαχτές είναι αυτες...

    Αφού όμως 40.000 τίμησαν τα ραμολιμέντα αυτά, από κει και ύστερα καταλαβαίνει κανείς πόσο άκαιρο είναι να μιλάμε για συμβολισμούς και τα τοιαύτα.

    Αντί αυτού, παραθέτω λοιπόν δυο τρια πράγματα που διάβασα αλλά και άκουσα:


    1) Ο τραγουδιστής των Scorpions, Κλάους Μέιν, μιλάει στον ΠΡΩΙΝΟ ΚΑΦΕ με τη Βίκυ Καγιά την Πέμπτη 4 Ιουνίου στις 10:00

    2) τα αθάνατα γερόντια πάνε για μπάνια κανουν και συναυλία (σε λίγο καιρό και στη Μύκονο)

    3) Βανδη, Παπαριζου, Καραντζαφέρης, Μαστοράκης δήλωσαν τα καλύτερα!

    Τα συμπεράσματα δικά σας.

    Και τώρα σκέφτομια να παω να πιω καφέ στο the Mall για τέλειες καταναλωτικές ονειρώξεις...



     

    Ο Κλασσικος βλαχοκωλοελληνας που ειδε μιση ωρα MTV και νομιζε οτι το Oops Ι did it again ειναι ψαγμενο επειδη με τα βλαχοαγγλικα που εμαθε στο φροντιστηριο δεν καταλαβαινε τι ελεγε...

    Δειξε σεβασμο...

    Το Post σου ηταν πολυ προσβλητικο...

    Υ.Γ. Αν σε αλλη χωρα εγχωριος καλλιτεχνης τραγουδουσε με Scorpions ολοι θα προσκυνουσαν..Αλλα εδω εχουμε πηξει στους Κωλοελληνες που ελεγε και ο Σαββοπουλος...Ενα τσουρμο απο "τιποτα" που προσπαθει να αποδειξει οτι ειναι "κατι" μεσα απο κριτικες του κωλου...

    Αντε γεια φιλε μου..Ονειρα γλυκα και μαθε να σεβεσαι...

     

     



    μανατζερ τους εισαι ? ? ?

    ζητας σεβασμο την στιγμη που εσυ ο ιδιος εισαι χυμα στο κυμα . . . γιατι ? ? ?

    ελπιζω ο Οnline φιλος freak da hood να σου απαντησει αναλογα . . . αλλα με το δικο του μοναδικα μοναδικο στυλ . . . τελος!

     

    Υ.Γ οταν εμεις ειμασταν μωρα και  κοιμομασταν καποιοι βρικονταν στην αλλη πλευρα του πλανητη και ζουσανε πραγματα που εμεις βλεπουμε στο Mtv . . . απο κοντα . . . χμμμ . . . think of it . . .

    Y.Γ ο da-hood δεν χρειαζεται δικηγορο  . . . απλα κι εγω στην αρχη τον ειχα παρει με περιεργο ματι (οχι παντως κακο). . . κακως ομως . . . εχει αποψη και μαλιστα δεν μασαει να την πεταξει οποτε και οπως γουσταρει . . . σεβας λοιπον . . . απλα σεβας . . .



       Δεν με ενδιαφερει τι ειναι ο Da-hood...Εμενα με ενδιαφερει αυτη η κωλοελληνικη νοοτροπια που θελει ντε και καλα να μειωσει το επιτευγμα του διπλανου...

       Ο Βασιλης ειναι πολυ σημαντικος ελληνας καλλιτεχνης..Και μονο που με τη φωνη του μας εφερε κοντα με την ποιηση του Αλκαιου,του Τριπολιτη και του Καββαδια φτανει..Εγω δεν μπορω να τον υπερασπιστω και δεν το χρειαζεται...45000 κοσμου που τον αποθεωσαν τη Δευτερα σε αυτη την καταπληκτικη του εμφανιση νομιζω οτι ειναι αρκετο.....

      Ειναι επιχειρημα δηλαδη το να λες "ο Παπακωνσταντινου δεν ειναι καλος γιατι ειπε καλα λογια για εκεινον ο ταδε?"

      Η μηπως ειναι επιχειρημα το αστειακι με την ηλικια?

      Οσοι πηγανε στη συναυλια καταλαβαν τι συμβαινει με αυτους τους τυπους και με τις φοβερες τους ικανοτητες...Απολαυσαμε απιθανες στιγμες και δεν νομιζω καποιος να εκλαψε τα λεφτα του...Παλμος και ενταση ....

       Παντα τετοια...

      Τωρα για τους υπολοιπους...το ξαναπαμε κι αλλη φορα...Οσο εμεις χοροπηδουσαμε στο καταμεστο Καραισκακη καποιοι ητανε στον καναπε (παλι)...


    sea_like_eyes
    08.07.2009, 18:14

    ''Εμενα με ενδιαφερει αυτη η κωλοελληνικη νοοτροπια που θελει ντε και καλα να μειωσει το επιτευγμα του διπλανου...''

