ελληνική μουσική
    743 online   ·  210.832 μέλη
    fotis70
    09.06.2009, 10:52

    Αγαπητέ  NikosRoman, όπως καταλαβαίνεις στην συζήτηση συμμετέχουν όλες οι απόψεις και δεν χρειάζεται διευκρίνιση, άρα μόνο σαν ειρωνεία μπορεί να εκληφθεί η ερώτησή σου, κάτι που δεν νομίζω ότι βοηθάει στην συζήτηση!  Και για να διασκεδάσω – τυχών – λάθος εντυπώσεις αναφέρω το - Ορθόδοξος – για να ξεκαθαρίζω την θέση από την οποία μιλάω!

    Φίλε Σταύρο! Έχω την εντύπωση ότι από τις μέχρι τώρα συμμετοχές μου στις συζητήσεις ότι ήμουνα αρκετά σαφής στις απόψεις μου! Πουθενά δεν ερμηνεύω κατά γράμμα τις γραφές, και σε κανένα σημείο δεν νομίζω ότι αφήνω να φανεί ότι είμαι «τυπολάτρης». Θέλω να πιστεύω ότι προσπαθώ – μέσα από όσα γράφω – να μεταφέρω την ουσία και το πνεύμα της Ορθοδοξίας και όχι το τυπικό της. Αν υπάρχει αστοχία από μέρους μου σε αυτό τότε πες μου που κάνω λάθος!

     Χωρίς τις γραφές όμως δεν υπάρχει η απαραίτητη συνθήκη για να προσεγγίσουμε αυτήν την ουσία!

    Όσο για τον φίλο hastaroth, θα πω τα εξής!

    Δεν μπήκα πουθενά στα χωράφια του κορανίου! Απλά έδωσα ένα παράδειγμα το οποίο είναι καθαρά θέμα πίστης και τίποτα περισσότερο! Αλλά προχωρώντας λίγο παραπέρα – σύμφωνα με αυτά που λές – δεν υπάρχει καλός μουσουλμάνος;  

    Έδωσα πουθενά την εντύπωση ότι για εμένα όποιος συνταχθεί με την άλλη πλευρά πρέπει να εξοντωθεί; Αν όχι πως κινδυνεύεις από αυτό που εγώ πιστεύω; και αν δεν κινδυνεύεις τότε γιατί προβληματίζεσαι;

    Τα λόγια του Μακαριστού Γέροντα δεν έχουν κανένα νόημα για τους μη πιστούς άρα ο σχολιασμός σου από την πλευρά μου μένει ασχολίαστος – όχι γιατί δεν υπάρχει απάντηση αλλά γιατί είναι άλλο κεφάλαιο έτσι που το έθεσες και δεν κάνει να εκτρέψω την συζήτηση!

    Στην περίπτωση του προσηλυτισμού – που λες - εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω που τον βλέπεις! Το ξαναλέω για τελευταία φορά! Η αποκάλυψη είναι εσχατολογικό κείμενο. Δεν είναι ούτε το νόημα ούτε η ουσία του Χριστιανισμού! Πρώτα θα πρέπει κάποιος να κατανοήσει το υπόλοιπα και μετά ΑΝ θα κατανοήσει αυτό!

    Μόνο ένας ηλίθιος επίδοξος προσηλυτιστής θα το επιχειρούσε αυτό! Δεν είναι δυνατόν να πείσεις κάποιον για το ορθό μιας θεωρίας ξεκινώντας από τα συμπεράσματα χωρίς να έχεις περιγράψει το πώς, που, πότε, και γιατί  κατέληξες σε αυτήν! Σύμφωνα με την δική σου λογική η δική σου άποψη είναι προσηλυτισμός στην απιστία για όσους πιστεύουν.

    Η απουσία επιχειρηματολογίας σε μια συζήτηση οδηγεί σε χαρακτηρισμούς, ταμπέλες, και σχήματα λόγου μόνο για τις εντυπώσεις!

    Αυτά, φιλικά Φώτης!  


    Hastaroth
    09.06.2009, 14:03

    Παράθεση:

    Το μέλος fotis70 στις 09-06-2009 στις 10:52 έγραψε...

    Όσο για τον φίλο hastaroth, θα πω τα εξής!

    Δεν μπήκα πουθενά στα χωράφια του κορανίου! Απλά έδωσα ένα παράδειγμα το οποίο είναι καθαρά θέμα πίστης και τίποτα περισσότερο! Αλλά προχωρώντας λίγο παραπέρα – σύμφωνα με αυτά που λές – δεν υπάρχει καλός μουσουλμάνος;

    1.Κάποτε,οι άνθρωποι πίστευαν οτι η Γή είναι επίπεδη.Ειδικώς δέ οι αρχαίοι Ελληνες πίστευαν οτι ο κόσμος τελείωνε στίς Ηράκλειες στήλες.Θέμα πίστης ήταν κι’αυτό.

    Οπως επίσης θέμα πίστης ήταν και τό δωδεκάθεο,μέ τους –δίκην υπουργικού συμβουλίου- θεούς γιά την φωτιά,την θάλασσα,τόν άνεμο κλπ,οι οποίοι ζήλευαν εαυτούς και αλλήλους,εξαπατούσαν τίς ή τούς συζύγους τους κλπ κλπ.

    Τό οτι πιστεύει κάποιος σέ κάτι δέν το καθιστά απαραίτητα και πραγματικότητα.

    Σχετικά μέ τους μουσουλμάνους,κάνε μιά έρευνα στο google βάζοντας τίς λέξεις jihad,Dar-al-Islam,sharia,dhimmi  καί δές τί θά σού βγάλη. Φυσικά, υπάρχουν και καλοί μουσουλμάνοι, οι οποίοι θέλουν να διορθώσουν τά κακώς κείμενα και τόν φονταμενταλισμό τής θρησκείας τους.Δές στό www.reformislam.com ποιοί είναι αυτοί και τί πρεσβεύουν.

    Παράθεση:

    Έδωσα πουθενά την εντύπωση ότι για εμένα όποιος συνταχθεί με την άλλη πλευρά πρέπει να εξοντωθεί; Αν όχι πως κινδυνεύεις από αυτό που εγώ πιστεύω; και αν δεν κινδυνεύεις τότε γιατί προβληματίζεσαι;

    Πρίν χρόνια,όταν ο τότε αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος ξεσήκωνε τά πλήθη γιά τό θέμα τών ταυτοτήτων,βρέθηκα τυχαία σέ μιά συγκέντρωση στην πλατεία Αιγύπτου (στην αρχή τής λεωφόρου Αλεξάνδρας).Καθώς προχωρούσα για να φύγω,είδα μία ηλικιωμένη κυρία που κρατούσε ένα πλακάτ που έγραφε ΟΧΙ ΣΤΟ 666 καί ούρλιαζε «όχι στά έργα τού οξαποδώ!!!».Την πλησίασα και την ρώτησα τί ακριβώς ήταν αυτό γιά τό οποίο διαμαρτυρόταν-καί τότε άρχισε να μού λέη διάφορα τού στύλ «νάαα,θα έρθη ο αντίχριστος καί θά μάς χαράξη όλους,δέν βλέπεις τί γίνεται,πάνε να μάς βγάλουνε το θρήσκευμα από τίς ταυτότητες γιά να μπορή αυτός να μάς βάλη το 666.Καί ξέρεις ποιοί φταίνε γιά όλα αυτά;ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!!!». Κούνησα τό κεφάλι μου,χαμογέλασα και απομακρύνθηκα,χωίς νά τής πώ οτι είμαι Εβραίος-προφανώς άν τής τό έλεγα θά ορμούσε να μέ κατασπαράξη....

    Την ίδια νοοτροπία και συμπεριφορά έχω συναντήσει και από άλλα τέτοια άτομα,που όλα συνδέουν τά περί τού 666 και «χαράγματος» μέ τους Εβραίους.

    Επίσης-γιά να μήν πάμε μακρυά-σέ παρόμοιο θέμα πρίν λίγο καιρό τά ίδια είχε γράψει στο Musicheaven τό μέλος nikos_pi.Μπορείς να βρής το θέμα κάνοντας μιά αναζήτηση στά forums,το κείμενό του αρχίζει περίπου ώς «νά τί ετοιμάζονται να μάς κάνουν οι εβραίοι» καί μιλάει ακριβώς γιά τό «χάραγμα τού αντίχριστου» κλπ.Υπ’όψιν οτι το συγκεκριμένο μέλος τό γνωρίζω και προσωπικά,έχει έρθει και σέ ένα beach party μας στην Λούτσα.Δέν έτυχε να το φέρη η κουβέντα ώστε να τού πώ γιά την καταγωγή μου,υποθέτω όμως οτι άν το γνωρίζει,προφανώς θά αποφύγη να μέ ξανασυναντήση.

