ελληνική μουσική
    466 online   ·  210.845 μέλη

    Ελεύθερη σχέση -Υπέρ η κατά?

    Amalia_little
    18.05.2009, 16:32

    Συμφωνώ με όλες τις απόψεις που εκφράστηκαν πάνω σε αυτό το ζήτημα. Επειδή είναι πολλές όμως πιθανότατα να επαναλάβω πράγματα. Κανοντας μια ελεύθερη σχέση δεσμεύεσαι κι ας μην το καταλαβαίνεις. Το ότι τυπικά δεν είστε μαζί σα ζευγάρι δε σημαίνει ούτε ότι δεν σε νοιάζει για τον άλλο ούτε ότι δεν ανησυχείς ότι θα τον χάσεις. Αλλά προφανώς κάνεις την ελεύθερη σχέση επειδή δεν είσαι σίγουρη για τον εαυτό σου. Τουλάχιστον εγώ αν ήθελα κάποιον αλλά στο πίσω μέρος του μυαλού μου είχα έστω και ένα απωθειμένο ή μα παλιά εμπειρία ή κάτι τελοσπάντων το οποίο με δεσμεύει  έστω και λίγο δε θα πλήγωνα σε καμία περίπτωση τον άλλο και έτσι θα ήταν προτιμητέα η ελεύθερη σχέση. Το άσχημο είναι κάποιος από τους δύο να αρχίσει ξαφνικά να διεκδικεί περισσότερα από αυτά που του δίνεις και να το πηγαίνει προς σχέση. Σε αυτή την περίπτωση η θέση σου είναι πολύ δύσκολη γιατί και σου αρέσει αυτό το περιστασιακό και μυστηριώδες αλλά από την άλλη δε θες να δεσμευτείς με κάποιον που μέχρι πριν λίγο σε έβλεπε ως την ελεύθερή του σχέση. Σωστά;Cool Α και όσο για το timing έχω να πω ότι αν αρχίσεις δύσκολα σταματάς το στυλάκι των ελεύθερων σχέσεων..! Αυτό εξακριβωμένο από εμπειρίες γνωστών και άγνωστων.


    freddieKrueger
    18.05.2009, 21:09

    Παράθεση:

    Το μέλος Liza32 στις 12-05-2009 στις 21:15 έγραψε...

    Για μένα, ελεύθερη σχέση κάνουν τα άτομα, τα οποία είναι ανεξάρτητα, δεν αντέχουν τους περιορισμούς, και έχουν μια φιλοσοφημένη άποψη όσον αφορά τις σχέσεις γενικότερα. Για να κάνει κάποιος ελεύθερη σχέση, πρέπει, είτε να περνάει κρίση στο γάμο ή τη σχέση του, είτε να θέλει και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο, είτε να ζητάει απλά μια επιβεβαίωση, αν ο μόνιμος σύντροφος του δεν τον εκτιμά όσο το αξίζει. Για μένα, αν κάποιος είναι αισθηματικά ώριμος και νιώθει ότι η σχέση του τον ολοκληρώνει ως άνθρωπο και ως προσωπικότητα, δεν πρέπει να βάζει σε κίνδυνο αυτό που εχει για κάτι άλλο, το οποίο κατά πάσα πιθανότητα θα αποδειχτεί άνευ σημασίας. Μπορεί όμως, να κάνει μια σύγκριση στο τι είναι καλύτερο για αυτόν, και αναλόγως να προχωρήσει ή όχι. Υπάρχουν περιπτώσεις, που μια ελεύθερη σχέση, εξελίχτηκε σε κάτι πιο σοβαρό και ουσιώδες. Οπότε, το άτομο που δέθηκε συναισθηματικά με μια άλλη σχέση, μπορεί να σκεφτεί να αφήσει τη μόνιμη σχέση για το άτομο που πιστεύει ότι ταιριάζει περισσότερο. Είναι προτιμότερο κατά τη γνώμη μου να αφήσει την παλιά σχέση για την καινούρια, παρά να ταλαντεύετε ανάμεσα στις δυο! Εκτός απο ψυχοφθόρο, είναι και ανέντιμο. Δεν φταίει σε τίποτα ο άλλος να τον κοροϊδέυεις! Έτσι λοιπόν. Σταράτες κουβέντες, και λογικές αποφάσεις, μπορεί να κάνουν τη διαφορά. Δεν είμαι υπέρ των ελεύθερων σχέσεων, γιατί εκτός των άλλων, αν ο ένας απο τους δυο, είναι άτομο δοτικό και συνανισθηματικό, θα τον πληγώσει μια τέτοιου είδους ενέργεια, με τις γνωστές συνέπειες για την υπόλοιπη ζωή του.



    Αγαπητη Λιζα καλησπερα!Τονισα ορισμενα σημεια απο το ποστ σου τα οποια μου κεντρισαν το ενδιαφερον το καθενα για διαφορετικους λογους!

    Τι ακριβως εννοεις λεγοντας οτι τα ατομα που κανουν ελευθερη σχεση εχουν μια φιλοσοφημενη αποψη περι σχεσεων?

    Γιατι βλεπεις την ελευθερη σχεση στα πλαισια της ΔΕΥΤΕΡΗΣ σχεσης και της απιστιας απεναντι σε καποια μονιμη και σοβαρη σχεση?

    Να κανει λες συγκριση καποιος στη σχεση...οι ανθρωποι δεν ειναι οικοπεδα για να τους συγκρινουμε!Νομιζω οτι δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα!

    Επισης λες πως αν το ατομο ειναι συναισθηματικα ωριμο και αν η σχεση του τον ολοκληρωνει ως προσωπικοτητα και ως ανθρωπο γενικοτερα,δεν πρεπει να βαζει σε κινδυνο τη σχεση του για κατι αλλο...Και κατα τη γνωη σου τι γινεται αν δεν πληρουνται ολες αυτες οι εντελως ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ?Δηλ αν η σχεση σου σε καλυπτει  ξερω γω μονο ως προσωπικοτητα η αν δεν εισαι και τερας συναισθηματικης ωριμοτητας τοτε εισαι ανοιχτος ανοιχτη σε αλλες ευκαιριες?

    Στο σκελος που λες οτι ειναι ανεντιμο καποιος να ταλαντευεται αναμεσα σε δυο σχεσεις συμφωνω απολυτα!Κι εδω εχω ια ερωτηση για σενα(αν θες φυσικα απαντας)καθως και στα υολοιπους συμφορουμιτες-συμφορουιτισσες:ΠΟΣΟ ΕΥΚΟΛΟ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΟΙΜΑΣΑΙ ΜΕ 2 ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΚΑΙ ΠΩΣ ΑΡΑΓΕ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΚΟΙΤΑΣ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΝ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΛΕΣ 'ΣΕ ΑΓΑΠΩ,ΕΙΣΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ,ΚΤΛ'?

    Γενικα να συμφωνησω με τον σοφο της παρεας(χωρις να θελω να υποτιμησω τους υπολοιπους)στο οτι οι εννοιες ελευθερια και συσχετισμος ειναι αντιθετες,αλλα και πως ουσιαστικα μια ολοκληρωμενη κι οχι φαστ φουντ σχεση προσφερει πραγματικη ελευθερια στο ατομο!

    Αποψη μου για το θεμα ειναι πως οπως δεν γινεται να βαφτισεις ενα παιδι πριν γεννηθει,ετσι και δεν γινεται να βαλεις ταμπελα σε μια σχεση απο την αρχη!Ξεκινας χαλαρα με τη διαθεση να μοιραστεις ομορφες στιγμες με καποιον και να περασεις καλα και με τη μεταξυ σας τριβη διαπιστωνεις τι ειναι αυτο που νοιωθεις...Αρα το πρωτο ζητουμενο ειναι να εισαι σε καλη επαφη με τα δικα σου συναισθηματα!

    Ταυτοχρονα ομως ειναι πολυ σημαντικο να ενδιαφερεσαι και να διαβαζεις τα συναισθηματα του συντροφου σου!Αρα δευτερο ζητουμενο καλη επικοινωνια και επαφη με τον αλλο!

    Αγαπα τον εαυτο σου και το συντροφο σου

    ΥΓ:Ποτε δεν ξερεις απο που ξεκινας και που μπορεις να βρεθεις...

    Καποτε ειδα απο μακρια να γυαλιζει κατι στην παραλια...νομιζα οτι ηταν διαμαντι...πηγα κοντα και διαπιστωσα οτι ηταν απλα ενα κομματι γυαλι απο σπασμενο μπουκαλι...εγω ομως το μαζεψα και το φυλαξα σα να ηταν οντως διαμαντι...κι ας εκεινο μου εκοβε τα χερια, ας με γεμιζε πληγες καθε φορα που το εσφιγγα στη χουφτα μου απο αγαπη!!

     


    -----------------
    LIFE IS A MISERY ONLY FOR MISERABL

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freddieKrueger στις 18-05-2009 21:32 ]


    NikosRoman
    18.05.2009, 22:59

    Παράθεση:

    Το μέλος Amalia_little στις 18-05-2009 στις 16:32 έγραψε...

