ελληνική μουσική
    506 online   ·  210.830 μέλη

    Αρμόνιο σε ρόκ συγκρότημα-απορίες παρτιτούρες

    alex4you
    24.05.2009, 22:15

    Καλησπέρα ένας φίλος μου κάνει 3 χρόνια αρμόνιο και αποφάσισε να μπεί στο συγκρότημα κάποιων φίλων του αλά έχει κάποια θέματα!

    -Όταν βρεί την παρτιτούρα απο ένα κομμάτι( με το guitar pro κυρίως) που θέλει βλέπει ότι για αρμόνιο υπάρχουν 2-3 διαφορετικοί ήχοι και δεν ξέρει αν πρέπει να τους πάιξει όλους να τους συνδυάσει η να διαλέξει και να παίζει μόνο έναν .Δηλαδή για παράδειγμα έχει ένα κομμάτι και υπάρχει παρτιτούρα για synthesaizer ήχο αλλά ταυτόχρονα και για ήχο κλασσικού πιάνου!

    - Ρωτάει αν είναι απαραίτητο να χρησιμοποιεί και τα 2 χέρια σχεδόν πάντα (μάλλον αισθητικά τον ενοχλεί η του φαίνεται απλό με το  1 χέρι δεν ξέρω)!

    Επειδή εγώ κάνω μόνο ένα χρόνο αρμόνιο και δεν ξέρω περισσότερα ότι ξέρει ο καθένας καλό είναι!  Και αν κάποια στιγμή νιώσω έτοιμος παίζω μουσική κι εγώ με καμιά παρέα!Ευχαριστώ πολύ


    dimarasjim
    29.05.2009, 12:35

    Γειά παίζω αρμόνιο και πιάνο, οπότε νομίζω οτι ίσως σε βοηθήσω. το να παίζεις με το ένα χέρι δεν είναι μόνο αισθητικά άσχημο αλλά και ακουστικά φτωχό. Αν δεν του αρέσουν οι συγχορδίες έτσι 'οπως είναι μπορεί να τις αλλάξει λίγο παίζοντας στο αριστερό χέρι 'αρπισμα ή κατι τέτοιο. Βέβαια, για κάποιον που παίζει αρμόνιο είναι λίγο δύσκολο. Θέλει προσπάθεια.


    alex4you
    29.05.2009, 14:30

    Οκ του το είπα ναι αισθητικά και ακουστικά ακούγεται χάλια αλλά θα του πώ να δοκιμάσει συγχορδίες αλλιώς βλέποντας................Ευχαριστώ


    220493
    29.05.2009, 16:03

    Γεία σας...


    Εγώ επειδή κάνω σπουδές αρμονίου και παίζω πιάνο και συνθεσαίζερ θα σας πω μια συμβουλή...

    Λοιπόν στο συκγρότημα που είμαι εγώ έχω την υποχρέωση του πλήκτρα δηλαδή και πιάνο και συνθεσάιζερ....


    Το θέμα είναι το μηχάνημα που έχει.....


    Οταν παίζει ένα κομμάτι ροκ θα παίζει ήχους πχ  pad με ένα χέρι

    Οταν ομως έχει και άλλο συνθέσαιζερ θα συνδυάζει και άλλον ήχο στο άλλο όργανο παίζοντας

    στο πάνω με το δεξί και στο κάτω με το αριστερό.

    Μπορεί να παίζει στο ένα τις τονικές νότες και στο άλλο το σόλο


    Οσον αφορά το πιάνο είναι αναγκαίο να παίζει με τα 2 χέρια δεν γίνεται αλλιώς....


    Αλλά αν αντιμετωπίζει κάποια δυσκολία συχορδία και νότες σε πιάνο όπως παίζεις σε αρμόνιο.

     


    alex4you
    29.05.2009, 18:39

    Ο! Ευχαριστώ πάρα πολύ τόν καταυποχρέωσα! Δεν έχει νομίζω θέμα με τα 2 χέρια απλά έχει ένα μόνο όργανο και όχι δίσκαλο άν το λέω σωστά!!!!!!!!!!!!! Ευχαριστώ πολύ


    alex4you
    29.05.2009, 18:48

    Εεπειδή ο 220493 ανέφερε κάτι πολύ σημαντικό να ρωήσω στη συνέχεια κι εγώ κάτι! ΠΡΟΣΟΧΗ η απορία που ακολουθεί είναι προσωπική μπορεί και χαζή αλλά δεν πάυει να είναι απορία! Βασικά μόλις γίνανε δύο!

    1) Πρέπει τα δύο όργανα που θα συνδυάστουν να είναι ίδια μάρκας(ποιότητας κτλπ) για να έχουν παρόμοιο ήχο!{#emotions_dlg.blush}

    2)Μπορεί να συνδυάστούν 2 αρμόνια αντί για 1 συνθεσάιζερ και 1 αρμόνιο?{#emotions_dlg.blush}

    Ευχαριστώ πολύ!


    220493
    29.05.2009, 22:49

    Παράθεση:

    Το μέλος alex4you στις 29-05-2009 στις 18:48 έγραψε...

    Εεπειδή ο 220493 ανέφερε κάτι πολύ σημαντικό να ρωήσω στη συνέχεια κι εγώ κάτι! ΠΡΟΣΟΧΗ η απορία που ακολουθεί είναι προσωπική μπορεί και χαζή αλλά δεν πάυει να είναι απορία! Βασικά μόλις γίνανε δύο!

    1) Πρέπει τα δύο όργανα που θα συνδυάστουν να είναι ίδια μάρκας(ποιότητας κτλπ) για να έχουν παρόμοιο ήχο!{#emotions_dlg.blush}

    2)Μπορεί να συνδυάστούν 2 αρμόνια αντί για 1 συνθεσάιζερ και 1 αρμόνιο?{#emotions_dlg.blush}

    Ευχαριστώ πολύ!



     

    1) Αναλόγως το που παίζεις και αν θέλεις να βγάλεις καλό αποτέλεσμα θα πράξεις ανάλογα αλλά να είναι ίδια μάρκα δεν έχει σημασία καθώς τα συνθεσαιζερ φτιάχνουν ήχους άρα μπορείς να συνδυάσεις......Η ποιότητα πρέπει να ισαπέχει γιατί θα προτιμάς να παίζεις με το άλλο όργανο που είναι καλύτερο αλλά και πάλι αν θές κάτι σοβαρό όλα πρέπει να είναι σε άψογη ποιότητα....

     

    2) Το 2ο ερώτημα δεν είναι εφικτό γιατί και πάλι αν θα πας σε ορχήστρ το αρμόνιο πρέπει να είναι καλό (1500 ευρώ και άνω)

     

    Πιστεύω να βοήθησα.....


    alex4you
    29.05.2009, 23:11

    ΟΚ ευχαριστώπολύ!!!!!! άλλωστε δέν μιλάμε για τώρα άμεσα εσύ τι χρησιμοποιείς έτσι να ξέρω τι κυκλοφορεί και να υπάρχει λόγος ύπαρξης του πόστ!