ελληνική μουσική
    472 online   ·  210.845 μέλη

    Ομοιότητες Phantom of the Opera & Echoes (Pink Floyd)

    alex4you
    27.05.2009, 20:24

    Καλησπέρα χαζεύοντας χθές στο youtube έπεσα πάνω σε αυτό το βίντεο που δυστυχώς με έκανα να χάσω τα αυγά κai τα πασχάλια δείτε ........


    https://www.youtube.com/watch?v=0S3fpgrZ9ys&feature=related">Link

     

    η εισαγωγή του "phantom of the opera"andrew lloy weber μοιάζει πολύ -αν δεν είναι αντιγραμμένη- απο το echoes-Pink Floyd!!!!Πραγματικά μοιάζει πάρα πολύ τη γνώμη έχετε πάνω σε αυτό αντιγραφή ή τα μεγάλα πνεύματα συναντιούνται(σύμπτωση)?

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 27-05-2009 20:41 ]


    GALOIS
    27.05.2009, 21:48

    Πο πο ίδιο είναι μάλλον αντιγραφή μου φαίνεται παρά σύμπτωση{#emotions_dlg.eek}


    giorth
    28.05.2009, 01:18

    Παιδιά απλά κατεβαίνει νότες...γύρισμα είναι. 

    Η τρίχα δεν θα γίνει τριχιά...


    alex4you
    28.05.2009, 13:53

    Ναι αλλά μοιάζει πολύ για να είναι σύμπτωση τι να πώ μακάρι!!!!!!!!


    Netrino
    28.05.2009, 14:14

    Παιδία, για όσους ξέρουν κάποιο μουσικό όργανο το καταλαμβαίνουν πιο ευκολα. Απλά κατεωαίνει τες νότες και τες καταιβαίνει. Μπορεί να βρεθεί σε πολλά τραγούδια, σημαίνει είναι αντιγραφή? Είναι πολυ απλο και πολύ συνηθησμένο


    alex4you
    28.05.2009, 14:45

    Κανείς δεν είπε το αντίθετο αλλά ο ήχος και οι νότες μοιάζουν πολλοί προσωπικά ελπίζω να είναι σύμπτωση!


    margot
    29.05.2009, 20:54

    Στην τέχνη δεν υπάρχει παρθενογένεση... Εξάλλου είναι γνωστή η ρήση του Χατζιδάκι πως ο κακός καλλιτέχνης αντιγράφει, ο καλός κλέβει και, καθώς. όπως φαίνεται η εισαγωγή δεν είναι αντιγραφή αλλά συνηθισμένο "κλεψιμο" στο κατέβασμα, δεν υπάρχει λόγος να αρχίσουμε τα αναθέματα στον weber


    SouLRocK
    29.05.2009, 21:08

     


    -----------------
    "Before you slip into unconsciousness Id like to have another kiss Another flashing chance at bliss Another kiss, another kiss..."

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SouLRocK στις 31-05-2009 12:13 ]


    alex4you
    29.05.2009, 22:52

    ΟΚ όπως θέλετε πείτε το αλλά μοιάζει πάντως! Απλά αυτό δεν είπα να σκοτώσουμε τον weber!


    NoQuarter
    30.05.2009, 09:20

    Αυτό είναι παλιά ιστορία. Μάλιστα ο ίδιος ο Waters έχει εκφραστεί με όχι και τόσο κομψά λόγια για τον Webber κατηγορώντας τον οτι έκλεψε την εισαγωγή του Phantom of the Opera απο το Echoes. Προσωπικά μου φαίνεται λίγο υπερβολικό καθώς είναι κυριολεκτικά 5 νότες όλες κι όλες. Πιθανόν να του έδωσε την ιδέα το Echoes. Ακομά και έτσι να είναι δεν έγινε και τίποτα καθώς 5 νότες στο σύνολο του κομματιού δεν είναι και καμιά τεράστια κλοπή. Μια φράση είναι που μπορεί να του ήρθε και απο μόνη της του Webber στην τελική καθώς απλή πτώση και άνοδος είναι σε 5 συνεχόμενες νότες. Και στο σύνολο του ίδιου musical o Webber έχει και άλλα κομμάτια τα οποία είναι συγκρίσιμα σε ποιότητα με το Phantom: Music of the Night, Think of Me, Masqurade.

    Εν κατακλείδι: Και να το "έκλεψε", so what?


    jorge
    30.05.2009, 11:04

    Μια απορία προς όσους υποστηρίζετε οτι είναι "5 νότες":

    το συγκεκριμένο ανεβοκατέβασμα και μάλιστα επί 2 είναι σχεδόν 20 νότες που είναι μάλιστα παιγμένες και σε ίδιο ρυθμό (αν κάνω λάθος διορθώστε με).

