ελληνική μουσική
    581 online   ·  210.833 μέλη

    Τα μουσικά σχήματα του χειμώνα

    christ25
    10.12.2004, 21:16
    Έφτασε χειμώνας και οι τραγουδιστές, σπεύδουν να οργανωθούν σε μουσικά σχήματα-τα οποία, τις περισσότερες φορές μας εκπλήσσουν.

    Ο Έλληνας λοιπόν, ο γνωστός μεσογειακός τύπος του γλεντιού και της καλοπέρασης, οργανώνει τα βράδια του και προσπαθεί να βολέψει τον μηνιαίο οικογενειακό προϋπολογισμό, έτσι ώστε να μπορέσει να απολαύσει τον αγαπημένο του τραγουδιστή και ας ξοδέψει τα χρήματα με τα οποία θα μπορούσε να πήγαινε ένα τριήμερο διακοπές με την οικογένεια. Γιατί αν αναλογιστούμε τα χρήματα που θα ξοδέψει μια παρέα 4 ατόμων για να διασκεδάσει -πίνοντας μόνο- σε ένα ‘’αξιόλογο’’ σχήμα θα μας πιάσει απογοήτευση.

    Φυσικά η πρόθεση μου δεν είναι να κατηγορήσω τους τραγουδιστές οι οποίοι επί τοις πλείστοις ακριβοπληρώνονται για να μας προσφέρουν μια ευχάριστη βράδια με ωραία μουσική και γιατί όχι και με θέαμα αφού και εγώ η ίδια διασκεδάζω με αυτό τον τρόπο. Τη δουλεία τους κάνουν οι άνθρωποι
    Υπάρχουν σχήματα που θα μας προκαλέσουν το ενδιαφέρον από τη μια, αλλά και από την άλλη θα μας προκαλέσουν απορία.
    Πόσο ωραία μπορεί να δένει το λαϊκό με το ποπ; ¶νθρωποι με διαφορετική πορεία στο μουσικό στερέωμα να αλλάζουν το στυλ τους, τώρα στα ‘’στερνά’’ τους και να γίνονται και αυτοί θύματα της εμπορευματοποίησης; Και του πιασάρικου;
    Οι απόψεις σίγουρα διίστανται στο τι θεωρεί ο καθένας ποιοτική μουσική για αυτό και τυχόν σχόλια μου, οφείλονται στη μουσική παιδεία μου.

    Τα φετινά προγράμματα είναι αρκετά ισχυρά.

    Θα ξεκινήσω με το λαϊκό σχήμα Γαλάνη-Πρωτοψάλτη. Και οι δυο τραγουδίστριες έχουν από ένα καινούργιο δίσκο τον οποίο θα παρουσιάσουν και θα προωθήσουν μέσω των βραδινών τους εμφανίσεων. Χωρίς να έχω κάποια ιδιαίτερη προτίμηση στις δυο αυτές καλλιτέχνιδες (άλλωστε και ο χώρος ‘’VOX’’ -τραγούδαγε πριν δυο χρόνια ο Μαχαιρίτσας με την Αρβανιτάκη, εκεί άξιζε τον κόπο- δεν είναι κάτι ιδιαίτερο) θα πήγαινα απλά για την παρέα και για να περάσω μια μελωδική νύχτα.

    Συνεχίζω με το έντεχνο-λαϊκό πρόγραμμα των Αλεξίου-Αρβανιτάκη. Η Χαρούλα Αλεξίου με τη σχετικά πρόσφατη συλλογή της, εμπλουτισμένη από κάποια νέα τραγούδια και η Ελευθερία Αρβανιτάκη με ένα δίσκο ο οποίος κλείνει τους 4 μήνες θα μας προσφέρουν ένα μοναδικό πρόγραμμα.

    Στη συνέχεια ένα προγραμμα έκλπηξη, αυτό του Χατζηγιάννη-Τερζή. Η μίξη μιας καθαρά λαϊκής φωνής που έχει στιγματίσει το ελληνικό τραγούδι και του ποπ στοιχείου ενός καλλιτέχνη ο οποίος αποκτά όλο και πιο μεγάλο κοινό είναι σίγουρα ένα σχήμα το οποίο θα μας προκαλέσει-άλλους θετικά και άλλους αρνητικά-.

    Ένα πολύ νεανικό και ζωντανό πρόγραμμα θα απαρτίζεται από τους Βαρδής-Ρόκκος- Αλουπογιάννης- Μίχας. Ροκ και έντεχνη διάθεση, σε έναν καινούργιο χώρο. Το σχήμα αυτό θα φιλοξενήσει κυρίως νεαρές ηλικίες.

