ελληνική μουσική
    849 online   ·  210.833 μέλη

    Σύνθεση μουσικής?

    testakross
    21.05.2009, 22:43

    για να γινει καπιος συνθετης τι πρεπει να κανει???????

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 22-05-2009 00:13 ]


    -NaFsIkAaAa-
    22.05.2009, 14:15

    Να γράφει μουσική.


    220493
    22.05.2009, 16:13

    Να γράφεις προτώτυπη μουσική και να έχεις κάποιες στοιχειωδείς γνώσεις!!!!


    testakross
    22.05.2009, 16:52

    για να γραψει μουσικη τι χρειαζετε να μαθει?????


    marilloumajore
    22.05.2009, 20:27

    Να ξερει τι ειναι η μουσικη πραγματικα χρειαζεται....

    Μερικοι τυχεροι γεννιουνται γνωριζοντας, ή μαλλον νιωθοντας. Αλλα αυτοι ειναι ελαχιστοι.....

    Οποτε πρεπει να ξερεις τι σ'αρεσει και γιατι σ'αρεσει, και πως να δημιουργησεις, με βαση αυτα σου σ'αρεσουν κατι δικο σου. Αυτο μπορει περλαμβανει ολη τη γκαμα των ανωτερων θεωρητικων και τελικα το διπλωμα συνθεσης, ή ολα τα γνησια λαικα τραγούδια, κοκ. Αυτο που κατα τη γνώμη μου ειναι αναγκαίο είναι και η γνώση τουλαχιστον ενος μουσικού οργάνου. 

    Και ως ιδιοτητες θα ελεγα την εφευρετικοτητα αλλα κυριως τη κριτικη σκέψη και την υπομονη.

    Αυτα τα μαλλον γενικα απο μενα....

     


    mariam
    22.05.2009, 22:47

    Καλησπερα σε ολους,

                                Καταρχας θα συμφωνησω με την marilloumajore.

    Χωρις ομως να θελω να γινω "επικριτικη", θελω να πω οτι οσες φορες βλεπω να ρωτα καποιος "τι πρεπει κανεις να κανει για να γινει συνθετης", τι χρειαζεται να μαθει ή "αν θα αρχισω πιανο στα 14 μου θα μαθω να παιζω καλα" ή αν η αρμονια στο κομματι αυτο ειναι σωστη κτλ κτλ, θελω να πω πως ολες αυτου του ειδους οι ερωτησεις χωρις φυσικα να θελω να εμπαιξω ή να "την πω" σε κανεναν, αλλα πιστευω πως ολες αυτες οι ερωτησεις δεν θα πρεπει να γινονται, καθως στη προκειμενη περιπτωση, οταν για πχ καποιος θελει αν γινει συνθετης δεν θα "πρεπει" να ρωταει καποιους που δεν γνωριζει, αλλα να ρωτησει τον  ιδιο του τον εαυτο, που θα τον οδηγησει προς αυτη τη κατευθυνση ασυνειδητα, δλδ δεν υπαρχουν "πρεπει" στο τι πρεπει να κανεις κανει ωστε να γινει καλος συνθετης, στη προκειμενη περιπτωση, το αν συνθετεις καλα αυτο εξαρταται απο το ποσο εχεις συναισθηση της μουσικης, της μουσικης "συνθεσης", το κατα ποσο εχεις ανστικτο σε αυτη, δημιουργικοτητα, φαντασια, πραγματα που δεν μαθαινονται σε καμμια σχολη ή ωδειο απλα γεννιεσαι με αυτα εμφυτα. Και παλι δεν θελω να φανω πως επικρινω οσους ρωτουν τετοια πραγματα, απλα θεωρω τελειως υποκειμενικα πως οσον αφορα την τεχνη και ειδικα την μουσικη, το πρωτο ατομο που θα πρεπει αν ρωταμε οταν θελουμε να ασχολοηθουμε με την μουσικη ( με καποιο κλαδο της) ειναι ο ιδιος μας ο εαυτος. Γιατι η φυση της ερωτησης αυτης ειναι καπως "δυσκολη" και φυσικα στην ερωτηση το τι χρειαζεται να μαθει, αυτο απαντιεται αλλα το τι χρειαζεται κανεις να κανει για να γινει συνθετης, γνωμη μου ειναι απλα να εχει γαντασια, τρελλα και φυσικα γνωση της συνθεσης (αρμονια, κτλ κτλ). Δεν ξερω αν καταλαβατε τι θελω να πω, αλλά θελω να τονισω και παλι πως γενικα αυτες οι ερωτησεις απαντιουνται μεσα απο την ιδια τη ζωη.

    Φιλικα προς ολους, μαριαμ


    MirsiniManou
    23.05.2009, 14:11

    να εχει εμπνευση!!!


    testakross
    24.05.2009, 22:58

    ξερετε κανα προγραμα free που φτιαχνεις μουσικη??????


    giorth
    25.05.2009, 02:55

    Παράθεση:

    Το μέλος testakross στις 24-05-2009 στις 22:58 έγραψε...

    ξερετε κανα προγραμα free που φτιαχνεις μουσικη??????



