ελληνική μουσική
    868 online   ·  210.851 μέλη

    Αγορά αρμονίου/synthsizer ή ηλεκτρικου πιάνου για αρχάριο..

    Arcan
    19.05.2009, 22:52

     

    Γεια σας, είμαι 17 χρόνων και μιας και αποφοιτώ φέτος αποφάσισα να κάνω σιγά σιγά τα όνειρα - αποθημένα πραγματικότητα :P..

    Ασχολούμαι εδώ και μερικά χρόνια με κλασσική και ηλεκτρική κιθάρα και θα ήθελα να ασχοληθώ με το πιάνο και το βιολί.

    Ενδιαφέρομαι για ηλεκτρικό πιανο,αρμόνιο,synthesizer ή γενικά κάτι όχι τόσο μεγάλο σε όγκο και ακριβό σαν το κλασσικό πιάνο.

    Για αρμόνιο θα ήθελα να μου πείτε τι να προσέξω ή/και να μου προτείνεται κάποιο μοντέλο. Ποια τεχνικά χαρακτηριστικά/δυνατότητες μπορεί να έχει? Κοντά στα το πολύ 300 ευρώ (αν είναι κάποιο που να άξιζει περισσότερο αλλά για κάποια χρήματα παραπάνω θα μπορούσα να κάνω μια προσπάθεια).Με πλήκτρα όσο και το πιανο, Να βγάζει ήχο πολύ κοντά σε αυτό του πιάνου και αν γίνεται να έχει την δυνατότητα για διαφορετικούς τόνους. (είχα δει ένα Κong Pa50 το οποίο με ενθουσίασε ιδιαίτερα..απο τιμή δεν ξέρω το είδα στην γιορτή του σχολείου :P, βεβαία δεν νομίζω να υπάρχει κάτι σαν αυτο μέχρι να 300e αλλά κάτι τετοιο έχω στο μυαλό μου. Μπορεί να ήταν και syntesizer δεν ξέρω αν ήταν ακριβώς αρμονιο.)

    Απο θεωρία γνωρίζω ο,τί κάναμε στο σχολείο.

    Με μια γρήγορη αναζήτηση είδα αυτό, δεν είμαι σίγουρος αν με ικανοποιέι με τα λεγόμενα μου. Τι γνώμη έχετε?

    http://www.musica.gr/pegasus/h002/showproduct.php?code=18766&pcode=H002_I0018766

     

    Έχω ένα αντοίστοιχο post στο οποίο ρωτάω για το βιολί στην κατηγορία των ενχόρδων, για να μην βάλω σε λάθος κατηγορία.

    Ευχαριστώ εκ τον πρωτέρον.

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Arcan στις 19-05-2009 22:53 ]


    taksidiwths
    20.05.2009, 18:07

    γεια σου!

    καταρχην θα σου δωσω καποιες πληροφοριες αν και δεν ειμαι

    ο πλεων αρμοδιος για αυτο το ζητημα...

    καταρχην πρεπει να ρωτησεις τον εαυτο σου..

    θελω καλο ηχο και πληκτρα μονο πιανου?αν ναι θες ηλεκτρικο πιανο...παρολα αυτα με την τιμη

    που διαθετεις το βλεπω πολυ χλωμο...

    θελω εναν μετριο ηχο πιανιου(ισως και καλο) και ενα πληκτρο οχι τοσο σκληρο αλλα οχι και τοσο μαλακο,που να μπορω να βαζω ρυθμους και διαφορους ηχους που εχει απο μονο του? σε αυτην την περιπτωση,θες ενα αρμονιο(ο νακας εχει στην τιμη που θελεις,αν και θα σου προτεινα να περιμενεις λιγο ακομα για να μεζεψεις μερικα χρηματα για να αγορασεις κατι καλυτερο...)

    κ τελος...θελω ενα οργανο που να μου παρεχει ευρος ηχων με την δυνατοτηατα να φτιαχνω και εγω δικους μου με αρκετα ελαφρυ πληκτρο? τοτε θες ενα sυνth...

    αυτες τις ερωτησεις πρεπει να κανεις στον εαυτο σου...

    παρολα αυτα πολυ φοβαμαι οτι στο ποσο που διαθετεις

    ισως το μετανοιωσεις αργωτερα αλλα ποτε δεν ξερεις..