    Επίσης, σε ποιά άλλα κομμάτια έχετε ακούσει αυτό το ανεβοκατέβασμα, αφού όπως λέτε είναι "κάτι συνηθισμένο"; :)

    Η γνώμη μου είναι οτι απλά το αντέγραψε.


    -----------------
    (Παρακαλώ πολύ μη μου στέλνετε ΠΜ για θέματα που έχουν σχέση με το site. Για αυτά υπάρχει το Forum και η κατηγορία Περί MusicHeaven)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 30-05-2009 11:08 ]


    alex4you
    30.05.2009, 14:46

    jorge κι εμένα αλλά οκ αν ακούσεις υπάρχει ένα άλλο κομμάτι που περιέχει ακριβώς αυτήν την εισαγωγη ίδια και απαράλαχτη και δεν το αναφέρει πουθενά !Όπως κατάλαβες ό ένας βασίζεται στον άλλον !Να το κομάτι δηλαδή λέω πώς αυτή η εισαγωγή είναι παντού άσχετα απο που ξεκίνησε!Όποτε μπορεί να υπ0άρχει και άλλος πριν τους Pink Floyd -you never know!

    Συμπέρασμα! Ο ένας βασίζεται στον άλλον για να τελοιοποιήσει το κομάτι του!


    GALOIS
    30.05.2009, 19:19

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 30-05-2009 στις 11:04 έγραψε...

    Μια απορία προς όσους υποστηρίζετε οτι είναι "5 νότες":

    το συγκεκριμένο ανεβοκατέβασμα και μάλιστα επί 2 είναι σχεδόν 20 νότες που είναι μάλιστα παιγμένες και σε ίδιο ρυθμό (αν κάνω λάθος διορθώστε με).

    Επίσης, σε ποιά άλλα κομμάτια έχετε ακούσει αυτό το ανεβοκατέβασμα, αφού όπως λέτε είναι "κάτι συνηθισμένο"; :)

    Η γνώμη μου είναι οτι απλά το αντέγραψε.


    -----------------
    (Παρακαλώ πολύ μη μου στέλνετε ΠΜ για θέματα που έχουν σχέση με το site. Για αυτά υπάρχει το Forum και η κατηγορία Περί MusicHeaven)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 30-05-2009 11:08 ]



     

    Συμφωνώ μαζί σου α και κάτι παρόμοιο γίνετε με το smells like teen spirit και το

    stadium arcadium(αν και μπορεί απλώς να μοιάζουν)Smile


    NoQuarter
    31.05.2009, 10:02

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 30-05-2009 στις 11:04 έγραψε...

    Μια απορία προς όσους υποστηρίζετε οτι είναι "5 νότες":

    το συγκεκριμένο ανεβοκατέβασμα και μάλιστα επί 2 είναι σχεδόν 20 νότες που είναι μάλιστα παιγμένες και σε ίδιο ρυθμό (αν κάνω λάθος διορθώστε με).

    Επίσης, σε ποιά άλλα κομμάτια έχετε ακούσει αυτό το ανεβοκατέβασμα, αφού όπως λέτε είναι "κάτι συνηθισμένο"; :)

    Η γνώμη μου είναι οτι απλά το αντέγραψε.


    -----------------
    (Παρακαλώ πολύ μη μου στέλνετε ΠΜ για θέματα που έχουν σχέση με το site. Για αυτά υπάρχει το Forum και η κατηγορία Περί MusicHeaven)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 30-05-2009 11:08 ]



     

    Η εισαγωγή του Phantom είναι 5 νότες. Το συγκεκριμένο τμήμα στο Echoes είναι πολύ περισσότερες. Στην ουσία αν ο Webber "πήρε" κάτι απο αυτή την φράση πήρε ένα μέρος της, όχι ολόκληρη. Ακόμα και όντως να το πήρε απο τους Pink Floyd όπως σου είπα προσωπικά δεν μου λέει τίποτα. Όλοι δανείζονται απο όλους. Ειδικά για αυτό το τμήμα είμαι σχεδόν σίγουρος οτί όλο και κάποιος Wagner, Beethoven, Mozart ή κάποιος αντιστοιχός θα έχει γράψει κάτι αντίστοιχο κάποια στιγμή. Φυσικά δεν μπορώ να το αποδείξω γιατί οι γνώσεις μου στην κλασσική μουσική είναι περιορισμένες αλλά το θεωρώ απίθανο να μην υπάρχει κάτι.


    SouLRocK
    31.05.2009, 10:29

    Παράθεση:

    Το μέλος SouLRocK στις 29-05-2009 στις 21:08 έγραψε...

    Απο τεχνικά δε ξέρω γρι... αλλά μοιάζει ένα σημείο 10 δευτερολέπτων... και το echoes ειναι 23 λεπτά!

