ελληνική μουσική
    531 online   ·  210.844 μέλη

    Εχασα το τρενο??

    anmaddna
    07.06.2009, 18:55

    Παράθεση:

    Το μέλος johnfrusciante στις 07-06-2009 στις 16:00 έγραψε...

    καλα..για το θεμα της ηλικιας απλα γελαω...ο καθενας μπορει να κανει οτι θελει, οποτε γουσταρει χωρις να δωσει λογαριασμο κ ολα γινονται αρκει να εχεις ορεξη.

    τωρα στο κομματι των συμβουλων διαβασα οτι θες ηλεκτρικη..αλλα επειδη παιζω αρκετα χρονια σου λεω οτι η ηλεκτρικη ειναι βαρετη απο μονη της κ απροσιτη..αν ειχες μια μπαντα κ θα πηγαινες να παιξεις τοτε οκ...αλλα να εισαι μονος στο σπιτι με ενα ενισχυτη κ να χωνεις μονος ειναι λιγο καπως..

    αντιθετα..οπως σου ειπε κ ενας αλλος φιλος πιο πανω εχεις ακουσει ποτε ακουστικη κιθαρα να δεις αν σ αρεσει ο ηχος??αραζεις στο καναπε την πιανεις κ την γραντζουνας χωρις προεργασιες...κ σαν αρχαριος στην αρχη θα παιζεις συγχορδιες οι οποιες ακουγονται πολυ πιο ωραια με μια ακουστικη κ παιζονται το ιδιο ευκολα..(αν ειναι καλη)

    καταλαβαινω οτι καραγουσταρεις ηλεκτρικη αλλωστε γ αυτο ξεκινας αλλα εχω να πω οτι αν θες να παιξεις καλα καποια μερα το πρωτο σκαλι ειναι μια ακουστικη καλη που θα σε κανει να θες να περνας ωρες μαζι της..κ οταν μαθεις τα βασικα τοτε αγορασε κ μια ηλεκτρικη

    και αυτο με τα chords ρε παιδια ελεος..2-3 ωρες υποθεση ειναι πραγματικα!...στρωθειτε κ μαθετε απεξω..η κιθαρα ειναι γελοιο οργανο..το μονο που θελει ειναι ορεξη..



     

    δεν ξερω αν αυτο το γελοιο με τις συγχορδιες πηγαινε σε μενα παντως αν πηγαινε προς τα δω...δεν το ανεφερα γτι ειναι δυσκολο να τις μαθω, ξερω τις βασικες συγχορδιες στην κιθαρα ματζορε μινορε και 7ης για αρχη οσον αφορα την δακτυλοθεσια, απο εκει και περα μερικες δεν μπορω να τις πιασω ακομα και το να παω απο την μια συγχορδια στην αλλη ... δεν μπορω να το κανω συνεχομενα...ωστε να ακουγεται ο ηχος συνεχομενα αυτα!!!


    johnfrusciante
    07.06.2009, 19:43

    1)δοκιμασε κ χορδη χορδη στο δεξι χερι..μην τις βαρας ολες μαζι..σιγα σιγα..
    2)βαλε κανα ευκολο τραγουδι απο πισω να παιζει που να το ξες καλα κ μην δινεις σημασια που αργεις..να προσπαθεις να πηγαινεις οπου παει κ το τραγουδι..κ ας κανεις λαθη

    3)κανε ενα δικο σου τραγουδι ευκολο κ παιξτο παραδειγμα λα μινορε - μι μινορε 3 φορες κ για αλλαγη τσαχπινια ρε μινορε-μι μινορε...κ ξανα απο την αρχη..

    4)γενικα κανε δικους σου συνδυασμους αργους με 3-4 το πολυ συγχορδιες..

    5)το πραγματικο προβλημα για τους αρχαριους που ξεπερνιεται με λιγο ζορι ειναι το δεξι χερι κ στο ρυθμο..ολα τ αλλα λυνονται ευκολα..

    6)κ μην τεμπελιαζετε να μαθετε το μπαρε της φα.. Wink παρτε κ ενα μπιρονι{#emotions_dlg.beer}


    anmaddna
    07.06.2009, 21:33

    καθολου δεν τεμπελιαζω κυριος!!!! χαχαχα αυτο το κωλομπαρε της φα μινορε ρε φιλε ομως μου χει σπασει τα νευρα δεν ειναι οτι δεν το καταφερα καθησα μια μερα απο το πρωι ως το βραδυ και το πετυχα ειναι ομως που δεν το κανω σωστα και στραβωνει το δαχτυλο καλα ενταξει δεν ξερω μεσα σε 1,5 μηνα ποσο προλαβαινουν να ανοιξουν τα δαχτυλα σου!!! γτι τοσο καιρο περιπου εχω το κιθαρινι ναι κανω αυτο απο την μι ματζορε στη λα μινορε που ειναι η μια κατω απο την αλλη...αλλα νταξ ψιλοτραγικο μου φαινεται... τι 3 4 συγχορδιες???  εδω σου λεω μολις που τα καταφερνω να παω απο μι σε λα μιν πχ απο την καταπληκτικη σολ ματζορε στη φανταστικη ρε ματζορε τα ζωα μου αργα αλλα θα το κανω που θα μου παει...αλλα μην με αποπαιρνεις αντε μην βαλω τα κλαμματα και πνιγει το φορουμ και μετα που θα γραφεις εεεε?????????????{#emotions_dlg.crying}


    johnfrusciante
    08.06.2009, 02:17

    χαχαχα...ε θα με τρελανεις τελειως...ασε που τα κλαμματα ποτε δεν λυνουν τα προβληματα..το χω δοκιμασει κ δεν με χαλαρωνει καν!