    τελος πρεπει να αναρωτηθεις...

    θελω 61 πληκτρα,η 81?

    τα 81 ειναι οσο του κανονικου πιανου,αλλα οπως καταλαβαινεις

    θα ανεβαινει και περισσοτερο η τιμη...

    οσο για το pa50...

    αστο..ειναι ενα πολυ καλο synth αλλα τα λεφτα του ειναι κοντα στα 800...

    να ξερεις ομως..προτου αγορασεις οτιδηποτε θα πρεπει να το δοκιμασεις πρωτα!

    μην κανεις το λαθος να αγορασεις κατι απο το ιντερνετ,χωρις να το εχεις δοκιμασει πρωτα...

    αυτα τα ολιγα λοιπον απο μενα{#emotions_dlg.tt2}


    Arcan
    20.05.2009, 18:29

    χμμ... μάλλον απο τις παραπάνω επιλογές καταλήγω σε synth .. Η διαφορά στα πλήκτρα απο 61 σε 81 έχει αισθητή διαφορά? Εννοώ πως εκτός απο το να υπάρχουν περισσότερες νότες, πχ.αν υπάρχει κάποια μελοδιά που να χρησιμοποιεί πέρα απο το εύρος των 61 πλήκτρων τι γίνεται?


    taksidiwths
    20.05.2009, 19:39

    αυτο δεν το γνωριζω γιατι δεν εχω ασχοληθει με το πιανο παρα πολυ!

    δεν λεω κατι που δεν το γνωριζω γιατι μπορει να ειναι και λαθος..

    καλο θα ηταν να ρωτησεις κανα καταστηματαρχη μουσικων οργανων η κανα φιλο/η που να ξερει απο αυτα...

    αφου αποφασισες synth μην ξεχνασ οτι αν μετα αποφασισεις πιανο

    θα ειναι λιγο δυσκολη η διαδικασια και γιατι το πληκτρο θα ειναι τελειως διαφορετικο

    αλλα και γιατι εχει καποιες εξτρα τεχνικες το κλασσικο η ηλ. πιανο(πχ. πεταλια)

    ξεχασα να σου πω οτι το ηλ. πιανο εχει καποιους εξτρα ηχους και μαλιστα μπορεις να βρεις με ρυθμους κλπ

    αλλα η τιμη αναβαινει παααααρα πολυ,οποτε αστο..

    ξαναεπαναλαμβανω οτι πρωτα θα δοκιμασεις το οργανο

    και θα εχεις φερει καποιον γνωστικο στο θεμα και μετα θα αγορασεις!!

     


    Arcan
    20.05.2009, 20:24

    Παράθεση:

    Το μέλος taksidiwths στις 20-05-2009 στις 19:39 έγραψε...

    αυτο δεν το γνωριζω γιατι δεν εχω ασχοληθει με το πιανο παρα πολυ!

    δεν λεω κατι που δεν το γνωριζω γιατι μπορει να ειναι και λαθος..

    καλο θα ηταν να ρωτησεις κανα καταστηματαρχη μουσικων οργανων η κανα φιλο/η που να ξερει απο αυτα...

    αφου αποφασισες synth μην ξεχνασ οτι αν μετα αποφασισεις πιανο

    θα ειναι λιγο δυσκολη η διαδικασια και γιατι το πληκτρο θα ειναι τελειως διαφορετικο

    αλλα και γιατι εχει καποιες εξτρα τεχνικες το κλασσικο η ηλ. πιανο(πχ. πεταλια)

    ξεχασα να σου πω οτι το ηλ. πιανο εχει καποιους εξτρα ηχους και μαλιστα μπορεις να βρεις με ρυθμους κλπ

    αλλα η τιμη αναβαινει παααααρα πολυ,οποτε αστο..

    ξαναεπαναλαμβανω οτι πρωτα θα δοκιμασεις το οργανο

    και θα εχεις φερει καποιον γνωστικο στο θεμα και μετα θα αγορασεις!!

     



     

    Στο πόσο εύκολο είναι το πάτημα των πλήκτρων? Κατά Πόσο μπορεί να επηρεάσει αυτό το παίξιμο ? Καθώς σκεφτόμουν την εκδοχή να αγοράσω με δόσεις :P.. μια δόση των ~66 ευρώ για 1 χρόνο θα με διευκόλυνε άρα το ποσό του οργάνου που θα μπορώ να αγοράσω θα πήγαινε κοντά στα ~800 (αναλόγως και τον διακανονισμό που θα γίνει).

    Όσο για το ηλ.πιανο "εξτρα ήχους και μπορείς να βρεις με ρυθμούς" ? xD Δεν είμαι πολύ γνωστικός επί του θέματος.. ακόμη τα πετάλια χρησιμεύουν σε αλλαγή τόνου?

     


    taksidiwths
    20.05.2009, 21:09

    λοιπον..

    τα πληκτρα ενος πιανου ειναι πολυ πιο σκληρα ενος synth(εξαρταται και το synth βεβαια)...

    επισης στο πιανο αναλογα ποσο δυνατα πατας το πληκτρο,τοσο πιο δυνατα βγαινει ο ηχος...

    οσο για τα πεταλια το ενα κανει πιο βαθυ τον ηχο και αποκρουστικο,το αλλο τον κανει πιο αδυναμο και το τριτο δυστυχως δεν γνωριζω...

    οταν λεω εξτρα ηχους εννοω εξτρα ηχους...

    βιολια,σαξοφωνα και οτι πολλα αλλα...

    ειδικα τα αρμονια ξεπερνανε και τους 200-300 ηχους,οποτε φαντασου...

    σιγουρα δεν θα αξιζουν ολοι,αλλα θα ειναι ενας ωραιος τροπος να ακουσεις πολλα ειδη...

    ρυθμους εννοω ντραμς η κιθαρες κ πιανα σε να σε ακολουθανε..

    δηλαδη μπορει να παιζεις εσυ το ταδε κομματι

    κ να βαλεις να παιζει τα ταδε ακκορντα σε κιθαρα η κατι τετοιο...

    το καθε αρμονιο η synth  εχει ξεχωριστα πραγματα και δεν μπορω να τα θυμαμαι ολα...

    ναι μια χαρα ειναι να παρεις με δοσεις...

    σιγουρα η τιμη θα ανεβει λιγο,αλλα τουλαχιστον θα εισαι ανετος να δινεις λιγα λιγα..


    MariannaLappa
    20.05.2009, 21:27

    Παράθεση:

    Το μέλος taksidiwths στις 20-05-2009 στις 21:09 έγραψε...

    οσο για τα πεταλια το ενα κανει πιο βαθυ τον ηχο και αποκρουστικο,το αλλο τον κανει πιο αδυναμο και το τριτο δυστυχως δεν γνωριζω...



    Λοιπόν, για τα πεντάλ μπορώ να σου πω εγώ, μιας και παίζω πιάνο.

    Το αριστερό κάνει τον ήχο σιγανό, το μεσαίο τον κάνει να ακούγεται κάπως "ψιθυριστά", δηλαδή ακούγεται πολύ χαμηλά και κάπως ιδιαίτερα και τέλος, με το δεξί ο ήχος διατηρείται και ακούγεται πιο έντονος και βαθύς.

    Βέβαια πρέπει να παίζεις και με τον κατάλληλο τρόπο. Δηλαδή μην περιμένεις να παίζεις δυνατά κι ο ήχος να ακούγεται σιγά, ούτε βέβαια και το αντίθετο. Τίποτα δε λειτουργεί μόνο του.

     


    taksidiwths
    20.05.2009, 23:08

    Παράθεση:

    Το μέλος MariannaLappa στις 20-05-2009 στις 21:27 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος taksidiwths στις 20-05-2009 στις 21:09 έγραψε...

    οσο για τα πεταλια το ενα κανει πιο βαθυ τον ηχο και αποκρουστικο,το αλλο τον κανει πιο αδυναμο και το τριτο δυστυχως δεν γνωριζω...



    Λοιπόν, για τα πεντάλ μπορώ να σου πω εγώ, μιας και παίζω πιάνο.

    Το αριστερό κάνει τον ήχο σιγανό, το μεσαίο τον κάνει να ακούγεται κάπως "ψιθυριστά", δηλαδή ακούγεται πολύ χαμηλά και κάπως ιδιαίτερα και τέλος, με το δεξί ο ήχος διατηρείται και ακούγεται πιο έντονος και βαθύς.

