ελληνική μουσική
    827 online   ·  210.850 μέλη

    Καλύτερος δίσκος από Socrates?

    MariannaLappa
    22.06.2009, 12:32

    Θα ήθελα να μου πείτε ποιος είναι κατά τη γνώμη σας ο καλύτερος δίσκος των Socrates.


    GAGA
    22.06.2009, 12:49

    Το "Phos"....

    Και εναλλακτικά το "Waiting for something"...


    kwstasagas
    22.06.2009, 13:59

    1η Προσωπική - ταπεινή - πλήρως υποκειμενική άποψη :

    Καλύτερος δίσκος των SOCRATES DRUNK THE CONIUM [ας μην ξεχνάμε ότι αυτό ήταν το πλήρες όνομα της μπαντας] είναι ο δεύτερος δίσκος τους, με τίτλο TASTE OF CONIUM !!! Καταρχήν αυτό το εξώφυλλο, με το "μανιτάρι" της πυρηνικής καταστροφής να εμφανίζεται μέσα από μία παλάμη ... καταπληκτικό, υπέροχο ... Αφού, να σκεφθείτε, μόλις αγόρασα, πριν πολλάααααα χρόνια, το βινύλιο αυτού του δίσκου, το πρώτο που είπα είναι "μα ... είναι δυνατόν, στην Ελλάδα των 70ς να βγήκε δίσκος με τέτοιο εξώφυλλο ???" Κι όμως ... είναι δυνατόν !!! Για το περιεχόμενο του δίσκου ... τι να πρωτοπεί κανείς ... Για τις άγριες / νευρώδεις γκαζιές της κιθάρας του δεξιοτέχνη και ταλαντούχου ΓΙΑΝΝΗ ΣΠΑΘΑ [και να σκεφθεί κανείς ότι ήταν μόλις 21 ετών παιδάκι] ... Για το μπάσο με σκληρή παραμόρφωση του ΤΟΥΡΚΟΓΙΩΡΓΗ ... Για τον καταπληκτικό τρόπο με τον οποίον ο Τουρκογιώργης  τραγουδάει αγγλικό στίχο ... για τα δυναμικά "πρωτόγονα" ντραμς του ΗΛΙΑ ΜΠΟΥΚΟΥΒΑΛΑ ... Για τη, γεμάτη νεύρο και γκάζια, διασκευή του πασίγνωστου τραγουδιού των STONES "Satisfaction", στο οποίο ... "αλλάζουν τον αδόξαστο" [αλλά και τον τίτλο : Wild Satisfaction] ...  Για το γλυκύτατο μπούγκι "Good morning blues" .... για την υπέροχη ηλεκτροκιθαριστική μπαλάντα DOOR OF THE DREAMS που δεν έχει να ζηλέψει σε τίποτα από ηχογραφήσεις των Wishbone Ash και των UFO της ίδιας εποχής [αυτό το τραγούδι πάντα με "ταξιδεύει" στα φοιτητικά μου χρόνια στη Σαλονίκη, όπου το τόοοτε ΡΑΔΙΟ ΑΚΡΠΟΛΙΣ το έβαζε συνέχεια] .... Θα μπορούσα να γράψω κι άλλα "κατεβατά" γι' αυτόν τον δίσκο [τον είχα μάλιστα στα "υπόψιν" για τη στήλη μου στο e - περιοδικό "Το ράφι με τα βινύλια"] αλλά ... ας σταματήσω εδώ. Το μόνο που θα επισημάνω είναι ότι αυτός ο καταπληκτικός δίσκος ηχογραφήθηκε ... μόλις σε τρεις ώρες [{#emotions_dlg.eek}{#emotions_dlg.eek}{#emotions_dlg.eek}]. Ας μην ξεχνάμε, όμως, ότι και οι BLACK SABBATH ηχογράφησαν τον πρώτο δίσκο τους - ο οποίος ... άλλαξε τα πάντα στο ροκ στερέωμα - μόλις σε ένα απόγευμα ....

    Για δεύτερη επιλογή ... Προτείνω τον πρώτο δίσκο και ομώνυμο δίσκο των SOCRATES DRUNK THE CONIUM, που ηχογραφήθηκε σχεδόν ένα χρόνο πριν από το TASTE OF CONIUM, πάλι μέσα σε 2 - 3 ώρες !!! Το γεγονός ότι η παραγωγή σε αυτόν το δίσκο είναι πρωτόλεια και ακατέργαστη, τον κάνει περισσότερο γοητευτικό και, φυσικά, αρκούντως "αντεργκράουντ" .....

