ελληνική μουσική
    422 online   ·  210.826 μέλη

    Διαλύθηκαν τα Διάφανα Κρίνα

    ocean_soul
    02.06.2009, 11:00

    Σύμφωνα με ανακοίνωση που ανέβηκε στην επίσημη ιστοσελίδα τους :

    “Μονάχα η ομορφιά μένει κι υπογραμμίζει τη διαφορά μας” - ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΚΑΛΑΣ

    Καταρχήν, ένα μεγάλο ευχαριστώ κι ένα τεράστιο συγνώμη.

    Το ευχαριστώ είναι για την αμέριστη συμπαράστασή σας - ηθική και υλική - ολα αυτά τα χρόνια.
    Ανεξάρτητα από τις όποιες ικανότητες μπορεί να είχαμε είτε ως μεμονωμένες οντότητες είτε ως δημιουργικό σύνολο, η αλήθεια είναι ότι χωρίς εσάς δεν θα ήμασταν τίποτα.
    Η συγνώμη είναι γιατί το τέλος μας δεν ήταν αντάξιο της μέχρι τώρα πορείας μας κι αυτό μας αφήνει μια πίκρα.
    Ομως, ξέρετε, καμμιά φορά ο ηθικός ξεπεσμός, η βία και η μοχθηρότητα δεν αφήνουν χώρο για διαπραγματεύσεις. Κι έτσι ξαφνικά,πέφτει η αυλαία. Και αυτό είναι oλο.

    Εσείς κοιτάξτε να διαφυλάξετε στο μυαλό και στην καρδιά σας το μικρό μας κληροδότημα - τιποτε άλλο δεν έχουμε - τη μουσική και τους στίχους μας, που τώρα πια σας ανήκει ολοκληρωτικά.
    Και να μη στεναχωριέστε γιατί ό,τι εκτινάχθηκε με τέτοιο πάθος δε μπορεί να σβήσει εύκολα κι ας χάθηκε.
    Τέλος της ιστορίας.

    Τώρα τα παιδάκια θα αποσυρθούν στον παιδότοπό τους για να παίξουν με τα λέγκο τους και σε λίγο καιρό, όταν θα βγουν απο εκει, να είστε σίγουροι ότι θα έχουν καινούργιες ιστορίες να διηγηθούν και όμορφα οικοδομήματα να επιδείξουν.
    Να προσέχετε τους εαυτούς σας και να θυμάστε καλά στην πορεία της ζωής σας τούτη τη φράση του Μάρκου Αυρήλιου ”ο καθένας αξίζει όσο αξίζουν αυτά για τα οποία φροντίζει”.

    Η ομορφιά θα θριαμβεύσει. Μας προσμένουν οι μεγάλοι, οι απέραντοι δρόμοι.
    Θα τα πούμε στη σκηνή.

    Οι ταπεινοί σας σύντροφοι

    ΤΑΣΟΣ ΜΑΧΑΣ, ΝΙΚΟΣ ΜΠΑΡΔΗΣ, ΠΑΝΤΕΛΗΣ ΡΟΔΟΣΤΟΓΛΟΥ, ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΤΣΟΥΚΑΛΑΣ

     


    walkero
    02.06.2009, 11:11

    Δυστυχώς, ο κανόνας απιβεβαιώνεται για άλλη μια φορά. Κάθε τι ωραίο να έρχεται η ώρα να σβήσει. Ελπίζω σε μια αναθεώρησή των πραγμάτων και να τους ξαναδούμε σύντομα ξανά στην σκηνή. Αν όχι, θα ζει η μπάντα μέσα σπό το μεγάλο και πλούσιο έργο της. Δυστυχώς όμως θα μας λείψουν εκείνες οι βραδιές που παραλληρούσαμε μέσα σε πολυπληθείς χώρους υπό τους ήχους τους.


    nicos00
    02.06.2009, 13:18

    -

    [ τροποποιήθηκε από τον/την nicos00, 14-09-2014 20:36 ]


    sigur
    02.06.2009, 13:25

    τα μέλη των Κρίνων θα μας απασχολήσουν είτε συμμετέχωντας σε νέα σχήματα (το έχουν κάνει ήδη) είτε ως σόλο καριέρα. πάντως μου άρεσε πολύ ο αέρας του διαφορετικού που έφεραν στην ελληνόφωνη ροκ σκηνή πριν τόσα χρόνια. Από τα αξιόλογα σχήματα που επηρρέσαν ένα μεγάλο πλήθος νέων εραστών της εγχώριας ροκ. Εναλλάκτικες ενορχηστώσεις με σπουδαία λόγια.


    kasel
    02.06.2009, 19:36

    Μάλλον δεν ήταν τυχάια η επιλογή του τελευταίου τους τραγουδιού στον τελευταίο όπως φαίνεται δίσκο.''Ο τελευταίος σταθμός''.Και πράγματι αν ακούσει κάποιος το τραγούδι,είναι τραγούδι απολογισμού.Δε με χαλάει.Αν είναι να τελειώσουν έτσι,δε με χαλάει καθόλου.Είναι μεγάλη η κληρονομιά έτσι κι αλλιώς.


    rock-elliniko
    02.06.2009, 21:39

    Ο Τελευταίος Σταθμός γράφτηκε από τον Ανεστόπουλο για τον αδερφό του που έφυγε από τη ζωή.


    Reason
    03.06.2009, 00:04

    Από τα σημαντικότερα ελληνικά γκρουπ, με κύριο χαρακτηριστικό τις πολύμορφες ενορχηστρώσεις και τον ποιητικό λόγο (αλλά και την χαρακτηριστική φωνή του Ανεστόπουλου). Συγκαταλέγεται για εμένα σίγουρα στα πέντε κορυφαία ελληνόφωνα όλων των εποχών. Θα μας ταξιδεύει πλέον η σημαντική μουσική κληρονομιά που αφήνουν πίσω τους…  

     

    Υ.Γ. Εντύπωση μου προκάλεσε το γεγονός πως ήρθε η διάλυση λίγο διάστημα μετά από την κυκλοφορία του καινούργιου τους δίσκου (πριν ακόμα κάνουν καλοκαιρινή περιοδεία ανά την Ελλάδα για να τον.. παρουσιάσουν) και η μεγάλη απορία είναι το γιατί; Καταλαβαίνει κανείς τίποτα από τα λεγόμενα στο ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ που εξέδωσαν, εμένα προσωπικά μου έκανε εντύπωση και μου δημιούργησε ερωτηματικά η απουσία στην «υπογραφή» του δελτίου του Ανεστόπουλου. Το δελτίο τύπου το υπογράφουν «μόνο» τα υπόλοιπα μέλη του γκρουπ… Σημαίνει κάτι αυτό;


    sitzoune81
    03.06.2009, 00:26

    Να μια μπάντα με ουσιαστική προσφορά στη μουσική (κι όχι μόνο, αλλά δεν είναι του παρόντος...)!

    Τους ευχαριστώ για τους άρτιους δίσκους που άφησαν πίσω.

    Καλή συνέχεια και σε σας.

    (κάπου λένε "...Η συγνώμη είναι γιατί το τέλος μας δεν ήταν αντάξιο της μέχρι τώρα πορείας μας κι αυτό μας αφήνει μια πίκρα...". Δηλαδή, πως το φανταζόντουσαν και δεν έγινε?...)


    Opeth
    03.06.2009, 14:43

    Sitzoune81 , ισως εννοουσε πως θα ηθελαν να πεθανουν πανω στη σκηνη η κατι τετοιο{#emotions_dlg.tt2} !