    Συμφωνώ με όλες τις απόψεις που εκφράστηκαν πάνω σε αυτό το ζήτημα. Επειδή είναι πολλές όμως πιθανότατα να επαναλάβω πράγματα. Κανοντας μια ελεύθερη σχέση δεσμεύεσαι κι ας μην το καταλαβαίνεις. Το ότι τυπικά δεν είστε μαζί σα ζευγάρι δε σημαίνει ούτε ότι δεν σε νοιάζει για τον άλλο ούτε ότι δεν ανησυχείς ότι θα τον χάσεις. Αλλά προφανώς κάνεις την ελεύθερη σχέση επειδή δεν είσαι σίγουρη για τον εαυτό σου. Τουλάχιστον εγώ αν ήθελα κάποιον αλλά στο πίσω μέρος του μυαλού μου είχα έστω και ένα απωθειμένο ή μα παλιά εμπειρία ή κάτι τελοσπάντων το οποίο με δεσμεύει  έστω και λίγο δε θα πλήγωνα σε καμία περίπτωση τον άλλο και έτσι θα ήταν προτιμητέα η ελεύθερη σχέση. Το άσχημο είναι κάποιος από τους δύο να αρχίσει ξαφνικά να διεκδικεί περισσότερα από αυτά που του δίνεις και να το πηγαίνει προς σχέση. Σε αυτή την περίπτωση η θέση σου είναι πολύ δύσκολη γιατί και σου αρέσει αυτό το περιστασιακό και μυστηριώδες αλλά από την άλλη δε θες να δεσμευτείς με κάποιον που μέχρι πριν λίγο σε έβλεπε ως την ελεύθερή του σχέση. Σωστά;Cool Α και όσο για το timing έχω να πω ότι αν αρχίσεις δύσκολα σταματάς το στυλάκι των ελεύθερων σχέσεων..! Αυτό εξακριβωμένο από εμπειρίες γνωστών και άγνωστων.



    Με αλλα λογια οτι γραφω στο ποστ μου.Αν ημουν γυναικα θα τα εγραφα ακριβως οπως εσυ!!!


    Crocodile
    19.05.2009, 01:09

    Ρε παιδιά συγγνώμη αλλά διαβάζοντας τα παραπάνω μου δημιουργήθηκε μία απορία. Όταν λέμε ελεύθερη σχέση δεν εννοούμε την επί πληρωμή σχέση εκτός οίκων ανοχής προκείμένου να ικανοποιεί κανεις αποκλειστικά τις σεξουαλικές του ανάγκες; Δεν είναι δηλαδή αυτό που ουσιαστικά κάνει κάποιος με τα "call-girls"; Υπάρχουν και άλλες μορφές ελεύθερης σχέσης; {#emotions_dlg.confused1}

    Ας με ξεμπερδέψει κάποιος γιατί ενδεχομένως να μου διαφεύγουν άλλες σημασίες του όρου. Ειλικρινά μέχρι τώρα δεν είχα ποτέ καταλάβει ότι η υπηρεσία μπορεί να προσφέρεται και δωρεάν...

     


    kithara-woman
    19.05.2009, 11:08

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 13-05-2009 στις 14:40 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Crocodile στις 13-05-2009 στις 01:36 έγραψε...

    (...) Όμως μήπως θα έπρεπε να αναζητήσουμε τον ουσιαστικό λόγο για τον οποίο επιλέγουν οι περισσότεροι τις ελεύθερες σχέσεις; Όταν οι σημερινές γυναίκες έχουν γίνει τόσο καβαλημένες και το παίζουν δήθεν χειραφετημένες και απόλυτα ανεξάρτητες, επιδεικνύοντας συχνά αλαζονικές μάλιστα συμπεριφορές, καθίσταται σχεδόν αδύνατη η προσέγγισή τους. Όπως έχει διαμορφωθεί η κατάσταση σήμερα, το να "σταυρώσει" κανείς γυναίκα για κανονική σχέση είναι εξαιρετικά δύσκολη υπόθεση. Γι' αυτό και οι περισσότεροι οδηγούνται αναπόφευκτα στις ελεύθερες σχέσεις ή αλλιώς στο "ξεπέτα" όπως λέγεται στην αργκό.

    Από την άλλη, ακόμη και στις περιπτώσεις που κατορθώνει κανείς να συνάψει κανονική σχέση, είναι τέτοιες οι ανασφάλειες που δημιουργούνται στις σημερινές γυναίκες από τις συμβουλές διαφόρων "ειδικών" μέσω ορισμένων τηλεοπτικών εκπομπών ή των περιοδικών, ώστε δεν είναι ούτε τότε τα πράγματα καλύτερα. Πείθονται λοιπόν οι γυναίκες ότι ενδεχομένως ο άλλος δεν τους είναι πιστός, αρχίζουν να πιστεύουν ότι δεν τους αφιερώνει όσο χρόνο θα έπρεπε, θεωρούν ότι υπάρχει πρόβλημα με το μήκος του πέους του και διάφορες παρόμοιες μπούρδες, αποτέλεσμα της πλύσης εγκεφάλου που δέχονται καθημερινά. Πόσο μπορεί να αντέξει κάποιος μια τέτοια κατάσταση; Λέει λοιπόν στο τέλος αγανακτισμένος: "χίλες φορές καλύτερα μόνος!". Και καταφεύγει στην εναλλακτική λύση των ελευθέρων σχέσεων με όλες τις επιβλαβείς συνέπειες που αναντίρρητα έχει η επιλογή αυτή.


    Crocodile, δ

    δεν πιστεύω ότι σήμερα ένας ενήλικας επιδιώκει πραγματικά εφήμερες σχέσεις. Απλά έχουμε παγιδευτεί στην οικονομοκρατούμενη ζωή και ορίζουμε τη ζωή μας με βάση την οκονομική οργάνωση του αύριο. Ο λόγος για τον οποίο ο άνθρωπος στρέφεται με δυσπιστία προς τις μακροχρόνιες σχέσεις είναι η υποσυνείδητη αγωνία για το αύριο. Για το άν θα αποδειχθεί κατώτερος των περιστάσεων. Για το άν θα αποτύχει στα μάτια του /της συντρόφου του.

     

    Δεν πιστεύω ότι φταιν οι γυναίκες περισσότερο από τους άντρες σε ένα θέμα που αφορά τους δύο ταυτόχρονα.  Εκείνες υφίστανται την ίδια υποσυνείδητη αγωνία, ίσως με μεγαλύτερο φορτίο που αφορά τη βιολογική τους λειτουργία. Ακόμα κι εκείνοι που διαλαλούν υπερήφανα την επιλογή στις ελεύθερες σχέσεις, βιώνουν την συνεχή αγωνία της απόρριψης. Μπροστά στο φόβο της απόρριψης από τον άλλο...απλά αυτοαπορρίπτεσαι ("δεν είμαι εγώ για σοβαρή σχέση"). Η συνέχεια μιας αυτοαπόρριψης είναι η δημιουργία ενός θετικού πλαισίου αυτοαποδοχής ("οι ελεύθερη σχέση είναι αυτό που μου ταιριάζει"). Από προσωπικές συζητήσεις έχω καταλάβει πως η "ελεύθερη σχέση" είναι ένα είδος επιλεκτικού συμβιβασμού μεταξύ του τί θέλω και του τί φοβάμαι.

     

    Η τηλεόραση έχει καταντήσει τηλεψυχοπάθεια. Προσωπικά, το μεγαλύτερο μέρος των προγραμμάτων μου δημιουργεί την εικόνα ενός τηλεσυνεδρίου σε ψυχιατρικό κέντρο, όπου ο καθένας βγάζει την τρέλα του ώστε να καταφέρει να γιατρευτεί από εκείνη. Δυστυχώς, τα ψυχικά νοσήματα είναι τα πραγματικά λοιμώδη στις ανθρώπινες κοινωνίες και δεν υπάρχει φάρμακο για εκείνα. Πρέπει να αναπτύξει ο καθένας τα δικά του αντισώματα.



     

     

    Συμφωνώ κι επαυξάνω!Νομίζω περισσότερο από όσα έχουν ειπωθεί!{#emotions_dlg.thumbup}

    Θα ξεφύγω ελαφρώς από το θέμα,αλλά θα επανέλθω.

     

    Τόση ώρα βλέπω όλους εδώ μέσα να κατηγορούν τις γυναίκες,ότι εκείνες φταίνε για όλα.

    Συμφωνώ κατά το ήμισυ.Μου αρέσει να είμαι δίκαιη.Έχουμε κάνει κι εμείς τα λάθη μας,αλλά κι οι άντρες είναι αλάνθαστοι δηλαδή;

    Όλοι φταίμε εξίσου.

