ελληνική μουσική
    786 online   ·  210.833 μέλη

    Αρμόνιο, ακορντεόν ή κάτι άλλο; Τι είναι πιο εύκολο;

    panstrat7
    10.05.2009, 18:39

    Θα ήθελα τη γνώμη σας , τι είναι πιο εύκολο από όργανα;  Αρμόνιο , ακορντεόν ή τι άλλο;

    Προτείνετε μάρκα , μοντέλο και βιβλίο εκμάθησης (κατά προτίμιση άνευ δασκάλου).

    Ευχαριστώ{#emotions_dlg.helpsmilie}.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 08-07-2009 01:03 ]


    taksidiwths
    10.05.2009, 22:53

    καταρχην αυτο που κανεις ειναι απολυτα ασχημο!!!!!!

    ολα τα οργανα εχουν τις δυσκολιες τους!!

    το οργανο που θα θες δεν θα το διαλεξεις απο την δυσκολια

    του αλλα απο την αγαπη σου για αυτο.

    δεν ξερω και μονο που ειπες αυτην την εκφραση εγω νοιωθω οτι

    δεν θες πραγματικα να μαθεις κατι...

    ασχετα που αν εισαι σε αδιεξοδο ποιο να διαλεξεις(και δεν μιλαω

    για μεγεθος δυσκολιας),

    πρεπει να αποφασισεις μονο σου πιο αγαπας περισσοτερο!

    γενικοτερα προτεινω οτι και να κανει ο αλλος

    να βρισκεται υπο την επβλεψη δασκαλου..τωρα αν το θεμα ειναι

    καθαρα οικονομικο,τοτε παω πασο.

    για βιβλια δεν ξερω ουτε για αρμονιο,ουτε για ακκορντεον.

    ο νακας παντως εχει πλουσιο περιεχομενο

    και οργανων και βιβλιων.

    παντως ξανασκεψου το....

    θες πραγματικα να μαθεις καποιο οργανο????


    dimarasjim
    14.05.2009, 10:56

    Κανένα όργανο δεν μαθαίνεται σε μια εβδομάδα. όλα θέλουν χρόνο και προσπάθεια γι' αυτό σου προτείνω να καθήσεις να παίξεις μια φορά αρμόνιο και μια φορά ακορντεόν. Έπειτα διάλεξε αυτό που σε συγκήνησε περισσότερο. Εγώ όταν έκατσα πρώτη φορά σε πιάνο ένιωσα μαγικά. Πάντως αν διαλέξεις αρμόνιο σου προτείνω το βιβλίο "Πως να παίξετε αρμόνιο"  του Κωνσταντινίδη. Αποτελείται απο 3 μέρη, κάνει γυρω στα 15 ευρώ το καθένα στα καταστήματα Νάκας. Ελπίζω να σε βοήθησα.


    paradisefox
    14.05.2009, 11:13

    Πιο εύκολο είναι αυτό που σου αρέσει περισσότερο.Δυσκολία έχουν όλα.Για να δεις  βελτίωση στη μουσική χρειάζεται συστηματική μελέτη.Αν βρεις ένα όργανο το οποίο σου αρέσει δεν ξεκολλάς, αν βαριέσαι δύσκολα δεν θα τα παρατήσεις.Και εγώ προτείνω να δοκιμάσεις διάφορα όργανα μέχρι να καταλάβεις τι σου ταιριάζει , τι σε συγκινεί.Επίσης αν πετύχεις έναν καλό δάσκαλο γλυτώνεις  άσκοπο χρόνο και κόπο άρα διευκολύνεις τον εαυτό σου.Καλό είναι να έχεις την ελευθερία σου όμως κάτι που θα ψάχνεις για μήνες και τελικά μπορεί και να μην το καταλάβεις, κάποιος που ξέρει μπορεί να σου το πει σε 5 λεπτά.Μόνο αν δεν μπορείς να ανταπεξέλθεις οικονομικά σε δίδακτρα πάλεψε το μόνος σου.Καλή τύχη.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : paradisefox στις 15-05-2009 08:59 ]


    Liza32
    15.05.2009, 18:32

    Η γνώμη μου είναι, αν είσαι ακουστικός τύπος, θα μάθεις πολύ εύκολα! Για μένα το αρμόνιο είναι το πιο εύκολο, επειδή έχει συνθεσάιζερ, το οποίο βοηθάει πάρα πολύ. Να ξεκινήσεις με το Z΄LIGA

    Lisons nos gammes sans lunettes. Σκάλες μείζονες και ελάσσονες για αρχάριους. Για οτιδήποτε άλλο χρειαστείς, πες μου.


    alicemil
    07.07.2009, 23:22

    Κοίτα κάθε όργανο έχει τη δυσκολία του και έχει και την ομορφιά του! Πριν διαλέξεις κάποιο πρέπει να σκεφτείς για ποιο λόγο θέλεις να μάθεις. Πρέπει να ακούσεις διάφορα όργανα και να μάθεις όσο το δυνατόν περισσότερα για το καθένα από αυτά! Και πάνω από όλα πρέπει να βρεις ένα όργανο μέσα από το οποίο να μπορείς να εκφραστείς! Ένας δάσκαλος είναι απαραίτητος για να διορθώνει τα λάθη σου. Πάντως αν θέλεις να μάθεις κάποιο όργανο πρέπει να έχεις υπομονή και επιμονή! και φυσικά αγάπη για αυτό. Πάντως να ξέρεις ότι η επιλογή είναι δύσκολη. Προσωπικά ξεκίνησα με αρμόνιο συνέχισα με ακκορντεόν και τώρα κάνω βιολί και πιάνο. Από την προσωπική μου πείρα, πιστεύω πως το αρμόνιο είναι πιο εύκολο επειδή η ένταση του ήχου δεν αλλάζει από τον τρόπο που παίζεις, όπως στο πιάνο. Όμως αν σου αρέσει το όργανο που θα διαλλέξεις τότε δεν υπάρχει θέμα δυσκολίας.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alicemil στις 07-07-2009 23:23 ]