ελληνική μουσική
    291 online   ·  210.815 μέλη
    jorge
    22.06.2009, 14:03

    Την απόφασή τους να αποσυρθούν από το χώρο των ΜΜΕ ανακοίνωσαν σήμερα το ζεύγος Θόδωρου και Γιάννας Αγγελοπούλου. Προχωρούν σε λύση και θέση σε εκκαθάριση της εταιρείας που εκδίδει τον Ελεύθερο Τύπο και τον Τύπο της Κυριακής, αλλά και της εταιρείας «Ραδιοφωνικές Επιχειρήσεις CITY A.E». « Η συνέχιση ζημιογόνων αποτελεσμάτων οδήγησαν στην απόφαση αυτή» αναφέρεται στην ανακοίνωση. Συνέλευση των εργαζομένων συγκάλεσε για τις 5 το απόγευμα ΕΣΗΕΑ.

    Η ανακοίνωση της ιδιοκτησίας των εταιρειών έγινε λίγο μετά τις 11 το πρωί  μέσω του City 99,5.  Αύριο θα κυκλοφορήσει το τελευταίο φύλλο του Ελεύθερου Τύπου.

     

    Ολόκληρη η ανακοίνωση:

    «ΙΔΡΥΜΑ ΤΥΠΟΥ Α.Ε.»

    «ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ CITY Α.Ε.»

    22 Ιουνίου 2009

    Πραγματοποιήθηκαν την Παρασκευή 19 Ιουνίου 2009, οι Γενικές Συνελεύσεις των μετόχων της ανωνύμου εταιρίας με την επωνυμία «ΙΔΡΥΜΑ ΤΥΠΟΥ Α.Ε.» που εκδίδει τις εφημερίδες «Ελεύθερος Τύπος» και «Τύπος της Κυριακής» και της εταιρίας «Ραδιοφωνικές Επιχειρήσεις CITY Α.Ε.».

    Οι Γενικές Συνελεύσεις αποφάσισαν ομόφωνα τη λύση και θέση σε εκκαθάριση των εν λόγω εταιριών. Η εξέλιξη αυτή, είναι αποτέλεσμα της οριστικής επιλογής του Θόδωρου και της Γιάννας Αγγελοπούλου να αποχωρήσουν οριστικά από κάθε επιχειρηματική δραστηριότητα στο χώρο των Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης.

    Η συνέχιση ζημιογόνων αποτελεσμάτων οδήγησε στην απόφαση αυτή.

    Όταν πριν από τρία χρόνια αναλήφθηκε η ευθύνη του «Ελεύθερου Τύπου» στόχος δεν ήταν μόνο η διάσωση ενός ιστορικού τίτλου.

    Στόχος ήταν και η συμβολή στην αναζήτηση μιας νέου τύπου και ταυτόχρονα ευρύτερης δημόσιας συζήτησης και μάλιστα σε μια φάση αλλαγών και μετάβασης που χαρακτηρίζει την εποχή μας.

    Στο συνολικό εγχείρημα του «Ελεύθερου Τύπου» επενδύθηκαν μεγάλοι οικονομικοί πόροι. Κυρίως όμως και πρώτιστα κινητοποιήθηκαν σημαντικοί ανθρώπινοι πόροι, τόσο στην εφημερίδα, όσο και στο ραδιοφωνικό σταθμό. Η προσπάθεια δεν ευοδώθηκε.

    Το μοντέλο ενημέρωσης που κυριάρχησε στον τόπο μας, η συνεχιζόμενη συσσώρευση ζημιών σε συνδυασμό με τις αρνητικές προοπτικές του κλάδου, μαζί με την πεποίθηση ότι ένα Μέσο Ενημέρωσης δεν νοείται να λειτουργεί με μεγάλες ζημίες και αυτό να συνεχίζεται επί μακρόν, χωρίς να οδηγεί σε παρανοήσεις, συνετέλεσαν στη συνειδητοποίηση της αναγκαιότητας των παραπάνω αποφάσεων.

    Οι εταιρίες θα εκπληρώσουν πλήρως τις υποχρεώσεις τους έναντι των εργαζομένων και όλων των συνεργατών τους. Σε όλους εκείνους που προσπάθησαν τα χρόνια αυτά, ανήκει ένα μεγάλο «ευχαριστώ».

    Συνέλευση για το θέμα συγκάλεσε η ΕΣΗΕΑ στα γραφεία της εφημερίδας στις πέντε το απόγευμα.


    jorge
    22.06.2009, 14:34

    Την τελευταία εκπομπή μπορείτε να την ακούσετε ΕΔΩ.


    gikostas
    22.06.2009, 19:32

    Sorry jorge αλλά δεν είδα ότι είχες αναρτήσει το θέμα και το έβαλα κι εγώ στις ''Διάφορες συζητήσεις''.Ακύρωσέ το αν θες κανένα πρόβλημα.Όπως και να έχει πάντως είναι κρίμα γιατί τόσοι εργαζόμενοι θα μείνουν στον δρόμο.


    alkyoni
    22.06.2009, 22:29

    Πολυ λυπηθηκα στο ακουσμα αυτης της ειδησης{#emotions_dlg.sad}....  (αναφερομαι γενικα στο κλεισιμο και της εφημεριδας "Ελευθερος Τυπος" και του ραδιοφωνικου σταθμου City 99,5)

    Ημουν για πολλα χρονια αναγνωστρια της εφημεριδας  (τα τελευταια 3 χρονια οχι οσο παλια, μονο της Σαββατοκυριακατικης εκδοσης , λογω της ακριβειας των εφημεριδων...) και λυπαμαι ειλικρινα για το σημειο που εφτασε να κλεισει μια ιστορικη εφημεριδα (σχεδον 24 χρονια συνεχομενης παρουσιας) , που ανεξαρτητως πολιτικων αποψεων, νομιζω οτι προσφερε πολλα στην ελληνικη ειδησεογραφια και γενικοτερα στην ενημερωση και οχι μονο, των πολιτων.

