ελληνική μουσική
    466 online   ·  210.826 μέλη

    κοντραμπάσο σε ηλεκτρικό μπάσο

    pluton
    18.06.2009, 20:16

    Το ξέρω ότι αυτό που ρωτάω είναι ένα είδος βλασφημίας!!! Αλλά υπάρχει τρόπος να κάνω το ηλεκτρικό μπάσο να ακούγεται σαν κοντραμπάσο, ή μέσω πεταλακίου(αχαχα) ή μέσω vst amp, ή οτιδήποτε άλλο???


    giorth
    19.06.2009, 00:06

    Η μόνη απάντηση που μπορώ να σκεφτώ βλάσφημε φίλε μου είναι το δοξάρι!
    Το έχω δοκιμάσει στην ηλεκτρική μου με μεγάλη επιτυχία!
    Το πιο ωραίο που μπορείς να κάνεις βέβαια είναι να προσθέσεις reverb και distortion...

    Τότε θα παίξεις κάπως έτσι:


    https://www.youtube.com/watch?v=rWR-jJ3v1pkLink

    >

    Μεγάλες ποσότητες ρετσινού, μεγάλες!!


    pluton
    19.06.2009, 00:18

    Χαχαχαχα. Ωράιος ο τυπάς. Αν και δεν είχα αυτό ακριβώς στο μυαλό μου!!!


    pramateftis
    19.06.2009, 13:50

    flatwound χορδές... ίσως, σε άταστο μπάσο,

    βέβαια ο ήχος σου, δεν θα είναι ήχος κοντραμπάσου

    με λίγη φαντασία όμως θα τον θυμίζει... :)


    https://www.youtube.com/watch?v=CcObGvhlNfM

    Link
    >
    odis13
    19.06.2009, 14:55

    To δυσκολο ειναι το να πετυχεις την "αταστιλα" στον ηχο του κνοτραμπασου με ενα ενταστο μπασο. Δυσκολο και ως ενα βαθμο αδυνατο.

     

    Βεβαια με διαφορα settings, με ενα σχετικα μουντο ηχο και flat χορδες θα μπορεσεις κατι να πλησιασεις, αλλα μην περιμενεις να ερθεις πολυ κοντα ειδικα αν χρησιμοποιεις κανονικο μπασο με ταστα...


    jimbom3ci
    25.07.2013, 15:02
    Καταλαβαίνω πως απαντώ... 4 χρόνια μετά, αλλά τώρα βρήκα αυτή την κοινότητα! :D οπότε αν είναι να βοηθήσω τον φίλο, ή έστω κάποιον άλλο που έχει παρόμοια απορία, χαρά μου να βοηθήσω. Αυτό που σε εμποδίζει περισσότερο να βγάλεις τέτοιον ήχο, είναι τα τάστα. Άκου λοιπόν ένα πείραμα που έκανα πριν κάποιο καιρό. Το παλιό μου φτηνό μπάσο, που το είχα παρατημένο, του έκανα κάποιες... αλλαγές! :D Με υλικά που κόστισαν κάτω από 15 ευρώ, το έκανα μόνος μου άταστο. Και πιστεύω πως το αποτέλεσμα με δικαίωσε απόλυτα. Οπότε αν έχεις κάποιο παλιό μπάσο, το κάνεις άταστο, βάζεις χορδές flat, (εγώ έβαλα τις Steel της Fender), κλείνεις το tone, και το δεξί σου χέρι έρχεται πιο μπροστά. Φαντάσου πως παίζεις πλέον ΠΑΝΩ στη ταστιέρα. Ο ήχος, μοιάζει πάρα πολύ με κόντρα μπάσο, αλλά το ωραίο είναι πως αρχίζει και το όργανο να έχει αυτή την αίσθηση! Πόσο θα σου κοστίσει; 10Ε για τα υλικά σου, και κανά 25αρι οι χορδές! :D Όποιος θέλει, μπορεί να με ρωτήσει πως το έκανα άταστο. Έχω κρατήσει και αρκετές φωτογραφίες, οπότε μπορώ να γράψω και κάτι σαν how to.


    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία