ελληνική μουσική
    623 online   ·  210.826 μέλη

    Ζητώ κατατόπιση στο ακορντεον,πληροφοριες;

    comicmaniac
    07.05.2009, 22:46

    καλησπερα,μολις γραφτηκα στην ομορφη κοινοτητα σας και ομολογω οτι εξεπλαγην με το περιεχομενο της.   Στο κυριο ομως θεμα μας,ειμαι 1 7 χρονων και σκεφτομαι  να αρχισω ακορντεο που πραγματικα τολατρευω κ αποτελει ενα απο το ονειρα μου για τη μελλοντικη μποεμ ζωη μου,τα ερωτηματα που προκυπτουν ειναι τα εξης                       1)πως θα αρχισω;2)θελω ενα παρα πολυ  καλο ακορντεον(προσφατα ειχα δει και πολλα βιντεο στο γιοτιουμπ και εkστασιαστηκα περισσοτερο),αλλα ποιο;3)θελω να μαθω να παιζω και να κατεχω ενα οργανο τετοιων προδιαγραφων
    Link

    " target="_blank" target="_new">> (συγγνωμη αν δεν επιτρεπονται τα λινκσ)               τελος θα ηθελα να ρωτησω επισης ειναι δυσκολη η αυτοδιδασκαλια?α!και κατι τελευταιο υπαρχει περιπτωση τα δακτυλα μου να αλλοιωθουν?γτ ειναι πολυ λεπτα κ καπου ειχα ακουσει οτι καποτε θα σκληρηνουν αρκετα αν ασχοληθω με πληκτροφορο      συγγνωμη που σας κουρασα                            προσμενω με αδημονια την απαντηση σας


    taksidiwths
    08.05.2009, 16:07

    καταρχην μην αγχωνεσαι! :P

    και εγω κανω εναμιση μηνα πιανο και ειμαι 17 οποτε....

    ασχετα που και εγω λατρευω το ακκορτνεον αλλα ξεκινησα πιανο γιατι ειναι μια βαση!

    το συγκεκριμενο βιντεακι το εχω δει και απλα θα σου πω δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο.

    υπαρχουν πολυ πιο δυσκολα κομματια απο αυτο!εξασκηση θελει..

    αλλα και παλι,το οτι θα ξερεις 10-20 τραγουδεια δεν σε κανουν μουσικο αν καταλαβαινεις τι εννοω.

    για αυτοδιδασκαλια δεν θα στο προτεινα.πρεπει να εχεις πολυ μουσικο αυτι αλλα και παλι

    και κομματια να παιζεις δεν θα ξερεις τι ακριβως παιζεις.

    οσο για πια μαρκα..χμμ ο νακας εχει πολυ ωραια ακκορντεον.

    να πας και να ακουσεις τον ηχο τους και επελεξε αναλογα τα χρηματα που μπορεις να διαθεσεις.

    αν μπορεις οικονομικα,μην παρεις μονο με 48 μπασα αλλα με πιο πολλα γιατι ειναι για αρχαριους.

    επισης στο μοναστηρακι πιο κατω εχει ενα μαγαζι με μεταχειρισμενα

    και εχει πολυ καλες τιμες σε ακκορντεον,σε αριστη κατασταση με πολυ γλυκο ηχο!

    οσο για τα δακτυλα δεν νομιζω να ισχυει ιδιαιτερα.

    αλλα και αν ισχυει..τι πειραζει αν σκληρυνουν τα δαχτυλα σου?


    comicmaniac
    08.05.2009, 21:46

    ειναι ομως πολυ ομοοοορφο οργανο,νομιζω οτι το ερωτευθηκα,θα παω στομαγαζι να τσεκαρω.οσον αφορα δασκαλο τοτε?υπαρχει δασκαλος ακορντεον ή θα τρεχω σε λαικες να βρω γυφτους?


    taksidiwths
    09.05.2009, 12:41

    ελεος ρε φιλε!

    μην τα καταπατας ολα!

    και εγω εχω δει πακιστανους να παιζουν στον δρομο κιθαρα

    αλλα δεν σημαινει οτι υπαρχουν μονο αυτοι!

    το ωδειο του νακα καταρχην εχει μαθηματα ακκορντεον.

    αλλα ρωτα και στα ωδεια της γειτονιας σου

    μπας και υπαρχουν.

    ψαξε και στο ιντερνετ και ειμαι σιγουρος οτι θα βρεις.