    Βέβαια πρέπει να παίζεις και με τον κατάλληλο τρόπο. Δηλαδή μην περιμένεις να παίζεις δυνατά κι ο ήχος να ακούγεται σιγά, ούτε βέβαια και το αντίθετο. Τίποτα δε λειτουργεί μόνο του.

     



    ευχαριστω πολυ!!!

    τωρα ξερω τι κανει το καθε πεταλι :D


    MariannaLappa
    20.05.2009, 23:40

    Παράθεση:

    Το μέλος taksidiwths στις 20-05-2009 στις 23:08 έγραψε..

     

    ευχαριστω πολυ!!!

    τωρα ξερω τι κανει το καθε πεταλι :D



    Δεν κάνει τίποτα!  Smile


    Arcan
    21.05.2009, 10:00

    Το αποφάσισα :P, μάλλον για synth θα πάω, αυτο με τα πεντάλ με μπέρδεψε λίγο χιχι..

    MariannaLappa που παίζεις πιάνο, τι θα έλεγες πιάνο,αρμόνιο ή synth. Τόσο μεγάλες διαφορές ενώ εξωτερικά μοιάζουν :P


    taksidiwths
    21.05.2009, 10:32

    Παράθεση:

    Το μέλος Arcan στις 21-05-2009 στις 10:00 έγραψε...

    Το αποφάσισα :P, μάλλον για synth θα πάω, αυτο με τα πεντάλ με μπέρδεψε λίγο χιχι..

    MariannaLappa που παίζεις πιάνο, τι θα έλεγες πιάνο,αρμόνιο ή synth. Τόσο μεγάλες διαφορές ενώ εξωτερικά μοιάζουν :P



    παρολο που δεν ειμαι η μαριαννα θα σου πω και εγω την γνωμη μου...

    καταρχην επελεξες synth..το synth δεν εχει πεταλι οποτε μην ανησυχεις...

    οι διαφορες ειναι τεραστιες και εξωτερικα αλλα και εσωτερικα...

    το κλασσικο πιανο ειναι ζωντανο!αναλογα με το σημειο που το εχεις

    συμπεριφερεται με τον δικο του τροπο...με τον καιρο ο ηχος του γινεται

    πιο δουλεμενος και γλυκος και ετσι ενα κλασσικο πιανο ποτε δεν χανει την αξια του..

    το αρμονιο ειναι ηλεκτρικο...εχει ηχογραφημενο τον ηχο του πιανου

    αλλα και κατι εκατονταδες ακομα...συνηθως τα αρμονια δεν εχουν πεταλι

    εκτος και αν παρεις καποιο συγκεκριμενο μοντελο που ειναι σε βαση ξυλινη....

    τα synth,απο την αλλην ειναι πιο επαγγελματικα σε ηχο..δηλαδη με ενα

    synth μπορεις να φτιαξεις παρα πολλους ηχους και μαλιστα να τους συνδιασεις ταυτοχρονα..

    εγω ως γιαννης που θελω να μαθω και κλασσικο πιανο,αλλα και λογω εξοδων(γιατι ειναι ακριβα τα ατιμα)

    και επειδη φοβαμαι οτι θα παραμεληω εντελως τις κιθαρες μου,δεν ξεκιναω ακομα...

    ομως στο μελλον θα ξεκινησω και πιανο..απλα θα παρει λιγο καιρο..{#emotions_dlg.sad}


    Arcan
    21.05.2009, 10:51

     

    Για κλασσικό πιάνο από την τιμή-χώρο το αποκλείω τελείως..

    Για ηλεκτρικό πιάνο κάτι γίνεται αν βρω κάτι καλό με το πολύ 1000 και με δόσεις..

    Για synth μπορώ να βρω κάτι καλό με λίγο λιγότερα χρήματα..

    Έχω μπερδευτεί γενικά.. xD.. αλλά μάλλον για synth θα καταλήξω... απλά κάποιος που παίζει χρόνια πιάνο έχει την δυνατότητα να παίξει synth και το αντίστροφο.. ε? πχ. από κλασσική σε ηλεκτρική κιθάρα και το αντίστροφο υπάρχουν μεγάλες διαφορές και ίσως υπάρξουν προβλήματα-δυσκολίες στην αρχή αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν θα μπορεί να παίξει καθόλου.. σωστά? :P κάποιες φορές κάνω κάτι περίπλοκους συνειρμούς, δεν ξέρω αν σας μπέρδεψα.

