ελληνική μουσική
    335 online   ·  210.844 μέλη

    Κακοιά ωρθογραφεία... Σας ενοχλεί καθόλου?

    djmetronomos
    04.06.2009, 12:16

    Άραγε, είμαι εγώ παράξενος ή υπάρχουν και άλλοι που συμπάσχουν μαζί μου? Διαβάζω πολλά ανορθόγραφα κείμενα και κάτι μου κάνει... Όλοι μας κάνουμε ορθογραφικά & συντακτικά λάθη, δεν αποτελώ εξαίρεση... Έχω την αίσθηση όμως ότι πολλοί από εμάς σπάνια χρησιμοποιούν την "Προεπισκόπηση" για να διαβάσουν (κι ενδεχομένως να διορθώσουν) το κείμενό τους... Σε ένα site όπου κυριαρχεί η (ποιοτική?) ελληνική μουσική, θα περίμενα λίγο περισσότερο αγάπη για τη γλώσσα... Μου προξενεί φοβερή εντύπωση το ότι, αν πας να γράψεις κάποιες 'πρόστυχες' λέξεις, αυτομάτως θα σβηστούν. ενώ εγκρίνονται κάποια κείμενα τόσο ανορθόγραφα, που στα δικά μου μάτια ισοδυναμούν με βρισιές. Τόσο βλάκας είμαι δηλαδή, που αν δεν είμαι σίγουρος για κάποια λέξη, ανοίγω το λεξικό και την ψάχνω? Ή μήπως στην εποχή της συντόμευσης και του SMS, θεωρείται πλέον νορμάλ να αδοιαφωρό γεια τι γλόσα μου? ...2G4Y? ...CU L8R


    fotis70
    04.06.2009, 13:28

    Ορθή παρατήρηση!

    Όλοι μας κάνουμε λάθη. Αυτό όμως είναι και ενδεικτικό στοιχείο του χαρακτήρα μας. Έτσι λειτουργούμε σε όλες τις εκφάνσεις της ζωή ς μας!

    Όταν δεν κάνουμε καμία ενέργεια να τα περιορίσουμε σημαίνει ότι δεν κάνουμε καμία προσπάθεια να βελτιωθούμε!

    Αυτό δείχνει επίσης και την χρεοκοπία του εκπαιδευτικού μας συστήματος.

     Εμένα μου κάνει εντύπωση ο – δήθεν – αγώνας που γίνεται από πολλούς νέους και μεγάλους, για καλύτερη παιδεία! Οι περισσότεροι από αυτούς – ΟΧΙ ΟΛΟΙ – τρέχουν στο τέλος της χρονιάς να δικαιολογήσουν απουσίες και αν τους προσθέσεις - επίσης - μία ώρα παραπάνω μάθημα θα κάνουν επανάσταση.

    Επίσης θα αναφέρω κάτι που το έχω ξαναγράψει: άλλα τα παλιά σχολεία που οι μαθητές ήταν «καταπιεσμένοι και ψυχολογικά κακοποιημένοι» από τις ποδιές και την πειθαρχία και άλλο τα σημερινά όπου ο μαθητής είναι «εξυπνότερος» του δασκάλου!

    Η γιαγιά μου που πήγε λίγες τάξεις στο δημοτικό έκανε ελάχιστα ορθογραφικά λάθη και έγραφε  ευανάγνωστα!

    Σήμερα σε επίπεδο πανεπιστημίου να δείτε τι γίνεται!


    kithara-woman
    04.06.2009, 13:55

    djmetronomos δεν είσαι ο μόνος που ενοχλείται...Κι εγώ το ίδιο.Όχι τόσο εδώ μέσα,και γενικά στο ιντερνετ,όπου λες υπάρχει και το ελαφρυντικό της πληκτρολόγησης,από κεκτημένη ταχύτητα μπορεί να ξεφύγει κανένα λαθάκι,αλλά γενικά,και στο γραπτό λόγο.

    Εντάξει,μπορεί σε κάποιους να φαίνεται λεπτομέρεια,αλλά έχω δει τέτοια λάθη που με έπιασε απελπισία...Απο παιδιά που υποτίθεται έχουν τελειώσει λύκειο,ίσως κάποιοι και πανεπιστήμιο.