    Ίσα ίσα που σήμερα η γυναίκα είναι πιο ανεξάρτητη από ότι ήταν η μάνα της κι η γιαγιά της και δεν γατζώνεται πάνω στον άντρα.Αυτά δηλαδή που ισχυρίζονται οι άντρες ότι κοιτάνε μόνο το πορτοφόλι,δεν ευσταθούν.Όταν κάποια δουλευει και έχει το μισθό της,για ποιο λόγο να κοιτάξει πορτοφόλι;Δεν έχει δικά της χρήματα;

    Μπορεί και να κάνω λάθος φυσικά,να υπάρχουν τέτοιες γυναίκες.Σίγουρα υπάρχουν δηλαδή.Εγώ ποτέ μου δεν κοίταξα έτσι κάποιον.Κοιτάζω τον άνθρωπο.Ούτε εξωτερικές ομορφιές κοιτάζω.Αν ο άλλος μου αρέσει σαν άνθρωπος,μου αρέσει όπως είναι.Ακόμα και άνεργος να είναι.Ο άνθρωπος μετράει.

    Το ότι δεν θα επέλεγα να παντρευτώ,και ότι δεν μου πάει ο γάμος,είναι άλλο θέμα.Ο καθένας έχει το χαρακτηρα και τις απόψεις του,ξέρει τον εαυτό του και μεχρι που φτάνει.Δεν ειναι υποχρεωτικό στο κάτω κάτω.

    Αλλά είμαι υπερ των υγιών σχέσεων.Ο καθένας να διαφυλάττει την ζωή του,αλλά και να μοιράζεται.Και το να είσαι πχ κολλημένος πάνω στον άλλο,να διωχνεις τους φίλους σου,δεν ειναι υγιές...Ούτε το να έχεις σχέση και να εξαφανίζεσαι,επίσης.

    Οι περισσότεροι άντρες-όχι όλοι θέλω να πιστεύω-κοιτάνε πρώτα να είναι η κοπέλα εμφανίσιμη(το λέω κόσμια,άλλη λέξη ήθελα να χρησιμοποιήσω).Γιατί τους έχουν κάνει πλύση εγκεφάλου στην τηλεόραση με τόσα μοντέλα που βλέπουν και επειδή θέλουν να περιφέρουν τη γυναίκα σαν τρόπαιο και να καμαρώνουν ότι κυκλοφορεί μαζί τους.Σαν να ήταν η γυναίκα αξεσουαρ,αντικείμενο.Όπως επιδεικνύουν το ακριβό αμάξι.Άνθρωποι χωρίς κανένα περιεχόμενο,στέκονται στην επιφάνεια.Στο ''φαινεσθαι''.

    Οι γυναίκες από την άλλη,επηρεάζονται κι αυτες από την τηλεόραση και θέλουν να φτάσουν κάτι ψεύτικο.Δεν είναι ο εαυτός τους.Γενικά επικρατεί το δήθεν.Να φτιαχτούμε,να βαφτουμε,να πάμε να κουνηθούμε στα μπαρ,να ''πέσει'' κάποιος.

    Ειχα πάει πέρυσι στην Ιταλία και μου έκανε εντυπωση πόσο απλές ειναι εκεί οι κοπέλες.Ελάχιστα βαμμένες,με φυσικό χρώμα στο μαλλι,όταν εδώ οι Ελληνίδες είναι μονίμως σαν να βγηκαν από φωτογραφηση εξωφύλλου.

    Απλότητα,κορίτσια!!!Απλότητα!!

    Υπάρχει καλύτερο από το να είσαι ο εαυτός σου;

    Όλα όμως είναι θέμα της οικογένειας.Πρώτα και πάνω από όλα.

    Όταν μια μητέρα ξεχωρίζει στην ανατροφή το αγόρι και το κορίτσι και τα μεγαλώνει με ένα εκατομύριο στερεότυπα,αυτές τις αντιλήψεις θα έχουν μετά.Τα αγόρια μεγαλώνουν με το σκεπτικό "αγόρι μου πρόσεχε μην σε τυλίξει καμία(!!!) [δηλαδή τι είναι για να τον τυλίξει;πακέτο;ή προορίζεται για μοναχός;] και το κορίτσι μεγαλώνει με το σκεπτικό "βρες κάποιον να δουλευει,να στα ακουμπάει κι εσύ να κάθεσαι(!!).

    Τα θεωρώ και τα δυο εξίσου απαράδεκτα.

    Όσο για τις ελευθερες σχέσεις..Εξαρτάται τι θεωρεί ελευθερο καθένας.

    Δηλαδή ελευθερη σχέση τι είναι;Να μην έχεις αποκλειστικότητα;Να έχεις 2-3 ταυτοχρονα;

    Γενικά είναι δύσκολες οι σχέσεις σήμερα.Κι αυτό γιατί όλοι είναι κλεισμένοι στον εαυτό τους και δεν τολμάνε.Φορτωμένοι με προβληματα.

    Δεν αρκεί να θέλεις να είσαι με κάποιον.Καμιά φορά ο άλλος σου υψώνει τοίχο.Τι να κανεις από κει και πέρα;

    Μόνοι μας βγάζουμε τα μάτια μας!!Όταν το καταλάβουμε και πάψουμε να έχουμε ...εξωγήινες απαιτήσεις από τον άλλο,τότε θα αποκτήσουμε υγιείς σχέσεις!

    Όλοι έχουμε ΚΑΙ ελλατωματα.Δεν είμαστε τέλειοι.Γιατί κάποιοι θεωρούν πρίγκηπες ή πριγκηπισσες τον εαυτό τους...

     


    freddieKrueger
    19.05.2009, 15:17

    Παράθεση:

    Το μέλος Crocodile στις 19-05-2009 στις 01:09 έγραψε...

    Ρε παιδιά συγγνώμη αλλά διαβάζοντας τα παραπάνω μου δημιουργήθηκε μία απορία. Όταν λέμε ελεύθερη σχέση δεν εννοούμε την επί πληρωμή σχέση εκτός οίκων ανοχής προκείμένου να ικανοποιεί κανεις αποκλειστικά τις σεξουαλικές του ανάγκες; Δεν είναι δηλαδή αυτό που ουσιαστικά κάνει κάποιος με τα "call-girls"; Υπάρχουν και άλλες μορφές ελεύθερης σχέσης; {#emotions_dlg.confused1}

    Ας με ξεμπερδέψει κάποιος γιατί ενδεχομένως να μου διαφεύγουν άλλες σημασίες του όρου. Ειλικρινά μέχρι τώρα δεν είχα ποτέ καταλάβει ότι η υπηρεσία μπορεί να προσφέρεται και δωρεάν...

     



    Ελευθερη σχεση ειναι αυτο ακριβως που λεει ο τιτλος,δηλ σχεση στην οποια μπορεις να εισαι με καποια αλλα να μπορειτε να κανετε και αλλες σχεσεις...δηλ χωρις καποιας μορφης 'δεσμευση'...

    Το να πας με call girl δεν θεωρειται καν σχεση...ειναι το ιδιο ακριβως με το να πας στο μπουρδελο...καμμια διαφορα δεν εχουν αυτα τα δυο...Πληρωμενος ερωτας εκτος οικων ανοχης δεν παυει να ειναι πορνεια...

     


    Hastaroth
    19.05.2009, 15:38

    Αρα λοιπόν,ελεύθερη σχέση είναι όπως λέμε "γέρων νεανίας".Από την στιγμή που είσαι μέ κάποιον/κάποια,σημαίνει οτι σέ καλύπτει συναισθηματικά,άρα δέν χρειάζεσαι και άλλον/άλλη.

     

     


    Crocodile
    19.05.2009, 15:53

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 19-05-2009 στις 15:17 έγραψε...

    Ελευθερη σχεση ειναι αυτο ακριβως που λεει ο τιτλος,δηλ σχεση στην οποια μπορεις να εισαι με καποια αλλα να μπορειτε να κανετε και αλλες σχεσεις...δηλ χωρις καποιας μορφης 'δεσμευση'...

     

    Αυτό είναι που λένε ότι όσο ζει κανείς μαθαίνει...{#emotions_dlg.blink}

    Το θέμα είναι όμως σε ποιον βαθμό συμβαίνει αυτό το φαινόμενο, δηλαδή κατά πόσον υπάρχουν συγκεκαλυμμένες μη αμοιβόμενες πουτάνες οι οποίες δέχονται εύκολα να κάνουν παράλληλες σχέσεις. Και τότε ποιος ο λόγος ύπαρξης των οίκων ανοχής και των call-girls αν ο καθένας μπορεί να βολεύεται τσάμπα κάνοντας μια ελεύθερη σχέση;


    freddieKrueger
    19.05.2009, 16:43

    Παράθεση:

    Το μέλος Crocodile στις 19-05-2009 στις 15:53 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 19-05-2009 στις 15:17 έγραψε...

    Ελευθερη σχεση ειναι αυτο ακριβως που λεει ο τιτλος,δηλ σχεση στην οποια μπορεις να εισαι με καποια αλλα να μπορειτε να κανετε και αλλες σχεσεις...δηλ χωρις καποιας μορφης 'δεσμευση'...

