ελληνική μουσική
    281 online   ·  210.848 μέλη

    Πρόστιμο 1.370.000 ευρώ για download τραγουδιών

    jorge
    19.06.2009, 19:32

    Από το Zougla.gr:

    Μια απόφαση - σταθμό για το θέμα του παράνομου «κατεβάσματος» μουσικών κομματιών από το διαδίκτυο πήρε ομοσπονδιακό δικαστήριο στις ΗΠΑ, το οποίο έκρινε ένοχη την 32χρονη Jammie Thomas-Rasset και της επέβαλε πρόστιμο ύψους 80.000 δολαρίων για κάθε ένα από τα 24 συνολικά τραγούδια που είχε κατεβάσει.

    Πρόκειται για την πρώτη υπόθεση με αντικείμενο το παράνομο κατέβασμα τραγουδιών από το διαδίκτυο που εκδικάστηκε στις ΗΠΑ, όπου το δικαστικό σύστημα προβλέπει τη χρήση του δεδικασμένου για μελλοντικές παρόμοιες υποθέσεις.

    Ο δικηγόρος υπεράσπισης της 32χρονης είπε ότι η πελάτισσά του «σοκαρίστηκε» από την απόφαση των δικαστών, αφού η τιμή για το «κατέβασμα» του κάθε τραγουδιού από την ιστοσελίδα που χρησιμοποίησε ήταν μόλις 0,99 δολάρια.

    Η 32χρονη αποφάσισε να ασκήσει έφεση στην πρωτόδικη απόφαση.

    Η τελευταία εξέλιξη ήρθε μετά την απόφαση του πρώτου δικαστηρίου που έγινε το 2007 για επανάληψη της δίκης, εξαιτίας ενός λάθους στις εντολές που έλαβαν τότε οι ένορκοι.

    Τα τραγούδια που «κατέβασε» η Jammie Thomas-Rasset ήταν των No Doubt, Linkin Park, Gloria Estefan και Sheryl Crow.


    rock-elliniko
    19.06.2009, 21:28

    xexe.... Αν κατέβασε όντως μόνο 24 τραγούδια κ πρέπει να πληρώσει τέτοιο ποσό, τότε τι να πω.... Προφανώς είναι το πιο άτυχο άτομο πάνω στον πλανήτη.....


    gikostas
    20.06.2009, 00:26

    Στην Ελλάδα έχουνε γίνει τόσα και δεν έχει πληρώσει τίποτα κανείς.Λέτε να πληρώσουμε επειδή κατεβάσαμε παράνομα μουσική?Αυτό μόνο να δω και τίποτα άλλο.Πλάκα θα έχει.


    Oraclas
    20.06.2009, 01:50

    Όσο σκέφτομαι τον θρυλικό Napster για όσους τον πρόλαβαν, όπου μετά από λίγους μήνες φυλάκισης ο σχεδιαστής του είναι πλέον από τους πιο πλούσιους του χώρου με ελεύθερο download με το αντίτιμο 0,99 €. Όντως άτυχη η κοπέλα. Αλλά από αμερικλάνους τι περιμένεις!


    movflower
    20.06.2009, 02:26

    Παράθεση:

    Το μέλος Oraclas στις 20-06-2009 στις 01:50 έγραψε...

    Όσο σκέφτομαι τον θρυλικό Napster για όσους τον πρόλαβαν, όπου μετά από λίγους μήνες φυλάκισης ο σχεδιαστής του είναι πλέον από τους πιο πλούσιους του χώρου με ελεύθερο download με το αντίτιμο 0,99 €. Όντως άτυχη η κοπέλα. Αλλά από αμερικλάνους τι περιμένεις!



    αχ, το Napster!!!

    Τί μας θύμισες τώρα...