    εισαι απολυτα σωστος,αν και δεν νομιζω να ειχε τετοιες προθεσεις ο hood . . .

    Y.Γ το ticket ειχε 35 ευρω . . . αυτο ειναι αληθεια πως με αφησε αφωνο . . . αφου περασες ομορφα,χαλαρα , αυτο εχει σημασια αλλωστε!


    sabotaz80
    08.07.2009, 22:20

    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 08-07-2009 στις 16:45 έγραψε...

    Υ.Γ οταν εμεις ειμασταν μωρα και  κοιμομασταν καποιοι βρικονταν στην αλλη πλευρα του πλανητη και ζουσανε πραγματα που εμεις βλεπουμε στο Mtv . . . απο κοντα . . . χμμμ . . . think of it . .

     

    Το επιχείρημά σου για το mtv ήταν ακράδαντο. Χαίρομαι που θεωρείς τη μουσική που παίζουν στα χαμοεμποροκάναλα αξιόλογη. Οπότε δεν αξίζει να ανοίξουμε μουσικό διάλογο. Επειδή έχει άποψη δε σημαίνει ότι δε λέει παπαριές. Όπως και αυτά που λέω εγώ σου ακούγονται επίσης παπαριές. Όλοι οι άνθρωποι έχουν άποψη. Τα επιχειρήματα κάνουν τη διαφορά.


    sea_like_eyes
    08.07.2009, 22:25

    ''Χαίρομαι που θεωρείς τη μουσική που παίζουν στα χαμοεμποροκάναλα αξιόλογη. Οπότε δεν αξίζει να ανοίξουμε μουσικό διάλογο.''

    πες μου εναν λογο για να ανοιξω μαζι σου μουσικο διαλογο . . . τι θα μου προσφερει ? ? ?


    alex4you
    08.07.2009, 23:37

    Λοιπόν ηρεμίστε δεν έγινε και τίποτα!

    1)ΚΙ εγώ βλέπω mtv μπορεί να βάζει κανά 2-3 καλά κομματάκια ! Τι σημαίνει ότι όποιος λέπει τέτοια κανάλια είναι ανόητος η άσχετος με τη μουσική?

    2) ΟΚ όλα απόψεις είναι εγώ θεωρω ότι η συναυλία έσκισε -αν εξαιρέσεις τα πολλά solo-σε άλλους μπορεί να μην άρεσε γούστα είναι αυτά!

    3) Δεν με θεωρώ θύμα του καταναλωτισμού γιατί αλιώς πρέπει τώρα να πετάξω to pc, την τηλεόραση το ραδιόφωνο και το κάμπριο-που λέει ο λόγος- αυτοκίνητο και τη βίλα μου να πάω να ζήσω με τα απολύτως απαραίτηατα για να μην είμαι θύμα.

    Ηρεμήστε- δεν κατάλαβα τη θέμα έχετε με το oops i did it again δεν βρίσκω να έχει τίποτα-εκτός απο χαζό στίχο-περνάει ευχάριστα την ώρα!

    Πολύ σοβαρά τα πήρατε όλα


    sabotaz80
    09.07.2009, 00:42

    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 08-07-2009 στις 22:25 έγραψε...

    ''Χαίρομαι που θεωρείς τη μουσική που παίζουν στα χαμοεμποροκάναλα αξιόλογη. Οπότε δεν αξίζει να ανοίξουμε μουσικό διάλογο.''

    πες μου εναν λογο για να ανοιξω μαζι σου μουσικο διαλογο . . . τι θα μου προσφερει ? ? ?



     

    Στα λόγια μου έρχεσαι...


    freakhood
    09.07.2009, 13:33

    Παράθεση:

    Το μέλος Ananeotis στις 08-07-2009 στις 17:37 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 08-07-2009 στις 16:45 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Ananeotis στις 08-07-2009 στις 15:14 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 07-07-2009 στις 20:49 έγραψε...

    Ο δημιουργος του topic αυτού ζήτησε γνώμες για συγκεκριμένο θέμα που έθεσε.

    Την δική μου απόψη φαντάζομαι την γνωρίζετε (όσον αφορά και τις δυο αυτές γελοιότητες του καιρού μας) άρα ο τίτλος του topic κατ εμέ θα έπρεπε να λέγεται: τι αρπαχτές είναι αυτες...

    Αφού όμως 40.000 τίμησαν τα ραμολιμέντα αυτά, από κει και ύστερα καταλαβαίνει κανείς πόσο άκαιρο είναι να μιλάμε για συμβολισμούς και τα τοιαύτα.