     

    Αυτό είναι που λένε ότι όσο ζει κανείς μαθαίνει...{#emotions_dlg.blink}

    Το θέμα είναι όμως σε ποιον βαθμό συμβαίνει αυτό το φαινόμενο, δηλαδή κατά πόσον υπάρχουν συγκεκαλυμμένες μη αμοιβόμενες πουτάνες οι οποίες δέχονται εύκολα να κάνουν παράλληλες σχέσεις. Και τότε ποιος ο λόγος ύπαρξης των οίκων ανοχής και των call-girls αν ο καθένας μπορεί να βολεύεται τσάμπα κάνοντας μια ελεύθερη σχέση;



    Δεν μπορει ο καθενας να κανει ευκολα μια 'ελευθερη' σχεση!Δεν ειναι τοσο ευκολο και ουτε τοσο αυτονοητο οσο αφηνεται να εννοηθει απο τα γραφομενα των περισσοτερων και απο τα δικα μου φυσικα...

    Το κατα ποσον υπαρχουν οι λεγομενες ΄μη αμοιβομενες πουτανες' που λες κι εσυ αγαπητε Crocodile,η οχι ειναι ενα θεμα που ολοι παραδεχονται αλλα κανεις δεν ειναι απολυτα βεβαιος για το ΠΟΙΕΣ ειναι αυτες η για το πως τις ξεχωριζεις!Το σιγουρο ειναι πως υπαρχουν γυναικες(αλλα και ανδρες φυσικα)που ειναι ανσφαλεις απο τη φυση τους,οποτε αναζητουν αυτο το κατι που δεν μπορουν να βρουν στη σχεση τους σε καποια αλλη αγκαλια...Επισης ο φοβος πιυ πολλοι ανθρωποι εχουν για τη μοναξια τους κανει να συναπτουν επιπολαια μια σχεση με καποιο,οποτε διαρκως ειναι με το νου τοςυ στο να βρουν καποιο καλυτερο...

    Πως να αποφυγεις τετοιου ειδους καταστασεις?Για μενα οπως ειπα και πριν καλο ειναι να εισαι σε διαρκη επικοινωνια με τα συναισθηματα τα δικα σου και του συντροφου σου!Επισης να μην κανεις σχεση με καποια που απλα  γεμιζει τα κενα της μοναξιας σου καθως και με καποια που βλεπεις πως 'δε σε πολυθελει'!Τελος,να ΜΗ ΘΕΩΡΕΙΣ ΠΟΤΕ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΤΗΝ ΚΟΠΕΛΑ ΣΟΥ!!ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΝΑ ΤΗΝ ΔΙΕΚΔΙΚΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΕΡΔΙΖΕΙΣ!ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙΚΟΠΕΔΑ,ΟΥΤΕ ΚΤΗΜΑΤΑ ΜΑΣ!

    Οι οικοι ανοχης που λες και η πορνεια γενικοτερα ειναι ενας θεσμος που λειτουργει αο αρχαιοτατων χρονων και ειναι σχεδον παραλληλος με την υπαρξη του ανθρωπου πανω στον πλανητη Γη...Τωρα το γιατι υπαρχει ειναι μεγαλο ζητημα...πολλα ατομα ειδικα στα πρωτα εφηβικα χρονια δυσκολευονται να συναψουν σεξουαλικη σχεση με κοπελα,οποτε προτιμουν τα μπουρδελα για μια πρωτη εμπειρια με μια πιο εμπειρη γυναικα...επισης το ιδιο ισχυει και για ατομα μεγαλυτερων ηλικιων που δεν εχουν ακομη ξεπερασει τα 'εφηβικα κολληματα' τους...Τελος παντρεμμενοι η και ατομα σε σχεση που επιθυμουν να απιστισουν χωρις να τους 'τσακωσει' η συζυγος η η κοπελα τους τα βρισκουν ως ευκολη λυση...Μια και τηρειται εχεμυθια και δεν αφηνει 'λεκεδες' απιστιας...Αφηνω εκτος τα ατομα ειδικων αναγκων τα οποια εκ των πραγματων ειναι δυσκολο να συναψουν ερωτικη σχεση...


    Amalia_little
    19.05.2009, 21:31

    Παράθεση:

    Το μέλος harmonizer στις 19-05-2009 στις 14:55 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Crocodile στις 19-05-2009 στις 01:09 έγραψε...

    Ρε παιδιά συγγνώμη αλλά διαβάζοντας τα παραπάνω μου δημιουργήθηκε μία απορία. Όταν λέμε ελεύθερη σχέση δεν εννοούμε την επί πληρωμή σχέση εκτός οίκων ανοχής προκείμένου να ικανοποιεί κανεις αποκλειστικά τις σεξουαλικές του ανάγκες; Δεν είναι δηλαδή αυτό που ουσιαστικά κάνει κάποιος με τα "call-girls"; Υπάρχουν και άλλες μορφές ελεύθερης σχέσης; {#emotions_dlg.confused1}

    Ας με ξεμπερδέψει κάποιος γιατί ενδεχομένως να μου διαφεύγουν άλλες σημασίες του όρου. Ειλικρινά μέχρι τώρα δεν είχα ποτέ καταλάβει ότι η υπηρεσία μπορεί να προσφέρεται και δωρεάν...

     



    Δωρεάν όπως εδώ;



    Ε καλά! Αυτή είχε κανονική σχέση και τα έκανε. Πάντως όχι καλύτερος δεν της αξίζει αλλά μην πω και τίποτα χειρότερο..Ποιό επεισόδιο είναι??{#emotions_dlg.lol} Και όσον αφορά τα όσα γράφονται για το πορνεία κλπ ας ηρεμήσουμε βρε παιδιά μου λιγάκι. Το να έχει κάποιος ελεύθερη σχέση είναι πολύ συνηθισμένο στις μέρες μας και ας μην αναφερόμαστε στο κάτω κάτω μόνο στις γυναίκες αρνητικά γιατί συνήθως οι άντρες επιδιώκουν τις ελεύθερες σχέσεις ή τις φτάνουν εκεί. Και ας μη λέμε μόνο για τις γυναίκες αλλά και για τους άντρες ότι τις εκμεταλλεύονται αν το πάμε έτσι.


    ilias-nekt
    19.05.2009, 23:33

    Παράθεση:

    Το μέλος fotis70 στις 13-05-2009 στις 11:08 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος fotis70 στις 13-05-2009 στις 11:06 έγραψε...

    Συμφωνώ και με τους δύο (Σταύρο και crocodile) με μια μικρή διαφοροποίηση. Η επιλογή των ελεύθερων σχέσεων δεν είναι τόσο θέμα φύλλου, όσο θέμα ανθρώπου. Τι παιδεία, τι αξίες και ιδανικά κουβαλάει κάποιος.

    Απλά για  την σημερινή κατάσταση μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης (αυθαίρετα τελείως ένα 60% / 40% )έχουν οι γυναίκες, επειδή τις διακατέχει το σύνδρομο του νεοπλουτισμού  μετά το πέρασμά τους από την υποταγή στον άνδρα στην ενισχυμένη ελευθερία που έχουν σήμερα!

    Η δημιουργία σταθερής σχέσης – ακόμα και στον γάμο – σήμερα είναι επίτευγμα.

    Η υποβάθμιση - και ουσιαστικά κατάργηση - των αξιών  χαλάρωσε τους δεσμούς (κοινωνικούς, ερωτικούς, οικογενειακούς)  στους ανθρώπους και αντί να τους προσδώσει θετική ενέργεια και ευχαρίστηση αυτή η ψευδαίσθηση της ελευθερίας, αντίθετα συναντάμε όλο και περισσότερη μοναξιά, απελπισία και αδιέξοδα!

    Γάμος – πραγματικός -  σημαίνει πλήρης ένωση. Ανέχεσαι και κουβαλάς τα προτερήματα και μειονεκτήματα του άλλου όπως και τα δικά σου.

    Ελεύθερη σχέση σημαίνει τα δικά σου και τα δικά μου! Στην πρώτη στραβή την έκανα και δεν κάθομαι να «μαζοχίζομαι»!   εύστοχο το παράδειγμα του Σταύρου με τους τύπους των χημικών δεσμών!

    Όταν  κριτήριο στην ζωής μας είναι το πώς θα περάσουμε σήμερα, η δέσμευση του γάμου φαντάζει ανόητη. Όταν όμως μας ενδιαφέρει το έργο που θα αφήσουμε πίσω μας και η δημιουργία θετικού κλίματος για τα δύσκολα χρόνια της τρίτης ηλικίας τότε ο – αληθινός - γάμος μας δίνει ελπίδα!

    Ότι κάνουμε θα το βρούμε μπροστά μας, καλό και κακό! Οι πολλές σχέσεις το μόνο που προσφέρουν ( πέρα από την ανούσια εμπειρία ) είναι επιπλέον βαρίδια στην ζωή  που σίγουρα κάποια στιγμή θα τα νιώσει ο άνθρωπος  αρκετά!

    Αν είχα το περιθώριο να ξανακάνω την ζωή μου από την αρχή θα επεδίωκα την μια και μοναδική σχέση και αγάπη! Είναι πολύ μεγάλη υπόθεση αυτό! Επειδή όμως αυτό είναι αδύνατο,  όρισα σαν αρχικό σημείο αναφοράς  την αρχή της σχέσης  με την σύζυγό μου και εδώ και δέκα χρόνια τιμώ αυτήν την επιλογή ζωής που έχω κάνει!