    Δεν κάνω την έξυπνη,αλλά κάποια πράγματα κοινή λογική ειναι.Όπως και οι λέξεις.Πριν πετάξεις την ''βόμβα'' και βγάλεις κανένα μάτι,ψάξε,φίλε μου, λίγο απο που βγαίνει η λέξη ετυμολογικά,δεν ειναι τόσο δύσκολο. Τα ρήματα ειναι με "ω",γιατί τα έχω δει και με "ο"!!Όπως  πχ το "τι κάνεις;" γράφεται έτσι και όχι "τι κάνης;Το "πιο λίγο" γραφεται έτσι όχι "ποιο λίγο".Τυχαία παραδείγματα που μου ήρθαν τωρα,έχω δει πολύ χειρότερα.Βασικά πράγματα.Δεν είπαμε να είσαι και Μπαμπινιώτης,αλλά κάποια πράγματα βγάζουν μάτι.


    GALOIS
    04.06.2009, 14:12

    Κοίτα δεν είναι και το ποιό ωραίο πράγμα να βλέπεις ένα post

    γεμάτο λάθη(συντακτικά,γραμματικά,ορθογραφικά)

    Όλοι κάνουμε λάθη αλλά υπάρχει και η προεπισκόπηση{#emotions_dlg.eek}


    MariannaLappa
    04.06.2009, 14:12

    Η αλήθεια είναι πως κι εμένα μ' ενοχλεί να βλέπω ανορθόγραφα κείμενα. Εντάξει, κάποια μικρολαθάκια ο καθένας νομίζω μπορεί να κάνει καμιά φορά, αλλά όταν αυτό συμβαίνει σε μεγάλο βαθμό και βλέπεις κάτι λάθη πραγματικά απίστευτα, τότε το βρίσκω ενοχλητικό.


    Hastaroth
    04.06.2009, 15:26

    Παράθεση:

    Το μέλος GALOIS στις 04-06-2009 στις 14:12 έγραψε...

    Κοίτα δεν είναι και το ποιό ωραίο πράγμα να βλέπεις ένα post

    γεμάτο λάθη(συντακτικά,γραμματικά,ορθογραφικά)

    Όλοι κάνουμε λάθη αλλά υπάρχει και η προεπισκόπηση{#emotions_dlg.eek}



    την οποία πάντως εσύ ξέχασες νά χρησιμοποιήσης (δές πιό πάνω τί σού έχω τονίσει)

    Η δική μου άποψη πάντως είναι οτι όποιος έχει μάθει σωστά την γλώσσα δέν καταβάλλει προσπάθεια γιά να γράψη καί δέν τόν "εμποδίζει" ούτε η βιαστική πληκτρολόγηση ούτε τίποτε.Γράφει αυτόματα,φυσικά καί αβίαστα.

     

     


    Hastaroth
    04.06.2009, 15:30

    Παράθεση:

    Το μέλος fotis70 στις 04-06-2009 στις 13:28 έγραψε...

    Αυτό δείχνει επίσης και την χρεοκοπία του εκπαιδευτικού μας συστήματος. 

    Πράγματι,αυτήν την χρεωκοπία την διαπιστώνω κι'εγώ....Smile


    johnrgal
    04.06.2009, 21:10

    Νε ώντος....Ήνε πωλλή σπαστηκό να βλέπις ωρθογραφηκά λάθοι....

    Απωρό πός το αναίχωντε οι διαχιρησταίς....

    Αίλεως πια....


    GALOIS
    04.06.2009, 21:21

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 04-06-2009 στις 15:26 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος GALOIS στις 04-06-2009 στις 14:12 έγραψε...

    Κοίτα δεν είναι και το ποιό ωραίο πράγμα να βλέπεις ένα post

    γεμάτο λάθη(συντακτικά,γραμματικά,ορθογραφικά)

    Όλοι κάνουμε λάθη αλλά υπάρχει και η προεπισκόπηση{#emotions_dlg.eek}



    την οποία πάντως εσύ ξέχασες νά χρησιμοποιήσης (δές πιό πάνω τί σού έχω τονίσει)

    Η δική μου άποψη πάντως είναι οτι όποιος έχει μάθει σωστά την γλώσσα δέν καταβάλλει προσπάθεια γιά να γράψη καί δέν τόν "εμποδίζει" ούτε η βιαστική πληκτρολόγηση ούτε τίποτε.Γράφει αυτόματα,φυσικά καί αβίαστα.