    Βλέπεις λοιπόν οτι έχω κάποιο λόγο να προβληματίζωμαι;

    Καί τέλος,από πού προκύπτει οτι εγώ συντάσσομαι «μέ την άλλη πλευρά»; Καί ποιά είναι αυτή η «άλλη πλευρά»;Καί γιατί υπάρχει μόνο μία «άλλη πλευρά» και όχι πολλές «άλλες πλευρές»;

    Μήπως χωρίζεις και εσύ τούς ανθρώπους σέ πιστούς και σέ απίστους; (Βρέ τί μού θυμίζει αυτό,τί μού θυμίζει....)

    Παράθεση:

    Τα λόγια του Μακαριστού Γέροντα δεν έχουν κανένα νόημα για τους μη πιστούς άρα ο σχολιασμός σου από την πλευρά μου μένει ασχολίαστος – όχι γιατί δεν υπάρχει απάντηση αλλά γιατί είναι άλλο κεφάλαιο έτσι που το έθεσες και δεν κάνει να εκτρέψω την συζήτηση!

    Θά σεβαστώ την επιθυμία σου καί δέν θα εκτρέψω ούτε εγώ την συζήτηση,αλλά......νά/τοι πάλι οι πιστοί και οι μή πιστοί.....χμ χμ χμ.....

    Παράθεση:

    Στην περίπτωση του προσηλυτισμού – που λες - εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω που τον βλέπεις! Το ξαναλέω για τελευταία φορά! Η αποκάλυψη είναι εσχατολογικό κείμενο. Δεν είναι ούτε το νόημα ούτε η ουσία του Χριστιανισμού! Πρώτα θα πρέπει κάποιος να κατανοήσει το υπόλοιπα και μετά ΑΝ θα κατανοήσει αυτό!

    Εγώ εξακολουθώ να μήν καταλαβαίνω γιατί δέν καταλαβαίνεις οτι,όταν ένα κείμενο επισείει έναν «μπαμπούλα» τόν οποίο θά αποφύγουν μόνο «όσοι πιστεύουν» (άρα όσοι «δέν πιστεύουν» και θέλουν να αποφύγουν τόν «μπαμπούλα» πρέπει και αυτοί «νά πιστέψουν»), αυτό συνιστά προσηλυτισμό.

    Παράθεση:

    Μόνο ένας ηλίθιος επίδοξος προσηλυτιστής θα το επιχειρούσε αυτό! Δεν είναι δυνατόν να πείσεις κάποιον για το ορθό μιας θεωρίας ξεκινώντας από τα συμπεράσματα χωρίς να έχεις περιγράψει το πώς, που, πότε, και γιατί κατέληξες σε αυτήν!

    Η αποκάλυψη είναι θεωρία ή δόγμα;

    Παράθεση:

    Σύμφωνα με την δική σου λογική η δική σου άποψη είναι προσηλυτισμός στην απιστία για όσους πιστεύουν.

    Η δική μου άποψη δέν επισείει κανέναν «μπαμπούλα».Είναι απλά η δική μου άποψη.Δέν λέω οτι αν δέν την δέχεται κάποιος,θά πάθη κάτι κακό.

    Παράθεση:

    Η απουσία επιχειρηματολογίας σε μια συζήτηση οδηγεί σε χαρακτηρισμούς, ταμπέλες, και σχήματα λόγου μόνο για τις εντυπώσεις!

    Νομίζω οτι τά κάποια ερωτήματα που έθεσα στό προηγούμενο post μου συνιστούν επιχειρηματολογία που δείχνει γιά ποιό λόγο θεωρώ οτι είναι εσφαλμένο να επιχειρούμε να «ερμηνεύσουμε» κάτι που είναι τελειως έξω από εμάς,μέ όρους και συνθήκες ανθρωποκεντρικές και ανθρωποειδείς (π.χ. ότι έχει συναισθήματα,νοημοσύνη κλπ). Φυσικά,και η δική μου άποψη μιά θεωρία είναι,μπορεί σέ πέντε ή δέκα χιλιάδες ή εκατοντάδες χιλιάδες χρόνια νά ανακαλυφθή οτι όντως υπάρχει κάπου μιά συγκεκριμένη οντότητα που φροντίζει και ρυθμίζει τά πάντα εντός τού Σύμπαντος,μέ τρόπους που θά μπορούσαν να χαρακτηριστούν «ανθρώπινοι» ή καλύτερα «προσιδάζοντες στην συμπεριφορά ενός νοήμονος έμβιου όντος» (γιά νά μήν μείνουν δυσαρεστημένες και οι διάφορες μορφές εξωγήινης ζωής).....

    -----------
    Στην αγορά τού Αλ-Χαλίλι σέ τραβούσαν κάτι σκύλοι

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 09-06-2009 14:07 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 09-06-2009 14:09 ]


    sigur
    09.06.2009, 14:48

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 09-06-2009 στις 14:03 έγραψε...

    1.Κάποτε,οι άνθρωποι πίστευαν οτι η Γή είναι επίπεδη.Ειδικώς δέ οι αρχαίοι Ελληνες πίστευαν οτι ο κόσμος τελείωνε στίς Ηράκλειες στήλες.Θέμα πίστης ήταν κι’αυτό.

    Τό οτι πιστεύει κάποιος σέ κάτι δέν το καθιστά απαραίτητα και πραγματικότητα.

    οι Αρχαίοι Έλληνες πίστευαν οτι η άκρη του κόσμου φτάνει μέχρι τις Ηράκλειες Στήλες επειδή εώς εκεί έφταναν οι αποδείξεις του για τον κόσμο που ζούσαν. Δεν το είπε ένας και οι άλλοι το πίστεψαν έτσι απλά, είδαν με τα μάτια τους τον απέραντο ωκεανό και σίγουρα πολλοί θα πνίγηκαν για να αποδείξουν το αντίθετο...δηλαδή δεν ήταν θέμα πίστης ηταν θέμα γνώσης της τότε γεωγραφίας. μην τα μπερδεύουμε.

    Επίσης φυσικά και ο κάθε πιστός πιστεύει οτι αυτό που νιώθει και πιστεύει είναι αληθινό. Υποτίθεται οτι η θρησκευτική πίστη είναι κάτι το συνειδητό και όχι φτιαχτό. Επομένως για τον καθένα ότι πιστεύει πρέπει να αντιπροσωπεύει την πραγματικότητα. Για αυτόν φυσικά και πρέπει ναείναι αληθινό. Αν πάμε τώρα σε αποδείξεις και τεκμηριώσεις , εκτιμώ οτι θα εξαφανιστούν όλες οι θρησκείες του μικρού μας κόσμου

     

    άκρως φιλικά


    Hastaroth
    09.06.2009, 15:29

    Παράθεση:

    Το μέλος sigur στις 09-06-2009 στις 14:48 έγραψε...

    οι Αρχαίοι Έλληνες πίστευαν οτι η άκρη του κόσμου φτάνει μέχρι τις Ηράκλειες Στήλες επειδή εώς εκεί έφταναν οι αποδείξεις του για τον κόσμο που ζούσαν. Δεν το είπε ένας και οι άλλοι το πίστεψαν έτσι απλά, είδαν με τα μάτια τους τον απέραντο ωκεανό και σίγουρα πολλοί θα πνίγηκαν για να αποδείξουν το αντίθετο...δηλαδή δεν ήταν θέμα πίστης ηταν θέμα γνώσης της τότε γεωγραφίας. μην τα μπερδεύουμε.

    Πήγαν άραγε ΟΛΟΙ οι αρχαίοι Ελληνες και είδαν τον απέραντο ωκεανό μέ τα μάτια τους;

    Καί επίσης,τον Δία και τους λοιπούς θεούς,τους είδαν και αυτούς μέ τά μάτια τους;

    Παράθεση:

    Αν πάμε τώρα σε αποδείξεις και τεκμηριώσεις , εκτιμώ οτι θα εξαφανιστούν όλες οι θρησκείες του μικρού μας κόσμου

    Μακάρι,γιατί έτσι θά αντιληφθούμε πραγματικά πόσο μικρός είναι ο μικρός μας κόσμος............

    άκρως φιλικά καί από μένα,μέ συνοδεία {#emotions_dlg.beer}καί τζατζικίου



    alex4you
    09.06.2009, 17:50

    Νομίζω ότι αυτή τη συζήτηση την έχουμε κάνει 666 φορες!!!!!!!!  Να γιατί κολάει το musicheaven τελευταίαSmile !  Δεν θα κάτσω να αναλύσω περι θρησκειών και τέτοια το έχω ξαναπέι! Απλά απο ότι λένε οι πηγές μου το 666 κάπου απο τα ευαγγέλια βγαίνει δεν θυμάμαι ακριβώς πώς και τι!Οπότε συμπεράσματα δικά σας αν φτάσαμε να φοβόμαστε και αριθμούς ή ότι θα μας ελέγξχει ο διάβολος με τα microchip είμαστε λίγο αισχοί!  Μόνοι μας θα καταστραφούμε αν δεν αλλάξουμε καταλάβετε το!!!!!!