    Θεωρώ ότι είναι μια μικρή προσωπική νίκη! Τι θα κερδίσω θα φανεί αργότερα αν και υπάρχουν στιγμές που εξαργυρώνω - μέσω της οικογένειας – αυτήν την νίκη!

    Ο γάμος είναι ευλογία για τον άνθρωπο αρκεί να νιώθει την σημασία του!

    Η ελεύθερη σχέση θα μπορούσε να εξελιχθεί καλύτερη του γάμου – υπό προϋποθέσεις – όμως δεν είναι ευλογημένη και για αυτό συνήθως καταλήγει σε αδιέξοδο!





    Θα συμφωνησω και με εσενα Φωτη και με τον Σταυρο.{#emotions_dlg.beer}


    Magsmile
    20.05.2009, 11:02

    Πω πω πολύ στο στόχαστρο οι γυναίκες !!! {#emotions_dlg.oops}

    Υπάρχουν και τα δύο γυναίκες και άνδρες!!  συμφωνώ με αρκετά που γράφτηκαν.  Νομίζω υπάρχουν δύο κατηγορίες αυτοί που το έχουν σαν τρόπο ζωής είναι ωραία για λίγο καιρό και μετά πάμε για άλλα και ας έχουμε και μερικές ακόμα παράλληλα που δεν τους ενδιαφέρει τι επιπτώσεις θα έχει στον άλλο και πολλές φορές εκμεταλλεύονται κάποια στιγμή ευάλωτη  της ζωής τους (δεν είναι πάντα ειλικρινείς τα μασάνε δηλ και ήμαστε και δεν ήμαστε ) και αυτοί που ψάχνουν να ξεφύγουν από κάτι που τους προβληματίζει και βασανίζει  το μυαλό τους φοβούνται να  κάνουν μια σταθερή σχέση για να μην πληγώσουν τον άλλο ή πληγωθούν ξανά είναι ξεκαθαρισμένοι  και πιστεύουν ότι μία ελεύθερη σχέση θα τους ανεβάσει. Αυτό όμως είναι για ένα διάστημα  δεν τους λύνει  το πρόβλημα απλός το κουκουλώνουν. (προσωρινά)

      Τώρα για θέματα πορνείας θεωρώ ότι είναι βαριές κουβέντες.  Δεν μου αρέσουν καθόλου οι πόρνες στην ψυχή που αυτές βρίσκονται σε όλες της σχέσεις !!! Πάντως εκμετάλλευση σε αυτήν την σχέση (ελεύθερη)  δεν νομίζω ότι υπάρχει μυαλό πρέπει να έχει ο καθένας.  Μας εκμεταλλεύονται αυτοί που τους αφήνουμε εμείς ( το ξέρουμε). Αν το θεωρήσει κάποιος εκμετάλλευση τότε δεν έχει καταλάβει ότι έχει ελεύθερη σχέση με τον άλλο που νομίζω αυτό το ήξερε από την αρχή ή θα έπρεπε . Νομίζω πολύς κόσμος περνάει διάφορα στην ζωή του μην πυροβολούμε.

    Τώρα αυτοί που είναι παντρεμένοι και το κάνουν δεν το συζητώ. (μπαίνουμε στην κατηγορία έχω μια σταθερή και κάνω και κάτι στο πλάι (ελεύθερη) !!! ) {#emotions_dlg.nono} Διέκοψε ότι έχεις και ξεκίνα και κάνε ότι θέλει ψυχή σου ξεκάθαρα χωρίς ψευτιές.

    Θεωρώ οκ  ότι κάνει ο άλλος αρκεί να μην πληγώνει, όλα να είναι συνειδητά, ξεκάθαρα και από της δύο πλευρές. Οποια και να είναι η σχέση που θέλει να κάνει ο καθένας στην ζωή είναι δικαίωμα του αρκεί να μην ενοχλεί. Επίσης ελεύθερη σχέση δεν σημαίνει απαραίτητα  ότι είσαι με 2, 3…. μαζί. Μπορεί να μην θέλεις υποχρεώσεις δεσμεύσεις για το τι κάνεις που πας,  κλπ. Αυτό μερικές φορές είναι θέμα χαρακτήρα άλλες φορές θέμα στιγμής του ανθρώπου. (μην τα βάζουμε πάντα όλα σε ένα κουβά)

    Χάρηκα με την κουβεντούλα σας είχε ενδιαφέρον το πώς τα βλέπει ο καθένας και από μία πρόταση ο καθένας τσιμπάει διαφορετικά. Ευχαριστώ Wink 


    NikosRoman
    20.05.2009, 16:05

    Παράθεση:

    Το μέλος Magsmile στις 20-05-2009 στις 11:02 έγραψε...

    Τώρα αυτοί που είναι παντρεμένοι και το κάνουν δεν το συζητώ.



    Και οι παντρεμενοι εχουνε ψυχη..........ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ


    kithara-woman
    21.05.2009, 03:07

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 19-05-2009 στις 16:43 έγραψε...

     

    Πως να αποφυγεις τετοιου ειδους καταστασεις?Για μενα οπως ειπα και πριν καλο ειναι να εισαι σε διαρκη επικοινωνια με τα συναισθηματα τα δικα σου και του συντροφου σου!Επισης να μην κανεις σχεση με καποια που απλα  γεμιζει τα κενα της μοναξιας σου καθως και με καποια που βλεπεις πως 'δε σε πολυθελει'!Τελος,να ΜΗ ΘΕΩΡΕΙΣ ΠΟΤΕ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΤΗΝ ΚΟΠΕΛΑ ΣΟΥ!!ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΝΑ ΤΗΝ ΔΙΕΚΔΙΚΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΕΡΔΙΖΕΙΣ!ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙΚΟΠΕΔΑ,ΟΥΤΕ ΚΤΗΜΑΤΑ ΜΑΣ!

     



     

     

    Συμφωνώ με 1000!!

    Αλλά οι περισσότεροι άνθρωποι αυτό δεν το έχουν καταλάβει.Ότι ο καθένας είναι διαφορετικός και οι άνθρωποι δεν μπαίνουν ούτε σε καλούπια ούτε σε τσουβάλια.Ειναι ξεχωριστοί.

    Αυτό που βλέπω εδώ μέσα είναι να γίνεται μια επίθεση στις γυναίκες.

    Οι περισσότεροι άντρες-όχι μόνο εδώ μέσα φυσικά-θεωρούν ότι οι ''κακές γυναίκες'' εκμεταλευονται τους ''καλούς άντρες''.Ποτέ φυσικά δεν ισχύει το αντίθετο κατά τη γνώμη τους.

    Από τη δική μου εμπειρία αλλά και από εμπειρίες φίλων μου,είδα και άκουσα τόσο απαράδεκτες αντρικές συμπεριφορές που δεν τις χωράει μυαλό ανθρώπινο.

    Στο κάτω κάτω όταν κάποια είναι του δρόμου,ψώνιο,κακή,ακατάλληλη,ή όπως αλλιώς θέλετε να την πείτε,αυτό κάνει μπαμ από χιλιόμετρα!Κι όμως αυτό που εγώ βλέπω να συμβαίνει είναι ΌΛΕΣ αυτές να έχουν κάποιον δίπλα τους,να τους κάνει όλα τα χατήρια και πάλι ευχαριστημένες να μην είναι και να τους παιδεύουν ενώ αυτοί να το δέχονται με ευχαρίστηση επειδή έχει εμφάνιση μοντέλου,και αντίθετα, ξέρω κοπέλες που είναι καταπληκτικές,έξυπνες,μορφωμένες,καλόκαρδες,ευγενικές,και έχουν τη χειρότερη τύχη,ατέλειωτη μοναξιά και σχέσεις καταστροφικές.Ποιός φταίει για αυτό αν όχι οι άντρες που ελκύονται μόνο από ό,τι γυαλίζει και ό,τι αξίζει το πετάνε στα σκουπίδια;

    Όλοι έχουμε δικαίωμα στην ευτυχία.

    Όσον αφορά τις ελεύθερες σχέσεις,και πάλι πιστεύω ότι οι άντρες πολύ περισσότερο τις επιδιώκουν.Γιατί θεωρούν ότι η κάθε γυναίκα που τους πλησιάζει θα τους στερήσει την ελευθερία τους.

    Δεν είμαστε όλες ίδιες.Και δεν είμαστε όλες κολλημένες και αγγιστρωμένες πάνω σας,και να σας κάνουμε χίλια τηλέφωνα!Ούτε έχουμε όλες κόλλημα με τον γάμο.Εγω τουλάχιστον στις σχέσεις μου ούτε ήμουν,ούτε είμαι,ούτε θα είμαι έτσι.

    Στη σχέση δεν είσαι αυτοκόλλητος με τον άλλο.Έχεις και την προσωπική σου ζωή.Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα είσαι και πιστός αν έχεις και προσωπική ζωή και βγαινεις και με τους φίλους σου εκτός από το ταίρι σου.Μια χαρά συνδυάζονται όλα.

