ελληνική μουσική
    607 online   ·  210.846 μέλη

    Ποιο ειναι το επίπεδο δυσκολίας εξετάσεων αρμονίας για μουσικές σπουδές;

    Sidewinter
    13.05.2009, 01:39

    Αρχικά,θα ήθελα να συγχαρρώ τους δημιουργούς αυτής της ιστοσελίδας και τα μέλη τα οποία αποτελείται ,μιας και είναι το πρώτο μου post εδώ.Σαν μαθητής 2ας λυκείου προβληματίστηκα για αρκετό καιρό με τι θα ασχοληθώ επαγγελματικά για το υπόλοιπο της ζωής μου, αυτο που με ενδιαφέρει περισσότερο ειναι να κάνω αυτό που αγαπώ ως επάγγελμα .Μετα απο πολυ σκέψη κατάλαβα πως ειναι αναμφισβήτητα η μουσική.Ενημερώθηκα πως για να περάσω μουσικες σπουδές χρειάζεται να εξεταστώ στην αρμονία.Είχα φτάσει αν θυμάμαι καλά μέχρι το το 5ο έτος θεωρίας και σταμάτησα πριν το πρώτο έτος της αρμονίας.Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι οτι του χρόνου που θα χρειαστεί να δωσω τις εξετάσεις αν θα μπορέσω να διδαχθώ το επίπεδο της αρμονίας που χρειάζεται μιας και έχω 3 χρόνια να ασχοληθώ με θεωρία και ιδιαίτερα με την αρμονία την οποία δεν αρχισα ποτέ.Οι βάσεις που έχω απο τα προηγούμενα χρόνια ειναι καλές ώστε να μπορέσω να περάσω στις συγκεκριμένες εξετάσεις και αν αυτή η προετομασία πρέπει να ξεκινήσει το καλοκαίρι.Ελπίζω το post μου να ειναι στο σωστό topic και αν όχι συγχωρέστε με μιας και όπως έιπα ειναι το πρώτο μου post εδώ.Αναμένω απαντησεις Smile


    spyrosssss
    13.05.2009, 02:31

    Καλημερα φιλε,

    ...καταρχην δεν νομιζω πως μπορει καποιος να σου πει "ναι μπορεις" ή "οχι δεν γινεται",νομιζω πως αυτη την αποφαση θα πρεπει να την παρεις εσυ,και βεβαια σε συνενοηση με καποιον ειδικο καθηγητη που θα σε ενημερωσει αναλυτικα,και θα δει το επιπεδο σου...οσον αφορα τα ''τυπικα'',ο χρονος προετοιμασιας που χρειαζεται ειναι 2 χρονια,αφου τελειωσεις τα υποχρεωτικα θεωρητικα μαθηματα (3 χρονια θεωρια και 3 αρμονια)Το επιπεδο των ειδικων μαθηματων για εισαγωγη στις μουσικες σχολες,ειναι περιπου ιδιο με αυτο του ειδικου αρμονιας(=ειναι μετα τα υποχρεωτικα,αλλα 2 χρονια αρμονια) στα ωδεια.Η γνωμη μου,παντως ειναι πως το επιπεδο δυσκολιας των εξετασεων αρμονιας ειναι παραλογα υψηλο,σε σχεση με τις γνωσεις που παρεχονται,(σε ωδεια κ σχολεια)αλλα και με την ''μουσικη πειρα'' που δεν ειναι δυνατον να εχει ενα παιδι 17 χρονων..οπως,και να εχει μην ξεχνας πως λιγο-πολυ ολοι στο ιδιο ''καζανι βραζουνε''.Στην περιπτωση που δεν το γνωριζεις,εκτος απο αρμονια,υπαρχει κ ενα ακομα μαθημα που σχετιζεται με την καλλιεργεια της ακοης(=στη μουσικη παντα....).,,,ελπιζω να βοηθησα εστω λιγο,ειναι παρα πολλες οι πληροφοριες και το καλυτερο ειναι να ενημερωθεις υπευθηνα απο καποιο ωδειο,νομιζω...
    ..good luck!!{#emotions_dlg.beer}          


    Sidewinter
    13.05.2009, 12:26

    Αρχικά θα ήθελα να σε ευχαριστήσω για την άμεση απαντηση σουSmile.Γνωρίζω και το ακουστικό τεστ για το οποίο αναφέρεσαι.Θα ρωτήσω κάποιον καθηγητή όπως είπες για να ενημερωθώ για τις εξετάσεις και απο ότι κατάλαβα πρέπει να στρωθώ στο διάβασμα μιας και πρέπει να μπω πάλι στο κλίμα της θεωρίας και ιδιαίτερα της αρμονίας.Smile