     

     



    Σωστή παρατήρηση !!!


    djmetronomos
    05.06.2009, 09:16

    Ας πούμε ότι έχω ένα αυτοκίνητο. Ας πούμε ότι πρέπει να το χρησιμοποιώ 3-4 φορές τη βδομάδα για τις δουλειές μου στη πόλη. Και είμαι κακός οδηγός. Απρόσεχτος. Ατζαμής. 'Οταν στρίβω δεξιά, δε βγάζω φλας και κλείνω τα μηχανάκια. Όταν παρκάρω, γρατζουνάω όποιον προφυλακτήρα συναντήσω. Στις διαβάσεις πεζών, πιστεύω ότι έχω πάντα προτεραιότητα. Κι άλλα πολλά... Οι άλλοι οδηγοί και οι άμοιροι οι πεζοί πώς θα αντιδράσουν? Τι πρέπει να κάνουν? Ν' αρχίσουν να βρίζουν τον καθηγητή μου οδήγησης? Να καταραστούν το Υπουργείο Μεταφορών? Τον κατασκευαστή του αυτοκινήτου? Όχι, βέβαια! Η ευθύνη είναι δική μου. Ας ψάξω να βρω κάποιο βιβλίο ή DVD, "Πώς να βελτιώσετε την οδική σας συμπεριφορά". Ας πάρω τηλέφωνο τον ξάδερφο, που είναι ο top driver της οικογένειας, να με πάει μια βόλτα στα προάστια, να παρατηρήσω τι κάνει, να μου λύσει κάποιες απορίες, να με βάλει να κάνω εξάσκηση στο παρκάρισμα.

    Εκεί που θέλω να καταλήξω, είναι ότι όσο κι αν φταίει το εκπαιδευτικό μας σύστημα, αν δεν προσπαθήσουμε εμείς οι ίδιοι να βελτιώσουμε τα ελληνικά μας, μην περιμένουμε πολλά πράγματα. Η γλώσσα αποτελεί από μόνη της μια ξεχωριστή οντότητα. Οι λέξεις έχουν ρυθμό. Μελωδία. Σχήματα. Νοήματα. Είναι σα ζωγραφιές, σκιτσάκια που σου μιλάνε. Μπορείς να παίξεις μαζί τους, να προσθέσεις, ν' αφαιρέσεις... Πρώτα όμως, πρέπει εμείς οι ίδιοι να θέλουμε να τις αγαπήσουμε...  

    "It's only words and words are all I have to take your heart away" (Bee Gees, 1968)

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              
    -----------------
    "Energy Fools The Magician"

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : djmetronomos στις 05-06-2009 09:28 ]


    MariannaLappa
    05.06.2009, 14:18

    Παράθεση:

    Το μέλος djmetronomos στις 05-06-2009 στις 09:16 έγραψε...

    Εκεί που θέλω να καταλήξω, είναι ότι όσο κι αν φταίει το εκπαιδευτικό μας σύστημα, αν δεν προσπαθήσουμε εμείς οι ίδιοι να βελτιώσουμε τα ελληνικά μας, μην περιμένουμε πολλά πράγματα. Η γλώσσα αποτελεί από μόνη της μια ξεχωριστή οντότητα. Οι λέξεις έχουν ρυθμό. Μελωδία. Σχήματα. Νοήματα. Είναι σα ζωγραφιές, σκιτσάκια που σου μιλάνε. Μπορείς να παίξεις μαζί τους, να προσθέσεις, ν' αφαιρέσεις... Πρώτα όμως, πρέπει εμείς οι ίδιοι να θέλουμε να τις αγαπήσουμε...

    "It's only words and words are all I have to take your heart away" (Bee Gees, 1968)


    -----------------
    "Energy Fools The Magician"



    Συμφωνώ σ' αυτό που λες. Εννοείται ότι όπως για όλα τα πράγματα πρέπει κάποιος να έχει θέληση και να προσπαθεί κατ' αρχήν μόνος του, έτσι συμβαίνει και με τη γλώσσα. Για να την καλλιεργήσεις και να τη βελτιώσεις, πρέπει να το θες εσύ ο ίδιος και να προσπαθήσεις πολύ. Δεν είναι ακατόρθωτο.

