ελληνική μουσική
    623 online   ·  210.844 μέλη

    ΣΥΝΑΥΛΙΑ NICK CAVE : Πήγε κανείς... Εντυπώσεις???

    emeraldlies77
    05.12.2004, 16:09
    ........ Θα σας πω και τις δικές μου , σήμερα που θα πάω....
    gazza21
    08.12.2004, 16:00
    ...χχμμμμμ..........συνοστισμός βέπω..........ούτε καν οι εντυπώσεις του/της δημιουργού του topic.......

    gazza21
    08.12.2004, 16:04
    ....μα καλά....δεν υπάρχουν θαυμαστές της Bridney στο ΜΗ....;

    Haroulinda
    08.12.2004, 16:41
    Εγω δεν πήγα... αλλα άκουσα ότι ήταν φανταστικός!

    Την επόμενη φορά που θα ρθεί, παρακαλώ να με ενημερώσετε και να είστε πιο πειστικοί γιατι ... ΠΡΕΠΕΙ να πάω! Δεν μπορώ να έχω γίνει... 20 και κάτι και να μην εχω δει τον Νικ...



    Γεια σου Νικ με τα όλα σου!
    Haroulinda
    08.12.2004, 16:58
    Ορίστε και οι εντυπώσεις ,

    Ο σκοτεινός πρίγκηπας επιστρέφει...
    Nick Cave and the Bad Seeds σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη

    Ρομαντικός ποιητής της ροκ ή σκοτεινός πρίγκηπας, όπως κι αν τον έχουν αποκαλέσει, ο Nick Cave είναι ο αγαπημένος μας αινιγματικός τροβαδούρος, ο μελωδικός αφηγητής των πιο παράξενων, υπόγειων παραμυθιών μας γύρω από τον έρωτα, το θάνατο και την πίστη. Μαζί με τους "κακούς σπόρους" του, Bad Seeds, έσπειρε το 2004 ένα ακόμη αριστουργηματικό άλμπουμ, το διπλό "Abattoir Blues/The Lyre of Orpheus". Δουλειά, που έρχεται να παρουσιάσει σε Αθήνα (4/12) και Θεσσαλονίκη (5/12) συνοδευόμενος από τέσσερεις χορωδούς να συμπληρώνουν τη γνωστή εκστατική ατμόσφαιρα των live του με backing vocals, χορωδιακά αλλά και gospel μέρη.

    Οπως συμβαίνει με κάθε γνήσιο ταλέντο, ο Cave στο "Abattoir Blues/The Lyre of Orpheus" δεν αρκέστηκε στην απλή επανάληψη των παλιών καλών στιγμών του. Αντιθέτως, προχώρησε ένα βήμα παραπάνω, εκεί όπου το ανήσυχο νιάτο που ξεσηκώνει τα πλήθη με οργισμένες μελωδίες, συναντά τον 47άρη ώριμο οικογενειάρχη, που αφοσιώνεται -με πάθος πάντα- στη μουσική.

    Το αποτέλεσμα αυτής της συνάντησης ήταν 17 τραγούδια χωρισμένα σε δύο ενότητες -την πιο σκοτεινή, ρυθμική "Abattoir Blues" και την πιο ήπια, λυρική και gospel, σχεδόν "ποιμενική" "Lyre of Orpheus". Με τα singles "Nature Boy", "There She Goes, My Beautiful World" και "Supernaturally" να σιγοτραγουδούνται ήδη από το φανατικό ελληνικό κοινό, αφεθείτε στη μουσική γοητεία που ασκούν οι εκπληκτικοί "οκτώ" (χωρίς όμως τον Blixa):

    Martyn Casey (μπάσο, από τους The Triffids, The Blackeyed Susans), Warren Ellis (βιολί, από τους Dirty Three, Cat Power, Will Oldham), Mick Harvey (κιθάρα, από τους Crime & The City Solution, The Birthday Party), Conway Savage (πιάνο), Jim Sclavunos (κρουστά από τους The Vanity Set, The Cramps, Sonic Youth), Thomas Wydler (ντραμς από τους Die Haut), James Johnston (κιθάρα από τους Gallon Drunk) και φυσικά ο Nick Cave.

    απο το http://www.cultureguide.gr


    logistis
    04.01.2005, 01:46
    Αν και δεν είμαι μεγάλος οπαδός του Cave πήγα στη συναυλία.

    Ήταν η πρώτη φορά που τον(τους) έβλεπα ζωντανά και μπορώ να πω ότι περίμενα κάτι παραπάνω, κυρίως περισσότερα παλιά κομμάτια.

    Παρόλο που το live ήταν καλό δεν έφυγα ικανοποιημένος.¶ξιζε πιο πολλά,πιστεύω,η τσουχτερή τιμή του εισιτηρίου...