    Αν δεν τα έλεγα θα έσκαγα!Γιατί οι άντρες το παίζουν θύματα,ενώ πάνε και πέφτουν από μόνοι τους σε ό,τι χειρότερο κυκλοφορεί επειδή έχει εντυπωσιακή εμφάνιση,ενώ αν πρόκειται για μια καλή κοπέλα,με μέτρια εμφάνιση,δεν θα ασχοληθούν καν,δεν θα της δώσουν καν μια ευκαιρία να δείξει ότι αξίζει.{#emotions_dlg.mad} {#emotions_dlg.thumbdown} {#emotions_dlg.nono}


    Magsmile
    21.05.2009, 11:22

    Παράθεση:

    Το μέλος NikosRoman στις 20-05-2009 στις 16:05 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Magsmile στις 20-05-2009 στις 11:02 έγραψε...

    Τώρα αυτοί που είναι παντρεμένοι και το κάνουν δεν το συζητώ.



    Και οι παντρεμενοι εχουνε ψυχη..........ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ



    Καλό !!!! χα χα  {#emotions_dlg.yes}

    Το ξέρω ότι έχουν ψυχούλα και οι παντρεμένοι και αυτοί που έχουν μόνιμη σχέση  και είμαι σίγουρη και ταλαιπωρημένοι μερικές φορές αλλά υπάρχουν και οι άμυαλοι  !!!! αν θέλεις κάτι τέτοιο τότε χωρίζεις και κάνεις ότι θες χωρίς να πληγώνεις τους άλλους. Την ψυχούλα  της γυναίκας τους ή του άνδρα τους που κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου τι τους φταίει . Την ψυχούλα την δική τους την σκέπτονται ? έτσι έχουν φτάσει  και ο ένας κάνει κακό στον άλλο από απωθημένα.

    Δεν μπορούμε να παίζουμε με της ψυχές των άλλων κάποια στιγμή μπορεί να παίξει και κάποιος με την δική μας !!!!

    Άλλο να μην ταιριάζεις και να χωρίζεις πολιτισμένα και άλλο να σε πιστεύει κάποιος και να είσαι τα πάντα γιαυτόν και να τον απογοητεύεις.Wink

    Να είμαστε λίγο ποίο άνθρωποι και να σκεφτόμαστε τον δίπλα μας δεν είμαστε μόνο εμείς σε αυτόν τον κόσμο !!!{#emotions_dlg.rolleyes}   thanksssss 


    kithara-woman
    23.05.2009, 13:14

    Harmonizer,δεν είμαστε όλες έτσι.Αυτό το ''τσουβάλιασμα''...Υπάρχουν και κοπέλες που δεν συμπαθούν το γάμο.Εγώ πχ είμαι εντελώς κατά,δεν μ'αρέσει.Ξέρω πολλές κοπέλες που είναι κατά του γάμου.Ξέρω φυσικά και άλλες που τρελαίνονται να φορέσουν νυφικό και δεν το καταλαβαίνω.Αλλά περι ορέξεως...

    Εμένα με ενοχλεί που όλοι οι άντρες πάνε και πέφτουν μόνοι στην παγίδα των φανταχτερών-κενών-γυναικών που θέλουν μόνο να τους εκμεταλευτούν και ύστερα διαμαρτύρονται.Δεν το βλέπουν τι άνθρωπο διάλεξαν;Αλλά πάνε και πέφτουν σαν να τους τραβάει μαγνήτης.

    Άποψη μου.Το βλέπω να συμβαίνει,δεν το λέω από το μυαλό μου,ούτε επειδή με συμφέρει.Είμαι δίκαιη.Υπάρχουν πολλές γυναίκες που εκμεταλεύονται.Αλλά τελικά ισχύει-και σε αντρες και γυναίκες-ότι όσο αφήνουμε κάποιον να μας εκμεταλεύεται,θα το κάνει.Εμείς του το επιτρέπουμε.Με την ανοχή μας.

     

     

     


    freddieKrueger
    23.05.2009, 15:13

    Παράθεση:

    Το μέλος kithara-woman στις 23-05-2009 στις 13:14 έγραψε...

    Harmonizer,δεν είμαστε όλες έτσι.Αυτό το ''τσουβάλιασμα''...Υπάρχουν και κοπέλες που δεν συμπαθούν το γάμο.Εγώ πχ είμαι εντελώς κατά,δεν μ'αρέσει.Ξέρω πολλές κοπέλες που είναι κατά του γάμου.Ξέρω φυσικά και άλλες που τρελαίνονται να φορέσουν νυφικό και δεν το καταλαβαίνω.Αλλά περι ορέξεως...

    Εμένα με ενοχλεί που όλοι οι άντρες πάνε και πέφτουν μόνοι στην παγίδα των φανταχτερών-κενών-γυναικών που θέλουν μόνο να τους εκμεταλευτούν και ύστερα διαμαρτύρονται.Δεν το βλέπουν τι άνθρωπο διάλεξαν;Αλλά πάνε και πέφτουν σαν να τους τραβάει μαγνήτης.

    Άποψη μου.Το βλέπω να συμβαίνει,δεν το λέω από το μυαλό μου,ούτε επειδή με συμφέρει.Είμαι δίκαιη.Υπάρχουν πολλές γυναίκες που εκμεταλεύονται.Αλλά τελικά ισχύει-και σε αντρες και γυναίκες-ότι όσο αφήνουμε κάποιον να μας εκμεταλεύεται,θα το κάνει.Εμείς του το επιτρέπουμε.Με την ανοχή μας.

     

     

     



    Αγαπητη kithara woman,συμφωνω σε οσα γραφεις ειδικα στο γεγονος οτι εμεις ειμαστε εξισου υπευθυνοι για τους εαυτους μας οταν γινομαστε ερμαια εκμεταλλευσης απο τους αλλους!

    Δε βλεπουν λες τι ανθρωπο διαλεξαν?Ε λοιπον αυτος ο Ερωτας εχει πολλα καλα,αλλα δυο πολυ σημαντικα κουσουρια...δε βλεπει!Ειναι τυφλος το ενα και το αλλο δε ρωταει οριν χτυπησει!Σημαδευι κι οποιον παρει ο Χαρος...

    Συνεπως...αν εχουμε εναν πολυ καλο εναρετο καταπληκτικο οπως λες κι εσυ ανθρωποαυτο δε σημαινε απαρατητα οτ εχει παραπανω πιθανοτητες απο τους υπολοιπους για σωστη σχεση...μαλλον για υποψηφοτητα για το βραβειο Νομπελ θα λεγα!

    Οποτε ενοιωσα ερωτευμενος ποτε μου δεν ηξερα το γιατι...απλα το ενοιωθα!Ο ερωτας δεν χρειαζεται δικαιολογηση!Συνεπως δεν αποτελει αποτελεσμα αντικεμενικης εκτιμησης αρετων ειτε αυτες ειναι εξωτερικες ειτε εσωτερικες!

    Να κανω και μια αλλη σημειωση:Εχω βαρεθει να συναντω μπροστα μου αυτο το στερεοτυπο:Ομορφος εξωτερικα-κενος εσωτερικα,ασχημος εξωτερικα-ομορφος εσωτερικα!

    Οσον αφορα τον ερωτα και μονο αν δε σου κανε κλικ η αλλη η ο αλλος αξωτερικα δεν πανανε και θηριο καλοσυνης και αλλων αρετων,δεν πανανε αγγελος στην ψυχη...για συναψη ερωτικης σχεσης ειναι ακαταλληλος...

    Εξισου βεβαια ακαταλληλος ειναι κι εκεινος που εχει εντελως επαναπαυθει στα εξωτερικα του χαρισματα και εινα ναρκισσος και φιλαυτος...εκεινος που δεν εχε καθολου εμβαθυνει στην επικοινωνια ματαξυ των δυο ανθρωπων...Ενα τελειο χαμογελο κανει ενα μετριο προσωπο το πιο ομορφο του κοσμου οταν καποιος ειναι ερωτευμενος!Αντιθετα ενα κουκλιστικο ανεκφραστο 'προσωπειο'εινα ισως οτι πιο απωθητικο!