    Αυτά απο μένα


    fotis70
    09.06.2009, 21:07

    Φίλε hastaroth, έχεις την τάση να εκτρέπεις την συζήτηση! Απαντώ λοιπόν!

    Α) ξέρω πολύ καλά τι πίστευαν οι αρχαίοι Έλληνες - γιατί τυχαίνει να αγαπώ πάρα πολύ  την ιστορία και διαβάζω συνέχεια – όμως στο θέμα μας είναι - παντελώς – άσχετο να αναφέρονται. Δεν κολλάνε πουθενά.

    Β) δεν νομίζω να συντάχθηκα ποτέ με κανενός είδους φονταμενταλισμού, βίας και τρομοκρατίας  από όπου και αν προέρχεται. Άρα λοιπόν μην μου μιλάς για καταστάσεις που δεν με αγγίζουν και φυσικά τις θεωρώ τελείως κατευθυνόμενες! Ο Αλί, ο Δαβίδ, ο Ρατζίβ, ο Αταχουάλπα, ο χι – ψι - λι(Κινέζος), και ο Φώτης όλοι Μηχανολόγοι στο επάγγελμα που το πρωί ξεκινάνε για να πάνε στην δουλειά τους και το μεσημέρι γυρνάνε στο σπίτι τους και στην οικογένειά τους δεν έχουν να μοιράσουν τίποτα! Το ίδιο ισχύει για κάθε άλλο επάγγελμα και εργαζόμενο! Αντίθετα κάποιοι – ψηλά ιστάμενοι - έχουν τρομερά συμφέροντα και για αυτό θα συνεχίζουν να πεθαίνουν παιδιά νέοι και γέροι! Και ξέρεις κάτι; Εγώ που τα λέω αυτά αν έχανα την οικογένειά μου από την βόμβα ή την ρουκέτα – για να μην παρεξηγηθώ – του άλλου ίσως και να έχανα αυτήν την ορθή κρίση και να μισούσα μέχρι θανάτου ακόμα και τον αδερφό μου! είναι η φρίκη και ο παραλογισμός που κάποιοι μας επιβάλουν.

    Να που βρίσκεται ο Αντίχριστος και το 666!

    Γ) Αυτό που σου είπε η γριούλα αφορά την γριούλα και είναι παντελώς άσχετο με εμένα – κάποτε – κάποιος μου έλεγε για έναν δράκο που έβγαινε από ένα πηγάδι, και τι με αυτό; Τον άκουσα προσεκτικά, κούνησα συγκαταβατικά το κεφάλι μου, και συνέχισα τον δρόμο μου. ούτε με φόβισε, ούτε με προβλημάτισε και μάλιστα το θυμήθηκα τώρα που τα συζητάμε μετά από είκοσι χρόνια.

    Αυτός μου έκανε προσηλυτισμό και εγώ ψάρωσα!

    Δ) όσο για το ποιοι θα επιβάλουν το χάραγμα, αν μπορείς να ξαναδιαβάσεις και να καταλάβεις την άποψή μου για τις ατομικές και τις συλλογικές εποχές του κάθε ανθρώπου τότε θα δεις ότι μικρή σημασία έχει!

    Όποιος σταματάει σε αυτό έχασε το δάσος και το νόημα της Ορθοδοξίας! Άρα μην μου το επαναφέρεις σαν επιχείρημα ούτε ρατσισμού ούτε μισαλοδοξίας!

    Ε) αυτό που ανέφερες για τις περισσότερες άλλες πλευρές έχεις δίκιο απλά δεν καταλαβαίνω που είναι το κακό να υπάρχουν άλλες πλευρές οι οποίες μπορεί να διαφωνούν αλλά δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να αλληλοεξοντωθούν  κι όλας!

       Τι σου θυμίζει, τι σου θυμίζει αυτό, που λές ότι σου θυμίζει; Πες το και σε εμάς για να γελάσουμε!  

    ΣΤ) Νάτοι πάλι οι πιστοί και όχι! Δεν κατάλαβα ρε παιδιά! Είναι ψέμα, είναι κακό, είναι έγκλημα να λες πιστοί ή μη πιστοί τους ανθρώπους του πιστεύουν ή δεν πιστεύουν σε κάτι;

    Ζ) με το χέρι στην καρδιά! Εσύ όταν έμαθες, διάβασες, άκουσες για την αποκάλυψη έπαθες κάτι και αμέσως ένιωσες καμιά ανάγκη να γίνεις χριστιανός; Αν όχι τότε γιατί να το πάθει κάποιος άλλος που δεν πιστεύει;

    Είσαι σχετικά μεγάλος σε ηλικία και θα θυμάσαι τον Αμίν Νταντά  της Ουγκάντα που λέγανε πως ήταν Ανθρωποφάγος! Έ! Λοιπόν την ίδια αίσθηση έκανε το άκουσμα του ονόματός του σε έναν Έλληνα και σε έναν της Ουγκάντα; Για τον Έλληνα ήταν ένα ευτράπελο της ιστορίας και του κόσμου, αλλά για τον πολίτη της Ουγκάντα μπορεί και να προκαλούσε τρόμο!

    Για τον Χριστιανό Ορθόδοξο λοιπόν  η πίστη του είναι Βιωματική και όλα κινούνται γύρω από την παρουσία ή την απουσία του θεού! Αυτός που δεν πιστεύει δεν έχει κανένα βίωμα άρα και καμιά συναίσθηση  τέτοιου συναισθήματος, προς τι ο προβληματισμός λοιπόν; Και που ο προσηλυτισμός; Και από την άλλη δεν έχω το δικαίωμα να πω αυτό που πιστεύω για να μην κατηγορηθώ για προσηλυτισμό;

    Αν είναι έτσι να απαγορευτεί η συμμετοχή των Χριστιανών στην συζήτηση για να ξέρω να μην συμμετέχω.

    Η) η αποκάλυψη δεν είναι ούτε θεωρία ούτε δόγμα και ανέφερα το παράδειγμα τους για να γίνω πιο κατανοητός. Μη σταματάμε σε τέτοιες λεπτομέρειες.

    Θ) όταν το παιδί μου ξυπνάει από τον ύπνο τρομαγμένο και αναζητάει εμένα και την γυναίκα μου δεν το τρομάζει κανένας μπαμπούλας γιατί είμαστε από τους γονείς που δεν εισαγάγαμε αυτό το είδος διαπαιδαγώγησης στα παιδιά μας. Απλά το καλομάθαμε να κοιμάται περισσότερο από ότι έπρεπε μαζί μας με αποτέλεσμα όταν προσπαθήσαμε να το μάθουμε να κοιμάται μόνο του αυτό να αντιδρά έτσι!

    Ο τρόμος του Ορθοδόξου λοιπόν είναι η απουσία του Θεού και τίποτα άλλο και αυτό είναι βιωματικό και όχι προϊόν  προσηλυτισμού και μπαμπούλα!   Θα το ξαναπώ ότι και μεγάλος είμαι, και πέντε γράμματα ξέρω ούτως ώστε  να μην φοβάμαι μπαμπούλες βρικόλακες και ξωτικά!

    Τέλος, χαίρομαι που άφησες ένα ανοικτό παράθυρο για το μέλλον!

    Φιλικά Φώτης!               


    NikosRoman
    10.06.2009, 00:05

    ...............νά τής πώ οτι είμαι Εβραίος-................

    O hastaroth εβραιος ...............εγω Καθολικος..............μονο τα λιονταρια λειπουν.

    Για οποιον ξερει ιστορια ειναι ενα κουιζ αυτο!!!!

    χαχαχαχαχαχα{#emotions_dlg.clap}


    Hastaroth
    10.06.2009, 10:25

    Παράθεση:

    Το μέλος fotis70 στις 09-06-2009 στις 21:07 έγραψε...

    Φίλε hastaroth, έχεις την τάση να εκτρέπεις την συζήτηση! Απαντώ λοιπόν!

    Καμμιά συζήτηση δέν εκτρέπω.Ολα μέσα στο θέμα είναι-ακόμα κι’αυτά που φαίνονται να μήν είναι

     

    Παράθεση:

    Α) ξέρω πολύ καλά τι πίστευαν οι αρχαίοι Έλληνες - γιατί τυχαίνει να αγαπώ πάρα πολύ  την ιστορία και διαβάζω συνέχεια – όμως στο θέμα μας είναι - παντελώς – άσχετο να αναφέρονται. Δεν κολλάνε πουθενά.

