ελληνική μουσική
    436 online   ·  210.817 μέλη

    Ποσο κοστιζει η κατοχύρωση και η ηχογραφηση;

    FARSALOZAKK
    08.05.2009, 20:22

    ρε παιδια εχω γραψει μαζι μ τν μπαντα μ καμια δεκαρια τραγουδια...ποσο κοστηζει μια κατοχιροση????για ενα μονο τραγουδι??αν εγω παω 2 τραγουδια και ανω θα πληρωσω επιπλεον.σωστα??εξηγηστε μου λιγο...και αν ξερει κανεις και ποσο στηχιζει μια ηχογραφιση!?????????και εκει ανα τραγουδι ειναι??{#emotions_dlg.confused1}οσο μπορειτε ποιο απλα...

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 09-05-2009 00:50 ]


    darbukaboy
    09.05.2009, 00:39

    Οσον αφορα την ηχογραφηση οι τιμες παιζουν αρκετα απο studio σε studio.Μπορει να σου κοστισει και 20Ε η ωρα αλλα μπορει να φτασει και στα 30Ε(ή και παραπανω).Αυτο που πρεπει να ξερεις ειναι οτι η ηχογραφηση ακολουθειται και απο τη μιξη ετσι ωστε να βγει ενα καλο και διαυγες αποτελεσμα της οποιας ομως το κοστος ειναι επιπροσθετο.

    Για την κατοχυρωση δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο(δεν εχω και την καλυτερη σχεση με αυτα) εκτος απο την κλασσικη πατεντα με το να στειλεις ενα cd με τα τραγουδια μεσα σε ενα σφραγισμενο φακελο στον εαυτο σου και να μην τον ανοιξεις.

    Παντως για το θεμα της κατοχυρωσης καλο θα ηταν να ρωτησεις καποιον να σου δωσει μια πιο εμπεριστατωμενη γνωμη.


    NikosRoman
    09.05.2009, 02:15

    Νομιζω στην Εθνικη βιβλιοθηκη γινεται η ολη ιστορια.

    Παρτιτουρες μαζι με στιχους και παιρνεις μια σφραγιδα.Απο λεφτα δεν ξερω.

    Ισχυει και η πιο πανω πατεντα που περιεγραψε ο Νταρμπουκα.

    Οπως επισης και η δημοσιευση των τραγουδιων στο ιντερνετ.(myspace κλπ.)

    Οταν το σαιτ ειναι μουσικο και σοβαρο υπογραφεις οτι τα τραγουδια σου ανηκουν.

    Σε διαφορετικη περιπτωση σε πετανε εξω.

    Μεσες ακρες αυτα.

    Το νομικο πλαισιο ειναι ομως ασαφες.

    Αν καποιος κλεψει το τραγουδι σου και αλλαξει εστω και μια νοτα,

    αυτοματως γινεται δικο του.

    Δεν ισχυει το ιδιο με τον στιχο οπου ειναι πιο αυστηρα τα πραγματα.

    Αυτα.


    jorge
    09.05.2009, 12:31

    Καλωσήρθες FARSALOZAKK.

    Κάνε μια αναζήτηση (πάνω δεξιά) για "Πνευματικά Δικαιώματα" ή διάβασε κάποιο από τα παρακάτω topics για να ενημερωθείς:

    Κατοχύρωση πνευματικών δικαιωμάτων

    και κυρίως (νομίζω περιέχει την απάντηση που ψάχνεις) το

    Εταιρίες κατοχύρωσης πνευματικών δικαιωμάτων

     


    FARSALOZAKK
    09.05.2009, 16:00

    καταρχας να σας ευχαριστισω ολους!τν κλασικη πατεντα τν εχω κανει αλλα μεσα στον φακελο μου... ειναι μονο οι στιχοι και οι παρτιτουρες!τι?πρεπει να εχει και την ηχογραφιση??α!και κατι αλλο τα τραγουδια μου τα εχω κανει 2  φορες καταχοριση!! τν πρωτη οταν τα εκανα και μου ηρθαν στο σπιτι....δεν ειχαν πανω  τν ημερομηνια!δν φενοταν καν!!!!! το μονο που φενοταν ηταν το γραμματοσιμο και αυτα που ελεγαν προς>>>>>>............ ταδε!και γιαυτο τα πηρα και τα εβαλα σε  αλον φακελο.....για να ξανα κανω την ιδια διαδικασια,με την προηποθεση, οτι, οταν μ ξανα ερθουν θα εχουν την ημερομινια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    οταν μ ξανα ηρθαν στο σπιτι μ...διαπιστοσα το ιδιο πραγμα!και τοτε δεν τα ξανα εστηλα!μιπος δεν πρεπει  να εχει την ημερομινια πανω??αν οχι αν μ τ κλεψουν πως θα καταλαβουν στα διακαστιρια οτι τα γραψα την ταδε ημερομηνια?????????{#emotions_dlg.confused1}?????? αν ναι τοτε εσεις στην θεση μου τι θα κανατε???


    heliasv
    09.05.2009, 16:58

    Άσε τους φακέλους και πήγαινε στίχους και παρτιτούρες σε ένα συμβολαιογράφο να κάνεις κανονική κατοχύρωση. Κοστίζει 30 ευρώ συνολικά.


    stediesi
    24.05.2009, 19:14

    Το θεμα της κατοχυρωσης ειναι πολυ μεγαλο και σοβαρο.Υπαρχουν πολλες ιστοσελιδες που λενε διαφορα.Νομιζω οτι θελει καλο ψαξιμο και ενημερωση γιατι λογω internet αν ανεβασεις τα τραγουδια σου ευκολα μπορουν να κλαπουν.Σε πιθανο δικαστηριο θα πρεπει να εχεις πιο ατρανταχτα στοιχεια απο το συστημενο φακελο γιατι μπορει να τα βαλεις με εταιριες που εχουν ολα τα μεσα.Κατα την αποψη μου ολο το θεμα βρισκεται στο copyright και στην επισημη αποθηκευση απο βιβλιοθηκη.Μια προσφατη διευθυνση που βρηκα ειναι www.worldsynthesis.com αλλα απο εκαι και περα δεν φερω καμμια ευθυνη παιδια.

    keep on rockin'


    axilleas23
    18.10.2009, 01:51

    Οσον αφορα την ηχογραφηση οι τιμες παιζουν αρκετα απο studio σε studio.Μπορει να σου κοστισει και 20Ε η ωρα αλλα μπορει να φτασει και στα 30Ε