ελληνική μουσική
    614 online   ·  210.826 μέλη

    Κιθάρα με νότες ή ταμπλατούρα;

    cineboy
    29.03.2010, 19:31

    Παράθεση:

    Το μέλος fotisrafa στις 29-03-2010 στις 19:12 έγραψε...

    Αν και μπαίνω στη συζήτηση λίγο αργά, πιστεύω πως όλα γίνονται με τη θέληση.Αν θέλεις να μάθεις τις νότες μπορείς να τις μάθεις.Δεν είναι δα και τόσο δύσκολες.

     

    Στην αρχή μπορείς να παίξεις κάποια τραγούδια με ταμπλατούρα κι ύστερα να πας σε ωδείο και να μάθεις να διαβάζεις πεντάγραμμο αλλά και να εξασκείς το αυτί σου.

     

    Όλη η εξάσκηση του αυτιού ξεκινά όταν ο δάσκαλος σού λέει: <<Τώρα θα μάθουμε να κουρδίζουμε την κιθάρα με το αυτί. Θέλει βέβαια καθημερινή εξάσκηση και σιγά σιγά θα δεις πως θα πιάνεις τις νότες με το αυτί και όχι με το χαρτί.

     

    Συμφωνώ με τον metalfan6937979 :

     

    Άμα θέλεις να ασχοληθείς σοβαρά,παίρνεις την κιθάρα σου,με πολλή όρεξη για δουλειά και γράφεσαι σε ένα ωδείο...

    Άμα θέλεις να κάνεις χαβαλέ κατεβάζεις ταμπλατούρες από το net και ασχολείσαι για το κέφι σουSmile



    Πολλοί ξεκίνησαν να σχολούνται στην αρχή γιά πλάκα αλά και στην συνέχεια σοβαρά χωρίς να πάνε σε ωδείο.

    Το σίγουρο είναι πως ένα ωδείο θα σε βοήθήσει πάρα πολύ γιά μιά καλύτερη συνέχεια και φυσικά όλα εξαρτώνται απο το τι ακριβώς θέλεις να κάνεις με την κιθάρα σου σε αυτη την συνέχεια....

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cineboy στις 29-03-2010 19:32 ]


    dim3
    10.05.2010, 20:44

    φιλε μου αν θελεις να λεγεσαι μουσικος και να εχεις μελλον μονο με μουσικη και νοτες θα πας μπροστα...οταν ξερεις νοτες και μουσικη θα μπορεις να πεζεις τα παντα και παντου οταν ομως τα μαθεις με αλλο ντροπο δεν θα μαθεις ποτε σωστα...,.


    linkin-fan
    14.05.2010, 15:54
    νότες βέβαια... συμφωνώ με τον dim3
    AIDONOGLOUNEKTARIA
    11.09.2010, 23:09

    Παράθεση:

    Το μέλος guitarteacher στις 19-05-2009 στις 13:53 έγραψε...

    Καλησπερίζω όλα τα καλά παιδιά του forum{#emotions_dlg.smartass}

    Φίλτατη katerina-black-out,

    Θα συμφωνίσω με τις προαναφερθείσες τοποθετήσεις τως συν-forumτών, και θα πάω 1 βήμα παραπέρα:

    Η Tabulatura είναι ένα Εργαλείο στα χέρια του Μουσικού.Πολύ χρήσιμο και ευανάγνωστο.Αλλά δεν είναι μουσική...Δεν σου παρουσιάζει καμία άλλη πληροφορία πέραν από τις θέσεις που πρέπει να τοποθετήσεις τα δάχτυλά σου...

    Οι νότες είναι κάτι το εντελώς "παρεξηγημένο". Είναι πολύ ποιο απλό απ'ότι φαντάζεστε!!!Έχω σκεφτεί αρκετές φορές να προτείνω να οριστεί ένα Σεμινάριο για την κιθάρα - Ημερίδα, όπου Αφιλοκερδώς θα μπορούσα να παρουσιασω σε Αρχάριους, αλλά και προχωρημένους οποιουδήποτε επιπέδου, τρόπους μελέτης, τεχνικές αλλά και Βασικές Αρχές της Θεωρίας & συνύπαρξης αυτής με το όργανο.

    Αν σας αρέσει αυτό σαν ιδέα, μπορούμε να το οργανώσουμε & πάντοτε σε συννενόηση με τους συντονιστές του MusicHeaven, ώστε να είναι κάτι το οποίο θα εξηπηρετήσει το Σύνολο των φίλων & όχι μια μικρή μερίδα αυτών...

