ελληνική μουσική
    491 online   ·  210.830 μέλη
    kwstasagas
    12.06.2009, 21:02

    Αφορμή για να ανοίξω αυτό το τόπικ στάθηκε η συνέντευξη του Μιχάλη Τερζή στο πρόσφατο τεύχος του περιοδικού ΔΙΦΩΝΟ, όπου μιλάει για τη γνωριμία του με τον ποιητή ΓΙΑΝΝΗ ΡΙΤΣΟ. Ο Μιχάλης Τερζής ξεκίνησε τη δισκογραφική του δραστηριότητα περί το 1974, μελοποιώντας το έργο του κορυφαίου μας ποιητή με τίτλο "ΥΜΝΟΣ ΚΑΙ ΘΡΗΝΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ", ο οποίος κυκλοφόρησε, κατόπιν παροτρύνσεως του ΜΙΚΗ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗ και έχοντας για ερμηνευτή τον αξέχαστο ΓΙΩΡΓΟ ΖΩΓΡΑΦΟ. Στο "Δίφωνο" ο συνθέτης διηγείται, μεταξύ άλλων, στιγμιότυπα από την επίσκεψή του στο σπίτι του ποιητή : "Μαγεύτηκα αμέσως από τις υπέροχες εικαστικές παρεμβάσεις του στις θαλασσινές πέτρες και στα ριζώματα που υπήρχαν στο σπίτι και που η θάλασσα ξέβρασε σε κάποια παραλία της Σάμου, όπου τις συνέλεξε. Τις στόλιζε με καταπληκτικά σχόλια και πραγματική αγάπη" {Δίφωνο τεύχος 161 σελ. 53}.

    Με αφορμή αυτή τη, μικρή, παρουσία του κου Τερζή από τον μουσικό τύπο ... σκέφτηκα πόσα πράγματα έχει προσφέρει αυτός ο άνθρωπος στο Ελληνικό τραγούδι εδώ και πάνω από 35 χρόνια, κινούμενος με ήθος και διακριτικότητα και μιλώντας με το έργο του και μόνο !!! Εγώ, προσωπικά, ήρθα σε επαφή με το έργο του για πρώτη φορά, όταν πριν από 5 περίπου χρόνια είδα την γλυκύτατη ταινία "Ο ΨΥΛΛΟΣ" [η οποία πραγματεύεται την ιστορία ενός μαθητή σε ένα απομωνομένο χωριό της Ελλάδας των 60ς που ... εξέδωσε εφημεριδούλα !!!]. Πραγματικά, μαγεύτηκα από τη μουσική του, η οποία είναι επηρεασμένη από το παραδοσιακό μας τραγούδι [το σάουντρακ της ταινίας συμπληρώνει και η φωνή της Νένας Βενετσάνου]. Κατόπιν τούτου, άκουσα και αποσπάσματα από τον δίσκο "ΜΑΝΙΑΤΙΚΑ", όπου ο κ. Τερζής έχει διαμορφώσει και ανασκευάσει - με ευρηματικό τρόπο - τραγούδια της Μάνης [μοιρολόγια]. Την έρευνα γι΄ αυτά έκανε ο λαογράφος ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ ΚΑΣΣΗΣ και τα ερμήνευσε η ΠΡΩΟΨΑΛΤΗ με τον δικό της, ξεχωριστό τρόπο !!!

    Από την πρόσφατη δισκογραφική του παρουσία, υπέπεσε στην αντίληψή μου ο δίσκος "Η ΩΔΗ ΤΩΝ ΟΔΩΝ", πάνω σε στίχους ΔΗΜΗΤΡΗ ΛΕΝΤΖΟΥ, ο οποίος είναι γεμάτος με αξιοπρεπέστατα καλοβαλμένα λαϊκά τραγούδια. Επίσης, άκουσα και αποσπάσματα από το "ΜΕ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΘΑ ΠΑΙΞΩ" [2005], δίσκος "βγαλμένος από τα παλιά", με το θαμπό ήχο του πιάνου να κυριαρχεί !!! Από εκεί ξεχώρισα το άσμα "Μου αρέσει να τσαλακώνω τα σιδερωμένα ρούχα" και τη μελοποίηση του ποιήματος του ΠΑΛΑΜΑ "Χρυσομαλλούσα", την οποία ερμηνεύει ο Λαυρέντης Μαχαιρίτσας ....

    Αλήθεια, έχετε ακούσει τραγούδια του ??? Έχετε δει συναυλίες του ??? Ποια η άποψή σας γι' αυτήν την πολύ αξιόλογη περίπτωση Έλληνα συνθέτη ????

     

     

     

     

     

      


    kwstasagas
    20.11.2010, 00:53

    Λοιπόν, στο YouTube βρήκα το ορχηστρικό θέμα, το οποίο πριν 3 περίπου ημέρες το έπαιξε ο ΜΙΧΑΛΗΣ ΤΕΡΖΗΣ στο πιάνο για εμάς, που παρευρεθήκαμε στον ΙΑΝΟ !!! Λέγεται ΝΥΧΤΕΡΙΝΗ ΣΟΝΑΤΑ και είναι από τη μουσική που έγραψε για το ντοκιμαντέρ "Γέφυρα Ρίου - Αντιρίου" !!! Κατά την ταπεινή μου άποψη, πρόκειται για πολύ όμορφο οργανικό θέμα ....


    https://www.youtube.com/watch?v=3iekDM0kkgYLink

    >