ελληνική μουσική
    740 online   ·  210.851 μέλη

    Brutal Metal Φωνητικά και Πρόβλημα με τη Φωνή?

    Lucozade
    11.06.2009, 22:00

    Γεια σας!

    Είμαι 16 χρονών άνδρας και κάνω εδώ και ενα χρόνο Metal φωνητικά (σε φάση Six Feet Under, Sepultura....). Έχω φτάσει σε αρκετά καλό επίπεδο και είμαι μέλος σε δύο μπάντες μια Rapcore και μια Death Metal. Έχω την εξής απορία.... Μπορούν τα Metal φωνητικά να καταστρέψουν μόνιμα την φωνή σου? Ρωτάω γιατι έχω ακούσει πολλά και έχω αμφιβολίες παρόλο που με τον καιρό βραχνίαζω όλο και πιο δύσκολα.

     

    Ευχαριστώ πρωκαταβολικά.


    BAGRATION
    28.06.2009, 16:34

    Γειά σου φίλε!

    Σιγουρα τα φωνητικά αυτά κακοποιούν (λιγο η πολύ) τις φωνητικές χορδές κλπ στο λάρυγγα.

    Αυτό που είναι θετικό όμως είναι ότι μπορείς αφ'ενός να αυξήσεις τις αντοχές του λαιμού σου στην καταπόνηση και αφ'ετέρου να χρησιμοποιέις τον λιγότερο κουραστικό τρόπο για να παράγεις αυτούς τους ήχους.

    Δεν έχω δυστυχώς κάποια πείρα από brutal φωνητικά για να βοηθήσω περισσότερο. Μπορώ να σου πω όμως ότι είμαι 27 χρονών και ασχολούμαι 8 χρόνα με φωνητικά με γρετζο (6 χρόνια thrash φωνητικά και αλλα 2 heavy με γρέζια) και κάποια ζημιά στην φωνή μου δεν έχω δεί ακόμα.

    Με βαση τα διάφορα καταστροφολογικά που ακούγονται, θα έπρεπε να ήμουν του θανατά, έτοιμος για χειρουργείο αφαίρεσης πολύποδα....{#emotions_dlg.happycrazy}

    Πραγμα που σημαίνει πως αμα συνηθίσεις το λαρυγγι σου σε έναν άνετο brutal ήχο και προσέχεις να μην το παρακάνεις δεν παθαίνεις τίποτα.  Αμα όμως καθε μέρα του δίνεις και καταλαβαίνει τότε σίγουρα κάποια ζημία θα πάθεις.

    Επίσης είσαι σε ηλικία που ο λαρυγγας είναι πολύ ευαίσθητος. Γιαυτό να τραγουδάς πολύ αραιά (1-2 φορές τη βδομάδα) και να μην το ζορίζεις. Υπομονή μέχρι τα 19-20 που οι αντοχές του  θα είναι μεγαλύτερες.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 28-06-2009 20:19 ]


    VOICETEACHER
    28.06.2009, 21:45

    Παιδια,μακροχρονια η φωνη καταστρεφεται,απο αυτην την βαναυση μεταχειριση(brutal,...)oσο για τον νεαρο 16 αχρονο,αρχισε φωνητικη πολυ νωριs,πριν στανταριστει η φωνη του,απο την μεταφωνηση.Ευχομαι να μην εχεται συνεπειεs....{#emotions_dlg.rockon}


    paradisefox
    28.07.2009, 18:34

    Παράθεση:

    Το μέλος VOICETEACHER στις 28-06-2009 στις 21:45 έγραψε...

    Παιδια,μακροχρονια η φωνη καταστρεφεται,απο αυτην την βαναυση μεταχειριση(brutal,...)



    Θα μπορούσατε να  εξηγήσετε γιατί καταστρέφεται η φωνή από τα brutal φωνητικά?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων...({#emotions_dlg.blush})


    kamelot
    03.10.2010, 01:07

    [ τροποποιήθηκε από τον/την kamelot, 01-09-2014 21:13 ]


    XrysaOikonomaki
    16.10.2010, 20:20

    Brutal... αν καταστρέφει τη φωνή...

    Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Την ποιότητα των φωνητικών χορδών, τον τρόπο με τον οποίο κάποιος επιχειρεί να τραγουδήσει μπρούταλ. Πιέζεται κάποιος στο λαιμό, ή χρησιμοποιεί ώθηση από τις πατούσες ακόμα για να βγάλει τον ήχο; (αυτό σημαίνει ότι ήδη τραγουδάει χρησιμοποιώντας τη διαφραγματική αναπνοή και επιπλέον μπορεί να χρησιμοποιήσει την ενέργεια όλου του σώματος προκειμένου να τραγουδήσει μπρούταλ)

    Δεν έχω άποψη αν κάνει κακό ή καλό στη φωνή. Πιστεύω ότι εξαρτάται από τη φυσιολογία του ατόμου. Στατιστικά αλλοιώνει τη φωνή. Έχω δει όμως και τραγουδιστές που δεν έχει αλλοιωθεί η φωνή τους. Σίγουρα θα αλλάξει το ηχόχρωμα της φωνής με τον καιρό, όπως άλλωστε αλλάζει όταν τραγουδάμε ένα συγκεκριμένο είδος τραγουδιού μόνο.

    Σαν συμβουλή γενικότερα, όταν χρησιμοποιούμε τη φωνή μας με τρόπους όχι ιδιαίτερα φυσικούς, καλό είναι να έχουμε σε μόνιμη βάση έναν γιατρό φωνίατρο ώστε να παρακολουθούμε την κατάσταση των φωνητικών χορδών, μια φορά το δίμηνο. Έτσι μπορούμε τουλάχιστο να γλιτώσουμε κακώσεις που μερικές φορές είναι αμετάκλητες.


    BAGRATION
    17.10.2010, 00:02

    kamelot δεν λες ευκολα και οτι η Aggela Gossow εχει τεχνική που την προφυλασσει απο προβλήματα. Αφού βγάζει μάτι οτι βάζει ολη της δύναμη την ωρα που τραγουδάει...Ποσο να αντέξουν και αυτες καημένες οι χορδές...

    Αυτά που λενε οτι χρησιμοιποιεί ειδικές τεχνικές ( Melisa Cross κτλ) είναι παπάτζες του μαρκετινκ για να λανσαριστούν τα "Zen of Screaming 1&2"...


    Charlie93
    19.11.2010, 19:48
    Παράθεση:

    Το μέλος BAGRATION στις 17-10-2010 στις 00:02 έγραψε...

    Αυτά που λενε οτι χρησιμοιποιεί ειδικές τεχνικές ( Melisa Cross κτλ) είναι παπάτζες του μαρκετινκ για να λανσαριστούν τα "Zen of Screaming 1&2"...



    Εννοείς ότι το zen of screaming δεν βοηθάει; Γιατί εγω εκεί βασιστικα για να ξεκινήσω fry... Αφού δεν βρήκα τίποτα άλλο στο net που να με βοηθήσει....
    BAGRATION
    19.11.2010, 21:07

    Το fry καλά το λέει. Απο εκεί και πέρα σα να πέφτει στην παπάτζα μου φαίνεται. Ολη αυτή η παρέλαση των "πετυχημένων screamers που βοήθησε η Melissa" δεν μου γεμίζει το μάτι....

    Εγώ σου προτείνω να δεις στο youtube ολα τα ερασιτεχνικά βίντεο "how to scream" "how to grunt" κτλ και να βρείς αυτούς που το κάνουν καλύτερα και με τη λιγότερη πρσοπάθεια.

    Ας πουμε ο τύπος αυτός κάνει τέλεια το grunt :


    https://www.youtube.com/watch?v=-H6rCB-66ss&feature=mfu_in_order&list=ULLink

    >

    άλλος μπορεί να πετυχαίνει καλά άλλο στύλ brutal κ.ο.κ

    Eτσι θα μπορέσεις να βρείς καλες συμβουλές αλλα και ποιο στύλ σου ταιριάζει


    Charlie93
    20.11.2010, 16:24
    Να κάνω μια σχετική ερώτηση.... Το 'φλεμα' είναι φυσιολογικό στο fry scream?
    BAGRATION
    20.11.2010, 18:31

    Αν εννοείς ότι βγάζεις φλέματα (σαν να καθαρίζεις το λαιμό σου). Όχι. Άλλαξε το γιατί έτσι είναι επικίνδυνο.


    BulletSaw
    19.12.2010, 13:46

    εγώ παιδιά τώρα τελευτεα άρχισα λίγο μεταλ και δεν ξέρω πολα αλλά ξέρω ένα παιδί πou είναι από αμερική τον Craig Mabbit που κάνει από 16 μέχρι τα 23 του και όταν ήταν από 16-18 τραγούδαγε σε Metal μπάντα και τραγούδαγε 2 φορές την βδομάδα γιατί του έκλινε ο λεμός και δεν μίλαγε για 3 μέρες αλλά δεν έχει πάθει τίποτα....