ελληνική μουσική
    641 online   ·  210.830 μέλη

    Κατάλληλη ηλικία για ηλεκτρικό μπάσο;

    alexsteven
    05.06.2009, 16:00

    Έχω μία ερώτηση... ίσως θεωρηθεί κάπως υπερβολική γιατί ο καθένας μπορεί να μάθει μουσική σε κάθε ηλικία απλά θα ήθελα να ρωτήσω ποιά είναι η κατάλληλη ηλικία να αρχίσει κάποιος μαθήματα μπάσου;

    Ευχαριστώ!{#emotions_dlg.biggrin}


    CapoDiMonde
    05.06.2009, 16:14

    Επειδή το μπάσσο δεν είναι πολυφωνικό όργανο, για αν καταλάβει κάποιος το ρόλο και τα βασικά θέματα του οργάνου καλύτερα να ξεκινήσει από πιάνο ή κιθάρα.

    Αναφέρεσαι σε κάποιο παιδάκι πχ ??


    alexsteven
    05.06.2009, 18:07

    Βασικά για μένα ενδιαφέρομαι, έχω κάνει ήδη 3 χρόνια πιάνο.


    CapoDiMonde
    06.06.2009, 15:14

    Αν σου αρέσει τα 3 χρόνια θα σε βοηθήσουν πάρα πολύ.

    Δεν έχει ηλικιακές προυποθέσεις.

    Ακου μουσική που σου αρέσει και προσπάθησε να ξεχωρίσεις τι πράγματα παίζει το μπάσσο.

    Βασικά θέματα είναι η σταθερότητα σε ρυθμό και δυναμικές όπως και θέματα αρμονίας αφού σε αυτά κινείται το όργανο.

    Μιας και ακούς και "μαύρη" μουσική ίσως είναι καλύτερα να επικεντρωσεις το παίξιμό σου γύρω από αυτήν μιας και είναι μουσική που αναδεικνύει  το ρυθμό και τη μελωδία. 

    :)


    alexsteven
    06.06.2009, 20:41

    ΟΚ ευχαριστώ! Τι εννοείς "μαύρη" μουσική;

    Πρέπει να έχω κάνει υποχρεωτικά κιθάρα για να μάθω μπάσο ή ηλεκτρική κιθάρα;


    giorgosziotas
    09.06.2009, 09:48

    Παράθεση:

    Το μέλος alexsteven στις 06-06-2009 στις 20:41 έγραψε...

    ΟΚ ευχαριστώ! Τι εννοείς "μαύρη" μουσική;

    Πρέπει να έχω κάνει υποχρεωτικά κιθάρα για να μάθω μπάσο ή ηλεκτρική κιθάρα;



    Τίποτα δεν είναι “υποχρεωτικό”. Αγόρασε ένα μπάσσο ή μια ηλεκτρική και ξεκίνα να μαϊμουδίζεις τα τραγούδια που σου αρέσουν. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος για να ξέρεις αν ένα όργανο σου πάει. Trial and error ;)


    CapoDiMonde
    09.06.2009, 10:21

    Παράθεση:

    Το μέλος alexsteven στις 06-06-2009 στις 20:41 έγραψε...

    ΟΚ ευχαριστώ! Τι εννοείς "μαύρη" μουσική;

    Πρέπει να έχω κάνει υποχρεωτικά κιθάρα για να μάθω μπάσο ή ηλεκτρική κιθάρα;



     

    "Μαύρη μουσική" εννοώ από έγψρωμους καλλιτέχνες. Αν δεν κάνω λάθος είδα στο προφίλ σου hip-hop και rap.

    Δεν είναι υποχρεωτικό απλά θα σου πάρει λίγο χρόνο παραπάνω να μάθεις νότες, συγχορδίες κλπ


    guitarteacher
    09.06.2009, 13:47

    Καλησπερίζω όλα τα καλά παιδιά του forum{#emotions_dlg.smartass}

    Φίλτατε alexsteven
    Ξεκινόντας θα ήθελα να επισυμάνω πώς η Μουσική δεν κάνει Ηλικιακές Διακρίσεις, (άνω των 4 ετών..!).

    Εν συνεχεία, θα ήθελα να αναφέρω πως ο ρόλος του Μπάσου σαν όργανο είναι πολύ βασικός σε ένα σχήμα. αν και "παρεξηγημένος"...

    Κρατάει όλο το Ρυθμικό Μέρος της μελωδίας, και σε συνδιασμό με τα τύμπανα - κρουστά, είναι τα θεμέλια ενός μουσικού κομματιού.

    Επομένος, αντιλαμβανόμαστε πως είναι αναπόσπαστο μέρος οποιασδήποτε μουσικής μπάντας.

    Εφόσον έχεις μουσικές γνώσεις, δεν θα δυσκολευτείς ιδιαίτερα στο ξεκίνημα σου, εκτός βέβαια από την "ιδιαιτερότητα" στο πάτημα των χορδών...λόγο του πάχους τους...κάτι που αντιμετωπίζεται με τον καιρό..!

    Αυτά από μένα,

    Φιλικά,

     

     


    alexsteven
    11.06.2009, 19:58

    Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, πραγματικά είναι πολύ χρήσιμες, όμως έχω μια απορία. Πέρα από τους αυτοσχεδιασμούς και την ονλάιν βοήθεια πως μπορώ να βρω δάσκαλο?

    Πραγματικα ευχαριστώ πολύ!