    Απλώς πιστεύω πως όσοι αναφέρθηκαν στο εκπαιδευτικό σύστημα εννοούν ότι το σχολείο είναι αυτό που θα σου δώσει τις βάσεις και θα σου μάθει τα αναγκαία πράγματα για τη σωστή χρήση της γλώσσας. Και συμφωνώ και μ' αυτό. Γιατί κάποιος που από μικρός δεν έχει μάθει ούτε τα βασικά (όπως ορθογραφία), είναι λίγο δύσκολο να τα μάθει αργότερα και ειδικά αν δεν τον πολυενδιαφέρει. Αν όμως νοιάζεται γι΄αυτό, θέλει να το αλλάξει και προσπαθήσει, είναι πολύ πιθανό να τα καταφέρει. Επομένως νομίζω ότι τελικά εξαρτάται αποκλειστικά από τον καθένα κι από το πόσο είναι αυτός διατεθειμένος να κάνει κάτι.


    seras
    05.06.2009, 17:22

    Παράθεση:

    Αίλεως πια....



    Τω πια γρραφαιτε αιτσυ "πεια"{#emotions_dlg.tt2}


    nicos00
    06.06.2009, 01:48

    -

    [ τροποποιήθηκε από τον/την nicos00, 14-09-2014 20:34 ]


    Liza32
    06.06.2009, 11:51

    Για ποιον χτυπά η καμπάνα! Εδω υπάρχουν σοβαρά θέματα, με την ορθογραφία θα ασχολούμαστε;


    StavmanR
    06.06.2009, 13:32

    Η γραπτή έκφραση είναι ένας φορέας των απόψεων, σκέψεων, ιδεών προς τους άλλους. Θα μπορούσε κανείς να την παρομοιάσει με έναν αυτοκινητόδρομο στον οποίο κυκλοφορούν αυτοκίνητα (λέξεις) που μεταφέρουν προϊόντα της νόησης μεταξύ των ανθρώπων. Είναι σημαντικό να τον συντηρούμε σε καλή κατάσταση, να τον αναβαθμίζουμε ανά διαστήματα και να το χρησιμοποιούμε συνετά. Επίσης είναι καλό να χρησιμοποιούμε τα σωστά αυτοκίνητα για κάθε είδος "προϊόντος" που τελεί υπό μεταφορά. Τέλος, είναι καλό να συντηρούμε τα αυτοκίνητα σωστά, με το σωστό καύσιμο και συνετή χρήση.

     

    Όλοι κάνουμε ορθογραφικά λάθη. Τα λάθη εξαρτώνται τόσο από τη στιγμιαία αφέλεια όσο και από την διαρκή άγνοια. Ακόμα, υπάρχουν λάθη εσκεμμένα (πχ. χρησιμοποιώ τη λέξη κώμα για να περιγράψω τα πολιτικά κόμματα) ή ακόμη και λάθη που θεωρούνται ακόμα και από τους ειδικούς σωστά.

     

    Όπως τόνισε κι ο Αλβέρτος (Hastaroth) -που σπάνια υποπέφτει σε ορθογραφικά λάθη- η σωστή χρήση της γλώσσας σχετίζεται με το βαθμό κατανόησής της. Όμως, εδώ θα πρέπει να σημειώσουμε ότι αυτό δεν λειτουργεί απαραίτητα αμφίδρομα. Εκείνος που γράφει σωστά, δεν σημαίνει ότι έχει κατανοήσει και τη γλώσσα. Υπάρχει και η μηχανιστική γραφή, κατά την οποία η αυτοματοποίηση και η μίμηση εκφράσεων αναλαμβάνει το ρόλο, αφαιρώντας τη διαδικασία της κρίσης από το λόγο. Και φυσικά δεν στοχεύω τον Αλβέρτο. Άλλωστε, σύμφωνα με το παράδειγμα του αυτοκινητοδρόμου, όλοι παρατηρούμε κατά καιρούς διάφορους ανθρώπους να χρησιμοποιούν ακριβά αυτοκίνητα, χωρίς στην πραγματικότητα να καταλαβαίνουν για ποιο λόγο τα οδηγούν. Και δημιουργούν περισσότερα προβλήματα από όσα μπορούν να κατανοήσουν.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 06-06-2009 13:34 ]


    NikosRoman
    07.06.2009, 07:59

    Το να μην ξερεις να γραφεις ερχεται κυριως απο την ελλειπη εκπαιδευση.Δεν με ενοχλει.

    Το να μην ξερεις να μιλας ερχεται απο την οικογενεια και την καλλιεργεια.Αυτο ναι,με ενοχλει!!


    giorth
    08.06.2009, 03:36

    Παράθεση:

    Το μέλος Liza32 στις 06-06-2009 στις 11:51 έγραψε...