    Αντί αυτού, παραθέτω λοιπόν δυο τρια πράγματα που διάβασα αλλά και άκουσα:


    1) Ο τραγουδιστής των Scorpions, Κλάους Μέιν, μιλάει στον ΠΡΩΙΝΟ ΚΑΦΕ με τη Βίκυ Καγιά την Πέμπτη 4 Ιουνίου στις 10:00

    2) τα αθάνατα γερόντια πάνε για μπάνια κανουν και συναυλία (σε λίγο καιρό και στη Μύκονο)

    3) Βανδη, Παπαριζου, Καραντζαφέρης, Μαστοράκης δήλωσαν τα καλύτερα!

    Τα συμπεράσματα δικά σας.

    Και τώρα σκέφτομια να παω να πιω καφέ στο the Mall για τέλειες καταναλωτικές ονειρώξεις...



     

    Ο Κλασσικος βλαχοκωλοελληνας που ειδε μιση ωρα MTV και νομιζε οτι το Oops Ι did it again ειναι ψαγμενο επειδη με τα βλαχοαγγλικα που εμαθε στο φροντιστηριο δεν καταλαβαινε τι ελεγε...

    Δειξε σεβασμο...

    Το Post σου ηταν πολυ προσβλητικο...

    Υ.Γ. Αν σε αλλη χωρα εγχωριος καλλιτεχνης τραγουδουσε με Scorpions ολοι θα προσκυνουσαν..Αλλα εδω εχουμε πηξει στους Κωλοελληνες που ελεγε και ο Σαββοπουλος...Ενα τσουρμο απο "τιποτα" που προσπαθει να αποδειξει οτι ειναι "κατι" μεσα απο κριτικες του κωλου...

    Αντε γεια φιλε μου..Ονειρα γλυκα και μαθε να σεβεσαι...

     

     



    μανατζερ τους εισαι ? ? ?

    ζητας σεβασμο την στιγμη που εσυ ο ιδιος εισαι χυμα στο κυμα . . . γιατι ? ? ?

    ελπιζω ο Οnline φιλος freak da hood να σου απαντησει αναλογα . . . αλλα με το δικο του μοναδικα μοναδικο στυλ . . . τελος!

     

    Υ.Γ οταν εμεις ειμασταν μωρα και  κοιμομασταν καποιοι βρικονταν στην αλλη πλευρα του πλανητη και ζουσανε πραγματα που εμεις βλεπουμε στο Mtv . . . απο κοντα . . . χμμμ . . . think of it . . .

    Y.Γ ο da-hood δεν χρειαζεται δικηγορο  . . . απλα κι εγω στην αρχη τον ειχα παρει με περιεργο ματι (οχι παντως κακο). . . κακως ομως . . . εχει αποψη και μαλιστα δεν μασαει να την πεταξει οποτε και οπως γουσταρει . . . σεβας λοιπον . . . απλα σεβας . . .



    Δεν με ενδιαφερει τι ειναι ο Da-hood...Εμενα με ενδιαφερει αυτη η κωλοελληνικη νοοτροπια που θελει ντε και καλα να μειωσει το επιτευγμα του διπλανου...

    Ο Βασιλης ειναι πολυ σημαντικος ελληνας καλλιτεχνης..Και μονο που με τη φωνη του μας εφερε κοντα με την ποιηση του Αλκαιου,του Τριπολιτη και του Καββαδια φτανει..Εγω δεν μπορω να τον υπερασπιστω και δεν το χρειαζεται...45000 κοσμου που τον αποθεωσαν τη Δευτερα σε αυτη την καταπληκτικη του εμφανιση νομιζω οτι ειναι αρκετο.....

    Ειναι επιχειρημα δηλαδη το να λες "ο Παπακωνσταντινου δεν ειναι καλος γιατι ειπε καλα λογια για εκεινον ο ταδε?"

    Η μηπως ειναι επιχειρημα το αστειακι με την ηλικια?

    Οσοι πηγανε στη συναυλια καταλαβαν τι συμβαινει με αυτους τους τυπους και με τις φοβερες τους ικανοτητες...Απολαυσαμε απιθανες στιγμες και δεν νομιζω καποιος να εκλαψε τα λεφτα του...Παλμος και ενταση ....

    Παντα τετοια...

    Τωρα για τους υπολοιπους...το ξαναπαμε κι αλλη φορα...Οσο εμεις χοροπηδουσαμε στο καταμεστο Καραισκακη καποιοι ητανε στον καναπε (παλι)...



     

    Άντε...πάλι θα κονομήσει το musicheaven.

    Λοιπόν:

    Το οτί οι νεκροί Scorpions και οι επίσης νεκροί Maiden γεμίζουν ένα Καραϊσκάκη δεν φαντάζει καθόλου παράξενο. Είναι τρανή απόδειξη πως η μουσική βιομηχανία τα καταφέρνει μια χαρά, ειδικά με τις νεκροφιλίες. Στην χώρα της καλ(κ)ομοίρας και του Ρουβά, δεν περιμένω και κάτι καλύτερο βέβαια...