     

    2η Προσωπική - ταπεινή - πλήρως υποκειμενική άποψη :

    Δεν με βρίσκει καθόλου μα καθόλου σύμφωνο το ηχητικό περίβλημα του πιο επιτυχημένου δίσκου τους με τίτλο PHOS που ηχογραφήθηκε το 1976 υπό την "αιγίδα" του ΒΑΓΓΕΛΗ ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ, ο οποίος έπαιξε και πλήκτρα [νομίζω η ηχογράφησή του έγινε στην Ολλανδία]. Ο Vangelis, που έκανε την παραγωγή στο δίσκο, "γλύκανε" και "μαλάκωσε" τον ήχο τους και, μάλλον, τούς "χαμήλωσε" τις εντάσεις και, κάπως, "τιθάσευσε" την αγριάδα τους που συναντάμε στους προηγούμενους δίσκους τους. Μπορεί μεν το ηχητικό αποτέλεσμα να εξέπληξε πολύ κόσμο, ακόμη και στο εξωτερικό, μπορεί το ιδιοφυές MOUNTAINS να ακούστηκε αρκετά σε Ευρώπη και Αμερική, μπορεί με αυτόν το δίσκο οι Socrates να έκαναν μια κάποια διεθνή καριέρα, αλλά ... εγώ, ακόμη και μέχρι σήμερα, προτιμώ χίλιες φορές να "λιώνω" στο πικάπ μου τους δύο πρώτους δίσκους τους με τέρμα την ένταση [και τον πατέρα μου ακόμη να διαμαρτύρεται "τι είν' αυτά που ακούς" !!!]. Προτιμώ χίλιες φορές το STARVATION και το UNDERGROUND πρωτόλεια, ακατέργαστα και αφτιασίδωτα από τον πρώτο δίσκο τους, παρά "καλογυαλισμένα" και "στιλβωμένα" όπως περιέχονται στο PHOS .... Προτιμώ χίλιες φορές να ακούω τα "σολίδια" του MOUNTAINS από τον πρώτο δίσκο, ανεξέλεγκτα και γεμάτα άγχος και νεύρο [κι ας έχει η κιθάρα του Σπαθα μπόλικα echoes λόγω της πρωτόλειας παραγωγής], παρά "τιθασευμένα" και "ελεγχόμενα", όπως ακούγονται στο PHOS ....

    Παρόλα αυτά ... αναγνωρίζω ότι τα τραγούδια του Phos "QUEEN OF THE UNIVERSE", το ορχηστρικό EVERY DREAMS COMES TO AN END και THE BRIDE [υπέροχος συνδυασμός της ροκ με την παραδοσιακή μας μουσική] αποτελούν μοναδικές και σπάνιες στιγμές στο χώρο της ελληνικής μουσικής [και όχι μόνο της ελληνικής ροκ] .....

     

     

     

     

     


    djmetronomos
    24.06.2009, 18:11

    Συμφωνώ με kwstasagas, οι πρώτες και κάπως ακατέργαστες ηχογραφήσεις είναι οι καλύτερες των Socrates... Θα είχαν καλύτερη τύχη στο εξωτερικό εάν η φωνή ήταν λίγο πιο προσεγμένη. Ενώ ο Τουρκογιώργης τραγουδά με πάθος και νεύρο που ταιριάζει με τον σκληρό ήχο του γκρουπ, τα αγγλικά του είναι πολύ σκληρά. Αυτό εξάλλου είναι συνήθως το μεγαλύτερο πρόβλημα στα αγγλόφωνα ελληνικά γκρουπ - η προφορά του αγγλικού στίχου.

    Αγαπημένο δικό μου είναι το τρίτο άλμπουμ των Socrates, με τίτλο "On The Wings" (1973). Εδώ έχει προστεθεί και δεύτερος κιθαρίστας, με αποτέλεσμα να υπάρχουν ωραίες διφωνίες στις κιθάρες, στα χνάρια των Wishbone Ash/Allman Bros που ακούγονταν πολύ εκείνη την εποχή...

    Για τους συλλέκτες του βινυλίου: υπάρχει μια δισκογραφική που τα τελευταία χρόνια επανεκδίδει όλα τα παλιά καλά δισκάκια των 60's και 70's. Το πρώτο άλμπουμ των Socrates (Drank The Conium), το έχει επανατυπώσει μαζί με το σινγκλ (δισκάκι 45 στροφών) που περιείχε η αυθεντική έκδοση του άλμπουμ... WWW.ANAZITISIRECORDS.COM  Απλά, νομίζω ότι έχει εξαντληθεί η συγκεκριμένη επανέκδοση, τυπώνει λίγα κομμάτια από κάθε δίσκο, φαντάζομαι όμως ότι μελλοντικά θα το ξαναβγάλει...


    TRAVELOGUE
    17.09.2009, 12:26

    PHOS με Βαγγέλη Παπαθανασίου! Υπέροχη παραγωγή!!!