    Κριμα ρε γαμωτο,το εμαθα με την καλημερα και μου χαλασε ολη την καλη διαθεση ..Εφυγε παλι ενα καλο συγκροτημα κ δεν ερχοντε αλλα......πεθαινει η ελληνοφωνη ροκ


    kasel
    03.06.2009, 15:48

    Δεν ήξερα οτι ο Τελευταίος σταθμός γράφτηκε γι'αυτό το λόγο.Καταλαβαίνω οτι μιλάει για τον θάνατο.Πάντως απ'την πρώτη στιγμή που το άκουσα ένιωσα οτι θα είναι και το κλείσιμο τησ ιστορίας τους.

    Και εμένα μου έκανε εντύπωση η απουσία του ονόματος του Ανεστόπουλου.Ξέρει κανείς γιατι?


    dimitris1965
    04.06.2009, 00:27

    Παράθεση:

    Το μέλος Reason στις 03-06-2009 στις 00:04 έγραψε...

    Από τα σημαντικότερα ελληνικά γκρουπ, με κύριο χαρακτηριστικό τις πολύμορφες ενορχηστρώσεις και τον ποιητικό λόγο (αλλά και την χαρακτηριστική φωνή του Ανεστόπουλου). Συγκαταλέγεται για εμένα σίγουρα στα πέντε κορυφαία ελληνόφωνα όλων των εποχών. Θα μας ταξιδεύει πλέον η σημαντική μουσική κληρονομιά που αφήνουν πίσω τους…

     

    Υ.Γ. Εντύπωση μου προκάλεσε το γεγονός πως ήρθε η διάλυση λίγο διάστημα μετά από την κυκλοφορία του καινούργιου τους δίσκου (πριν ακόμα κάνουν καλοκαιρινή περιοδεία ανά την Ελλάδα για να τον.. παρουσιάσουν) και η μεγάλη απορία είναι το γιατί; Καταλαβαίνει κανείς τίποτα από τα λεγόμενα στο ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ που εξέδωσαν, εμένα προσωπικά μου έκανε εντύπωση και μου δημιούργησε ερωτηματικά η απουσία στην «υπογραφή» του δελτίου του Ανεστόπουλου. Το δελτίο τύπου το υπογράφουν «μόνο» τα υπόλοιπα μέλη του γκρουπ… Σημαίνει κάτι αυτό;



    Ομως, ξέρετε, καμμιά φορά ο ηθικός ξεπεσμός, η βία και η μοχθηρότητα δεν αφήνουν χώρο για διαπραγματεύσεις. Κι έτσι ξαφνικά,πέφτει η αυλαία. Και αυτό είναι oλο.>>καπου εδω ειναι η απαντηση........Δυστυχως αλλο ενα τελος....

     


    freakhood
    04.06.2009, 12:19

    Καιρός ήταν.

    Κι αυτό το γράφει κάποιος που είχε τις καλύτερες σχέσεις με τα παιδιά, από την αρχή της πορείας τους (όταν στις πρώτες συναυλίες τους ήμασταν 10 άτομα) εως και αρκετά μετά.


    TheDarkSideOfTheMoon
    04.06.2009, 14:12

    Παράθεση:

    Το μέλος nicos00 στις 02-06-2009 στις 13:18 έγραψε...

    Πολύ ιδιαίτερη μπάντα. Άλλη μια πληγή στην ελληνική ροκ σκηνή, μετά την διάλυση των Ενδελέχεια... Και το κακό είναι οτι διαλύονται τα μεγάλα γκρουπ, αλλά δεν βγαίνει και τίποτα καινούριο άξιο να καλύψει το κενό που αφήνουν αυτές οι μπάντες. Θα μείνουμε με τα fame story μου φαίνεται!!  {#emotions_dlg.thumbdown}

    Όντως!!Φοβερό συγκρότημα κι αυτοί και οι Ενδελέχεια!!Ας ελπίσουμε μόνο να δημιουργηθεί και κανένα συγκρότημα αντάξιό τους,γιατί δεν θα αντέξω με το fame story....{#emotions_dlg.scared}

    Πάντως,τι συγκηνιτική η ανακοίνωσή τους!!!Τι ωραία λόγια!!Σαν τα τραγούδια τους....