     

    Προσωπική άποψη:

    Το να φτιάχνεις ηλεκτρονικά μουσική προσθέτοντας λούπες, samples και λοιπά δεν συγκρίνεται με τίποτα με το να βάλεις τέσσερις συγχορδίες στη σειρά με μια κιθαρίτσα. Πιστεύω πως πολύ έχουν αντίθετη άποψη από μένα. Δεν παύει όμως να είναι αυτή η προσωπική μου άποψη!

    Κιθαρίτσα από μένα φίλε, κιθαρίτσα! {#emotions_dlg.yes}

    Κατά τ'άλλα η απάντηση είναι: fruity loops!! Δεν είναι free αλλά αν κάτι θα βρεις αν γράψεις ¨ρωγμή" στο google. Wink


    StavmanR
    25.05.2009, 12:12

    Παράθεση:

    Το μέλος testakross στις 21-05-2009 στις 22:43 έγραψε...

    για να γινει καπιος συνθετης τι πρεπει να κανει???????


     

    Να μάθει τους επιστημονικούς τρόπους να συρράφει, αναπαράγει, αλλοιώνει τμήματα από ήδη δομημένα μουσικά κομμάτια, παρουσιάζοντάς τα ως πρωτότυπα. Η σύνθεση έχει καταντήσει μία λογική διαδικασία κομποσταρισμένης παραγωγής.

     

    Από συνθέτες, γέμισε ο πλανήτης. Από δημιουργούς άδειασε...


    filmmusic
    25.05.2009, 12:24

    Αν θες να γράψεις ορχηστρική κλασική ή κινηματογραφική μουσική χρειάζονται γνώσεις, μελέτη παρτιτούρων κτλ σε συνδυασμό βέβαια με την έμπνευση και το προσωπικό γούστο και φαντασία.

    Τώρα για άλλο είδος δεν είμαι σίγουρος...


    testakross
    25.05.2009, 14:54

    να ροτισς κατι αλλο επειδη δεν υπαρχουν αφτο το καιρο λεφτα για μαθηματα κιθαρας εχς μια ακουστικη κιθαρα πως μπορο να μαθω μονος να παιζω?


    nicos00
    26.05.2009, 04:24

    -

    [ τροποποιήθηκε από τον/την nicos00, 14-09-2014 20:37 ]


    giorgosziotas
    26.05.2009, 05:16

    Talking about music is like dancing about architecture.


    testakross
    26.05.2009, 22:44

    Παράθεση:

    Το μέλος nicos00 στις 26-05-2009 στις 04:24 έγραψε...

    Επειδή όπως βλέπεις θα πάρεις πολλές διαφορετικές απαντήσεις, αναλόγως με την εμπειρία, τα γούστα και τον τρόπο που δουλεύει ο καθένας, νομίζω θα ήταν καλύτερο να μας πεις πρώτα μερικά πράγματα για 'σένα, για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε καλύτερα. Τί ακριβώς θες να κάνεις? Το βασικότερο. Γιατί θες να γίνεις συνθέτης? Θες να γράφεις τραγούδια για 'σένα? Θες να γράφεις τραγούδια για καλλιτέχνες? Μουσική για ορχήστρες? Μουσική για ταινίες? Θες να γράφεις για φυσικά όργανα ή στον υπολογιστή σου? Τί είδος μουσικής σε ενδιαφέρει να γράψεις? Έχεις γνώσεις θεωρίας/αρμονίας? Παίζεις κάποιο μουσικό όργανο? Αν όχι, είσαι διατεθιμένος να μελετήσεις θεωρία και κάποιο όργανο, ή ψάχνεις μια γρήγορη λύση για ηλεκτρονική μουσική? Πόσο σοβαρά το έχεις πάρει τελος πάντων το όλο ζήτημα, και πόσο χρόνο απο την καθημερινότητά σου είσαι διατιθιμένος να αφιερώσεις στη μουσική? Όλα αυτά είναι βασικά. Δώσε μας λεπτομέρειες, και θα μπορέσουμε να σου πούμε ακόμα περισσότερα!



     

    φιλε θελω να γραφω τραγουδια που να τα ερμινευω εγω ο ιδιος και να δινω και σε καλιτεχνεσ και να γραφω μουσικη για ορχιστρες και θελω να γραφω λαικη μουσικη και λαικα τραγουδια απο οργανα μαθαινω κιθαρα αλλα ειμαι διατιθιμενος να διαβασω και εχω σκοπο να αφιερονον ατελιωτες ωρες την ημερα στην μουσικη


    nicos00
    27.05.2009, 00:06

    -

    [ τροποποιήθηκε από τον/την nicos00, 14-09-2014 20:38 ]


    testakross
    27.05.2009, 15:14

    θεωρία και αρμονία, που μπορω να μαθω????????


    nicos00
    27.05.2009, 16:15

    -

    [ τροποποιήθηκε από τον/την nicos00, 14-09-2014 20:40 ]


    testakross
    27.05.2009, 21:29

    μπορεις να μου πεις κανα καλο βιβλιο για να αγορασω?


    nicos00
    27.05.2009, 21:41

    -

    [ τροποποιήθηκε από τον/την nicos00, 14-09-2014 20:40 ]