ελληνική μουσική
    613 online   ·  210.851 μέλη

    Μουσικη τεχνολογια Η Ηχοληψια???

    logan
    10.06.2009, 15:48

    Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να σπουδασω σε καποιο ιεκ μουσικη τεχνολογια η ηχοληψια. Δεν πολυξερω ακομα αν θελω να δουλεψω αποκλειστικα στην ηχοληψια. Το μονο που ξερω ειναι οτι θελω η δουλεια μου να εχει σχεση με τη μουσικη διοτι μου αρεσει πολυ κ πιστευω οτι θα ειναι πιοευχαρισστη δουλεια απο οποιαδηποτε. Το θεμα ειναι τι οριζοντες ανοιγς με την καθε ειδικοτητα? Και ποιο το καλυτερο ιεκ?

     

    Υ.Γ. Το οικονομικο ζητημα δεν ειναι αμελητεο, αλλα σοβαρο κριτηριο


    maloxa
    20.06.2009, 12:21

    Φίλε μου γνωρίζω ότι το ΙΕΚ ΑΚΜΗ όσον αφορά στο θέμ της μουσικής τεχνολγἰας προσφέρει πολύ καλό πρόγραμμα με πολὐ καλούς καθηγητές. Και όσον αφορά το θέμα ηχοληψίας ή μουσικής τεχνολογίας γνώμη μου είναι πως το δεύτερο είναι πολύ καλύτερο επειδή περιλαμβάνει και μαθήματα ηχοληψίας αλλά και ειδίκευση στο θέμα μουσικής παραγωγής. Φτάνει να είναι κάτι που αρέσει σε εσένα. Πάντως με ένα τέτοιο πτυχιο μουσικής τεχνολογίας μπορείς να δουλέψεις και σαν ηχολήπτης αλλά και σαν μουσικός παραγωγός σε διάφορα στούντιο.


    logan
    22.06.2009, 02:47

    Η ιδεα που εχς στο μυαλο μου για τη μουσικη παραγωγη μου αρσει κ πολυ θα λεγα. Κ μου ακουγεται πιο δημιουργικο το πτυχειο τησ μουσικης τεχνολογιας και οτι μπορεις να επεκταθεις σε περισσοτερα μετωπα επανω στη μουσικη και εχω αρχισει και το σκεφτομαι περισσοτερο για μουσικη τεχνολογια. Λεω σωστα??


    maloxa
    22.06.2009, 13:57

    Σωστά λες. Και το γνωρίζω απο πτώτο χερι διότι έχω φιλους σε αυτό το χώρο. Μην το σκεφτεσαι. Δεν θα χασεις κατι, αντιθέτως θα κερδίσεις. Και όσον αφορά στο ΙΕΚ. Εμπιστεύσου την ΑΚΜΗ. Είναι πολύ καλοι. Κύρίως της Θεσσαλονίκης το παράρτημα έχει πολύ δυνατά ονόματα. Μαθαίνεις πολλά.


    logan
    22.06.2009, 16:24

    Oχι εγω μενω αθηνα. Και μετα ξερεις υπαρχει ζητηση στην αγορα?


    tb303
    26.08.2009, 05:28

    Παρακληση

    Σταματηστε τη προπαγανδα με τα ιδιωτικα ΙΕΚ

    Υπαρχουν και αλλες σχολες και μαλιστα τριτοβαθμιας εκπαιδευσης , οι οποιες ειναι θα ελεγα ποιο αντικειμενικες δινοντας σου καλυτερες βασεις στο επαγκελμα αλλα δυστηχως χρειαζεται παννελληνιες. Π.Χ. ΤΕΙ ΜΤΑ ρεθυμνου

    ΟΛΟΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑΣ ΤΩΝ ΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΙΕΚ ΕΛΕΟΣ.

    ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ-ΤΕΛΕΙΩΝΕΙΣ.

    Χωρις την πιστοποιηση φυσικα για την οποια πρεπει να διαβασεις.

    Οσο για τους καλους καθηγητες !!!!! Οιι πλοιονοτητα ειναι χωρις  το νομιμο δικαιωμα να διδαξουν που επιβαλει πτυχιο σχολης τριτοβαθμιας εκπαιδευσης  πανω στο συγκεκριμενο αντικειμενο , ομως απλα ειναι οι αυτοδιδακτες φιρμες της καθε πολης ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ!!!!!