    Αγαπητέ sea_like_eyes ευτυχώς που υπάρχουν παιδιά σαν κι εσένα που κοιτάνε κάτω από το περιτύλιγμα. Ευτυχώς λέω, διότι έχεις καταλάβει σε τι απαξίωση έχω το φοιτηταριό. Υπάρχουν ακόμα άτομα που προβληματίζονται και δεν πάνε με την μάζα. Κρατάνε τουλάχιστον ένα σκεπτικισμό και αυτό είναι πολύ θετικό στις μέρες μας. 'Ετσι θα όφειλαν να είναι οι φοιτητές. Δυναμικοί, αμφισβητίες κλπ (όπως ήταν κάποτε).

    Πάντως τα γερόντια ήταν αρκετές μέρες  στο πέντε αστέρων ξενοδοχείο του Σουνίου και κάθε τόσο φωτογραφίζονταν χαμογελαστοί με τους θαμώνες του εν λογω ξενοδοχείου που ενίοτε τα σπάνε στα μαγαζιά της παραλιακής και σκίζουν τα ρούχα τους για την Βίσση και τον Χατζηγιάννη.

    Με τον Βασίλη έδεσε και το γλυκό: Νάσου και ο προβληματισμός ανάμεσα στα γιαπιά! Σύγχρονοι επαναστάτες του the Mall και των Starbucks...

    Ήταν και η Καγιά στο φοβερο Live? Και ο Τέρενς Κουίκ? Σίγουρα?

    Τελειώνω με το υστερόγραφο "Άγγλου" φίλου μου:

    Υ.Γ. δωστε τα φραγκα σας για νεα groups . . . οχι για λουστραρισμενες μουμιες με μπογια στο μαλλι . . .

    (αν και τα πιο αξιόλογα προσφέρονται χωρίς αντίτιμο όπως λέει και ο Πουλικάκος, και έχει απόλυτο δίκιο...)

     

     

     

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freakhood στις 09-07-2009 13:38 ]


    Ananeotis
    09.07.2009, 20:28

        Μετα την απαξιωση των ανθρωπων που προσφερανε σε μουσικο επιπεδο τωρα και απαξιωση εκεινων που μορφωνονται στα πανεπιστημια...

       Και τι μας εμεινε για να θαυμαζουμε δηλαδη?Ενα ¨λουμπεναριο σε παραδοση ανευ ορων" που λεει κι ο B.D. Foxmoor και ενα μπουλουκι απο ανθρωπους που ανακαλυψαν την επανασταση τη στιγμη που εβαλαν συνδεση στο ιντερνετ...

       Που αν τους ρωτησεις ποια ειναι η πιο επαναστατικη πραξη τους θα σου μιλησουν για τον καφε που ειχαν πιει στον Διονυσο,στα Εξαρχεια πριν απο 7-8 χρονια που ηταν ακομα ανοιχτος...

       "Θλιβερες πορδες....Κωλοελληνες" που ελεγε και ο Σαββοπουλος...

      Μια γεννια γεννημενη να κρινει και να μη δημιουργει...Που για την δικη της πληρη πνευματικη και επαγγελματικη πτωχευση κατηγορει τα "γεροντια"..

      Βλεπεις αυτη η νεα γεννια Κωλοελληνων δεν φταιει ποτε..Ειναι θυμα της παλιοτερης γεννιας...Παντα!!Δεν αγωνιζεται στους δρομους και κατω απο το φως...Κλαιγεται και κατηγορει σε online mode...

      Μαθε το και βαλτο καλα στο μυαλο σου...Οι πετυχημενοι δημιουργουν και οι αποτυχημενοι κρινουν σε αυτους τους καιρους...

       Ποσο χρονων ειμαι?Κατω απο 25...και φτυνω τις ψευτομουσικες σκηνες σας,το μπλαζε υφος σας,τις ξεκουρδιστες ηλεκτρικες κιθαρες σας,το κλαψουριστικο υφακι σας και τα ανευ νοηματος χαζοστιχακια σας....


    freakhood
    10.07.2009, 22:43

    Μήπως κάνεις ολοσδιόλου λάθος?

    Πέραν αυτού, τέτοιες καθεστωτικές απόψεις ανήκουν σε άλλες εποχές όπως εκείνες της χούντας με το περίφημο: πατρις, θρησκεία, οικογένεια (που όπως φαίνεται ισχύει και σήμερα).

    Όσον αφορά τις επαναστατικές πράξεις στους δρόμους, στειλε κάνα pm καλύτερα για να σου απαντήσω προσωπικώς.