    christosoikonomou
    04.06.2009, 20:34

    Πολύ καλή μπάντα, (ορισμένες φορές στα live υπήρχε μια γραφικότητα
    με την καλή έννοια),όπως σε όλες τις αυθεντικές καταστάσεις.
    Low profile, ουσία, και πραγματικό συναίσθημα.
    Κάτι που λείπει απο την αγγλόφωνη σκηνή
    των Μαtisse και της Monica και όλα τα ελαφρά
    που μας τα έχουν πρήξει όλα τα free press
    και ο κουλτούρας της κακιάς ώρας Hulot.
    Κρίμα αλλά διέλυσαν την καλύτερη στιγμή,
    με ένα φοβερό τελευταίο LP...


    rigas
    05.06.2009, 12:19

     

    ...δεν θα περάσει πολύς καιρός και θα 'ναι πάλι κοντά μας, έτσι ή αλλιώς...

     


    billaros
    05.06.2009, 12:33

    Κρίμα....ένα μεγάλο ευχαριστώ κι από μένα σ'αυτό το μεγάλο συγκρότημα που άλλαξε τον τρόπο που άκουγα το ελληνικό ροκ...κι εγώ και αρκετοί φίλοι μου...


    tsibitos
    05.06.2009, 18:18

    Παράθεση:

    Το μέλος kasel στις 02-06-2009 στις 19:36 έγραψε...

    Μάλλον δεν ήταν τυχάια η επιλογή του τελευταίου τους τραγουδιού στον τελευταίο όπως φαίνεται δίσκο.''Ο τελευταίος σταθμός''.Και πράγματι αν ακούσει κάποιος το τραγούδι,είναι τραγούδι απολογισμού.Δε με χαλάει.Αν είναι να τελειώσουν έτσι,δε με χαλάει καθόλου.Είναι μεγάλη η κληρονομιά έτσι κι αλλιώς.



     

    {#emotions_dlg.beer}


    incomplete_angel
    05.06.2009, 21:57

    Τον τρομπετίστα Νίκος Μπαρδη θα τον βρείτε εδώ: http://www.myspace.com/madrakoukos


    ins2anity
    06.06.2009, 11:45

    γεια σας παιδια!

    ημουνα πολυ τυχερος που σε μια περιοδο αγχους για τους συνομιλικους μου(λογω πανελληνιων)καταφερα να παρεβρεθω σε συναυλια αο τα διαφανα κρινα στην τελευταια τους περιοδια...

    βεβαια εκει με παραξενεψαν καποια πραγματα...

    οπως π.χ. η περιεργη σταση του ανεστοπουλου προς το κοινο,προς το συγκροτημα,προς ολους...

    ο τροπος π εφυγε ενω η υπολοιπη μπαντα εμεινε και πολλες τετοιες λεπτομεριες...

    πιστευω πως εκει βρισκοταν το προβλημα των διαφανων κρινων....στην συμπεριφορα του ανεστοπουλου...

    κ κατι ακομη...

    ΤΑΣΟΣ ΜΑΧΑΣ, ΝΙΚΟΣ ΜΠΑΡΔΗΣ, ΠΑΝΤΕΛΗΣ ΡΟΔΟΣΤΟΓΛΟΥ, ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΤΣΟΥΚΑΛΑΣ ειναι τα ονοματα των μελων της μπαντας; γτ αν ειναι δεν βλεπω πουθενα τον θανο...τι να πω..καλη συνεχεια σε ολους τους.πραγματικατο αξιζαν

    αν μπορειτε να μ πειτε σε ποια συγκροτηματα εχουν εσωματωθει θα το εκτιμουσα...


    edalleynejohnson
    09.06.2009, 21:23

    .... Κι αν έσβησε σαν ίσκιος τ' όνειρό μου ....

    Αυτός ήταν ο επίλογος για την Ελληνική ροκ σκηνή.Οι μοναδικοι που σταθηκαν αναλοιωτοι και αντιστάθηκαν στον χρόνο.