ελληνική μουσική
    609 online   ·  210.830 μέλη

    Αγορά ηλεκτροακουστικής κιθάρας

    trelakias
    20.05.2009, 21:44

    {#emotions_dlg.clap}Γειά σας..! Πρόκειται να αγοράσω μία ηλεκτροακουστική κιθάρα και έχω μπει στη διαδικασία της αναζήτησης! Σκέφτηκα λοιπόν ότι θα μπορούσατε να μου δώσετε και τη δική σας γνώμη όσοι ασχολείστε...

    Ενδιαφέρομαι λοιπόν για μία κιθάρα καλή, ποιοτική. Έχω εντοπίσει διάφορες αλλά ενδεικτικά αυτή που με έχει τραβήξει περισσότερο είναι η Ibanez ep9 ή αλλιώς Euphoria. Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας γι αυτή.. Στις ίδιες τιμές βρίσκω όμως και άλλες κιθάρες όπως gibson για παράδειγμα. Μεγάλη εμπειρία δεν έχω πάνω στις ηλεκτροακουστικές σχετικά με τις μάρκες κλπ γι' αυτό, αφού θα διαθέσω τόσα χρήματα, καλό θα είναι να ακούσω όσες περισσότερες γνώμες μπορώ.

    Σας ευχαριστώ προκαταβολικά! {#emotions_dlg.rockon}


    makisdav
    21.05.2009, 13:28

    Αφου θα δωσεις λεφτα οπως λες,γιατι δεν τσεκαρεις και καποια Martin η Taylor??


    trelakias
    21.05.2009, 13:35

    Δεν ξέρω, στο ψάξιμο είμαι και με Martin και Taylor δεν έχω ασχοληθεί. Είναι καλύτερα να αφήσω την Ibanez? {#emotions_dlg.confused1}

     

    Το οτι θα δώσω λεφτά σχετικό είναι. Δεν μπορώ να πάω και πάνω απο 1700-1800...

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : trelakias στις 21-05-2009 13:42 ]


    makisdav
    21.05.2009, 15:16

    Tα χρηματα που λες οτι δινεις ειναι υπεραρκετα.Την ibanez που  λες την εχεις δοκιμασει η απλα την εχεις δει??Παντως για μενα taylor και martin ειναι απο τις πιο αξιοπιστες.


    guitarteacher
    21.05.2009, 15:23

    Καλησπερίζω όλα τα καλα παιδιά του forum{#emotions_dlg.smartass}

    Φίλτατε  trelakias,

    Εφόσον θέλεις να διαθέσεις τέτοιο ποσό, ρίξε μια ματιά στην Takamine EF261SAN

     

    • Solid Cedar Top
    • Mahogany Back & Sides
    • Rosewood Fingerboard
    • Chrome Tuners
    • Concentric Circles Rosette
    • Preamp CT4B
    • Gloss Antique Stain Finish

    περίπου στα 1.100euros{#emotions_dlg.yes}

    Φιλικά,


    trelakias
    21.05.2009, 17:15

    Την ibanez την έχω δει, λάτρεψα το παίξιμο σε αυτήν, φοβερή ταστιέρα αλλά και τα "ηλεκτρολογικά" της. Ο ήχος της είναι αρκετά western, οξύς και γλυκός αλλά επειδή δεν έχω όπως είπα τόσο μεγάλη εμπειρία με τις ακουστικές δεν ξέρω πώς να την αξιολογήσω.

    Η takamine φίλε guitarteacher φαίνεται πολύ καλή αλλά δεν την έχω δει από κοντά. Θα την βάλω σίγουρα στη λίστα με αυτές που πρέπει να γνωρίσω από κοντά! Φαίνεται και μικρότερη σε μέγεθος από την Euphoria

     

    Σας ευχαριστώ πολύ! Ό,τι άλλο σκεφτείτε σχετικά πείτε μου {#emotions_dlg.biggrin}

    Βρήκα και αυτές: Martin dc15e και Taylor 314ce

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : trelakias στις 21-05-2009 18:12 ]