    Ασφαλώς και κολλάνε,όταν ανάγεις την περί «666» συζήτηση σέ θέμα πίστης.

     

    Παράθεση:

    Β) δεν νομίζω να συντάχθηκα ποτέ με κανενός είδους φονταμενταλισμού, βίας και τρομοκρατίας  από όπου και αν προέρχεται. Άρα λοιπόν μην μου μιλάς για καταστάσεις που δεν με αγγίζουν και φυσικά τις θεωρώ τελείως κατευθυνόμενες! Ο Αλί, ο Δαβίδ, ο Ρατζίβ, ο Αταχουάλπα, ο χι – ψι - λι(Κινέζος), και ο Φώτης όλοι Μηχανολόγοι στο επάγγελμα που το πρωί ξεκινάνε για να πάνε στην δουλειά τους και το μεσημέρι γυρνάνε στο σπίτι τους και στην οικογένειά τους δεν έχουν να μοιράσουν τίποτα! Το ίδιο ισχύει για κάθε άλλο επάγγελμα και εργαζόμενο! Αντίθετα κάποιοι – ψηλά ιστάμενοι - έχουν τρομερά συμφέροντα και για αυτό θα συνεχίζουν να πεθαίνουν παιδιά νέοι και γέροι! Και ξέρεις κάτι; Εγώ που τα λέω αυτά αν έχανα την οικογένειά μου από την βόμβα ή την ρουκέτα – για να μην παρεξηγηθώ – του άλλου ίσως και να έχανα αυτήν την ορθή κρίση και να μισούσα μέχρι θανάτου ακόμα και τον αδερφό μου! είναι η φρίκη και ο παραλογισμός που κάποιοι μας επιβάλουν.

    Να που βρίσκεται ο Αντίχριστος και το 666!

    Ναί,αλλά εδώ το αρχικό κείμενο μιλάει γιά «τσιπάκια που θα μάς εμφυτεύουν και θά έχουν επάνω το νούμερο 666 που είναι ο αριθμός τού θηρίου»,που θά μπορούν να ξέρουν τά πάντα γιά τη ζωή μας και να μάς αλλάζουν ακόμα και τίς σκέψεις μας κλπ κλπ.Δέν μιλάει ούτε γιά πόλεμο ούτε γιά ειρήνη.

     

    Παράθεση:

    Γ) Αυτό που σου είπε η γριούλα αφορά την γριούλα και είναι παντελώς άσχετο με εμένα – κάποτε – κάποιος μου έλεγε για έναν δράκο που έβγαινε από ένα πηγάδι, και τι με αυτό; Τον άκουσα προσεκτικά, κούνησα συγκαταβατικά το κεφάλι μου, και συνέχισα τον δρόμο μου. ούτε με φόβισε, ούτε με προβλημάτισε και μάλιστα το θυμήθηκα τώρα που τα συζητάμε μετά από είκοσι χρόνια.

    Αυτός μου έκανε προσηλυτισμό και εγώ ψάρωσα!

    Σάν κι’αυτήν την γριούλα,υπήρχαν κι’άλλες πολλές στην συγκέντρωση.Κάποιος ή κάποιοι τούς είπαν να πιστεύουν αυτό το πράγμα κι’αυτές το πίστεψαν.Ετσι,χωρίς να κάτσουν να σκεφτούν.

     

    Παράθεση:

    Δ) όσο για το ποιοι θα επιβάλουν το χάραγμα, αν μπορείς να ξαναδιαβάσεις και να καταλάβεις την άποψή μου για τις ατομικές και τις συλλογικές εποχές του κάθε ανθρώπου τότε θα δεις ότι μικρή σημασία έχει!

    Εγώ,Φώτη,είδα ένα κείμενο που

    α) Παραπληροφορεί τόν κόσμο:άν διαβάσης προσεκτικά το κομμάτι τού αρχικού κειμένου που δείχνει και την εικόνα μέ την υποτιθέμενη «κάρτα μέ τό 666»,άν δής και τά barcodes που παρέθεσε η Pastella και άν ψάξης λίγο και στο google όπου θα δής οτι υπάρχουν εν χρήσει πολλά barcode standards καί που ακόμα και σέ όσα έχουν guard bards,αυτά δέν κωδικοποιούν απαραίτητα το 6,όπως ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ συμπεραίνει ο συντάκτης τού κειμένου,τότε θά καταλάβης τον τρόπο μέ τόν οποίο γίνεται η παραπληροφόρηση αυτή.

    β) Τρομοκρατεί τον κόσμο:μέ την κεντρική του ιδέα οτι «θά έρθη το φοβερό θηρίο ο αντίχριστος,μέ την μορφή υπουλοκαταχθόνιων σκοτεινών μυστικών κέντρων παγκόσμιας κυριαρχίας και θά φυτέψη στόν καθένα σας από ένα τσιπάκι που θά μπορούν μετά αυτοί οι υπουλοκαταχθόνιοι να ξέρουν μέχρι και τίς σκέψεις μας κι’όποιος δέν δεχτή να τού φυτέψουν το τσιπάκι δέν θα μπορή να κάνη τίποτε,ούτε να αγοράση κάτι,ούτε να πουλήση,ούτε να βρή δουλειά,τίποτε απολύτως»

    γ) Επιχειρεί νά προσηλυτίση τόν κόσμο:μέ τό συμπέρασμα πως μόνο όσοι «πιστεύουν» (καί μόνο στον «ορθόδοξο» χριστιανισμό) θά σωθούν από αυτό το «χάραγμα»,άρα «ασπαστείτε την Ορθοδοξία γιά να σωθήτε».

    Αυτά είδα και μ’αυτά διαφωνώ

     

    Παράθεση:

    Ε) αυτό που ανέφερες για τις περισσότερες άλλες πλευρές έχεις δίκιο απλά δεν καταλαβαίνω που είναι το κακό να υπάρχουν άλλες πλευρές οι οποίες μπορεί να διαφωνούν αλλά δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να αλληλοεξοντωθούν  κι όλας!

    Δέν είπα εγώ οτι είναι κακό νά υπάρχουν άλλες πλευρές,ούτε οτι πρέπει να αλληλοεξοντώνωνται-τό αντίθετο μάλιστα.Εσύ είσαι αυτος που χωρίζει τον κόσμο στην μια πλευρά (τών πιστευόντων,στην οποία λές οτι ανήκεις) καί στην άλλη πλευρά (τών μή πιστευόντων,στην οποία τοποθετείς αυτομάτως εμένα.Πλήν όμως και εγώ πιστεύω σέ κάποια πράγματα-τουλάχιστον θεωρώ οτι ισχύουν,μέχρι να μέ πείση κάποιος οτι δέν ισχύουν,άρα και εγώ «πιστεύων» είμαι,αλλά όχι στό ίδιο που πιστεύεις εσύ).

     

    Παράθεση:

    Τι σου θυμίζει, τι σου θυμίζει αυτό, που λές ότι σου θυμίζει; Πες το και σε εμάς για να γελάσουμε!

    Χμμμ «Οι άνθρωποι χωρίζονται σέ δύο κατηγορίες:τους πιστούς καί τούς άπιστους.Χρέος μας είναι να σκοτώσουμε όσο πιό πολλούς άπιστους μπορούμε,ώστε να πάμε στον Παράδεισο τού Αλλάχ και να έχουμε 72 παρθένες γύρω μας»,ποιοί τα λένε αυτά,δέν σού θυμίζει κάτι;

     

    Παράθεση:

    ΣΤ) Νάτοι πάλι οι πιστοί και όχι! Δεν κατάλαβα ρε παιδιά! Είναι ψέμα, είναι κακό, είναι έγκλημα να λες πιστοί ή μη πιστοί τους ανθρώπους του πιστεύουν ή δεν πιστεύουν σε κάτι;

    Αυτοί που δέν πιστεύουν σέ κάτι,πιστεύουν σίγουρα σέ κάτι άλλο,οπότε πάλι «πιστοί» είναι.Απλώς δέν είναι πιστοί σ’αυτό που είσαι κι’εσύ.