    Φιλικά,

    Παναγιώτης Συμεωνίδης

     



    Είμαι στη διάθεσή σου για ότι νεώτερο από τους συντωνιστές για όποια βοήθεια.

    Περισσότερα: http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Private_Messages&file=readpm&pmid=263309&sent=1#ixzz0zFl6cuXF
    guitarteacher
    14.09.2010, 22:58

    Καλησπερίζω όλα κα καλά παιδιά του forum{#emotions_dlg.smartass}

    Είμαι στην διάθεσή σας{#emotions_dlg.rockon}

    Φιλικά,

    Π.Σ.


    killbill2
    01.07.2012, 11:38

    εγώ έχω την εξής απορία:

    ωραία, με την ταμπλατούρα ξέρω ακριβώς τι να παίξω και που (σε ποιό τάστο) θα το παίξω.

    όταν δω νότες σε πεντάγραμμο, πως μπορώ να ξέρω που να παίξω τις νότες αφού η ίδια νότα στην κιθάρα μπορεί να παιχτεί σε πολλές διαφορετικές θέσεις;

    λέω το εξής απλό παράδειγμα: βλέπω σε ένα πεντάγραμμο ΝΤΟ-ΡΕ-ΜΙ

    μπορώ να το παίξω:

    ΝΤΟ: 2η χορδή 1ό τάστο / ΡΕ: 2η χορδή 3ο τάστο / ΜΙ: 1η χορδή ελεύθερη

    ή

    ΝΤΟ: 3η χορδή 5ο τάστο / ΡΕ: 3η χορδή 7ο τάστο / ΜΙ: 2η χορδή 5ο τάστο (ή επίσης στην 3η χορδή 9ο τάστο)

    ή

    ΝΤΟ: 4η χορδή 10ο τάστο / ΡΕ: 4η χορδή 10ο τάστο / ΜΙ: 3η χορδή 9ο τάστο

    κλπ κλπ κλπ

    πως αποφασίζεις που θα ψάξεις να παίξεις την κάθε νότα;

    βλέπω κάποιους που παίζουν κλασσική κιθάρα από παρτιτούρα με νότες, και τα δάχτυλά τους είναι συνέχεια στα 10α-11α-12α-13α τάστα. Πως κατάλαβαν ότι αυτές οι νότες πρέπει παιχτούν εκεί;

    Μήπως στο πεντάγραμμο υπάρχουν νουμεράκια δίπλα από κάθε νότα που να καθοδηγούν τον κιθαρίστα που πρέπει να παίξει;

    ας πούμε έπεσα σε αυτό το video
    https://www.youtube.com/watch?v=Nx7vOb7GNBg&feature=relatedLink

    >

    πως ξέρει ότι οι νότες πρέπει να παιχτούν τόσο ψιλά στα τάστα;

    να πω ότι οι γνώσεις μου στην κιθάρα είναι ξέρω να παίζω ακκόρντα (χωρίς να ξέρω νότα προς νότα ακριβως τι πατάω, απλά τις θέσεις)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : killbill2 στις 01-07-2012 11:50 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : killbill2 στις 01-07-2012 12:10 ]


    delta66
    01.07.2012, 14:13

    Οταν ξερεις να παιζεις κλιμακες και τις θεσεις τους πανω στη ταστιερα μπορεις να βγαζεις μονος σου τη θεση που βολευει να παιχτουν ή/και που κανει τις νοτες να ακουγονται καλυτερα.

    Φυσικα η οκταβα που ειναι γραμμενη η νοτα πρεπει να ειναι σωστη.

    Οχι, δεν ειναι γραμμενα νουμερακια στο πεντραγραμμο, αλλα τιποτα δεν σε εμποδιζει να κανεις ή να σου κανουν καποιες σημειωσεις πανω τους.

    Αυτος ηταν και ο λογος που ανακαλυφθηκε το tab. Για να υπαρχουν αναλυτικες σημειωσεις για καποιον που μαθαινει.


    inkve
    01.07.2012, 14:54

    Παράθεση:

    Το μέλος caterina08 στις 26-07-2009 στις 15:53 έγραψε...