     


    MariannaLappa
    21.05.2009, 11:44

    Παράθεση:

    Το μέλος Arcan στις 21-05-2009 στις 10:00 έγραψε...

    Το αποφάσισα :P, μάλλον για synth θα πάω, αυτο με τα πεντάλ με μπέρδεψε λίγο χιχι..

    MariannaLappa που παίζεις πιάνο, τι θα έλεγες πιάνο,αρμόνιο ή synth. Τόσο μεγάλες διαφορές ενώ εξωτερικά μοιάζουν :P



    Κοίτα, επειδή εγώ παίζω αποκλειστικά πιάνο, δεν ξέρω και πολλά για αρμόνια ή synth. Πιστεύω όμως ότι εξαρτάται κι από το είδος της μουσικής που θέλεις να παίζεις.

    Αλλά απ' ό,τι καταλαβαίνω, το κλασσικό πιάνο το έχεις αποκλείσει. Για τα άλλα δύο δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω, γιατί όπως σου είπα, δεν τα πολυγνωρίζω αυτά..


    taksidiwths
    21.05.2009, 13:03

    τον ιδιο χωρο καταλαμβανει ενα κλασσικο,ενα ηλεκτρικο η ενα αρμονιο η ενα synth τελος παντων...

    μικρες οι διαφορες τους και κυριως στο υψος...

    κανεις δεν ειπε οτι δεν θα μπορεσεις να παιξεις πιανο

    αν καποια στιγμη το αποφασισεις,απλα θα ειναι δυσκολη η προσαρμογη..

    και αυτο γιατι ακριβως ειναι διαφορετικα οργανα,με αλλη ιδεολογια,αλλο ρεπερτοριο

    και τεχνικες..


    Arcan
    21.05.2009, 19:21

    Ε καλά το sytnh όσο νάνε μεταφέρεται και πιο εύκολα από το κλασσικό πιάνο, για αυτό λέω πως είναι ο χώρος και η τιμή (αχ... πολύ ακριβά ρε παιδί μου.. πφφφ..) Να ρωτήσω και κάτι ακόμα.. Μιας και είμαι σχεδόν αυτοδίδακτος στην κιθάρα (έκανα για ένα μικρό διάστημα με δάσκαλο :P), είναι εφικτό να μάθεις μόνος και με το πιάνο/synth κτλπ ? Καλά για βιολί δεν μιλάω θα με λιθοβολήσετε ή εσείς που το ρώτησα ή οι γείτονες από το κλαιόμενο βιολί xD.. Γενικά σκέφτομαι να αρχίσω ωδείο για ένα απο τα 3 αυτα όργανα.. και ή θα αρχίσω κάτι καινούργιο (πιανο ή βιολι) ή με την κιθάρα που είμαι πιο εξοικιωμένος (κλασσική ή ηλεκτρική θα δείξει πιο θα διαλέξω.. )

    Κάτι ακόμα.. 2 όργανα αν ταυτόχρονα είναι λογικο ή υπερβολικό? :P πχ. κιθαρα-πιανο ή κιθάρα - βιολι.  Ξεφεύγω λίγο απο το θέμα αλλά πείτε μου.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Arcan στις 21-05-2009 19:26 ]


    MariannaLappa
    21.05.2009, 20:21

    Παράθεση:

    Το μέλος Arcan στις 21-05-2009 στις 19:21 έγραψε...

     

    Μιας και είμαι σχεδόν αυτοδίδακτος στην κιθάρα (έκανα για ένα μικρό διάστημα με δάσκαλο :P), είναι εφικτό να μάθεις μόνος και με το πιάνο/synth κτλπ ?

    Κάτι ακόμα.. 2 όργανα αν ταυτόχρονα είναι λογικο ή υπερβολικό? :P πχ. κιθαρα-πιανο ή κιθάρα - βιολι.  Ξεφεύγω λίγο απο το θέμα αλλά πείτε μου.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Arcan στις 21-05-2009 19:26 ]



    Κοίτα, ένας δάσκαλος πάντα είναι χρήσιμος και σου μαθαίνει πράγματα που πιθανώς δε θα τα μάθαινες μόνος\η σου. Είναι σημαντικό να μάθεις κάποια βασικά πράγματα από την αρχή σωστά, για να μην έχεις πρόβλημα στην πορεία. Γι' αυτό, καλό θα ήταν στην αρχή τουλάχιστον να κάνεις κάποια μαθήματα με δάσκαλο και τα σταματάς όποτε νομίζεις εσύ ότι είσαι έτοιμος να συνεχίσεις μόνος σου.