    Για ποιον χτυπά η καμπάνα! Εδω υπάρχουν σοβαρά θέματα, με την ορθογραφία θα ασχολούμαστε;



    Η σωστή ή λανθασμένη χρήση της ελληνικής γλώσσας αγαπητή Λίζα δεν είναι απλά ένα ακόμα θέμα. Αν μάθουμε να εκφραζόμαστε σωστά ,θα μάθουμε και να συμπεριφερόμαστε σωστά. Αν μάθουμε να συλλαβίζουμε σωστά λέξεις και λεκτικά σύνολα όπως "ανθρωπιστική παιδεία'" , "ενεργός πολίτης" κτλ θα μπορέσουμε να καταλάβουμε πιο εύκολα το νόημα τους.

     

    Υ.Γ. Στο ένα μέτρο από το πληκτρολόγιο μου βρίσκεται το βιβλίο "για ποιον χτυπά η καμπάνα"!!. Οποία σύμπτωσις!!


    uNick
    08.06.2009, 12:11

    Θα μου επιτρέψετε να βλέπω το θέμα από μια διαφορετική γωνία...

    Για να χρησιμοποιεί κάποιος ορθά τη γλώσσα, τόσο γραπτώς όσο και προφορικώς, πρέπει όχι μόνο να την καταλαβαίνει αλλά και να την αγαπάει. Αν δεν σου αρέσει αλλά την χρησιμοποιείς "στο περίπου" για να καλύψεις την ανάγκη έκφρασης ή επικοινωνίας, είναι μάλλον βέβαιο ότι δεν ενδιαφέρεσαι για τις λεπτομέριες της γλώσσας (όπως η ορθογραφία) που ορίζουν την ορθή χρήση της.

    Την χρεωκοπία του εκπαιδευτικού συστήματος τη δέχομαι μόνο σαν δικαιολογία. Στο ίδιο χρεωκοπημένο σύστημα λάβαμε όλοι τη βασική μας εκπαίδευση. Γιατί άλλοι γράφουν "εσείς κάνετε" και άλλοι "εσείς κάνεται", όταν ο ίδιος δάσκαλος τους έμαθε τους κανόνες γραμματικής? Μήπως κάποιοι δεν "το κούρασαν" λίγο παραπάνω? Γιατί φταίει πάντα κάποιος άλλος (το σύστημα, ο δάσκαλος, οι γονείς, κλπ) και δεν φταίει ποτέ αυτός που κάνει το λάθος ή που δεν έδωσε τη δέουσα σημασία?

    Λυπάμαι αν στενοχωρώ κάποιους, αλλά... δεν είναι πυρηνική φυσική ρε γαμώτο, μια γλώσσα είναι. Με λίγη καλή θέληση και προσπάθεια, τη μαθαίνεις. Αρκεί να το θέλεις.

     


    djmetronomos
    08.06.2009, 17:45

    πολύ σωστή η παρατήρηση σχετικά με το περιεχόμενο - πράγματι, η σωστά γραμμένη φράση δεν σημαίνει ότι περιέχει αναγκαστικά και αξιόλογα μηνύματα/ιδέες... αυτό βέβαια θα μπορούσε να είναι ένα καινούργιο post... προτίμησα εδώ ν' ασχοληθώ με τη βιτρίνα του μηνύματος, ολίγον τι εκνευρισμένος από ανθρώπους που βαριούνται να πατησουν το τελικό σίγμα ("...θα βρεισ κιθάρεσ"), που γράφουν με συντομεύσεις βγαλμένες από sms, που κάνουν υπερβολική χρήση των greeklish, κλπ, κλπ... δεν έχω κανένα πρόβλημα με τη χρήση ξενικών όρων, ούτε είμαι ο γραφικός υπερασπιστής της ελληνικής γλώσσας... προτιμώ να γράφω weekend, πιάνει και λιγότερο χώρο από το αντίστοιχο ελληνικό...

    επίσης, βλέπω πολλές απροσεξίες και στα αγγλικά! ονόματα, τίτλους τραγουδιών, κοκ. κι εκεί ανατριχιάζω λίγο καμιά φορά... δεν θυμάμαι σε ποιο post ήταν που συμμετείχα, έχει περάσει καιρός, αλλά είδα να γράφουν "raper" για ένα τραγουδιστή ραπ συγκροτήματος... δεν μπορούσα να κρατηθώ και το σχολίασα... όταν ο rapper γίνεται βιαστής (raper, από το ρήμα rape), νομίζω απαιτεί κάποιο σχόλιο... τουλάχιστον, δεν θα το επαναλάβει το λάθος.