    Και όσο για τον Σαββόπουλο, τον είδαμε χέρι χέρι μαζί με την κα(λ)κομοίρα στην παρωδία των Ολυμπιακών του 2004.

    Για να γελάσουμε κιόλας, στον Διόνυσο πήγαιναν αρκετοί από αυτούς που πήγαν να θαυμάσουν τα σούργελα στο Καραισκάκη. Άλλοι πήγαιναν εκεί...

    Όσο για αυτούς που μορφώνονται στα πανεπιστήμια, δεν χρειάζεται να πω κάτι. Είναι κοινή ρήση πως μόνο αυτό δεν γίνεται.Και για το πως βαδίζει η τραγική πλειοφηφία των φοιτητών, μια κουβεντούλα μαζί τους, μας πείθει απολύτως για την πραγματικότητα. Μιλάμε για φοβερές αναζητήσεις! Ευτυχώς υπάρχουν εξαιρέσεις.

    Από αύριο θα αρχίσω να κυκλοφορω με καμια κελεμπία γιατί έχω την εντύπωση πως κουβαλάμε τα μυαλά των παππούδων μας ακόμη...

    Μια ακόμη αρπαχτή λοιπόν από τον Βασιλάκη και τους σκόρπιους.

    Η μάζα ξέρει να καταναλώνει καλά αυτά που της προσφέρουν. Είναι και από τα πιο ακίνδυνα εξάλλου (πέρα από την αποχαύνωση που σπέρνουν...)


    freddieKrueger
    11.07.2009, 01:18

    Freakhood εγραψες πιο πανω και το κανω κοπυ:

    Υ.Γ. δωστε τα φραγκα σας για νεα groups . . . οχι για λουστραρισμενες μουμιες με μπογια στο μαλλι . . .

    (αν και τα πιο αξιόλογα προσφέρονται χωρίς αντίτιμο όπως λέει και ο Πουλικάκος, και έχει απόλυτο δίκιο...)

    Πες μου εσυ ενα αξιολογο νεο group για να πληρωσω να τ ακουσω...

    Δεν θα πηγαινα ποτε να ακουσω καποιους απο φιλευσπλαχνια για να τους βοηθησω να πανε μπροστα...Γιατι να δωσω τα ομορφα μου λεφτουδακια καπου μονο και μονο για να 'δωσω τοπο στα νιατα?'Αν με κερδισει καποιο groupaki φυσικα και θα πληρωσω να τ ακουσω...αλλα μεχρι στιγμης απ οτι εχει τυχει να ακουσω σε διαφορες μικροσυναυλιες που κατα καιρους εχω παρακολουθησει,ειμαι ΟΙΚΤΡΑ απογοητευμενος απο το επιπεδο των νεων καλλιτεχνων...μεχρι τωρα συναντησα αξιολογες προσπαθειες,παιδια που εχουν καταναλωσει χρονια σε μουσικες σπουδες ανθρωπους που εχουν φτυσει αιμα για να παρουν 2 πτυχια αρμονιας,κτλ ατομα που εχουν εργαστει πανω στη συνθεση ενος κομματιου για μηνες,αλλα ΔΕΝ ΙΔΡΩΣΕ ΤΟ ΑΥΤΑΚΙ ΜΟΥ ΟΥΤΕ ΛΙΓΟ...ΝΑ ΝΟΙΩΘΩ ΤΥΨΕΙΣ?

    μ αρεσει να ακουω τις μουμιες οχι γιατι ειμαι νεκροφιλος αλλα γιατι δεν βρεθηκε κανεις αρκετα μαγκας να γινει επαξιαδιαδοχος τους...

     


    marakiasteraki
    12.07.2009, 16:12

    Μία χαρά ήταν τελικά, τραγούδησαν και μαζί! Αν και, για να πω την αλήθεια, πίστευα πως θα ξενερώσω απίστευτα...


    freakhood
    13.07.2009, 12:49

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 11-07-2009 στις 01:18 έγραψε...

    Freakhood εγραψες πιο πανω και το κανω κοπυ:

    Υ.Γ. δωστε τα φραγκα σας για νεα groups . . . οχι για λουστραρισμενες μουμιες με μπογια στο μαλλι . . .

    (αν και τα πιο αξιόλογα προσφέρονται χωρίς αντίτιμο όπως λέει και ο Πουλικάκος, και έχει απόλυτο δίκιο...)

    Πες μου εσυ ενα αξιολογο νεο group για να πληρωσω να τ ακουσω...

