ελληνική μουσική
    571 online   ·  210.848 μέλη
    mmmmaria
    16.06.2009, 16:56

    Παιδιά μήπως υπαρχουν καπου στο διαδίκτυο ολοί οι κανόνες για την Αντίστιξη του παλεστρινα?? Εχει πάρει πουθενά το μάτι σας? Έχω τρελαθεί με κανόνες κανόνες και ψάχνω ν τους βρω μαζεμένους ν τελειώνω και με αυτο....{#emotions_dlg.sad}


    noizreduction
    16.06.2009, 18:45

    Καλυτερα να προμηθευτεις τα βιβλια του Lovelock "Αντιστιξη σε 2 φωνες" και "Αντιστιξη σε 4 φωνες" απο τις εκδοσεις Νικολαϊδης! Ειναι δυσκολο να βρεις εναν καλο και εμπεριστατωμενο οδηγο κανονων και θεωριας για την αντιστιξη!


    mmmmaria
    17.06.2009, 10:04

    ΑΑ Θα το κοιτάξω....δεν πιστεθω να διαφερουν οι κανόνες για 8φωνες....{#emotions_dlg.blink}


    noizreduction
    17.06.2009, 10:35

    Κι ομως οι 8φωνες εχουν πιο χαλαρους κανονες. Πρεπει να δουλεψεις πανω σε θεματα για να διακρινεις τις διαφορες μεταξυ της αυστηρης 2φωνης, της μαθηματικης 4φωνης και της χορωδιακης 8φωνης.


    mmmmaria
    17.06.2009, 17:14

    Κοίτα βασικα τους τελευταίους μήνες δουλευω μόνο 8φωνο και εχω αλλα στο πτυχίο που θα δώσω τωρα μου είπαν οτι θα δωσω και τετράφωνο και τριφωνο κανονα με κοράλ και ήθελα ν δω ετσι όλους τους κανόνες μαζεμένους για να δω ποιες είναι οι διαφορές τους γιατί δεν με βλεπω καλα...{#emotions_dlg.whistling}


    CROSS
    17.06.2009, 20:46

    Παράθεση:

    Το μέλος mmmmaria στις 17-06-2009 στις 17:14 έγραψε...

    αλλα στο πτυχίο που θα δώσω τωρα μου είπαν οτι θα δωσω και τετράφωνο και τριφωνο κανονα...



    Δηλαδή στο κρατούσαν μυστικό όσο διάστημα έκανες αντίστιξη?{#emotions_dlg.whistling}

    Τέλος πάντων,μάλλον δεν γράφεις σωστά αυτό που θέλεις να πείς..

    Ο τρόπος γραφής της 4φωνης,και γενικότερα , σε στύλ Παλεστρίνα είναι εντελώς διαφορετικός απο αυτόν του στύλ Μπάχ.Οπότε αν δεν έχεις ασχοληθεί καθόλου μέχρι τώρα,δεν υπάρχει περίπτωση να μπορέσεις να δώσεις εξετάσεις(όταν λές τώρα,πότε ακριβώς εννοείς?)

    Και οι κανόνες της 4φωνης με το διπλό χορικό(8φωνη) διαφέρουν.Άρα και εκεί θα έχεις πρόβλημα.Να μην πώ για τον κανόνα....αν δεν έχεις κάνει ποτέ,δεν γίνεται να γράψεις κάτι τέτοιο απο τη μια μέρα στην άλλη(και να έχεις καλό αποτέλεσμα)...

    Οπότε όσους κανόνες και να διαβάσεις δεν σώζεται η κατάσταση..άστο για του χρόνου...

    Δεν είναι ιστορία που παπαγαλίζεις και πας και δίνεις εξετάσεις{#emotions_dlg.rolleyes}

     


    mmmmaria
    18.06.2009, 11:29

    {#emotions_dlg.biggrin}Χαχα....οχι ρε ήξερα τι θα δωσω.....και τα άλλα τα δούλευα συνέχεια μέχρι το Γενάρη....αλλά απο τότε όσο να'ναι έχει περάσει κάποιος καιρός....Κοίτα στα βασικά (παράλληλες και διαφωνα διαστήματα) δεν  κάνω λάθη....έχω μάθει από το 8φωνο.....για άλλες λεπτομέρειες ψάχνω για να είμαι ''κομπλε''............Τέλοσπάντων σε ευχαριστω..Smile


    ngiamalis
    11.09.2009, 23:05

    Η αντίστιξη στα Ωδεία (στα περισσότερα) χωρίζεται σε δύο κατηγορίες:

    α)  16ου αιώνα στύλ Παλεστρίνα με πτυχιακά θέματα 1)δοσμένη φωνή με κείμενο και λύση τετράφωνο 2) διπλή χορωδία οκτάφωνο με κείμενο

    β) 18ου αιώνα στύλ Μπάχ με πτυχιακά θέματα 1) κοράλ τετράφωνο 2)τρίφωνος ή τετράφωνος κανόνας συνήθως στην ογδόη

    οι κανόνες που ζητάς είναι διαφορετικοί απο τα πρώτα στα δεύτερα θέματα .Ενα πολύ καλό βιβλίο για 16 αιώνα είναι επίσης του Κώστα Ευαγγελάτου η Αντίστιξη του 16ου αιώνα (Παπαγρηγορίου Νάκας)

    πιστεύω να βοήθησα κάπως .