    ένα παράδειγμα-υπόδειγμα, βγαλμένο από το χώρο της μουσικής, είναι για μένα ο John Lennon... προβληματικός μαθητής, η απώλεια της μητέρας του είχε επηρεάσει την ψυχοσύνθεσή του και δεν μπορούσε να συγκεντρωθεί στο σχολείο, κατάφερε μόνος του να ξεπεράσει όλα τα εμπόδια και ν' αγαπήσει τη γλώσσα του... δε νομίζω ότι χρειάζεται ιδιαίτερη ανάλυση η προσφορά του στην αγγλική ποίηση - ένας αλητάκος που μόρφωσε τον εαυτό του (και στη συνέχεια, τον υπόλοιπο πλανήτη)... προσωπικά, τα τραγούδια των Beatles με βοήθησαν πολύ να μάθω αγγλικά, είχα πάντα ιδιαίτερη αδυναμία στον καλό στίχο και μέσα από διάφορα τραγούδια έμαθα όχι μόνο καινούργιες λέξεις, αλλά κι εκφράσεις αργκό, που εκπροσωπούν τη γενιά τους... οι Beatles, ο Dylan μου μετέδωσαν μια εικόνα των σίξτις, η κόρη του Frank Zappa στο "Valley Girl" μου έμαθε εκφράσεις που χρησιμοποιούσαν οι εφηβικές παρέες στο 80's, στο L.A., o beat συγγραφέας, William Burroughs, με βοήθησε να διευρύνω τους λεκτικούς και νοηματικούς ορίζοντες της αγγλικής γλώσσας, πώς να καταργώ τους κανόνες δίχως να αισθάνομαι ενοχές, το rap/hip-hop του Μπρονξ μου έδειξε πώς μιλούν στα γκέτο οι αφρο-αμερικάνοι, κοκ... σα να εισήλθα όμως σε ξένα χωράφια...

    θα κλείσω πάντως με κάτι αγγλικό, επειδή λατρεύω τους "γλωσσοδέτες"... ορίστε κάποιες φράσεις από την αγγλική... τις επαναλαμβάνετε διαρκώς και ...δείτε τι θα πάθετε !!

    Greek Grapes

    She sells sea shells by the seashore

    Red Lorry, Yellow Lorry

    Stupid Superstition


    kamelia8
    11.06.2009, 13:58

    Παράθεση:

    Το μέλος uNick στις 08-06-2009 στις 12:11 έγραψε...

    Για να χρησιμοποιεί κάποιος ορθά τη γλώσσα, τόσο γραπτώς όσο και προφορικώς, πρέπει όχι μόνο να την καταλαβαίνει αλλά και να την αγαπάει. Αν δεν σου αρέσει αλλά την χρησιμοποιείς "στο περίπου" για να καλύψεις την ανάγκη έκφρασης ή επικοινωνίας, είναι μάλλον βέβαιο ότι δεν ενδιαφέρεσαι για τις λεπτομέριες της γλώσσας (όπως η ορθογραφία) που ορίζουν την ορθή χρήση της.

    Την χρεωκοπία του εκπαιδευτικού συστήματος τη δέχομαι μόνο σαν δικαιολογία. Στο ίδιο χρεωκοπημένο σύστημα λάβαμε όλοι τη βασική μας εκπαίδευση. Γιατί άλλοι γράφουν "εσείς κάνετε" και άλλοι "εσείς κάνεται", όταν ο ίδιος δάσκαλος τους έμαθε τους κανόνες γραμματικής? Μήπως κάποιοι δεν "το κούρασαν" λίγο παραπάνω? Γιατί φταίει πάντα κάποιος άλλος (το σύστημα, ο δάσκαλος, οι γονείς, κλπ) και δεν φταίει ποτέ αυτός που κάνει το λάθος ή που δεν έδωσε τη δέουσα σημασία?

    Λυπάμαι αν στενοχωρώ κάποιους, αλλά... δεν είναι πυρηνική φυσική ρε γαμώτο, μια γλώσσα είναι. Με λίγη καλή θέληση και προσπάθεια, τη μαθαίνεις. Αρκεί να το θέλεις.



     

    Συμφωνώ και επαυξάνω!

    Και για να απαντήσω στην ερώτηση του θέματος, ναι, με ενοχλεί πολύ! Όχι μόνο η κακή ορθογραφία, αλλά και τα λάθη στην έκφραση. Είμαι πολύ απαιτητική σ' αυτό το ζήτημα είναι η αλήθεια. Γι' αυτό με εκνευρίζουν και τα greeklish.