    Δεν θα πηγαινα ποτε να ακουσω καποιους απο φιλευσπλαχνια για να τους βοηθησω να πανε μπροστα...Γιατι να δωσω τα ομορφα μου λεφτουδακια καπου μονο και μονο για να 'δωσω τοπο στα νιατα?'Αν με κερδισει καποιο groupaki φυσικα και θα πληρωσω να τ ακουσω...αλλα μεχρι στιγμης απ οτι εχει τυχει να ακουσω σε διαφορες μικροσυναυλιες που κατα καιρους εχω παρακολουθησει,ειμαι ΟΙΚΤΡΑ απογοητευμενος απο το επιπεδο των νεων καλλιτεχνων...μεχρι τωρα συναντησα αξιολογες προσπαθειες,παιδια που εχουν καταναλωσει χρονια σε μουσικες σπουδες ανθρωπους που εχουν φτυσει αιμα για να παρουν 2 πτυχια αρμονιας,κτλ ατομα που εχουν εργαστει πανω στη συνθεση ενος κομματιου για μηνες,αλλα ΔΕΝ ΙΔΡΩΣΕ ΤΟ ΑΥΤΑΚΙ ΜΟΥ ΟΥΤΕ ΛΙΓΟ...ΝΑ ΝΟΙΩΘΩ ΤΥΨΕΙΣ?

    μ αρεσει να ακουω τις μουμιες οχι γιατι ειμαι νεκροφιλος αλλα γιατι δεν βρεθηκε κανεις αρκετα μαγκας να γινει επαξιαδιαδοχος τους...

     



    Τι είδος μουσικής προτιμάς? Αν πάλι είσαι "ανοιχτός", σου προτείνω για αρχή να πας οπουδήποτε πάρει το αυτάκι σου πως παίζουν οι "ωχρά σπειρωχαίτη". Είναι ένα γκρουπ για το οποίο δεν πρόκειται να πληρώσεις ούτε τσακιστή δεκάρα. Και το CD τους ακόμα, το δίνουν δωρεάν.
    Αν πάλι δεν πολυενδιαφέρει αυτό το είδος, στείλε μου pm και θα σου πω αναλόγως.Cheers!

    Πάμε στο topic τώρα.

    Scorpions είναι αυτοί που είναι. Πολυεθνική. Βισοβανδες κ Βερτελοπετρεληδες δηλαδή.

    Περί Βασίλη...να κάποια ενδιαφέροντα πραγματάκια που πήρε το μάτι μου:

    διπλα του, τραγουδα  ως δευτερη φωνη η Μαρλεν απο τις Hi5, το συγκροτημα που προεκυψε πριν 3 χρονια απο ριαλιτι!
    Πλεον αξιζει μονο για φεστιβαλ επιπεδου ΚΝΕ κ συναυλιες-περιφορες ανα την ελληνικη επαρχια,καλεσμενος ποτε του τοπικου δημαρχου ελεω εκλογων κ ποτε διαφορων ναυτικων ομιλων και λοιπων αθλητικων συλλογων.
    Η ταρίφα για τις συναυλίες (σε τιμές 1997) ήταν 2.500.000 δρχ/συναυλία για τον Βασίλη. Το συνολικό πακέτο περί τα 4.500.000 δρχ (μουσικοί, τεχνικοί κλπ)

    Ετσι, 40 καλοκαιρινές συναυλίες σε Δήμους * 2.500.000 δρχ = 100.000.000 δρχ /χρόνο.

    Ο Πετρέλης με το κοινό του και ο Βασίλης με το δικό του. 

    συγκριτικα οι σκυλαδες ειναι πιο αυθεντικοι και ειλικρινεις.


    jorge
    13.07.2009, 13:17

    Τα χεις μπλέξει freakhood. Έχεις ξεφύγει από την ουσία (=μουσική) και έχεις μπει στο κουτσομπολίστικο στυλ που έχει το STAR, οι κουτσομπολίστικες φυλλάδες τύπου Espresso κλπ που ασχολούνται με το πόσα πήρε ο τάδε, ποιά είναι αυτή που τραγουδάει δίπλα στον τάδε κλπ.


    sigur
    13.07.2009, 13:50

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 13-07-2009 στις 13:17 έγραψε...

    Τα χεις μπλέξει freakhood. Έχεις ξεφύγει από την ουσία (=μουσική) και έχεις μπει στο κουτσομπολίστικο στυλ που έχει το STAR, οι κουτσομπολίστικες φυλλάδες τύπου Espresso κλπ που ασχολούνται με το πόσα πήρε ο τάδε, ποιά είναι αυτή που τραγουδάει δίπλα στον τάδε κλπ.



    φοβάμαι οτι πρέπει να διαβάσεις όλες του τις τοποθετήσεις του freakhood για να παραθέσεις ένα γόνιμο σχόλιο για τα λεγόμενα του φίλε jorge. Δεν τον υπερασπίζομαι -δεν το έχει ανάγκη κιόλας- , αλλά κρίνω οτι είναι απαραίτητα τα σχολια και ο κυνισμός του στην σημερινή ανόητη και άτεχνη βοιομηχανία.Καταλαβαίνω οτι ενοχλέι συχνά το επιθετικό ύφος και ο ρόλος σου είναι να τον συνετήσεις.Λές οτι τα έχει μπερδέψει και μιλάει κουτσομπολίστικά αντι να κάνει τι π.χ; να κριτικάρει το τελευταίο άλμπουμ των Scorpions ??!!