     


    MariannaGp
    24.05.2009, 00:58

    Ελεύθερες σχέσεις; Εγώ υποψιάζομαι πως έχει να κάνει με την ηλικία ή τα στάδια ζωής. Μεγαλώνοντας ανακάλυψα ότι εμένα τουλάχιστον δεν μου ταιριάζουν γιατί είμαι άτομο που δημιουργεί ισχυρούς συναισθηματικούς δεσμούς. Όταν ήμουν όμως μικρή, και δεν είχα ζήσει ούτε είχα ανακαλύψει όσα ανακάλυψα μετά, αφηνόμουν σε αυτές (τις επιδίωκαν κάποια αγόρια, όχι όλα). Θες να γνωρίσεις πράγματα νομίζω τότε, γι αυτό είσαι πιο ανοιχτή. Και κάποια στιγμή αργότερα, πιο μεγάλη έκανα, ξανά γιατί ήθελα να γνωρίσω πράγματα. Μετά από χρόνια όμως, τώρα πια, έχω γνωρίσει ό,τι ήθελα να γνωρίσω, άρα δεν έχω σοβαρούς λόγους να ασχολούμαι. Με τις ελεύθερες σχέσεις δεν είχα ποτέ πρόβλημα όταν ο άλλος ήταν ειλικρινής, δηλαδή μου ξεκαθάριζε με κάποιο έμμεσο ή άμεσο τρόπο ότι ήταν για πήδημα και μόνο. Είχα όμως πολύ μεγάλο πρόβλημα όταν ο άλλος έπαιζε μαζί μου συναισθηματικά, είτε επειδή ήταν όντως ο ίδιος μπερδεμένος ανάμεσα σε διάφορες γυναίκες ή επειδή απλώς το θεωρούσε νόμιμο να έχει διάφορες και να τις ψιλο- ή χοντροκοροϊδεύει. Θυμαμαι πολύ θετικά ελεύθερες σχέσεις όπου ο άλλος ήταν ειλικρινής, και πολύ αρνητικά καταστάσεις, ακόμη και μεγάλου έρωτα, ή σοβαρής δέσμευσης όπου ο άλλος δεν ήταν. Η αίσθηση που μου έμεινε ήταν ότι σε οποιεσδήποτε συνθήκες, από τις ελεύθερες σχέσεις ή το μεγάλο έρωτα, ή τη δέσμευση, το σημαντικό είναι να είσαι με κάποιον τρόπο ειλικρινής. Και κατά τα άλλα δε νομίζω ότι η ζωή ελέγχεται. Μπορεί να θες πολύ στενή σχέση, αλλά να μη σου προκύπτει. Εννοώ ότι αν είσαι τύπος της στενής δέσμευσης ίσως να μην την θες με τον όποιον και νάναι. Και πόσους ανθρώπους που σου κάνουν όντως θα γνωρίσεις στη ζωή σου; Δεν είναι πολλοί. Επίσης έχω αντιρρήσεις. Οι άντρες αυτό, οι γυναίκες εκείνο κλπ. Γνωρίζω δεκάδες άντρες που δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους και δεκάδες γυναίκες που επίσης δεν έχουν. Αντίθετα κάποιοι άντρες μοιάζουν με κάποιες γυναίκες και αντίστροφα. Βρίσκω λίγο στείρο το παιχνίδι και τα στερεότυπα των φύλων.


    Crocodile
    24.05.2009, 02:14

    Παράθεση:

    Το μέλος Magsmile στις 20-05-2009 στις 11:02 έγραψε...

    Πω πω πολύ στο στόχαστρο οι γυναίκες !!! {#emotions_dlg.oops}

     


    Ας γίνονταν πρώτα οι γυναίκες περισσότερο διαλλακτικές και σίγουρα θα μετριαστεί η αγανάκτηση-γιατί περί αγανάκτησης μάλλον πρόκειται παρά επίθεσης-που εκφράζεται εκ μέρους των περισσότερων συνομιλητών, συμπεριλαμβανομένου και του γράφοντος. Διευκρινίζω ότι δεν απευθύνομαι σε σένα αγαπητή Magsmile, απλά χρησιμοποιώ την πρώτη φράση σου ως έναυσμα για να αναπτύξω τον συλλογισμό μου.

    Επιχειρώντας λοιπόν να συμπληρώσω όσα έχω αναφέρει προηγουμένως σχετικά με τη στάση των σημερινών γυναικών, θα αναφερθώ και στη γενική δυσκολία σύναψης κανονικών σχέσεων, για την οποία τη μεγαλύτερη ευθύνη φέρουν ασφαλώς οι γυναίκες. Εξαιρώντας τις γυναίκες ελευθέρων ηθών και τις παντρεμένες, στην καθημερινότητά του συναντά κανείς δύο συνήθως κατηγορίες γυναικών: τις δεσμευμένες, που δύσκολα αφήνουν την ασφάλεια ή την ημιασφάλεια που τους παρέχει η σταθερή τους σχέση ώστε να αναζητήσουν κάτι νέο, και εκέινες που αρνούνται πεισματικά να κάνουν οποιαδήποτε σχέση. Και δυστυχώς στη δεύτερη κατηγορία ανήκουν οι περισσότερες γυναίκες σήμερα. Οι αιτίες είναι σίγουρα πολλές αλλά και δύσκολο συνάμα να αναζητηθούν. Πάντως σίγουρα η αλλαγή κοινωνικής θέσης της γυναίκας στην εποχή μας οδήγησε σε εσφαλμένη αναθεώρηση ρόλων συντελώντας σε σημαντικό βαθμό στη διαμόρφωση μιας κατάστασης που οδηγεί ολοφάνερα στην ανατροπή των φυσικών ισορροπιών και η οποία έχει φτάσει απελπιστικά στο απροχώρητο.

    Επειδή ενδεχομένως να υπάρξουν αντιρρήσεις όσον αφορά την ορθότητα των λεγομένων μου και να αμφισβητηθεί από μερικούς ότι η κατάσταση είναι όπως την παρουσιαζω, δε θα διστάσω να αναφέρω ότι η εικόνα που έχω διαμορφώσει προέρχεται αφ' ενός μεν από την προσωπική μου εμπειρία και αφ' ετέρου δε από τις εμπειρίες άλλων ανθρώπων που γνωρίζω. Εδώ και χρόνια, που είμαι σε διαρκή αναζήτηση σχέσης, πέφτω από τη μία πάνω σε δεσμευμένες και από την άλλη, πολύ συχνότερα, πάνω σε κάτι απλησίαστα συμπλεγματικά άτομα, τα περισσότερα των οποίων δίνουν την εντύπωση ότι το μόνο που τους λείπει είναι ένα καυλί για να γαμήσουν! Ας με συγχωρέσουν οι συντονιστές για τη χρήση της έκφρασης αλλά πρέπει επιτέλους να ειπωθούν τα πράγματα με τ' όνομά τους. Και το τραγικό είναι ότι η περίπτωσή μου δεν αποτελεί εξαίρεση. Είναι τυχαίο ότι αυτή τη στιγμή γνωρίζω τουλάχιστον καμμία δεκαριά ανθρώπους διαφορετικών ηλικιών που βρίσκονται στην ίδια κατάσταση και έχουν τους ίδιους προβληματισμούς;

    Σχετικά τώρα με τη θέση που διατυπώθηκε ότι και οι άνδρες εκμεταλλεύονται ενίοτε τις γυναίκες, δε θα διαφωνήσω ότι αυτό είναι αλήθεια. Όμως δεν είδα μέχρι στιγμής να στέκονται πολλοί στο αντίθετο, δηλαδή στην εκμετάλλευση των ανδρών από τις γυναίκες, η οποία γίνεται με ποικίλους τρόπους. Ένας τρόπος για παράδειγμα είναι όταν κάποιος βρίσκεται σε μία σχέση και η γυναίκα προσπαθεί να τον αφαιμάξει οικονομικά. Είναι εξάλλου μεγάλη αλήθεια αυτό που έχει αναφερθεί από κάποιους συνομιλητές ότι οι γυναίκες δίνουν ιδιαίτερη σημασία στην τσέπη του άνδρα προκειμένου να κάνουν σχέση μαζί του. Δυστυχώς τα πάντα είναι τελικά θέμα συναλλαγής. Άλλος τρόπος εκμετάλλευσης των ανδρών από τις γυναίκες είναι όταν βγαίνουν μαζί σου απλά και μόνο επειδή θέλουν για κάποιον λόγο να εκδικηθούν τον πρώην τους και στη συνέχεια είτε επιστρέφουν πίσω σ' αυτόν είτε βρίσκουν κάποιον άλλο. Και καταλήγεις να είσαι στο τέλος το θύμα ή αλλιώς ο μαλάκας της υπόθεσης.


    Magsmile
    24.05.2009, 09:33

    Παράθεση:

    Το μέλος Crocodile στις 24-05-2009 στις 02:14 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Magsmile στις 20-05-2009 στις 11:02 έγραψε...

    Πω πω πολύ στο στόχαστρο οι γυναίκες !!! {#emotions_dlg.oops}

     


    Ας γίνονταν πρώτα οι γυναίκες περισσότερο διαλλακτικές και σίγουρα θα μετριαστεί η αγανάκτηση-γιατί περί αγανάκτησης μάλλον πρόκειται παρά επίθεσης-που εκφράζεται εκ μέρους των περισσότερων συνομιλητών, συμπεριλαμβανομένου και του γράφοντος. Διευκρινίζω ότι δεν απευθύνομαι σε σένα αγαπητή Magsmile, απλά χρησιμοποιώ την πρώτη φράση σου ως έναυσμα για να αναπτύξω τον συλλογισμό μου.