    Τώρα, όσον αφορά το άλλο.. Εξαρτάται κυρίως από σένα. Αν πιστεύεις ότι μπορείς να τα καταφέρεις εξίσου καλά και στα δύο, τότε μάθε τα ταυτόχρονα. Πάντως, εγώ πιστεύω ότι καλύτερα είναι να αφοσιωθείς πρώτα στο ένα και μετά στο άλλο, για να έχεις και καλύτερα αποτελέσματα.


    taksidiwths
    21.05.2009, 21:05

    κοιτα...

    ειδικα το να μαθεις πιανο με βιολι μαζι,αστο!!!

    ειναι και τα δυο πολυ δυσκολα(ειδικα το βιολι)

    και δεν υπαρχει περιπτωση...

    εγω θα σου λεγα,αν φυσικα σαρεσει η κιθαρα,

    να κανεις μαθηματα κιθαρας και θα δεις ποσο θα σε βοηθησουν(στην κιθαρα φυσικα)..

    επισης σου προτεινω κλασσικη γιατι ειναι μια βαση

    και μετα μπορεις ηλεκτρικη αν θες...

    εγω ειχα ξεκινησει πιανο σε συνδιασμο κιθαρα που κανω περιπου 2 χρονια

    και ξερεις τι γινοταν?

    παραμελουσα την κιθαρα για το πιανο

    οχι γιατι μαρεσε περισσοτερο(και την κιθαρα και το πιανο τα λατρευω εξισου)

    αλλα γιατι οταν ξεκινας καποιο ανγωστο οργανο,

    ειναι λογικο να αφοσιωνεσαι πληρως σε αυτο για να το μαθεις..

    και ετσι σταματησα το πιανο δυστυχως,για καποιο διαστημα εστω...

    φαντασου λοιπον εσενα να ξεκινας 2 αγνωστα οργανα..

    απαπαπα..δεν υπαρχει περιπτωση να μαθεις...


    -----------------
    Κάποτε οι στίχοι φτάνουν στον προορισμό τους,μονάχα όταν το τραγούδι έχει τελειώσει...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : taksidiwths στις 21-05-2009 21:07 ]


    Arcan
    21.05.2009, 21:13

    δεν είπα για 2 άγνωστα :P,είπα ένα γνωστό και ένα άγνωστο :P. Κατάλαβα πάντος τι θες να πεις.


    serenity123
    24.08.2010, 11:27

    Γεια σας!Πάνω κάτω είμαι ίδια περίπτωση.Ειμαι 20 χρονών ,μολις επιασα δουλειά και αποφάσισα να κάνω το όνειρο μου πραγματικότητα τωρα που έχω χρήματα να γραφτώ σε ωδείο για κλασσικό πιάνο!Το πρόβλημα μου είναι ότι θέλω να αγοράσω πιάνο γύρω στα 1500 ευρώ αν γνωρίζει κάποιος κάποιο καλό μοντέλο,έχω ακούσει τα yamaha είναι πολυ καλά αλλα επειδή πιάνει πολύ χώρο και μένω με τους γονείς μου αν γνωρίζει κάποιος ένα καλό αρμόνιο που να  μοιάζει με το κλασσικό πιάνο και να μπορώ να δουλέψω με αυτό.Γενικότερα αν γνωρίζει κάποιος ενα καλό κλασσικό πιάνο ή ένα αντιστοιχο αρμόνιο με αυτα τα χρήματα!Με ενδιαφέρει πολύ το κλασσικό πιάνο οποτε ενδιαφέρομαι για κάτι καλό όσο γίνεται με αυτά τα χρήματα.Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε πληροφορία,θα είμαι πραγματικα ευγνώμων!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Βοηθήστε μεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


    GALOIS
    24.08.2010, 12:38
    http://www.yamaha.com/yamahavgn/CDA/ContentDetail/ModelSeriesDetail.html?CNTID=5028421&CTID=205200.............Αυτό πιστεύω θα σε βοηθήσει, αμα θες μπορείς να κοιτάξεις και τα υπόλοιπα όργανα.