    Θα μου πεις, ας ασχοληθούμε με την δουλειά του μεγάλου κάποτε Β. Παπακωνσταντίνου, αλλά από την πλευρά μου δεν θα είχα κάτι να πω μόνο ένα κρίμα....

    ο φίλος freddie αναρωτιέται αν υπάρχουν νέα φρέσκα γκρουπ που αξίζει να ακούσει (??) Ε, αν δεν ασχολείσαι φίλε μου (ίσως και εαν ακούς συγκεκριμένο μουσικό σταθμό που διαφημίζει οτι παίζει μόνο ..επιτυχίες χιλιοπαιγμένες !!) λογικό είναι να περιμένεις τους κάθε τιμημένους συνταξιούχους- πρώτο όνομα όταν τα κάναμε ακόμα στην πάνα μας- για να ακούσεις ροκ μουσική. Αυτό το ακούω και από πρεσβύτερους: δεν υπάρχει ροκ σήμερα, δεν υπάρχουν αξιόλογα σχήματα κλπ. ΦΥΣΥΚΑ και υπάρχουν και αξίζουν την προσοχή μας,και έχουν όλη την μουσική γνώση και παιδεία των μεγαλυτέρων, μά αλλοίμονο, κανένας σταθμός που παίζει playlist συμφερόντων και κανένα κανάλι βέβαια θα μπει στο κόπο να σε πληροφορήσει. Το Διαδίκτυο φίλτατοι φίλοι μου, το Διαδίκτυο σου μαθαίνει τα πάντα.Πλέον μπορούμε να ακούσουμε σχεδόν τα πάντα , πρέπει να μας το συστήσει κάποιος? Τι να πουμε και εμείς (πάνω κάτω είμαστε στην γενιά του jorge ) που μάθαμε μουσική από 1-2 μουσικούς σταθμούς, το 120minutes sto MTV toυ 1991-94,και με την εγγραφή εκατοντάδων κασσετών....

    ζητώ ταπεινά συγνώμη που είμαι εκτός θέματος


    Ananeotis
    13.07.2009, 22:06

    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 13-07-2009 στις 12:49 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 11-07-2009 στις 01:18 έγραψε...

    Freakhood εγραψες πιο πανω και το κανω κοπυ:

    Υ.Γ. δωστε τα φραγκα σας για νεα groups . . . οχι για λουστραρισμενες μουμιες με μπογια στο μαλλι . . .

    (αν και τα πιο αξιόλογα προσφέρονται χωρίς αντίτιμο όπως λέει και ο Πουλικάκος, και έχει απόλυτο δίκιο...)

    Πες μου εσυ ενα αξιολογο νεο group για να πληρωσω να τ ακουσω...

    Δεν θα πηγαινα ποτε να ακουσω καποιους απο φιλευσπλαχνια για να τους βοηθησω να πανε μπροστα...Γιατι να δωσω τα ομορφα μου λεφτουδακια καπου μονο και μονο για να 'δωσω τοπο στα νιατα?'Αν με κερδισει καποιο groupaki φυσικα και θα πληρωσω να τ ακουσω...αλλα μεχρι στιγμης απ οτι εχει τυχει να ακουσω σε διαφορες μικροσυναυλιες που κατα καιρους εχω παρακολουθησει,ειμαι ΟΙΚΤΡΑ απογοητευμενος απο το επιπεδο των νεων καλλιτεχνων...μεχρι τωρα συναντησα αξιολογες προσπαθειες,παιδια που εχουν καταναλωσει χρονια σε μουσικες σπουδες ανθρωπους που εχουν φτυσει αιμα για να παρουν 2 πτυχια αρμονιας,κτλ ατομα που εχουν εργαστει πανω στη συνθεση ενος κομματιου για μηνες,αλλα ΔΕΝ ΙΔΡΩΣΕ ΤΟ ΑΥΤΑΚΙ ΜΟΥ ΟΥΤΕ ΛΙΓΟ...ΝΑ ΝΟΙΩΘΩ ΤΥΨΕΙΣ?

    μ αρεσει να ακουω τις μουμιες οχι γιατι ειμαι νεκροφιλος αλλα γιατι δεν βρεθηκε κανεις αρκετα μαγκας να γινει επαξιαδιαδοχος τους...

