ελληνική μουσική
    574 online   ·  210.830 μέλη
    vicobubble
    15.06.2009, 14:41

    Πόσο σας ενδιαφέρει η πρώτη εντύπωση που σας δημιουργεί ο άλλος ? Η πρώτη εικονα που σχηματίζεται μόλις τον/την βλέπετε ?


    Liza32
    15.06.2009, 15:20

    Η πρώτη εντύπωση που σχηματίζω για κάποιον δεν μετράει, διότι για να γνωρίσεις κάποιον καλά πρέπει να τον ζήσεις! Εδω άλλοι γνωρίζονται χρόνια και πάλι κρύβονται! Να φοβάστε αυτούς που κρύβονται, όχι εκείνους που είναι έξω καρδιά και μέσα σ΄όλα!


    -----------------
    Ο δυνατός, έχει πολλές επιλογές... Ο αισιόδοξος περισσότερες...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Liza32 στις 15-06-2009 15:22 ]


    kithara-woman
    15.06.2009, 17:03

    Μου έχει τύχει να καταλάβω άνθρωπο από την πρώτη ματιά,πόσο σκάρτος είναι και να προφυλακτώ,να έχω απόλυτο δίκιο,όπως φάνηκε στην πορεία.Αντίστοιχα μου έχει τύχει με άλλον να καταλάβω με την πρώτη ματιά ότι θα ταιριάξουμε και να είναι πραγματικότητα,να γίνουμε οι καλύτεροι φίλοι στην πορεία.

    Μου έχει τύχει όμως και η περίπτωση να κάνω τόσο λάθος με την πρώτη εντύπωση για κάποιον,να τον παρεξηγήσω και να μην τον συμπαθήσω,και γνωρίζοντας τον να καταλάβω ότι έκανα λάθος και να αναθεωρήσω,και να κάνουμε την καλύτερη παρέα στη συνέχεια.

    Δεν μπορείς συνήθως να βγάλεις ένα ασφαλές συμπέρασμα.Βέβαια κι αυτό δεν είναι απόλυτο.Υπάρχουν άνθρωποι που δεν ανοίγονται και άλλοι που είναι ''ανοιχτό βιβλίο''.Αλλά αν δεν γνωρίσεις λίγο κάποιον,δεν μπορείς να έχεις ολοκληρωμένη άποψη.Γενικά οι περισσότεροι άνθρωποι έχουν την τάση να κρύβονται,πολλές φορές σκόπιμα,είτε για κακό,είτε επειδή αυτή είναι η άμυνα τους,όταν έχουν περάσει διάφορα και έχουν απογοητευτεί.