ελληνική μουσική
    494 online   ·  210.840 μέλη

    Αγορα και κουρδισμα για ουτι....

    luisarmstrong
    07.06.2009, 17:02

    Θα ηθελα καποια στοιχεια για την αγορα του οργανου και για το κουρδισμα του....

    οποιαδηποτε αλλη πληροφορια για αυτο το εξαισιο οργανο δεκτη.....{#emotions_dlg.thumbup}


    Paralarma
    07.06.2009, 21:52

    Γεια χαρα φιλε μου..Η αγορα ειναι λιγο δυσκολη για να αρχισεις..Εγω το πρωτο μου ουτι το πηρα απο την Πανδωρα,Αθηνα..Εχω ομως την εντυπωση οτι εχει κλεισει...Το ουτι που εχω τωρα το χει φτιαξει ο Δημητρης Ραπακουσιος, απο τουσ καλυτερους ουτο-οργανοποιους..Το θεμα ειναι οτι ειναι καποια λεφτα..Τωρα για κουρδισματα..Υπαρχουν πολλα, εγω προσωπικα δε μπορω να πω οτι τα χω μαθει και ολα..Αυτα που εχω δοκιμασει στο τουρκικο ουτι που εχω..Στο τουρκικο το κλασσικο κουρδισμα ειναι μι, λα, σι, μι, λα, ρε..Τωρα εγω εχω δοκιμασει  ν κανω την μπασα σι, και τι μπασα λα να την κανω φα#..Οπως επισης, αλλο κουρδισμα που εχω δοκιμασει, ειναι τιν μπασα μι να τιν κατεβασω σε ρε..Δυσκολο να σου απαντησω για κουρδισματα ειναι κ αλλα..Οσο εχω καταλαβει απο την λιγη εμπειρια που εχω στο θεμα ειναι οτι κουρδισματα φτιαχνονται αναλογα τον ηχο και τα κομματια που θες να παιξεις..Δε ξερω αμα σε καλυψα καθολου, οτι αλλο θες ρωτα με μηπως μπορεσω να απαντησω..Γεια χαρα!


    luisarmstrong
    07.06.2009, 22:07

    Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου..... η πανδωρα ειναι ακομα ανοιχτη απο οτι ξερω.....

    τα κομματια που παιζω ειναι παραδοσιακα ελληνικα και παραδοσιακα τουρκικα επειδη εχουμε φτιαξει μια ορχηστρα παραδωσιακων εγχωρδων στο μουσικο γυμνασιο κορινθου......τωρα για κουρδισμα δεν εχω ιδεα...{#emotions_dlg.wacko}