    αρχικα..ξεχνα τον χρονο..ξεχνα το καιρο..δεν εχει σημασια κ μην αγχωνεσαι για το αποτελεσμα..τα παντα γινονται αρκει να μην πιεζεσαι απο τον χαζοχρονο..ουτε θα δωσεις εξετασεις ουτε θα πρεπει να λογοδοτησεις σε κανεναν αν αργεις..

    οπως τα διαβαζω παντως εμενα δε μου φαινονται καθολου τραγικα..μια χαρα..στο ξεκινημα εισαι..κ ειδικα αν δεν εχεις κανενα να σου δειξει φυσικα κ θες χρονο για να επεξεργαστεις πανω στην κιθαρα..αν εχεις καποιον που να ξερει..ειδικα καποιον αυτοδιδακτο ωστε να καταλαβαινει αυτα που περνας ζητησε του την βοηθεια του...1-2 ωρες υποθεση ειναι κ θα σου εξηγησει πολλααα πραγματα..

    λοιπον...για το μπαρε..το ολο ζητημα ειναι ο δεικτης σου να ειναι ισιος κ δυνατος..το πιο απλο πραγμα που μπορεις να κανεις ειναι...βαζεις μονο το δεικτη πανω στην κιθαρα πιανεις μπαρε..χωρις τα αλλα δαχτυλα κ παιζεις με το δεξι..πρεπει να ακουγονται ολες οι χορδες καθαρα....δοκιμασε το αυτο σε ολα τα ταστα ωστε να συνηθισει ο δεικτης κ μετα βαλε κ τα υπολοιπα δαχτυλα..(ξερω ειναι βαρετοτατο κ ποναει αλλα δεν πειραζει...)θα σ λεγα εναν τροπο να αποφευγεις παντα το μπαρε αλλα δεν προκειται..πρεπει να μαθεις να παιζεις σωστα..τελος..να προσεχεις τον καρπο σου να ειναι ειναι ανετος...κ οχι ζορισμενος!

     

    κ στην τελικη παιδια..πραγματικα..σημασια δεν εχει μονο το αποτελεσμα..κ ας μην ακουγεται τωρα τελεια..καποτε θα ακουστει....μην τα βλεπετε σαν αποτυχια-επιτυχια..μουσικη ειναι..τεχνη...περαστε δημιουργικα την ωρα σας κ αυτο ειναι το πιο σημαντικο..κ το αποτελεσμα θα ρθει..κ αν δεν ερθει..δεν χαλασε κ ο κοσμος..ας ειμαστε μετριοι μουσικοι...ας σωσουν τον πολιτισμο μας αλλοι...παρτε κ ενα μπυρονι κερασμα...{#emotions_dlg.beer}

     


    anmaddna
    08.06.2009, 02:45

    ε ρε κακο που μας βρηκε με το μπυρονι!!!! τουλαχιστον ειναι καμια paulaner erdinger εστω μια franziskaner? η μας κερνας καμια πρασινη!!!! χαχαχαχ...ειναι τα γενεθλια μου βρε γι αυτο κερνας τοσο πολυ εσυ χαχαχαχ

    το μπαρε με τον δεικτη οταν ειναι ισος το χω μια χαρα με τα υπολοιπα δακτυλα εχω προβλημα γτι οταν τα τοποθετω δεν ειναι μονο οτι στραβωνει αλλα το νιωθω σαν να καμπυλωνει να σηκωνεται λιγο με αποτελεσμα να μην ακουγεται καθαρα η πρωτη χορδη που πιανω τεσπα τα παντα ολα ειπαμε το καναμε το θεμα οτι να ναι

    και για τα μπυρονια στο spitimou.innergoovecity παρακαλω χαχαχαχαχαχ αντε κανονιστε καμια απο αυτες τις συναντησεις που πρεπει να περασει τουλαχιστον μιση ωρα μαλακιας για να αισθανθουν ολοι ανετα χαχαχαχαχαχ

    α κι οσο για το αν θα σε τρελανω ειδικοτης μου


    johnfrusciante
    08.06.2009, 02:52

    1)δεν πινω καν μπυρες..απλα δεν ειχε εικονιδιο τεκιλακι η κολα

    2)εεεεεεεελα ρε εχεις γενεθλια...μουαχαχα δε σε χαλασε που μεγαλωνεις..χρονια πολλα αν κ με απογοητευεις που αντι να πινεις σε beach bar καθεσαι στο πισι στα γενεθλια σου..

