ελληνική μουσική
    678 online   ·  210.830 μέλη
    Liza32
    12.05.2009, 15:43

    Αν είχατε αδικήσει κάποιον, τι θα κάνατε για να επανορθώσετε;


    MariannaLappa
    12.05.2009, 20:48

    Νομίζω αυτό εξαρτάται από τη συγκεκριμένη περίπτωση κάθε φορά. Το πιο απλό πάντως που μπορεί ο καθένας να κάνει, είναι το να ζητήσει συγνώμη ή να δείξει έμπρακτα ότι έχει μετανιώσει και θέλει να επανορθώσει. Τώρα, το πώς θα το πάρει ο άλλος, αυτό είναι ξεχωριστό θέμα και εξαρτάται άμεσα από την παρούσα κατάσταση, από τον τρόπο με τον οποίο θα δείξουμε ότι έχουμε πραγματικά μετανιώσει κι απ' το βαθμό στον οποίο έχουμε αδικήσει το συγκεκριμένο άτομο.


    Liza32
    12.05.2009, 20:56

    Συμφωνώ μαζί σου. Άλλωστε οι πράξεις μετράνε...


    MariannaLappa
    12.05.2009, 21:05

    Ναι, βέβαια. Κι όταν έχουν και το επιθυμητό αποτέλεσμα, ακόμα καλύτερα! Απλά πρέπει να ξέρουμε ότι όταν αδικούμε κάποιον σε μεγάλο βαθμό, υπάρχει και η περίπτωση να μη μας συγχωρέσει ή εν πάσει περιπτώσει, να μην ξαναγίνουν τα πράγματα όπως ήταν πριν.


    Liza32
    12.05.2009, 21:35

    Εγω πάντως απο δω και πέρα θα είμαι πολύ επιφυλακτική με κάποια άτομα...Άλλωστε, αν δούλευα, το μόνο που θα με ένοιαζε θα ήταν η δουλειά μου και τίποτα άλλο. Άσχετα αν είμαι έξω καρδιά σε σημείο που παρεξηγούν τα πάντα σε μένα... Εδω όμως πρόκειται περί πονηρών ανθρώπων, εγω ποτέ δεν σκέφτηκα κάτι άλλο πέρα απο των επαγγελματικών μου υποχρεώσεων.


    MariannaLappa
    12.05.2009, 23:24

    Παράθεση:

    Το μέλος Liza32 στις 12-05-2009 στις 21:35 έγραψε...

    Εδω όμως πρόκειται περί πονηρών ανθρώπων, εγω ποτέ δεν σκέφτηκα κάτι άλλο πέρα απο των επαγγελματικών μου υποχρεώσεων.



    Τι ακριβώς εννοείς? Αναφέρεσαι μήπως σε κάποιο συγκεκριμένο περιστατικό?