     



    Τι είδος μουσικής προτιμάς? Αν πάλι είσαι "ανοιχτός", σου προτείνω για αρχή να πας οπουδήποτε πάρει το αυτάκι σου πως παίζουν οι "ωχρά σπειρωχαίτη". Είναι ένα γκρουπ για το οποίο δεν πρόκειται να πληρώσεις ούτε τσακιστή δεκάρα. Και το CD τους ακόμα, το δίνουν δωρεάν.
    Αν πάλι δεν πολυενδιαφέρει αυτό το είδος, στείλε μου pm και θα σου πω αναλόγως.Cheers!

    Πάμε στο topic τώρα.

    Scorpions είναι αυτοί που είναι. Πολυεθνική. Βισοβανδες κ Βερτελοπετρεληδες δηλαδή.

    Περί Βασίλη...να κάποια ενδιαφέροντα πραγματάκια που πήρε το μάτι μου:

    διπλα του, τραγουδα  ως δευτερη φωνη η Μαρλεν απο τις Hi5, το συγκροτημα που προεκυψε πριν 3 χρονια απο ριαλιτι!
    Πλεον αξιζει μονο για φεστιβαλ επιπεδου ΚΝΕ κ συναυλιες-περιφορες ανα την ελληνικη επαρχια,καλεσμενος ποτε του τοπικου δημαρχου ελεω εκλογων κ ποτε διαφορων ναυτικων ομιλων και λοιπων αθλητικων συλλογων.
    Η ταρίφα για τις συναυλίες (σε τιμές 1997) ήταν 2.500.000 δρχ/συναυλία για τον Βασίλη. Το συνολικό πακέτο περί τα 4.500.000 δρχ (μουσικοί, τεχνικοί κλπ)

    Ετσι, 40 καλοκαιρινές συναυλίες σε Δήμους * 2.500.000 δρχ = 100.000.000 δρχ /χρόνο.

    Ο Πετρέλης με το κοινό του και ο Βασίλης με το δικό του. 

    συγκριτικα οι σκυλαδες ειναι πιο αυθεντικοι και ειλικρινεις.



       Ποπο μιλαμε εχεις μαθει ποιος εχει πει τι για τον Βασιλη,ποιοι του κανουνε δευτερες φωνες,αν εχουνε περασει απο reality,ποσα λεφτα χρειαζεται για μια συναυλια και μετα πολλαπλασιασμος για να δεις αμα κλεβει και την εφορια...

       Δυο πραγματα παιζουνε μεγαλε...Ή απλα λατρευεις τον Βασιλη αλλα παραλληλα νιωθεις ενοχες γι αυτο ή εχεις λιωσει στα μεσημεριανα...

       Οπως και να χει get a life....

      Υ.Γ. Μαγκα...αμα ξερεις και τιποτα για το πως τα παει με τη Ραντου να μας ενημερωσεις ε?

     

     


    jorge
    13.07.2009, 22:27

    Παράθεση:

    Το μέλος sigur στις 13-07-2009 στις 13:50 έγραψε...

    φοβάμαι οτι πρέπει να διαβάσεις όλες του τις τοποθετήσεις του freakhood για να παραθέσεις ένα γόνιμο σχόλιο για τα λεγόμενα του φίλε jorge.

    Δεν εχω το δικαίωμα να σχολιάζω αποσπάσματα από αυτά που λέει; Γιατί να κάνω συνολική ανάλυση; Επιμέρους ατάκες πιάνω και από εκεί βγάζω συμπεράσματα :)

     

    Παράθεση:

    Το μέλος sigur στις 13-07-2009 στις 13:50 έγραψε...

    Λές οτι τα έχει μπερδέψει και μιλάει κουτσομπολίστικά αντι να κάνει τι π.χ; να κριτικάρει το τελευταίο άλμπουμ των Scorpions ??!!

    Θα μπορούσε, όπως θα μπορούσε να συνεχίσει την κριτική του αλλά με επιχειρήματα ουσίας. Το οτι κάποιος αμοίβεται καλά για τη δουλειά του, δεν είναι επιχείρημα για να τον κακοχαρακτηρίσεις.

     

    Παράθεση:

    Το μέλος sigur στις 13-07-2009 στις 13:50 έγραψε...

    Το Διαδίκτυο φίλτατοι φίλοι μου, το Διαδίκτυο σου μαθαίνει τα πάντα.Πλέον μπορούμε να ακούσουμε σχεδόν τα πάντα , πρέπει να μας το συστήσει κάποιος? Τι να πουμε και εμείς (πάνω κάτω είμαστε στην γενιά του jorge ) που μάθαμε μουσική από 1-2 μουσικούς σταθμούς, το 120minutes sto MTV toυ 1991-94,και με την εγγραφή εκατοντάδων κασσετών....

    Συμφωνώ για το διαδίκτυο. Αλλά ποιό είναι το πρόβλημα να ακούει κάποιος και τραγούδια που έχει αγαπήσει κατά τα προηγούμενα χρόνια της ζωής του;