     

    Παράθεση:

    Ζ) με το χέρι στην καρδιά! Εσύ όταν έμαθες, διάβασες, άκουσες για την αποκάλυψη έπαθες κάτι και αμέσως ένιωσες καμιά ανάγκη να γίνεις χριστιανός; Αν όχι τότε γιατί να το πάθει κάποιος άλλος που δεν πιστεύει;

    Εγώ όταν έμαθα/διάβασα/άκουσα γιά την αποκάλυψη έβαλα τό μυαλό μου να σκεφτή,έψαξα,συνέκρινα,έκρινα καί είδα οτι αυτά τά πράγματα δέν έχουν πραγματική «βάση».Κάποιος άλλος όμως,απλοϊκός και μή σκεπτόμενος άνθρωπος,πώς λές οτι θά αντιδράση ακούγοντας όλα αυτά τά τρομερά και φοβερά;

    Κι’από την άλλη,άν οι συντάκτες όλων αυτών τών κειμένων είναι σίγουροι οτι δέν πρόκειται να επηρεάσουν και να γίνουν πιστευτοί από κανέναν «μή πιστεύοντα Ορθόδοξο Χριστιανό»,γιατί να μπούν στον κόπο νά τά γράψουν;

     

    Παράθεση:

    Είσαι σχετικά μεγάλος σε ηλικία και θα θυμάσαι τον Αμίν Νταντά  της Ουγκάντα που λέγανε πως ήταν Ανθρωποφάγος! Έ! Λοιπόν την ίδια αίσθηση έκανε το άκουσμα του ονόματός του σε έναν Έλληνα και σε έναν της Ουγκάντα; Για τον Έλληνα ήταν ένα ευτράπελο της ιστορίας και του κόσμου, αλλά για τον πολίτη της Ουγκάντα μπορεί και να προκαλούσε τρόμο!

    Δέν προκαλούσε τρόμο ο Ιντι Αμίν Νταντά στούς Ουγκαντέζους επειδή λέγανε πως ήταν ανθρωποφάγος,αλλά επειδή ήταν ο απόλυτος δικτάτωρ τής Ουγκάντας και τους έκανε ό,τι ήθελε (δέν εξακριβώθηκε άν τους έτρωγε στην κυριολεξία,αλλά λίγη σημασία είχε αυτό γιά τους απλούς –καί εν πολλοίς πρωτόγονους- Ουγκαντέζους).Ωστόσο,ήταν ένα υπαρκτό πρόσωπο,εμφανιζόταν και στίς τηλεοράσεις,σέ συνεντεύξεις,έκανε συνομιλίες μέ ξένους ηγέτες,ασκούσε πολιτική,ήξερε όλος ο κόσμος –ακόμα και οι Ουγκαντέζοι-ποιός ήταν.Εδώ όμως μιλάμε γιά κάτι απροσδιόριστο, "τό θηρίο", «ο αντίχριστος»,που κανείς δέν τον/την/το έχει δεί καί δέν ξέρει τί μορφή έχει.

     

    Παράθεση:

    Για τον Χριστιανό Ορθόδοξο λοιπόν  η πίστη του είναι Βιωματική και όλα κινούνται γύρω από την παρουσία ή την απουσία του θεού! Αυτός που δεν πιστεύει δεν έχει κανένα βίωμα άρα και καμιά συναίσθηση  τέτοιου συναισθήματος, προς τι ο προβληματισμός λοιπόν;

    Οπως είπα πιό πρίν,όλοι σέ κάτι πιστεύουν και αυτή η πίστη είναι βιωματική.Ακόμα και άν το βίωμα αυτό είναι ο φόβος/τρόμος που τούς προξένησε αυτός που τούς είπε νά πιστεύουν αυτό που πιστεύουν.Οπως η γιαγιούλα που χωρίς κάν να μέ ξέρη μέ κατηγόρησε –εμμέσως πλήν σαφώς- οτι είμαι υπουλοκαταχθόνιος που θά τής φυτέψη τό τσιπάκι.Δέν θα έπρεπε να μέ προβληματίζη λοιπόν αυτό που πιστεύει η γιαγιούλα,αφού έχει αντίκτυπο και σ'εμένα;

     

    Παράθεση:

    Η) η αποκάλυψη δεν είναι ούτε θεωρία ούτε δόγμα και ανέφερα το παράδειγμα τους για να γίνω πιο κατανοητός. Μη σταματάμε σε τέτοιες λεπτομέρειες.

    Αν δέν είναι θεωρία (που σημαίνει οτι μπορεί μετά από έρευνες νά καταρριφθή),ούτε δόγμα (που σημαίνει οτι δέν μπορεί να το καταρρίψη κανείς διότι είναι αυτό καί τελείωσε...) τότε τί είναι;

     

    Παράθεση:

    Ο τρόμος του Ορθοδόξου λοιπόν είναι η απουσία του Θεού και τίποτα άλλο και αυτό είναι βιωματικό και όχι προϊόν  προσηλυτισμού και μπαμπούλα!

    Ταπεινή μου άποψη είναι οτι ο τρόμος τού Ορθόδοξου είναι όχι ακριβώς η απουσία τού Θεού,αλλα η απόδειξη οτι ο «Θεός» δέν είναι όπως τόν έχει φανταστεί αυτός.Ητοι,όπως έχω ξαναπεί,η απόδειξη οτι υπάρχει «θεός» αλλά δέν είναι ο Θεός.

     

    Παράθεση:

    Θα το ξαναπώ ότι και μεγάλος είμαι, και πέντε γράμματα ξέρω ούτως ώστε  να μην φοβάμαι μπαμπούλες βρικόλακες και ξωτικά!

    Θά έπρεπε λοιπόν να είσαι εκ τών πρώτων που θά αντέκρουαν,μέ τά ίδια επιχειρήματα που έθεσα και εγώ (barcode standards κλπ κλπ) τά περί «κάρτας τού 666» καί λοιπά που αναγράφει το αρχικό κείμενο.Ομως δέν το έπραξες...

     

    Παράθεση:

    Τέλος, χαίρομαι που άφησες ένα ανοικτό παράθυρο για το μέλλον!

    Φυσικά.Δέν διατείνομαι οτι η δική μου γνώμη (=δόξα) είναι και συμπαντικώς ορθή.Γι’αυτό άλλωστε δέν μέ τρομάζει η ιδέα οτι μπορεί να αποδειχτή και λάθος.Ανθρωπος είμαι καί τό σφάλλειν εστί ανθρώπινον....

     

    Φιλικά καί απο μένα,μετά ζύθου και τζατζικίου (βαριέμαι τώρα νά βάζω τά εικονίδια,άλλωστε δέν υπάρχει εικονίδιο τζατζικιού στο site)

     


    fotis70
    10.06.2009, 12:19

    Φίλε Hastaroth! Το σίγουρο είναι ότι δεν οδηγεί πουθενά η συζήτηση αλλά θα την πάω μέχρι εκεί που θα πάει!

    Α) εξακολουθώ να πιστεύω ότι σε κάποια πράγματα υπάρχει εκτροπή και κάποια είναι άσχετα με το περιεχόμενο! Το τι πίστευαν οι αρχαίοι Έλληνες και τι πιστεύουν οι Χριστιανοί Ορθόδοξοι απέχει από εδώ ως το φεγγάρι!

    Β) οι ίδιοι υψηλά ιστάμενοι που κάνουν τους πολέμους είναι αυτοί που καίγονται για να περάσει η ιστορία με τα «τσιπάκια» γιατί θέλουν την υποδούλωση και τον έλεγχο  του κόσμου. Η συνωμοσιολογία όμως είναι ένα παράλληλο μέν, αλλά άλλο θέμα και σηκώνει αρκετή συζήτηση! Μπορούμε να την ανοίξουμε όμως.

    Το 666 είναι απλά ένα μέρος αυτής!

    Γ) αν όλοι είχαν την δυνατότητα να σκεφτούν το ίδιο ο κόσμος θα ήταν πολύ διαφορετικός. Ίσως και πληκτικός για τα δεδομένα μας! Όταν δεν μου κάνει κακό εμένα αυτό που πιστεύει ο άλλος δεν με ενοχλεί καθόλου!

    Δ) αν παραπληροφορεί τον κόσμο το πρακτικό μέρος η παράθεση κάποιον στο «πόστ» δεν έχεις να αποδείξεις με επιχειρήματα το αντίθετο!

    Αν τρομοκρατεί τον κόσμο η ιδέα ότι μπορεί κάτι να τον κάνει να χάσει τις ατομικές του ελευθερίες και τα ανθρώπινα δικαιώματά του για μένα πολύ καλά κάνει! Εγώ πέρα από το θρησκευτικό κομμάτι της ιστορίας δεν θα ήθελα να χάσω και την σχετική ελευθερία που μου απόμεινε γιατί μετά από εδώ ακολουθεί η εποχή που ο Μεσαίωνας θα φαντάζει πανηγύρι και χαρά! Είπαμε όμως άλλη συζήτηση είναι αυτό!

    Για τα περί προσηλυτισμού επιμένω σε ότι έχω γράψει!

    Ε) Δεν είπες ότι είναι κακό να υπάρχουν άλλες πλευρές   αλλά με κατηγορείς που εγώ χωρίζω τα αυτονόητα σε πλευρές. Από την στιγμή που τονίζω ότι το κακό δεν είναι οι άλλες πλευρές αυτές καθ’ αυτές αλλά όταν υπάρχει πρόθεση για αλληλοεξόντωση  τότε προς τι η κατηγορία δεν το κατλαβαίνω!