    εχοντας πολλους φιλους κιθαριστες βλεπω τη διαφορα μεταξυ παρτιτουρας-ταμπλατουρας.... τα σχολια εδω περιτευουν καθως οσοι γνωριζουν απο νοτες και αναγνωση κειμενου βαζουν τα γυαλια στους υπολοιπους. αν θελουμε να ειμαστε ακριβεις σ' αυτο που προσπαθουμε να παιξουμε χρειαζομαστε συμβουλες περα απο ενδειξεις δακτυλων..... χρωμα, υφος, ρυθμικη αγωγη κα γιατι ας μην ξεχναμε οτι δεν ειμαστε υποχρεωμενοι να ξερουμε απο πριν οτι επιχειρουμε να εκτελεσουμε!!!!!

    και το αυτι μας μενει απλα ανενεργο διοτι παιζουμε μουσικη με τα ματια εν τελη και οχι με τα αυτια μας...αλλωστε η μουσικη ειναι ακουστικη εμπειρια οχι οπτικη....

    φοβερο εργαλειο η παρτιτουρα...ομως μην την κανουμε πανακεια


    delta66
    01.07.2012, 15:22

    Παράθεση:

    Το μέλος inkve στις 01-07-2012 στις 14:54 έγραψε...
    και το αυτι μας μενει απλα ανενεργο διοτι παιζουμε μουσικη με τα ματια εν τελη και οχι με τα αυτια μας...αλλωστε η μουσικη ειναι ακουστικη εμπειρια οχι οπτικη....

    φοβερο εργαλειο η παρτιτουρα...ομως μην την κανουμε πανακεια

    Δεν νομιζω να μενει απαραιτητα ανενεργο το αυτι με τη χρηση της παρτιτουρας και του tab.

    Φυσικα πολλοι την πατανε και μενει πισω το αυτι τους και η τεχνικη τους, αλλα με σωστη χρηση ολων, μπορει να βοηθηθει καποιος περισσοτερο, παρα με την παραλειψη καποιου απο αυτα.

    Γιαυτο και υπαρχουν αυτα τα "βοηθηματα".

    Επειδη εχω περασει απο ολα τα σταδια (να μη ξερω να διαβαζω τιποτα και να παιζω με το αυτι, μετα να μαθαινω παρτιτουρα, μετα να χρησιμοποιω και tab), εχω να πω οτι.

    Και τα δυο (παρτιτουρα και Tab) ειναι χρησιμα, οπως και το ψαξιμο με το αυτι ως πιο σημαντικο, αρκει να μη κολλαμε σε ενα απο αυτα.

    Η παρτιτουρα συγκεκριμενα, εμενα με βοηθα στην εκφραση και στο αυτι, γαιτι δεν απασχολω το μυαλο μου προσπαθωντας να θυμηθω τη δομη και τη ροη του κομματιου, οταν δεν το εχω παιξει πολλες φορες να μαθω απεξω πως προχωραει.

    Ριχνοντας ματιες στην παρτιτουρα, αφιερωνω ολη μου την φαια ουσια στην εκφραση.

    Το tab οπως και η παρτιτουρα βοηθανε κατα την εκμαθηση. (ιδιως αν δεν ξερουμε τεχνικη και καποια πραγματα δεν ειμαστε σε θεση ακομα να τα ακουσουμε - αλλα και ως επαληθευση, αν και πολλες παρτιτουρες που κυκλοφορουν εχουν λαθη, ενω τα tabs ακομα περισσοτερα, και πολλες φορες ειναι "επικινδυνα" για "αποπροσανατολισμο")

    Και παλι ομως δεν ξεκιναμε με αυτα.

    Πρωτα ακουμε το κομματι, βγαζουμε το chord progression ξεκινωντας απο το μπασο, μετα αν ξερουμε θεωρια κανουμε αναλυση του κομματιου και προσπαθουμε ψαχνωντας στο οργανο χρησιμοποιωντας γνωσεις θεσεων κλιμακων και συγχορδιων (οσα περισσοτερα ξερουμε απο θεωρια, θεσεις κλπ οπως και τεχνικη καταρτιση, τοσο πιο ευκολα βγαινει ενα κομματι, αφου ολα χρησιμοποιουν πανω κατω τα ιδια) και μετα παμε στις παρτιτουρες και το Tab για βοηθεια.

    Αν παμε κατευθειαν στην παρτιτουρα και στο tab, το αυτι μενει ανεκπαιδευτο.