    Οσο για δουλεια δεν υπαρχει απλα ,μονο οι γνωριμιες σου δεινουν δουλεια,δεν εχεις καν την ευκαιρια να αποδειξεις τη αξιζεις.

    Ο κλαδος ειναι γεματος με αυτοδιδακτους γεματους ψυχολογικα προβληματα.....

    Καλα τα ονειρα αλλα αυτη ειναι η αληθεια κατα τη γνωμα μου.


    dalsegno
    13.01.2010, 19:31

    Παιδιά, υπαρχουν πανεπιστήμια στην Ελλάδα για ειδικότητα στη μουσική τεχνολογία, μετά από σπουδές στη μουσικολογία;


    mariam
    14.01.2010, 13:29

    Παράθεση:

    Το μέλος dalsegno στις 13-01-2010 στις 19:31 έγραψε...

    Παιδιά, υπαρχουν πανεπιστήμια στην Ελλάδα για ειδικότητα στη μουσική τεχνολογία, μετά από σπουδές στη μουσικολογία;



    Γεια χαρα, υπαρχει το Τ.Ε.Ι Κρητης στο Ρεθυμνο το οποιο ειναι πολυ καλο οσον αφορα τις σπουδες πανω στην μουσικη τεχνολογια, απαιτητικο μεν αλλα πολυ καλο εαν σε ενδιαφερει ειναι καλη επιλογη πιστευω.

    μαριαμ

     


    whistler
    14.01.2010, 16:31

    Φιλε Λογκαν

    εγω εχω τελειωσει το Τει Τεχνολογιας ηχου στην Κεφαλλονια και μπορω να σου πω οτι εκει σιγουρα κατι θα μαθεις και θα περασεις γαμω στην Κεφαλλονια. Ως εκει ομως. Υπαρχουν καλοι καθηγητες, στουντιο για προβες, ολο το ΤΕΙ κατα το μεγαλυτερο ποσοστο του ειναι μια μουσικη κοινοτητα. Τα βιβλια βεβαια σχετικα με το αντικειμενο ηταν ανυπαρκτα αν εξαιρεσεις την "Ηχοληψια" του Δωδη που μας δωσανε, αλλα σιγουρα κατι μαθαινεις λιγο απτο στουντιο λιγο απτους καθηγητες.

    Αυτο που θα επρεπε να ρωτησεις κυριως τον εαυτο σου  (και το εκανες) ειναι αν μπορεις να ζησεις απο αυτο.

    Οπως ειπε και ο φιλος παραπανω αυτο εξαρταται απο τις γνωριμιες που κανεις και κατα ποσο το κυνηγας, αν δεν υπαρχουν προυποθεσεις και για τους 2 παραγοντες τοτε την πατησες!

    Ασχολουμαι 3 χρονια με την ηχοληψια και πραγματικα δεν αξιζει κανεναν κοπο να πληρωσεις διδακτρα για ΙΕΚ ουτε να χασεις 4 χρονια στο ΤΕΙ. Αν παλι το γουσταρεις, εγω  θα σου προτεινα να πας σε ενα τοπικο στουντιακι και να μαθεις 5-10 πραγματα, να δεις τι παιζει, αν οντως σου αρεσει. Αν υπαρχει ορεξη απτον τυπο εκει μπορει να σου μαθει σε 5 ωρες αυτα που θα σου μαθουν αλλοι σε 4χρονια  πληρωνοντας τα μαλλιοκεφαλα σου.

     


    ixolipsiagr
    18.01.2013, 01:52

    Τα ιδιωτικά ΙΕΚ και οποιαδήποτε άλλη σχολή δεν πρόκειται να σου μάθουν μουσική παραγωγή εάν δεν το θέλεις εσύ ο ίδιος.

    Το θέμα είναι να αγαπάς την μουσική παραγωγή και αν γίνεις καλός σε αυτό τότε θα βγάλεις πολλά χρήματα αν κάνεις καλή δουλειά (δηλαδή βγάζεις CDάρες με τις παραγώγες σου.)

    Με το πτυχίο το πολύ πολύ να καταλήξεις να δουλεύεις σε κάνα studio (να συνδέεις καλώδια, να βάζεις τις μπάντες για πρόβα, άντε και να μιξάρεις εσύ τίποτα αν βαριέται το αφεντικό).

    Τα καλά λεφτά και η διασκέδαση είναι στο να μάθεις να φτιάχνεις ηχάρα και να σε κυνηγάνε οι μπάντες για παραγωγό τους.

