ελληνική μουσική
    736 online   ·  210.833 μέλη

    Δωρεάν downloads και καλλιτέχνες.

    vouliakis
    07.12.2004, 00:10
    Έρευνα Αμερικανών έδειξε οτι η πλειοψηφεία των μουσικών έχει ξεπεράσει τον πανικό, που προκάλεσε αρχικά ο "πυρετός" του download



    Με άλλο μάτι βλέπουν πλέον το διαδίκτυο οι αστέρες της μουσικής, καθώς αρχίζουν να ανακαλύπτουν και τις θετικές πλευρές του, ως μέσο διάδοσης μουσικής.

    Σύμφωνα με έρευνα, που πραγματοποίησε ομάδα Αμερικανών ερευνητών, οι περισσότεροι μουσικοί δεν συμφωνούν με τα μέτρα που έχει πάρει η μουσική βιομηχανία, για να πατάξει την δωρεάν μετακίνηση κομματιών μέσω internet, ενώ ένα μεγάλο ποσοστό εξ αυτών (83%) προσφέρουν μέσω διαδικτύου δωρεάν δείγματα της μουσικής τους.
    Η έρευνα έγινε σε ένα δείγμα 2.755 καλλιτεχνών, από τους οποίους άλλοι είναι ήδη "φτασμένοι" και άλλοι προσπαθούν να ζήσουν με τη μουσική τους. Η άποψη των περισσοτέρων ήταν, ότι "οι δικαστικές αγωγές δεν ωφελούν τους μουσικούς".

    Δεν κινδυνεύουν οι ίδιοι οι μουσικοί απο το download

    Οι ερευνητές προτίμησαν να καταγράψουν τις απόψεις "ανεξάρτητων" μουσικών και όχι μεγάλων αστέρων, καθώς θεωρούσαν ότι οι τελευταίοι βρίσκουν διόδους έκφρασης στα μέσα ενημέρωσης, ενώ οι λιγότερο πετυχημένοι μουσικοί, όχι. Τα αποτελέσματα της έρευνας έδειξαν, ότι οι μουσικοί περισσότερο βλέπουν το διαδίκτυο τόσο σαν μέσο διάδοσης της μουσικής τους, όσο και σαν πηγή έμπνευσης, ενώ το θεωρούν άμεσο τρόπο επικοινωνίας με τους οπαδούς τους.

    Όσον αφορά στο δωρεάν download, που αποτελεί και κύριο στόχο της μουσικής βιομηχανίας, οι μουσικοί το χαρακτηρίζουν παράνομο, αλλά στην πλειοψηφία τους θεωρούν ότι μπορεί να βοηθήσει στο να φτάσει το έργο τους σε περισσότερα αυτιά.
    Αρκετοί μάλιστα εξέφρασαν την άποψη ότι η μουσική βιομηχανία θα έπρεπε να χρησιμοποιήσει τα οφέλη που μπορεί να προσφέρει το νέο μέσο και όχι να προσπαθεί να καταστείλει ολοκληρωτικά το "κατέβασμα" κομματιών.

    Πηγή: news.pathfinder.gr - ΕRΤ.GR (Κώστας Μητρέλης)




    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: vouliakis on 19-12-2004 00:39 ]
    SteliosG
    07.12.2004, 07:38
    Συμφωνω απολυτα με αυτο το αρθρο το οποιο ερχετε και σε αντιθεση με το προηγουμενο με θεμα το νεο μαθημα στα Βρετανικα σχολεια!!

    Jorge εχω στειλει και μια δημοσιευση πολυ σχετικη με αυτο και πολυ επικαιρη!!! Οποτε ελπιζω να δημοσιευτει καποια στιγμη αν τη θεωρεις ενδιαφερουσα!!!

    Και αν είμαι αλάνης φουκαράς, δε φταίω, σας το λέγω...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: vouliakis on 08-12-2004 00:25 ]
    Hastaroth
    07.12.2004, 23:17
    Σχετικό κείμενο ευρήκα και εγώ εις το κάτωθι link

    http://news.pathfinder.gr/periscopio/134656.html

    συμφωνώ δέ και εγώ -εν μέρει όμως- με το άρθρο.Το γιατί τής εν μέρει συμφωνίας μου θα εξηγήσω άλλη φορά διότι τώρα πεινώ (μία λαδόκολλα στο τέσσερααααααααααααααα)
    vouliakis
    19.12.2004, 00:35
    sakiss1, στην υγειά μας...

    Το ξαναφέραμε στη φόρα...
    ssakiss1
    19.12.2004, 00:52
    στην υγεια των καλλιτεχνων που μας βλεπουν φιλικα και οχι σαν απειλη.παντος την τεχνη πρεπει να την μοιραζομαστε με ολο τον κοσμο