    GALOIS
    20.06.2009, 12:49

    Σίγουρα το πρόστιμο είναι πολύ μεγάλο τι στιγμή μάλιστα που το pirate bay έφαγε

    πρόστιμο 2,73 εκ. αν θυμάμε.Πάντως τι να πω εκεί τρώνε πρόστιμο 1.370.000 και

    εδώ που κατεβάζουν χιλιάδες τραγούδια τίποτα


    emmanuella
    20.06.2009, 13:20

    Αυτή για 24 πλήρωσε τόσα... Εμένα αν με πιάσουν... πρέπει να σηκώσω όλα τα ταμεία της Ευρωπαϊκής ένωσης    {#emotions_dlg.helpsmilie}


    220493
    20.06.2009, 14:36

    Πραγματικά δεν ξέρω τι να πω.....είναι ένα θέμα που πρέπει να βρεθεί μια λύση ανάμεσα στις δισκογραφικές, τους ιδιοκτήτες των sites και των "πειρατών" που χρησιμοποιούν κάθε μέσο και τη γνώση τους για να ανεβάσουν μουσική......


    Πρέπει να βρεθεί μια λύση.....


    Arcan
    21.06.2009, 01:15

    Παράθεση:

    Το μέλος emmanuella στις 20-06-2009 στις 13:20 έγραψε...

    Αυτή για 24 πλήρωσε τόσα... Εμένα αν με πιάσουν... πρέπει να σηκώσω όλα τα ταμεία της Ευρωπαϊκής ένωσης    {#emotions_dlg.helpsmilie}



    μπα.. και δεν νομίζω να φτάσουν χχαχαχαχαχαχαα


    stratosbb
    21.06.2009, 18:15

    Αν παρουμε παραδειγμα και απο την Ιταλια,υπαρχει νομοθεσια για την παρανομη αντιγραφη, αν θελουνε να πιασουν οποιον κατεβαζει παρανομα απο το internet μπορουν να το κανουν ανα πασα στιγμη, πχ, για να μπεις σε ενα καφε internet εκει και να κανεις χρηση υπολογιστη, πρωτα καταθετεις ταυτοτητα, ομως στην Ελλαδα ακομα δεν το κανουν, γιατι αραγε????????????????????


    christosoikonomou
    21.06.2009, 21:02

    Αφού άκουγε No Doubt και Gloria Estefan καλά να πάθει...{#emotions_dlg.happycrazy}


    Oraclas
    21.06.2009, 23:13

    Δεν ξέρω αν το ακούσατε, αλλά στην Αγγλία για να περιορίσουν λίγο το download έριξαν τα Mbs. Επιπλέον όποιος κατεβάσει π.χ μία ταινία και τον πιάσουν για δύο φορές, την δεύτερη του κόβουν το internet τελείως. Πάντως εγώ έχω λησμονήσει τις εποχές με τα βινύλια, αφήστε που έχω καμία 50αριά που με κοιτούν από την αποθήκη με ένα θολό βλέμμα.


    FaCe
    23.06.2009, 12:08

    αμερικανιες......


    freakhood
    23.06.2009, 13:20

    Παράθεση:

    Το μέλος FaCe στις 23-06-2009 στις 12:08 έγραψε...

    αμερικανιες......



     

    Ελληνιές.....

    υγ: Μην ανησυχείτε. Κι εδώ αργά ή γρήγορα θα γίνει το ίδιο. Ευτυχως που μπορούμε ακόμη να διατηρούμε την ανωνυμία μας πηγαίνοντας πχ σε ιντερνετ καφε. Η παραβίαση των προσωπικών μας δεδομένων (και η διαπόμπευση ανθρώπων λες και ζούμε σε άλλες εποχές) είναι πλέον καθεστώς. Δεν είμαστε καλύτεροι απο τους Αμερικανους.

    Ευτυχώς η πειρατεία και οι hackers ακόμα αντιδρούν δεόντως ενάντια στους κάθε λογής καθεστωτικούς και επικυρίαρχους.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freakhood στις 23-06-2009 13:21 ]