    μην ανησυχεις και εγω ερωτευμενος ειμαι με το πιανο

    και με το ακκορντεον!


    aspagela
    06.05.2010, 10:13

    καλημερα σε ολους! Σας παρακαλω πειτε μου πιο ειναι το μαγαζι στο μοναστηρακι με τα μεταχειρισμενα ακορντεον? Ευχαριστω.


    taksidiwths
    06.05.2010, 11:24

    Παράθεση:

    Το μέλος aspagela στις 06-05-2010 στις 10:13 έγραψε...

    καλημερα σε ολους! Σας παρακαλω πειτε μου πιο ειναι το μαγαζι στο μοναστηρακι με τα μεταχειρισμενα ακορντεον? Ευχαριστω.



     

    οπως κατεβαινεις την αγορα αφου κατεβεις στην σταση μοναστηρακι λιγο πιο κατω στα δεξια σου θα το δεις..


    classical
    06.05.2010, 11:46

    τα δάχτυλα μπορεί και να γίνουν σαν του μάγου Μέρλιν η της Μάγισσας Μοργκάνας...


    reteos
    06.05.2010, 18:21

    Παράθεση:

    Το μέλος comicmaniac στις 08-05-2009 στις 21:46 έγραψε...

    ειναι ομως πολυ ομοοοορφο οργανο,νομιζω οτι το ερωτευθηκα,θα παω στομαγαζι να τσεκαρω.οσον αφορα δασκαλο τοτε?υπαρχει δασκαλος ακορντεον ή θα τρεχω σε λαικες να βρω γυφτους?



    Φίλε μου επιτρεψέ  μου  να παρέμβω λίγο στο σχόλιό σου .

    Σε πληροφορώ πώς οι τσιγγάνοι  (γύφτοι ,όπως τους λές)είναι και πολύ καλοί στη μουσική . Εχουν την μελωδία και τον ρυθμό"μέσα" τους . Εγώ μπορώ να πώ ,ότι τους "ζηλεύω ".  Γιατί τους χαρακτηρίζεις με αυτόν τόν κάπως υποτιμητικό τρόπο;  Η μουσική είναι μία ,απλώς κατηγορία αλλάζει. Δεν ξεχωρίζει άτομα  , φυλές , κλπ. Και στο συγκεκριμένο θέμα , γι΄αυτή μιλάμε .

    Οσο αναφορά τώρα το ακορντεόν : Είναι ολοκληρωμένο όργανο ( όπως το πιάνο, το αρμόνιο)  στο οποίο παίζεις  μελωδία , συγχορδία(ακόρντο) και ρυθμό συγχρόνως .

    Οπως έχω γράψει πρόσφατα  σε συναφές θέμα,  προτιμώ τα HOHNER η WELTMEISTER ασυζητητεί . Μια φορά το αγοράζεις το όργανο και ειδικά το ακορντεόν  , το οποίο δεν "εξελίσεται"  όπως το αρμόνιο . Εγώ έχω WELTMEISTER 80/άρι και είμαι αρκετά  ικανοποιημένος.Κορυφή όμως για μένα είναι το HOHNER. Νομίζω πως ένα 60/άρι είναι υπέραρκετό τουλάχιστον για αρχή .

    Η αυτοδιδασκαλία είναι σχετικά δύσκολη , όπως και σε όλα άλλωστε τα μουσικά όργανα , καθόσον πρέπει να αρχίσεις από την αρχή και σε θεωρητικά . Με το δεδομένο ότι στο ακορντεόν έχεις να κάνεις , όπως προείπα , μέ πολλές παραμέτρους (συγχορδία -ρυθμό- μελωδία) τα πράγματα δυσκολεύουν περισσότερο . Για μένα καλό είναι να διδαχθείς κάποια "πράγματα". Βέβαια τίποτε δεν είναι δύσκολο αρκεί να το θέλεις και να το αγαπάς .

    Σε ότι αφορά τα δάκτυλα -ιδιαίτερα στο ακορντεόν - δεν ισχύει αυτό που λές . Αυτό το όργανο σε αντίθεση, κατά κάποιο τρόπο, με το πιάνο θέλει "χαϊδεμα"

    Οι συνομιλητές ,για το που θα το βρείς να το αγοράσες, νομίζω ότι κάλυψαν πλήρως το ερώτημά σου .

    Καλή αγορά λοιπόν και καλό μουσικό "ταξίδι".

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : reteos στις 07-05-2010 07:01 ]