    Συνεχίζοντας με ποπ θα μου επιτρέψετε αυτό το σχήμα να μη το σχολιάσω!!! Βανδή-Καλομοίρα
    Ακολουθούν και άλλα παιδιά από το Fame Story! Συναντάμε το Νίνο και τον Καραφώτη με τη Πέγκυ Ζήνα. Νεανική διάθεση και πάλι, με αρκετό χορό και….κοριτσάκια!!

    Έχοντας τη θερμοκρασία ανεβασμένη ύστερα από τόσο χορό σε τραπέζια, η συνεργασία που περιμέναμε χρόνια κυρίες και κύριοι (ειλικρινά τέτοιες συνεργασίες τις θέλουμε) Ρουβάς- Μαζωνάκης- Παπαρίζου. Το ‘’κακό’’ παιδί των δυτικών προαστίων δήλωσε πως χρόνια περίμενε αυτή την ευκαιρία. Να βρεθεί στη πίστα με τον Sakisssss.Ο Sakisss όπως όλοι θα μπορούσαμε να μαντέψουμε κάνει την πρωτότυπη είσοδό του -σαν από μηχανής Θεός- από τον αέρα!! Και η καλή του να τον θαυμάζει από κάτω να χορεύει Tango (αυτό ήταν ένα από τα θέματα των ειδήσεων –που αλλού- στο STAR)

    Και η έκπληξη της χρονιάς: Νταλάρας- Ρέμος. Δε ξέρω κατά πόσο είναι φρόνιμο να το σχολιάσω γιατί έγινα αρκετές συζητήσεις για τον προαναφερθέντα καλλιτέχνη. Ας ελπίσουμε η στροφή του αυτή να του βγει σε καλό και να μπορεί να αντεπεξέλθει στο τεράστιο κοινό που θα τον παρακολουθεί! Στα 2000 άτομα χωρά το μαγαζί παρακαλώ.

    Μια στροφή τώρα σε κάτι πιο κουλτουριάρικο και λαϊκό. Κανά- Γλυκερία- Ανδρεάτος- Μακεδόνας. Ένα πολύ αξιόλογο σχήμα. Σίγουρα όποιος είναι λάτρης αυτού του είδους θα περάσει μια αξέχαστη βραδιά. Όπως τα περσινά βράδια του Μακεδόνα με τη Γλυκερία στη Σφεντόνα. Ήταν κάτι μαγευτικό.

    Και το καλύτερο φυσικά το έχω για το τέλος. Μετά την Καλομοίρα, ο κύριος Σαββόπουλος έχει στο πλάι του τον Μαργαρίτη και τον Πορτοκάλογλου.
    Φανταστείτε ένα ποτ-πουρί με : ‘’Συννεφούλα’’, ‘’Οι δρόμοι του πουθενά’’, ‘’Να με προσέχεις’’. Εγώ πραγματικά δε μπορώ.

    Αυτά είναι μερικά από τα μεγάλα σχήματα στις πίστες της Αθήνας. Προσωπικά δεν απορρίπτω τις μουσικές σκηνές και τα στέκια καλλιτεχνών. Ζεστοί και μικροί χώροι χωρίς την πολύ κάπνα και το κάθε …..(μη το πω) να χορεύει με τη φούστα-μπλούζα πάνω στο διπλανό τραπέζι.
    Δράττοντας την ευκαιρία δε μπορώ παρά να αναφέρω την υπέροχη βραδιά που πέρασα στο Μεθυσμενάκι, που παίζουν οι δικοί μας Γιώργος και Κώστας (Giorgos & Kifa). Όσοι έχουν πάει ξέρουν. Όσοι πάλι δεν έχουν πάει, χάνουν.

    Ας ευχηθώ λοιπόν, καλά ξενύχτια, καλή διασκέδαση και αν περισσεύσει ρευστό, μη ξεχνιόμαστε, λίγες μέρες μακριά από το νέφος και το άγχος της πόλης κάνουν καλό.

    Κάνει κρύο και είναι καιρός για δύο (και τρίο –εκεί θα τα χαλάσουμε-;)




    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: vouliakis on 11-12-2004 00:31 ]
    vouliakis
    10.12.2004, 22:48
    Δηλαδή, το σύνθημα φέτος είναι 2 σε 1, ή 3 σε ένα...
    Καμμιά κλήρωση για ταξίδι δεν παίζει πουθενά. Μην τους δίνεις ιδέες...

    christ25
    11.12.2004, 00:08
    sto sxima vandi-kalomoira an exeis to tixero kouponi kaneis idiaitera mathimata gia na matheis na les to ''filakia'' k sto rouvas-mazomakis bunjee jumping me ton saki.more i kali i pista,1000 kalous xoraei!!