ελληνική μουσική
    826 online   ·  210.849 μέλη

    Γιάννης Αγγελάκας και Επισκέπτες, συναυλίες

    airborn
    17.06.2009, 18:49

    ΑΘΗΝΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 19 ΙΟΥΝΙΟΥ- ΘΕΑΤΡΟ ΠΕΤΡΑΣ , ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 17-06-2009 19:08 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 13-07-2009 21:07 ]


    Paixnidiaris
    21.06.2009, 21:06

    Φοβερή συναυλία!

    Παρακολουθώ διακριτικά τα τελευταία χρόνια τον Γ. Αγγελάκα, αλλά δεν τον είχα δει ποτέ live... Θαύμαζα τον λόγο του - ειδικά στα τραγούδια "Αμνησία" και "Καινούρια Ζάλη" - , αλλά κατα βάθος απέφευγα να βρεθώ σε συναυλία του γιατί σκεφτόμουν ότι παραείναι ροκάς για τα μπαλλαντοειδή γούστα μου... Εξάλλου, οι προσωπικές του δουλειές στη μετά Τρύπες εποχή δεν μου είχαν "μιλήσει", μου είχαν φανεί στιχουργικά εσωστρεφείς και ηχητικά εκκεντρικές...

    Παρόλα αυτά, με το που άκουσα πριν 1-2 βδομάδες στο ραδιόφωνο για τη συναυλία στην Πετρούπολη αποφάσισα ότι αυτή τη φορά σίγουρα θα πάω!

    ...Οι επισκέπτες έφτασαν στη σκηνή λίγο μετά τις 22:30, πήραν τις θέσεις τους, μπήκαν στην πρίζα και η συναυλία ξεκίνησε...

    Έπαιξαν όλα τα τραγούδια του δίσκου "Από 'δω και πάνω" (και ήταν σαν να τα άκουγα όλα πρώτη φορά! ίσως να έπαιξαν το ρόλο τους και οι εικόνες που προβάλλονταν παράλληλα... εντυπωσιάστηκα με τα: "Αγρια των άστρων μουσική", "Μέσα μου ο αέρας που φυσά", "Η αγάπη ορμάει μπροστά", "Πάει" και "Αιρετικό" - ειδικά στο τελευταίο η συμμετοχή του κοινού ήταν συγκλονιστική!), το "Ο χαμένος τα παίρνει όλα", το "Όταν χαράζει" (σε μια μάλλον ατυχή κατά τη γνώμη μου διασκευή...), και τα "Δε χωράς πουθενά" (με ακουστική κιθάρα, τζουρά και φωνή!!!), "Γιορτή" (που το αφιέρωσε στα γεγονότα του Δεκέμβρη 2008, οπότε στο ρεφραίν "Βάλε φωτιά σε ό,τι σε καιέι, σε ό,τι σου τρώει την ψυχή..." μπορείτε να φανταστείτε τι γινόταν από τους πιτσιρικάδες...), "Ακούω την αγάπη" (εδώ ανάψαν φωτοβολίδες...), "Θ'ανατέλω".

    Ομολογώ ότι εντυπωσιάστηκα! Ο Αγγελάκας έχει μεγάλο πάθος για αυτό που κάνει και την ενέργειά του την μεταδίδει στο κοινό, το οποίο του την επιστρέφει πολλαπλασιασμένη, κ.ο.κ...  Οι δε επισκέπτες είναι super μπάντα!

    Φοβερή συναυλία!


    -----------------
    Αγέρα να ΄σαι τιμωρός, να ΄σαι και παιχνιδιάρης. Κι αν βαρεθεί η ψυχούλα μου, να ρθεις να μου την πάρεις.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Paixnidiaris στις 21-06-2009 21:10 ]


    jorge
    13.07.2009, 21:08
    Γιάννης Αγγελάκας και Επισκέπτες

    Live

    Τρίτη 14 Ιουλίου 2009

    ΒΑΒΥΛΩΝΙΑ /ΜΥΛΟΣ

    Προπώληση: 15€, Metropolis, Μύλος, Είσοδος: 20€ doors open 21:00





    Οι Επισκέπτες είναι η ορχήστρα που έφτιαξε ο Γ. Αγγελάκας μετά τη διάλυση του συγκροτήματος ΤΡΥΠΕΣ το 2001. Αποτελείται από 14 καταξιωμένους μουσικούς και η μουσική τους
    ισορροπεί ανάμεσα στο παραδοσιακό, το ρεμπέτικο και το λαϊκό από τη μια μεριά και το Rock, το Pop και το Dub από την άλλη, με πολύ ιδιαίτερο τρόπο.

    Ο δίσκος τους ¨ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΠΑΝΩ¨ είναι μια ξεχωριστή πρόταση για την ελληνική μουσική και γνώρισε μεγάλη αποδοχή από το ελληνικό κοινό και τον τύπο. Κυκλοφορεί από την δική τους
    εταιρεία ALL TOGETHER NOW, που συστάθηκε για να καλύψει τις δικές τους παραγωγές και αυτή τη στιγμή αριθμεί 5 δίσκους.

    Οι συναυλίες των ΕΠΙΣΚΕΠΤΩΝ δεν χρειάζονται πολλές συστάσεις!!!

    Η εξαιρετική σκηνική παρουσία και η ξεχωριστή μουσική τους εκτέλεση μετατρέπει τις συναυλίες τους σε ένα πολύχρωμο πανηγύρι ρυθμών και ηχοχρωμάτων. Στις συναυλίες αποδίδονται
    με ξεχωριστό τρόπο τα κομμάτια του ¨ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΠΑΝΩ¨, κομμάτια από το soundtrack ¨Ο ΧΑΜΕΝΟΣ ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΟΛΑ¨ και διασκευές κομματιών του συγκροτήματος ΤΡΥΠΕΣ, καθώς και κομμάτια
    από τον καινούριο δίσκο που ηχογραφείται αυτή τη στιγμή.



    Οι Επισκέπτες είναι:

    ΧΡΗΣΤΟΣ ΧΑΡΜΠΙΛΑΣ – Ηλεκτρονικά

    ΝΤΙΝΟΣ ΣΑΔΙΚΗΣ - Μπαγλαμάς, φωνητικά

    ΠΑΝΟΣ ΡΩΣΗΣ - Ηλεκτρικές Κιθάρες

    ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΛΑΖΑΡΙΝΟΣ - Σαξόφωνα, πλήκτρα, Καλίμπα, Ζουρνάς

    ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΑΡΙΝΟΣ - Τρομπόνι

    ΓΙΩΡΓΟΣ ΑΒΡΑΜΙΔΗΣ - Τρομπέτα

    ΝΙΚΟΣ ΒΕΛΙΩΤΗΣ - Βιολοντσέλο

    ΦΩΤΗΣ ΣΙΩΤΑΣ - Βιολί, Βιόλα

    ΧΡΗΣΤΟΣ ΤΣΑΠΡΑΖΗΣ - Ακ. Μπάσο

    ΚΩΣΤΗΣ ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΑΚΗΣ - Ακουστική κιθάρα

    ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΠΑΧΑΡΙΔΗΣ - Κρουστά

    ΝΙΚΟΣ ΑϊΒΑΖΙΔΗΣ - Κρουστά

    ΠΑΝΟΣ ΤΟΛΙΟΣ - Κρουστά

    ΤΙΤΟΣ ΚΑΡΓΙΩΤΑΚΗΣ - Κονσόλα