    Κατι μπορεί να πήρε... Anyway δειτε όλο το "live @ Pompeii" .. οι άνθρωποι δε ξέρουν τι παίζουν!!!! χαχα{#emotions_dlg.smartass}




    1filipos
    02.06.2009, 10:36

    Ας ειναι κ κλεμενο ρε παιδια.δεν πειραζει ενα ριφ ειναι το οποιο ειναι ριφαρα.


    oscarpeterson
    02.06.2009, 14:56

    Στην τέχνη δεν υπάρχει παρθενογένεση.

    Τα δύο αυτά κομμάτια είναι τρανή απόδειξη αυτής της γνωστής τοποθετήσης.  Έχουμε ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ συγκρότημα και έναν ΤΕΡΑΣΤΙΟ μουσικό, οι οποίοι και οι δύο έχουν προσφέρει ΤΕΡΑΣΤΙΟ μουσικό έργο.

    Η προσωπική μου άποψη είναι οτι ο Webber όντως δανείστηκε το συγκεκριμένο Riff (το οποίο σαφώς και δεν είναι 5 νότες, έλεος, ΟΛΑ τα κομμάτια γίνονται με 8 νότες!) και το ανεπτυξε όμως εντελώς διαφορετικά από τους PF.  Αυτό μόνο κλέψιμο δεν είναι.  Και φυσικά δεν περιμένω κανένα βιντεάκι στο youtube να μου αντιπαραβάλει τα κομμάτια.  Η ομοιότητα κάνει μπαμ.


    alex4you
    02.06.2009, 17:19

    Δεν είπε κανείς ότι το χρειάζεσαι!!!!!!!!!!!


    Rhye88
    03.06.2009, 12:59

    Προφανώς, ειναι ακριβώς η ίδια μουσική. Απ' ότι είδα όμως, και οι Lordi έχουν "δανειστεί" το ίδιο riff. Προσωπικά πιστεύω ότι στην μουσική ΥΠΑΡΧΕΙ παρθενογένεση και στην συγκεκριμένη περίπτωση οι Pink Floyd ειναι αυτοι που δημιουργίσανε. Τώρα σχετικα με αυτούς που λενε οτι ειναι μονο 5 νότες και ας μην το κάνουμε θέμα, θα τους πω ότι το δύσκολο σε αυτη τη τέχνη είναι να φτιάξεις κάτι απο το μηδέν και οχι να αντιγράψεις. Εξάλλου, στο Phantom of the Opera αυτές οι "5 νότες" ειναι και η ταυτότητα του κομματιού, οπότε μάλλον έχει μεγάλη σημασία.


    AR-ON
    03.06.2009, 15:53

    Παράθεση:

    Το μέλος Rhye88 στις 03-06-2009 στις 12:59 έγραψε...

    ... στο Phantom of the Opera αυτές οι "5 νότες" ειναι και η ταυτότητα του κομματιού, οπότε μάλλον έχει μεγάλη σημασία.

    Δεν είναι έτσι. Και το λέω αυτό εγώ που έχω τους FLOYD θεούς, 1η και παντιοτινή μου αγάπη. Είναι μεν πολύ χαρακτηριστική η εισαγωγή, αυτό όμως που κάνει "αθάνατο" το Phantom of the Opera είναι το υπόλοιπο τραγούδι. Άρα ο Weber εντέλει ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ, ακόμη κι αν θεωρήσουμε ότι πράγματι "δανείστηκε" συνειδητά την εισαγωγή από το Echoes (γιατί δεν τίθεται θέμα ότι ταυτίζονται απολύτως).

    Όσοι γράφουν μουσική, ξέρουν ότι δεν είναι απίθανο ασυνείδητα να φτιάξεις μια μελωδία νομίζοντάς την απολύτως δική σου, ενώ στην πραγματικότητα προέρχεται από το υποσεινήδητο των ακουσμάτων σου όλα τα χρόνια. Το θέμα για όσους έχουν ήθος, είναι αν τύχει αυτό, να προλάβουν να αντιληφθούν την όποια ομοιότητα ΠΡΙΝ τη δημοσίευση και να κάνουν τις απαραίτητες αλλαγές. Καμιά φορά όμως το καταλαβαίνεις αργά. Ποτέ όμως σε τέτοιες περιπτώσεις, το σύνολο του τραγουδιού δεν είναι ίδιο, άντε μια εισαγωγή, ή μια μουσική φράση. Από την άλλη, το καθαρό κλέψιμο (δηλ. παίρνω ενσυνείδητα ένα κομμάτι, του κάνω 2-3 μικρές "τροποποιήσεις" και το πλασάρω ως δικό μου) κάνει μπαμ και δεν έχει σχέση με τα 2 αυτά κομάτια που συζητάμε.


    -----------------
    Δυνατός δεν είναι όποιος πέφτει μόνο μια φορά, αλλά όποιος σηκώνεται δύο...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AR-ON στις 03-06-2009 15:56 ]