    Στ) Για αυτά που αφορούν τους Μουσουλμάνους δεν μπορώ να μιλάω!  Είναι δικό τους θέμα!

    Ζ) Αυτό που λες περί πιστών και μη είναι αυτονόητο και δεν χρειάζεται σχόλιο!

    Η) Τα συμπεράσματα που έβγαλες ακούγοντας, διαβάζοντας, συγκρίνοντας και μελετώντας δεν είναι απαραίτητο να είναι ίδια με τα δικά μου κάνοντας την ίδια δουλειά με εσένα!   Εκτός και αν εγώ είμαι χαμηλότερου πνευματικού επιπέδου – πράγμα πιθανό που δεν το απορρίπτω – και κατάλαβα λάθος!

    Όσο για τα κείμενα και τον σκοπό που γράφτηκαν δεν έχουν κανένα απολύτως νόημα αποκομμένα και απομονωμένα από τα άλλα. Ο σκοπός όμως όλων μαζί των κειμένων είναι ο προσηλυτισμός ναι! Πουθενά όμως δεν θα βρείς γραμμένο ούτε για βίαιο ούτε για  δόλιο τρόπο προσηλυτισμού! Το πώς το χειριστήκανε το θέμα κάποιοι σε άλλες εποχές είναι άλλο θέμα άλλης συζήτησης. Το μόνο που έχω να πω είναι ότι αυτοί είχαν τόση σχέση με τον Χριστιανισμό όσο είναι Δημοκράτες αυτοί που σκοτώνουν στο όνομα της δημοκρατίας.

    Θ) Το θέμα του Αμιν Νταντά δεν είναι με ποιόν τρόπο προκαλούσε τρόμο αλλά ότι προκαλούσε τρόμο. Το ξέρω ότι δεν εξακριβώθηκε αν έτρωγε ανθρώπους και για αυτό γράφω «λέγανε»! όσο για το απροσδιόριστο «θηρίο» που λες φυσικά και είναι απροσδιόριστο αφού δεν έχει έρθει ακόμα! Όταν θα έρθει τότε θα είναι προσδιορισμένο!

    Ι) Για την γριούλα και τους άλλους σου το είπα μην μου λες γιατί δεν την εκπροσωπώ και ούτε φοβάμαι εσένα για το 666!

    Ια) η Αποκάλυψη από μόνη της δεν είναι τίποτα. Είναι όμως μέρος του δόγματος, της πίστης, της θρησκείας του τρόπου ζωής ή οτιδήποτε άλλο θες που λέγεται Χριστιανισμός! Το ξαναλέω δεν έχει κανένα νόημα χωρίς τα υπόλοιπα!

    Ιβ) Αν υπήρχε αυτή η απόδειξη – που λες - για τον Θεό που πιστεύουμε εμείς οι Ορθόδοξοι  δεν θα υπήρχε τουλάχιστον επιστήμονας ορθόδοξος εκτός και έχουμε πάθει παράκρουση όλοι όσοι εξακολουθούμε να πιστεύουμε ή έχουμε κάποιο άλλο συμφέρον!

    Άλλο το δεν δέχομαι το πιστεύω σου για χ, ψ λόγους – και καλά κάνεις – και άλλο το αποδεδειγμένα είσαι λάθος!

    Ιγ) Αν αυτοί που δρουν παρασκηνιακά έβγαζαν και ανακοινωθέντα υπογεγραμμένα και επώνυμα τότε δεν θα υπήρχε παρασκήνιο! Φαντά σου τις μυστικές υπηρεσίες να εκδίδουν πρόγραμμα δράσης. Μην τρελαθούμε τελείως!

    Δεν μπορώ λοιπόν να καταδικάσω κάτι για το οποίο θα μπορούσε να υπάρχει πιθανότητα να είναι αληθινό και δεν το έχουμε δει σε όλη του την έκταση!

    Πάντως σχετικά με τα «τσιπάκια» και την προοπτική, για υποχρεωτική χρήση είμαι κάθετα, αντίθετος .

    Φιλικά Φώτης!


    NikosRoman
    10.06.2009, 18:04

    ..........fotis70........Το τι πίστευαν οι αρχαίοι Έλληνες και τι πιστεύουν οι Χριστιανοί Ορθόδοξοι απέχει από εδώ ως το φεγγάρι!

     

    Ασχετο με την ενδιαφερουσα κουβεντα σας ,αλλα και λιγο σχετικο.

    Οπου εχει αρχαια εχει και εκκλησια.

    Η εκλησια βεβαια χτισμενη παντα απο πανω.Αν ενεργοποιουταν η αρχαιολογικη υπηρεσια οπως στην περιπτωση του μετρο τοτε θα επρεπε να γκρεμισει καμμια χιλιαδα εκκλησιες......

    αλλα  οταν συμφερει πιστευεις και οταν δεν πιστευεις αναπολεις τα αρχαια.

    Βολικο.


    fotis70
    10.06.2009, 22:02

    Παράθεση:

    Το μέλος NikosRoman στις 10-06-2009 στις 18:04 έγραψε...

    ..........fotis70........Το τι πίστευαν οι αρχαίοι Έλληνες και τι πιστεύουν οι Χριστιανοί Ορθόδοξοι απέχει από εδώ ως το φεγγάρι!

     

    Ασχετο με την ενδιαφερουσα κουβεντα σας ,αλλα και λιγο σχετικο.

    Οπου εχει αρχαια εχει και εκκλησια.

    Η εκλησια βεβαια χτισμενη παντα απο πανω.Αν ενεργοποιουταν η αρχαιολογικη υπηρεσια οπως στην περιπτωση του μετρο τοτε θα επρεπε να γκρεμισει καμμια χιλιαδα εκκλησιες......

    αλλα  οταν συμφερει πιστευεις και οταν δεν πιστευεις αναπολεις τα αρχαια.

    Βολικο.



    Άμα θέλει - πολύ – κάποιος, να πεί κάτι, θα το πει δεν υπάρχει περίπτωση! Κολλάει δεν κολλάει με την συζήτηση! Ας είναι!

    Αφού λοιπόν σηκώνω το μπουκάλι - της γνωστής φίρμας αναψυκτικών - και πίνω, κάτι αστράφτει στα μάτια μου και: η απάντηση όπως θα ήθελαν μερικοί να είναι!

    Έχω επισκεφτεί πολλούς αρχαιολογικούς χώρους στην Ελλάδα και σαν Χριστιανός Ορθόδοξος αγανάκτησα! Μα να μην έχουν χτίσει μια εκκλησία από επάνω; Έλεος!

    Επίσης συνάντησα πολλές εκκλησίες χτισμένες σε απλά οικόπεδα, είναι δυνατόν αυτό να επιτρέπεται; Είναι απαράδεκτο! Χάθηκαν οι αρχαιολογικοί χώροι;

    Στην Ελλάδα του 2006 να υπάρχουν ακόμα αυτά τα μνημεία του έξω απ’ εδώ;

    Ξαναγυρίζοντας στην πραγματικότητα, ελπίζω φίλε μου να ικανοποιήθηκες με αυτά που άκουσες από έναν «Εβραιόψυχο» - όπως μας χαρακτηρίζουν οι αρχαιολάτρες – Χριστιανό Ορθόδοξο, και να κοιμηθείς ήσυχα σήμερα το βράδυ!

    Καληνύχτα!  

     


    NikosRoman
    10.06.2009, 23:26

    xaxaxaxaxaxa!!!!!!εγκο ειμι κατολικο.ντεν κσερει τιπουτις.

    Μην τσιμπας.

    Αντε σε κερναω μπυρα.Οχι οποια και οποια ομως.......Την devil{#emotions_dlg.beer}


    NikosRoman
    11.06.2009, 13:26

    Παράθεση:

    Το μέλος harmonizer στις 11-06-2009 στις 03:22 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος NikosRoman στις 10-06-2009 στις 18:04 έγραψε...

    ..........fotis70........Το τι πίστευαν οι αρχαίοι Έλληνες και τι πιστεύουν οι Χριστιανοί Ορθόδοξοι απέχει από εδώ ως το φεγγάρι!

     

    Ασχετο με την ενδιαφερουσα κουβεντα σας ,αλλα και λιγο σχετικο.

    Οπου εχει αρχαια εχει και εκκλησια.

    Η εκλησια βεβαια χτισμενη παντα απο πανω.Αν ενεργοποιουταν η αρχαιολογικη υπηρεσια οπως στην περιπτωση του μετρο τοτε θα επρεπε να γκρεμισει καμμια χιλιαδα εκκλησιες......

    αλλα  οταν συμφερει πιστευεις και οταν δεν πιστευεις αναπολεις τα αρχαια.

    Βολικο.