    Δεν λέω πως η σχολή είναι άχρηστη απλά αν δεν αγαπάς αυτό που κάνεις δεν θα σε πιάσει η σχολή από το χέρι ούτε θα μάθεις πολλά.

    Θα σου πρότεινα να τσεκάρεις το blog μου εδώ για κόλπα και τεχνικές.

    Αν πάλι θες αναγκαστικά να πας σε σε σχολή εκτός από ΙΕΚ τσέκαρε την SAE Athens.

    Πολλά λεφτά αλλα θα μάθεις τρελά πράματα σε τέλειες εγκαταστάσεις.

    Καλή σου τύχη και καλό practice ;)


    -----------------

    ixolipsia.gr | Μαθήματα ηχοληψίας και μουσικής παραγωγής

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ixolipsiagr, 18-01-2013 01:53 ]


    blogarismenos-enge-falos
    18.01.2013, 11:21

    αγαπητέ logan
    αν διαλέξεις ΗΧΟΛΗΨΙΑ
    ότι εκπαιδευτικό φορέα και αν διαλέξεις να επιμένεις να μην χάσεις τα "χρόνια" πληρωμών σου
    Γιατί τα δυο χρόνια σε ΙΕΚ ισούνται σαν ένας προπαρασκευαστικός χρόνος του προπαρασκευαστικού
    έτους του πανεπιστημιακού επιπέδου για την ειδικότητα αυτή. Το περίφημο δίπλωμα ΗΧΟΛΗΨΙΑΣ
    το οποίο λαμβάνεται με τις εξετάσεις πιστοποίησης και υπάρχει αντίστοιχη ισοτιμία Πανευρωπαϊκά
    σύμφωνα με την κοινοτική οδηγία (92/51 EEC) εκτός του ότι έχει κατηργηθεί, σου δίνει σε
    πανεπιστημιακό επίπεδο μόνο επίπεδο undergraduate, και απόσο έχω ψάξει και αν κάποιος 
    βρεί ας μου πεί διαφορετικά, ΔΕΝ μπορείς να ανέβεις πιο πάνω στο sound engineering με αυτό.
    Θα έπρεπε να κάνεις HND ένα χρόνο και υποτιθέμενα άλλα 2 χρόνια για Bachelor. Αλλα ούτε ακόμα
    και το HND είναι σε πανευρωπαϊκό επίπεδο σε undergraduate επίπεδα. Που σημαίνει οτι για το
    sound engineering ΚΑΙ ΜΟΝΟ (ηχολήπτης) τα δυο χρόνια που κάνουν τα ΙΕΚ είναι καθαρή κλοπή
    λεφτών και χρόνου καθότι θα έπρεπε να είναι μόνο ένας χρόνος διδακτέας ύλης σε όλη την Ευρώπη
    αφού δεν είναι πανεπιστημιακού επιπέδου αλλα Μεταδευτεροβάθμια εκπαίδευση.

    προτείνω να διαβάσεις την ισχύουσα Ευρωπαϊκή Οδηγία εδώ

    http://www.scribd.com/doc/53286830/Directive-2005-36-EC

    Όσο για την αγορά εργασίας δεν θα πώ ψέμματα. Άν πιστεύεις την τύχη τότε
    υπάρχει το γνωμικό "αν έχεις τύχη διάβαινε". Τα στατιστικά δεν είναι καλά.
    60% επίσημη ανεργία σε όλους κάτω απο 30 ετών...Και κάθε χρόνο ανεβαίνει
    3-5% τουλάχιστον! Οι ραδιοσταθμοί κλείνουν, τα ΜΜΕ συρικνώνονται, είναι
    δύσκολα άν δεν έχεις Ευρωπαϊκό ορίζοντα στο πτυχίο που θές να δώσεις λεφτά.

    Συμβουλή μου μπές στο City&Guilds και δές εδώ και στο εξωτερικό τί μπορείς
    να έχεις απο πτυχίο και τί σημαίνει αυτό σε Ευρωπαϊκά επίπεδο. Η Ευρώπη είναι
    η αγορά και όχι μόνο η Ελλάδα. Αλλιώς μάθε την τέχνη εμπειρικά αφού σου αρέσει
    και ξεκίνα σαν βοηθός κάπου άν έχεις κάποιον γνωστό να δουλεύεις κάπου ή σε
    ραδιοφωνικό σταθμό ή σε studio πρόβας ή ηχογραφησεων.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την blogarismenos-enge-falos, 18-01-2013 11:55 ]