    3)πολυ ενημερωμενη..ξες απο μπυρες...ξες κ απο αλεφαντο..

    4)τι ειναι το spitimou.innergoovecity..?

    5)λυπαμαι μα δεν βρεθηκα ποτε σε συναντηση...αλλα φανταζομαι οτι οντως θα υπαρχει μια αλφα αμηχανια στην ατμοσφαιρα..λογικο..


    anmaddna
    08.06.2009, 04:25

    ασε με χαλαει πολυ που μεγαλωνω αλλα τι να κανω δεν φταιω εγω που μεγαλωνω φταιει η ζωη που ειναι μικρη οσο για τον εορτασμο τι να γινει ολοι με παρατησαν μονη ειναι και πολυ μαλ**ες χαχαχαχαχαχαχα ε νταξ απο μπυρες ... πινω για να ξεχνω τον πονο πινω για να μην κανω φονο!!! χαχαχαχαχ τι αλλο..? α ναι ουτε κι εγω εχω παει σε συναντηση γτι ντρεπομαι...ειμαι ψιλοασχετη μωρε με το θεμα ειμαι και αλλοπροσαλη θα βαρεσουν μπιελα μαζι μου τους λυπαμαι!!

    καλα δεν ξερεις το σπιτι μου το μαγαζι ? ειναι πολυ καλο... καλα μην τρελαθεις πολυ αλλα λιγο σου χρειαζεται ειναι θα ελεγα μια μεγαλη πασταφλωρα (την πασταφλωρα την ξερεις? ε συγνωμη κιολας αλλα νομιζα οτι εισαι απο θεσσαλονικη μεσα απο την θεσσ μεσα για καραμεσα δηλ οποτε αν δεν βγαινεις κεντρο σε συγχωρω)

    επισης θελω να παρω μια alhambra δεν μαζευεστε να μου την παρετε ρεφενε γτι εγω αργω πολυ...εεεε????????

    στα 24 κ alhambra παει πολυ? χαχαχαχαχ ε να το κολλησω και με το θεμα γτι πολυ το εχουμε σπαμμαρει!!!


    johnfrusciante
    08.06.2009, 04:38

    {#emotions_dlg.confused1} κ γιατι ντρεπεσαι?θα σ βαλουν κακο βαθμο?εεεελεος

    σαλονικα ζω δυστυχως...οποτε ειμαι down κατεβαινω κεντρο κ παντα μου ανεβαινει η διαθεση..τη πασταφλορα το ξερω αν κ παω στο διπλα αν θυμαμαι καλα(απλα ποτε δεν εχει να κατσω κ βαριεμαι να περιμενω) αλλα το αλλο δε το ξερω..δεν ανηκω πλεον κ στις φοιτιτικες παρεες για να ενημερωνομαι για νεα craaazy στεκια

    1)τι ειναι η alhambra?

    2)24 εγινες? σαν να μην σε χαλασε

    3)οντως θα μας την πουν γιατι το καναμε #^%^&*

    4)μπυριτσα??{#emotions_dlg.beer}


    anmaddna
    08.06.2009, 04:46

    ΠΜ  ΠΜ ΠΜ ΠΜ ΠΜ ΠΜ ΠΜ ΠΜ ΠΜ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΜΣ ΔΕΙΡΟΥΝ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ


    johnfrusciante
    08.06.2009, 06:13

    χορχε κ υπολοιπα μελη πραγματικα λυπουμαστε πολυ...εχετε ολο το ελευθερο α)να μας βρισετε β)να μας στειλετε στο διαολο γ)απλα να σβησετε αυτα που γραψαμε..

    ευχαριστωωωωωω{#emotions_dlg.beer} μπυρονι κανεις???


    djmetronomos
    08.06.2009, 16:48

    δεν πειράζει που κρυφακούμε εμείς οι υπόλοιποι, έτσι?  περιμένουμε με αγωνία τις εξελίξεις... καλό θα ήταν να καλέσετε και το παιδί που άνοιξε το θέμα (ο κουμπάρος!), να τον κεράσετε μπυρόνι... όσο για εμάς εδώ στην αθήνα, που δεν έχουμε πασταφλώρες, ε, κάτι θα σκεφτούμε... cheers !!!


    anmaddna
    09.06.2009, 06:06

    Παράθεση:

    Το μέλος djmetronomos στις 08-06-2009 στις 16:48 έγραψε...

    δεν πειράζει που κρυφακούμε εμείς οι υπόλοιποι, έτσι?  περιμένουμε με αγωνία τις εξελίξεις... καλό θα ήταν να καλέσετε και το παιδί που άνοιξε το θέμα (ο κουμπάρος!), να τον κεράσετε μπυρόνι... όσο για εμάς εδώ στην αθήνα, που δεν έχουμε πασταφλώρες, ε, κάτι θα σκεφτούμε... cheers !!!



     

    ΦΙΛΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ {#emotions_dlg.biggrin} ε? αχχαχαχα

    (εχετε ομως fuzz club βρωμοπαιδα)