    Μπορείς να πεις σε ποιά περίπτωση εκκλησία έχει κτιστεί πάνω σε αρχαία και πότε;



    Ρωτα με κατι πιο δυσκολο.

    Να αρχισω απο το ιστορικο κεντρο της Αθηνας?

    Μοναστηρακι 2,Θησειο 3,απεναντι απο το Γκαζι 1,στις παρυφες της Ακροπολης τουλαχιστον 5.

    Ο μονος λογος που δεν εχτισαν αλλες πανω στα αρχαια μαλλον εχει να κανει με τους κανονες του franchice.Ενα μαγαζι καθε 2000 κατοικους,για να εχουν ολοι δουλεια.Και βεβαια πουλωντας το νεο βελτιωμενο προιον.Τον Θεο.
    Οι αρχαιοι με τις ανωμαλιες τους πεθαναν.Η μετριοτητα των Ελληνων τους συντηρησε εως και σημερα,ετσι για να εχουμε να λεμε οτι καποτε ειμασταν καποιοι.(Γιατι σημερα δεν ειμαστε τιποτα και για κανεναν.Μονο για τα Αγγλακια στα Μαλλια της Κρητης.)

    Να συνεχισω?Μπορω να γραφω ωρες.
    Ακομα και κοντα σε χωρια της Ελλαδας οπου βρεθηκαν αρχαια (Επιδαυρος ας πουμε...)η εκκλησια εστησε "ειδικα"σχεδια προσυλιτισμου για την αμεση απαγκιστρωση των χωρικων σε λατρειες οπως ο ηλιος η βροχη κλπ κλπ.Απο τουδε και στο εξης για ολα τα καλα ο Θεος και για ολα τα κακα ο ανθρωπος.Φοβερο χιουμορ.

    .Αποτελεσμα ορισμενα χωρια να γινουν εως και κωμοπολεις και αλλα να μεινουν αγονα(καθοτι για κακη τους τυχη εκει δεν βρηκαν αρχαια).
    Δεν μπαινω σε αλλες λεπτομερειες γιατι ειναι μεσημερι και κανει ζεστη.Υπαρχει μπολικη βιβλιογραφια.

    Εκτος αν η ιστορια που γνωριζεις και ασπαζεσαι ειναι η σχολικη ,οποτε παω πασο.

    Οπως και να εχει το εχω ξαναγραψει.Οι χριστιανοι στο συνολο τους δεν ξεπερνανε το 28% παγκοσμιως.Οποιος πιστευει το αντιθετο υπαρχει παντα η παγκοσμια βιβλιογραφια και το ιντερνετ.

    Οσο για εμενα ο Θεος ειναι μεσα μου.Αλλον δεν ξερω.


    sigur
    11.06.2009, 14:08

    [

    Παράθεση:

    Οπου εχει αρχαια εχει και εκκλησια.

    Η εκλησια βεβαια χτισμενη παντα απο πανω.Αν ενεργοποιουταν η αρχαιολογικη υπηρεσια οπως στην περιπτωση του μετρο τοτε θα επρεπε να γκρεμισει καμμια χιλιαδα εκκλησιες......

    αλλα  οταν συμφερει πιστευεις και οταν δεν πιστευεις αναπολεις τα αρχαια.

    Βολικο.


    Ρωτα με κατι πιο δυσκολο.

    Να αρχισω απο το ιστορικο κεντρο της Αθηνας?

    Μοναστηρακι 2,Θησειο 3,απεναντι απο το Γκαζι 1,στις παρυφες της Ακροπολης τουλαχιστον 5.

    Ο μονος λογος που δεν εχτισαν αλλες πανω στα αρχαια μαλλον εχει να κανει με τους κανονες του franchice.Ενα μαγαζι καθε 2000 κατοικους,για να εχουν ολοι δουλεια.Και βεβαια πουλωντας το νεο βελτιωμενο προιον.Τον Θεο.
    Οι αρχαιοι με τις ανωμαλιες τους πεθαναν.Η μετριοτητα των Ελληνων τους συντηρησε εως και σημερα,ετσι για να εχουμε να λεμε οτι καποτε ειμασταν καποιοι.(Γιατι σημερα δεν ειμαστε τιποτα και για κανεναν.Μονο για τα Αγγλακια στα Μαλλια της Κρητης.)

    Να συνεχισω?Μπορω να γραφω ωρες.
    Ακομα και κοντα σε χωρια της Ελλαδας οπου βρεθηκαν αρχαια (Επιδαυρος ας πουμε...)η εκκλησια εστησε "ειδικα"σχεδια προσυλιτισμου για την αμεση απαγκιστρωση των χωρικων σε λατρειες οπως ο ηλιος η βροχη κλπ κλπ.Απο τουδε και στο εξης για ολα τα καλα ο Θεος και για ολα τα κακα ο ανθρωπος.Φοβερο χιουμορ.

    .Αποτελεσμα ορισμενα χωρια να γινουν εως και κωμοπολεις και αλλα να μεινουν αγονα(καθοτι για κακη τους τυχη εκει δεν βρηκαν αρχαια).
    Δεν μπαινω σε αλλες λεπτομερειες γιατι ειναι μεσημερι και κανει ζεστη.Υπαρχει μπολικη βιβλιογραφια.

    Εκτος αν η ιστορια που γνωριζεις και ασπαζεσαι ειναι η σχολικη ,οποτε παω πασο.

    Οπως και να εχει το εχω ξαναγραψει.Οι χριστιανοι στο συνολο τους δεν ξεπερνανε το 28% παγκοσμιως.Οποιος πιστευει το αντιθετο υπαρχει παντα η παγκοσμια βιβλιογραφια και το ιντερνετ.

    Οσο για εμενα ο Θεος ειναι μεσα μου.Αλλον δεν ξερω.



     

    {#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.beer}  πες τα αγόρι μου .....{#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.clap}


    fotis70
    11.06.2009, 14:18

    Παράθεση:

    Το μέλος NikosRoman στις 11-06-2009 στις 13:26 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος harmonizer στις 11-06-2009 στις 03:22 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος NikosRoman στις 10-06-2009 στις 18:04 έγραψε...

    ..........fotis70........Το τι πίστευαν οι αρχαίοι Έλληνες και τι πιστεύουν οι Χριστιανοί Ορθόδοξοι απέχει από εδώ ως το φεγγάρι!

     

    Ασχετο με την ενδιαφερουσα κουβεντα σας ,αλλα και λιγο σχετικο.

    Οπου εχει αρχαια εχει και εκκλησια.

    Η εκλησια βεβαια χτισμενη παντα απο πανω.Αν ενεργοποιουταν η αρχαιολογικη υπηρεσια οπως στην περιπτωση του μετρο τοτε θα επρεπε να γκρεμισει καμμια χιλιαδα εκκλησιες......

    αλλα  οταν συμφερει πιστευεις και οταν δεν πιστευεις αναπολεις τα αρχαια.

    Βολικο.



    Μπορείς να πεις σε ποιά περίπτωση εκκλησία έχει κτιστεί πάνω σε αρχαία και πότε;



    Ρωτα με κατι πιο δυσκολο.

    Να αρχισω απο το ιστορικο κεντρο της Αθηνας?

    Μοναστηρακι 2,Θησειο 3,απεναντι απο το Γκαζι 1,στις παρυφες της Ακροπολης τουλαχιστον 5.

    Ο μονος λογος που δεν εχτισαν αλλες πανω στα αρχαια μαλλον εχει να κανει με τους κανονες του franchice.Ενα μαγαζι καθε 2000 κατοικους,για να εχουν ολοι δουλεια.Και βεβαια πουλωντας το νεο βελτιωμενο προιον.Τον Θεο.
    Οι αρχαιοι με τις ανωμαλιες τους πεθαναν.Η μετριοτητα των Ελληνων τους συντηρησε εως και σημερα,ετσι για να εχουμε να λεμε οτι καποτε ειμασταν καποιοι.(Γιατι σημερα δεν ειμαστε τιποτα και για κανεναν.Μονο για τα Αγγλακια στα Μαλλια της Κρητης.)

    Να συνεχισω?Μπορω να γραφω ωρες.
    Ακομα και κοντα σε χωρια της Ελλαδας οπου βρεθηκαν αρχαια (Επιδαυρος ας πουμε...)η εκκλησια εστησε "ειδικα"σχεδια προσυλιτισμου για την αμεση απαγκιστρωση των χωρικων σε λατρειες οπως ο ηλιος η βροχη κλπ κλπ.Απο τουδε και στο εξης για ολα τα καλα ο Θεος και για ολα τα κακα ο ανθρωπος.Φοβερο χιουμορ.

    .Αποτελεσμα ορισμενα χωρια να γινουν εως και κωμοπολεις και αλλα να μεινουν αγονα(καθοτι για κακη τους τυχη εκει δεν βρηκαν αρχαια).
    Δεν μπαινω σε αλλες λεπτομερειες γιατι ειναι μεσημερι και κανει ζεστη.Υπαρχει μπολικη βιβλιογραφια.