    Επιχειρώντας λοιπόν να συμπληρώσω όσα έχω αναφέρει προηγουμένως σχετικά με τη στάση των σημερινών γυναικών, θα αναφερθώ και στη γενική δυσκολία σύναψης κανονικών σχέσεων, για την οποία τη μεγαλύτερη ευθύνη φέρουν ασφαλώς οι γυναίκες. Εξαιρώντας τις γυναίκες ελευθέρων ηθών και τις παντρεμένες, στην καθημερινότητά του συναντά κανείς δύο συνήθως κατηγορίες γυναικών: τις δεσμευμένες, που δύσκολα αφήνουν την ασφάλεια ή την ημιασφάλεια που τους παρέχει η σταθερή τους σχέση ώστε να αναζητήσουν κάτι νέο, και εκέινες που αρνούνται πεισματικά να κάνουν οποιαδήποτε σχέση. Και δυστυχώς στη δεύτερη κατηγορία ανήκουν οι περισσότερες γυναίκες σήμερα. Οι αιτίες είναι σίγουρα πολλές αλλά και δύσκολο συνάμα να αναζητηθούν. Πάντως σίγουρα η αλλαγή κοινωνικής θέσης της γυναίκας στην εποχή μας οδήγησε σε εσφαλμένη αναθεώρηση ρόλων συντελώντας σε σημαντικό βαθμό στη διαμόρφωση μιας κατάστασης που οδηγεί ολοφάνερα στην ανατροπή των φυσικών ισορροπιών και η οποία έχει φτάσει απελπιστικά στο απροχώρητο.

    Επειδή ενδεχομένως να υπάρξουν αντιρρήσεις όσον αφορά την ορθότητα των λεγομένων μου και να αμφισβητηθεί από μερικούς ότι η κατάσταση είναι όπως την παρουσιαζω, δε θα διστάσω να αναφέρω ότι η εικόνα που έχω διαμορφώσει προέρχεται αφ' ενός μεν από την προσωπική μου εμπειρία και αφ' ετέρου δε από τις εμπειρίες άλλων ανθρώπων που γνωρίζω. Εδώ και χρόνια, που είμαι σε διαρκή αναζήτηση σχέσης, πέφτω από τη μία πάνω σε δεσμευμένες και από την άλλη, πολύ συχνότερα, πάνω σε κάτι απλησίαστα συμπλεγματικά άτομα, τα περισσότερα των οποίων δίνουν την εντύπωση ότι το μόνο που τους λείπει είναι ένα καυλί για να γαμήσουν! Ας με συγχωρέσουν οι συντονιστές για τη χρήση της έκφρασης αλλά πρέπει επιτέλους να ειπωθούν τα πράγματα με τ' όνομά τους. Και το τραγικό είναι ότι η περίπτωσή μου δεν αποτελεί εξαίρεση. Είναι τυχαίο ότι αυτή τη στιγμή γνωρίζω τουλάχιστον καμμία δεκαριά ανθρώπους διαφορετικών ηλικιών που βρίσκονται στην ίδια κατάσταση και έχουν τους ίδιους προβληματισμούς;

    Σχετικά τώρα με τη θέση που διατυπώθηκε ότι και οι άνδρες εκμεταλλεύονται ενίοτε τις γυναίκες, δε θα διαφωνήσω ότι αυτό είναι αλήθεια. Όμως δεν είδα μέχρι στιγμής να στέκονται πολλοί στο αντίθετο, δηλαδή στην εκμετάλλευση των ανδρών από τις γυναίκες, η οποία γίνεται με ποικίλους τρόπους. Ένας τρόπος για παράδειγμα είναι όταν κάποιος βρίσκεται σε μία σχέση και η γυναίκα προσπαθεί να τον αφαιμάξει οικονομικά. Είναι εξάλλου μεγάλη αλήθεια αυτό που έχει αναφερθεί από κάποιους συνομιλητές ότι οι γυναίκες δίνουν ιδιαίτερη σημασία στην τσέπη του άνδρα προκειμένου να κάνουν σχέση μαζί του. Δυστυχώς τα πάντα είναι τελικά θέμα συναλλαγής. Άλλος τρόπος εκμετάλλευσης των ανδρών από τις γυναίκες είναι όταν βγαίνουν μαζί σου απλά και μόνο επειδή θέλουν για κάποιον λόγο να εκδικηθούν τον πρώην τους και στη συνέχεια είτε επιστρέφουν πίσω σ' αυτόν είτε βρίσκουν κάποιον άλλο. Και καταλήγεις να είσαι στο τέλος το θύμα ή αλλιώς ο μαλάκας της υπόθεσης.



    Ξέρεις όταν έγραψα πριν ότι ο καθένας τσιμπάει κάτι από αυτό που γράφεις είναι ότι ο καθένας με τα βιώματα που έχει και αν τον έχει πληγώσει ή προβληματίσει κάτι είναι αυτό που θα αναπτύξει και αυτό φαίνετε. Ξέρεις συμφωνώ ότι υπάρχουν και τέτοιες γυναίκες και το βλέπω και εγώ γύρω μου, όπως και άνδρες που είναι αλλού για αλλού αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι όλοι είναι το ίδιο.  Ο κάθε άνθρωπος είναι μοναδικώς με τα καλά και τα κακά του. Μερικές φορές και τα κακά σε μαγνητίζουν. Εμείς τα ζυγίζουμε και αποφασίζουν αν θέλουμε να είμαστε μαζί. Να ξέρεις υπάρχουν και άνδρες που σκέπτονται τα λεφτά λένε α έχει σπίτι, έχει εξοχικό αυτή εργάζεται βγάζει αρκετά λεφτά ….. Γιαυτό σου λέω ότι αυτά γίνονται και από της δύο πλευρές. Το βλέπω ότι υπάρχει αγανάκτηση γιαύτο τα λέω, (καλοπροαίρετα)  η ζωή προχωρά και στο δρόμο μας βλέπουμε πολλά. Εμείς αποφασίζουμε και διαλέγουμε τι δρόμο θέλουμε να πάρουμε (σχέση) και με ποιόν θέλουμε να είμαστε (ανάλογα με τα βιώματα και την ωρίμανση που θα έχουμε ). Κάποια στιγμή της ζωής μας αρχίζουμε και βλέπουμε πράγματα πριν φτάσει η στιγμή να πληγωθούμε (όχι πάντα) τότε είναι ποιο εύκολο και αποφασίζεις να φας η να μην φας τα μούτρα σου (μπορεί και να θέλεις να τα φάς !!!). Όλα να ξέρεις δεν είναι θέμα άνδρα γυναίκας είναι θέμα χαρακτήρα και ωριμότητας. Οπότε μην τα βάζεις κάτω σε αυτόν τον κουβά που λέγετε ζωή τα πάντα υπάρχουν. Κάποια στιγμή θα το βρεις αλλά μόνο όταν εσύ τα φιλοσοφήσεις λίγοοοοοο ποιο θετικά και να χαμογελάς. Και αυτοί που συμπεριφέρονται έτσι όπως λες και κάνουν αυτά που κάνουν νομίζεις ότι απαραίτητα μέσα τους  πιστεύεις ότι είναι γεμάτοι και ευτυχισμένοι !!! {#emotions_dlg.sad}

    Ξέρεις όλοι  βλέπουμε το σακίδιο που έχει ό μπροστινός μας στην πλάτη του μερικές φορές επειδή δεν μπορούμε να δούμε το δικό μας σακίδιο όταν φτάσουμε το να καταλαβαίνουμε τι κουβαλάμε στο δικό μας σακίδιο στην πλάτη όλα θα είναι καλύτερα.

    Θέλω να σου πω κάτι, υπάρχουν πολλοι άνθρωποι που είναι με κάποιον γιατί θέλουν αυτόν τον συγκεκριμένο άνθρωπο (χαρακτήρα τρόπο σκέψεις, τρόπος που εκφράζετε ή πόσο ευαίσθητος είναι, πως εκδηλώνετε, πως σε διεκδικεί  ) όχι το πακέτο με τα διάφορα άλλα που λές . Επίσης υπάρχουν και άνθρωποι που κάνουν πράγματα  για τον άλλον αλλά όχι από συμφέρων αλλά γιατί αυτοί το θέλουν και το νοιώθουν.

    Όλοι άνθρωποι περνάνε πολλές καταστάσεις στην ζωή τους καλές και κακές, ανάλογα με τον χαρακτήρα του καθενός και το πως έχεις μάθει από το περιβάλλον σου τον σεβασμό προς τον άλλον διαμορφώνετε ο χαρακτήρας σου.

    Δηλαδή μπορείς να έχεις δύο ανθρώπους με τα ίδια βιώματα και να λειτουργούν διαφορετικά, ο ένας να λέει να τα περάσει και ό άλλος αυτά που πέρασα για να καταλάβει  και ό δεύτερος να θέλει να προστατεύσει για να μην δει στα μάτια του άλλου τον δικό του πόνο.  

    Τα πάντα δεν είναι θέμα συναλλαγής οικονομικής ξέρεις υπάρχει και η συναλλαγή συναισθημάτων που είναι ποιο βασική !!!!

    Γιαυτό προχώρα δες τα και λίγο διαφορετικά θετικά,  χαμογέλα  και γυρνα σελίδα  !!! {#emotions_dlg.thumbup} {#emotions_dlg.biggrin}