    Αν και υπαρχουν τροποι για εκπαιδευση του αυτιου (ear training) χωρις να γινει πανω στο περασμα κομματιων (απλα με τα κομματια γινεται η εκπαιδευση του με ενδιαφερον).

    Δεν πρεπει να λειπει ομως και η ξεχωριστη εκπαιδευση του οπως σε ολα τα μερη εκμαθησης πχ δεν μαθαινεις κλιμακες και συγχορδιες πανω σε κομματια μονο. Τα μαθαινεις και ολα ξεχωριστα και γινεται και αναλυση για κατανοηση τους και χρηση τους στη συνεχεια ενσυνειδητα).

    Αυτα ισχυουν για μοντερνα κιθαρα (ηλεκτρικη ακουστικη) για την κλασσικη δεν εκφερω υπευθυνη αποψη.

    Ελπιζω να σας βοηθησα.



    -----------------

    ....click for Spyros Delta....click for Μαθήματα Κιθάρας....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 01-07-2012 15:32 ]


    delta66
    01.07.2012, 15:24

    double post.

    sorry

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 01-07-2012 15:26 ]


    Mad4U
    02.07.2012, 18:27

    Εγω προσωπικα εχω δει tabs που δεν ειναι απλα τα νουμερα αραδιασμενα, αλλα υπαρχουν τα παντα πανω (πχ παυσεις, νουμερα ενωμενα ως ογδοα κτλ..) και δεν εννοω οπως στο guitar pro που τα θεωριτικα ειναι απο πανω σε πενταγραμμο.


    Για μενα εχωντας παιξει διαφορα οργανα, απο λιγο, με πενταγραμμο, αλλά κιθαρα μονο με tabs και chords πιστευω οτι το tab ειναι πιο πρακτικο...

    Σε γλιτωνει απο μια ολοκληρη διαδικασια, να δεις τη νοτα, να την αναγνωρισεις, να εχεις μαθει που ακριβως ειναι πανω στην κιθάρα, να την εντοπισεις, και μετα να την παιξεις....ζζζζζζζ βαρεθηκα ηδη!

    Ενω με το tab βλεπεις, το βρισκεις και το παιζεις...Εννοειται πως αν μαθεις τις νοτες στην κιθαρα και στο πενταγραμμο, η διαδικασια θα γινεται αυτοματα, αλλα αυτο απαιτει ωρες ατελειωτες, υπομονη, φαια ουσια που καλυτερο ειναι να επενδυθουν στην μουσικη παρα στη αναγνωριση συμβολων...


    delta66
    02.07.2012, 19:15

    Παράθεση:

    Το μέλος Mad4U στις 02-07-2012 στις 18:27 έγραψε...

    Ενω με το tab βλεπεις, το βρισκεις και το παιζεις...Εννοειται πως αν μαθεις τις νοτες στην κιθαρα και στο πενταγραμμο, η διαδικασια θα γινεται αυτοματα, αλλα αυτο απαιτει ωρες ατελειωτες, υπομονη, φαια ουσια που καλυτερο ειναι να επενδυθουν στην μουσικη παρα στη αναγνωριση συμβολων...



    Μη διαλέξεις ένα δρόμο χωρίς εμπόδια· πιθανότατα δεν οδηγεί πουθενά. Frank A. Clark


    Mad4U
    03.07.2012, 10:48

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 02-07-2012 στις 19:15 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Mad4U στις 02-07-2012 στις 18:27 έγραψε...

    Ενω με το tab βλεπεις, το βρισκεις και το παιζεις...Εννοειται πως αν μαθεις τις νοτες στην κιθαρα και στο πενταγραμμο, η διαδικασια θα γινεται αυτοματα, αλλα αυτο απαιτει ωρες ατελειωτες, υπομονη, φαια ουσια που καλυτερο ειναι να επενδυθουν στην μουσικη παρα στη αναγνωριση συμβολων...



    Μη διαλέξεις ένα δρόμο χωρίς εμπόδια· πιθανότατα δεν οδηγεί πουθενά. Frank A. Clark



    Everything should be made as simple as possible, but not simpler. A.Einstein


    delta66
    03.07.2012, 17:55

    Ακριβως.

    Your way is simpler than simple as possible

    Δοκιμασμενα Wink


    Filakasaggelos
    07.08.2012, 18:47
    paidia thelw kommatia me notes gia kithara mporw na vrw?
    killbill2
    08.08.2012, 06:47
    στο ίντερνετ υπάρχουν 1000άδες