    Εκτος αν η ιστορια που γνωριζεις και ασπαζεσαι ειναι η σχολικη ,οποτε παω πασο.

    Οπως και να εχει το εχω ξαναγραψει.Οι χριστιανοι στο συνολο τους δεν ξεπερνανε το 28% παγκοσμιως.Οποιος πιστευει το αντιθετο υπαρχει παντα η παγκοσμια βιβλιογραφια και το ιντερνετ.

    Οσο για εμενα ο Θεος ειναι μεσα μου.Αλλον δεν ξερω.



    Μερικές καλοπροαίρετες παρατηρήσεις.

    1)      Παρουσιάζεσαι σαν καθολικός αλλά εξήγησε μας τι καθολικός για να καταλάβουμε από ποια θέση μιλάς. Γιατί από  όσα γνωρίζω -  και σίγουρα δεν τα γνωρίζω όλα και για αυτό αν κάνω λάθος διόρθωσέ με – οι Ρωμαιοκαθολικοί Χριστιανοί δεν έχουν τέτοιες απόψεις!

    2)      Αυτά που αναφέρεις και πετάς σαν «αρκετή βιβλιογραφία» δεν λένε τίποτα. Δώσε τίτλους, συγγραφείς, και παραπομπές πηγών για να το ψάξουμε και να το δούμε και εμείς που δεν γνωρίζουμε τόσο καλά την ιστορία! Εσύ βαριέσαι λόγω ζέστης να μου δώσεις τις παραπομπές που είναι πιο απλό εγώ θα ψάχνω και πού είναι αυτά τα βιβλία; Εκτός και αν αναπαράγεις απλά τις θεωρίες των γνωστών περιοδικών  με τις γνωστές απόψεις που με την σειρά τους παραλείπουν αρκετά πράγματα στις παραπομπές τους!

    3)      Η ιστορία του σχολείου που λες είναι αυτή και αποτελεί μια βάση. Από εκεί και πέρα ούτε μπορεί αλλά ούτε και θα ήταν ο ρόλος του σχολείου να εξετάζει την παρά ιστορία. Αυτό είναι στην κρίση του καθ’ ενός να το πράξει!

    4)      Όσο για το ποσοστό των Χριστιανών παγκοσμίως ίσως και να είναι κατά πολύ μικρότερο από αυτό που περιγράφεις.  

     


    StavmanR
    11.06.2009, 20:56

    Παράθεση:

    Το μέλος fotis70 στις 09-06-2009 στις 10:52 έγραψε...

    Φίλε Σταύρο! Έχω την εντύπωση ότι από τις μέχρι τώρα συμμετοχές μου στις συζητήσεις ότι ήμουνα αρκετά σαφής στις απόψεις μου! Πουθενά δεν ερμηνεύω κατά γράμμα τις γραφές, και σε κανένα σημείο δεν νομίζω ότι αφήνω να φανεί ότι είμαι «τυπολάτρης». Θέλω να πιστεύω ότι προσπαθώ – μέσα από όσα γράφω – να μεταφέρω την ουσία και το πνεύμα της Ορθοδοξίας και όχι το τυπικό της. Αν υπάρχει αστοχία από μέρους μου σε αυτό τότε πες μου που κάνω λάθος!

    Χωρίς τις γραφές όμως δεν υπάρχει η απαραίτητη συνθήκη για να προσεγγίσουμε αυτήν την ουσία!


     

    Φώτη, δεν σε κρίνω προσωπικά, ούτε και θα κάνω υποδείξεις περί σωστού και λάθους πάνω σε προσωπικές απόψεις.  Αναγνωρίζω ότι υπάρχει μία γκρίζα περιοχή μεταξύ της νόησης και της πίστης μέσα σε κάθε άνθρωπο και προσπαθώ να επισημάνω την ανάγκη για γεφύρωση. Ο λόγος μου είναι όσο φιλικότερος μπορεί να γίνει.

     

    Γενικά:

    Παρατηρώ ότι η συζήτηση εμφανίζει έντονο δογματισμό. Αντί να υπάρχει συζήτηση περί του συγκεκριμένου θέματος, γίνεται προσωπική δήλωση της πίστης του καθενός. Η συνολική ανάπτυξη της συζήτησης έχει σχηματικά ως εξής:

    Θέμα: "Τί πιστεύετε για τον αριθμό 666 και τον συμβολικό του χαρακτήρα περί προφητείας για επερχόμενη υποδούλωση του ανθρώπου;"

    Απάντηση 1: "είμαι χριστιανός ορθόδοξος"

    Απάντηση 2: " Διαφωνώ ότι είσαι ορθόδοξος. Είμαι καθολικός."

    Απάντηση 3: "Διαφωνώ και με τους δύο. Είμαι άθεος."

    Απάντηση 4: "Το CERN είναι το μέλλον"

    Απάντηση 6: "Ζήτω το έθνος"

     

    Αυτή τη στιγμή δεν κάνουμε συζήτηση αλλά δειγματοληψία περί δογμάτων. Είναι απλό να περιγράψει ο καθένας τον τρόπο με τον οποίο προσεγγίζει το ζητούμενο. Εκτός κι αν συνδέουμε άμεσα τον πολεοδομικό σχεδιασμό και την αρχαιολογική σκαπάνη με τον ερχομό του εξ' από δω, οπότε είναι χρήσιμο να περιγράψουμε τη σχέση. Πχ. "πιστεύω ότι θα γίνει Δευτέρα Παρουσία όταν ο συντελεστής δόμησης αυξηθεί κατά 0.2 μονάδες, όπως προέβλεψε ο τάδε προφήτης στο τάδε εδάφιο και ο τάδε συγγραφέας-πνευματιστής-μέντιουμ-ιστορικός στο βιβλίο του 'Πολεοδομία της Αποκάλυψης' ".

     

    Η επίσημη εκκλησία (όπως εκείνη νομιμοποιήθηκε από το σύγχρονο κράτος) είναι φορέας των Ιερών Κειμένων κι όχι δημιουργός των, ώστε να κρίνονται τα δεύτερα από την συμπεριφορά της πρώτης. Με τον ίδιο τρόπο, δεν θα αναλύσω την Αρχαία Ελληνική Γραμματεία με βάση την εφαρμογή του σύγχρονου σχετικού μαθήματος στην τάξη, ούτε και θα κρίνω την Ευκλείδεια Γεωμετρία με βάση το καταστατικό συλλόγου γονέων και κηδεμόνων, ασχέτως αν εκείνος αποτελεί σημαντικό όργανο της σύγχρονης εκπαίδευσης.

     

    Είναι προφανές ότι το κείμενο αφορά πρωτίστως τους χριστιανούς, στους οποίους και απευθύνεται. Είναι επίσης προφανές ότι η ερμηνεία ιερών κειμένων δεν πρέπει να γίνεται ελαφρά τη καρδία από τους εν λόγω πιστούς. Και το σημαντικότερο: τα ιερά κείμενα είναι συνεχή και αδιαίρετα. Δεν αποκόπτουμε φράσεις και προτάσεις, ερμηνεύοντας ντετερμινιστικά, εφαρμόζοντας εννοιολογικό μερισμό και επαγωγικό λογισμό. Αυτό, όπως κατέθεσα και στην πρώτη παρέμβαση, ονομάζεται θρησκειολογικός επιστημονισμός. Τα κείμενα είναι άκρως συναισθηματικά, ενιαία και αδιάσπαστα. Δεν είναι συμβουλές μαγειρικής. Είναι θέμα θρησκευτικής τέχνης. Και το ίδιο ισχύει για κάθε μορφή τέχνης.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 12-06-2009 09:50 ]


    NikosRoman
    12.06.2009, 17:31

    Ακομα και επιλογη να ειναι ,μοιαζει με αφελεια να νομιζεις οτι οι εκλλησιες χτιστικαν σε τυχαια σημεια,και ο λογος ειναι αυτος που γραφεις.Ολη η Αθηνα ειναι αρχαια αλλα οχι της ιδιας ιστορικης σημασιας και αξιας.Εκει που εγιναν εκκλησιες στην σημερον ημερα δεν ειναι τυχαιο οτι τραβανε το 80% των τουριστων αλλα και τα μνημεια εχουν απο μονα τους την υπερτατη ιστορικη σημασια.

    Οσον αφορα το ποσοστο των χριστιανων παγκοσμιως το γραφω για αλλους πιο πανω που μιλανε για την απιστευτη εξισωση του 666.Τελικα αν ειναι να ερθει ο εξω απο δω ο πλανητης θα συνεχισει να ζει με τους υπολοιπους  και μαλλον πιο ευτυχισμενος.