    Λυπαμαι φυσικα και για τους εργαζομενους που τοσα χρονια προσφεραν σε ενα χωρο και τωρα μενουν ξεκρεμαστοι, (το θετικο ειναι οτι καλυπτονται ως τελος Αυγουστου οπως διαβασα) κι ευχομαι να αποκατασταθουν ολοι τους συντομα σε κατι καινουριο (μιλαω περισσοτερο για τους απλους εργαζομενους, τεχνικους κλπ και λιγοτερο για τους δημοσιογραφους, που ολοι λιγο-πολυ καπου θα βρουν να αποκατασταθουν, νομιζω οτι θα ειναι πιο ευκολο γι' αυτους... )

    Πολυ συγκινητικο και το ηχητικο αποσπασμα απο την τελευταια εκπομπη του City 99,5....
    Δεν ετυχε να ειμαι ακροατρια του, αλλα σαν ακροατρια του ραδιοφωνου γενικοτερα, καταλαβαινω ποσο θα λειψει απο τους ακροατες του ο σταθμος και το αντιστοιχο για τους παραγωγους/δημοσιογραφους του.
    Λυπαμαι πολυ γι' αυτη την καταληξη{#emotions_dlg.sad}... καλη τυχη σε ολους και ευχαριστουμε για οσα μας προσφεραν.


    Termite
    23.06.2009, 09:26

    Αλκυόνι μου,

    Εγώ πάλι σαν περιστασιακός αναγνώστης της εφημερίδας, αλλα και περιστασιακός ακροατής του city, λυπήθηκα μόνο που χάνεται (ελπίζω προσωρινά) ο Τζιμάκος απο τα ερτζιανά.

    Δυστυχώς δεν μπορώ να στεναχωρηθώ οταν βάζει λουκέτο ένα μέσο ενημέρωσης που τα τελευταία χρόνια προπαγανδίζει επικίνδυνα. Ούτε μπορώ να στεναχωρηθώ για τους εργαζόμενους δημοσιογράφους που "χάνουν" την δουλειά τους όταν σαν άλλα "παπαγαλάκια" κάνανε αβαβά ζητήματα απόλυσης εργαζομένων στις κλωστουφαντουργίες, στα Τζάμπο κα. Τώρα ζητούν να τους υποστηρίξουν οι εργαζόμενοι που πρίν λίγο καιρό οταν ήθελαν συμπαράσταση απο τα ΜΜΕ, έβρισκαν τις πόρτες του city κλειστές.

    Διάβασα στο tvxs.gr οτι και άλλοι εκδότες προσανατολίζονται στο να κάνουν το ίδιο...ας είναι η αρχή της εξυγνίασης της 4ης εξουσίας...


    freakhood
    23.06.2009, 13:36

    Παράθεση:

    Το μέλος Termite στις 23-06-2009 στις 09:26 έγραψε...

    Αλκυόνι μου,

    Εγώ πάλι σαν περιστασιακός αναγνώστης της εφημερίδας, αλλα και περιστασιακός ακροατής του city, λυπήθηκα μόνο που χάνεται (ελπίζω προσωρινά) ο Τζιμάκος απο τα ερτζιανά.

    Δυστυχώς δεν μπορώ να στεναχωρηθώ οταν βάζει λουκέτο ένα μέσο ενημέρωσης που τα τελευταία χρόνια προπαγανδίζει επικίνδυνα. Ούτε μπορώ να στεναχωρηθώ για τους εργαζόμενους δημοσιογράφους που "χάνουν" την δουλειά τους όταν σαν άλλα "παπαγαλάκια" κάνανε αβαβά ζητήματα απόλυσης εργαζομένων στις κλωστουφαντουργίες, στα Τζάμπο κα. Τώρα ζητούν να τους υποστηρίξουν οι εργαζόμενοι που πρίν λίγο καιρό οταν ήθελαν συμπαράσταση απο τα ΜΜΕ, έβρισκαν τις πόρτες του city κλειστές.

    Διάβασα στο tvxs.gr οτι και άλλοι εκδότες προσανατολίζονται στο να κάνουν το ίδιο...ας είναι η αρχή της εξυγνίασης της 4ης εξουσίας...



    Τον Πανούση δεν τον χώνεψα ποτέ αλλά πάνω κάτω θα συμφωνήσω μαζί σου. Πουλημένα τομάρια και μάλιστα καμία διαφορετικότητα. Απλά ένας ακόμη σταθμός που από πίσω του είχε τους Αγγελοπουλαίους.


    makisdav
    23.06.2009, 14:26

    To θεμα δεν ειναι ουτε ο Πανουσης,ουτε αν μας αρεσε οτι ελεγε ο ΕΤ ,ουτε αν διαβαζαμε η ακουγαμε.Ειναι οτι 500 εργαζομενοι θα μεινουν στον δρομο.Και δεν μιλαω για τα μεγαλα ονοματα η τους μεγαλοδημοσιογραφους.Μιλαω για τους υπολοιπους που εκαναν ολη τη ''βρωμικη'' και αθορυβη δουλεια και λειτουργουσαν στην ουσια την εφημεριδα και τον σταθμο.Αυτοι τωρα μενουν στον δρομο με πιθανοτατα δανεια και λογαριασμους να τρεχουν.Πως θα βρουν αραγε αυτοι το δικιο τους??


    sigur
    23.06.2009, 14:26

    εδώ μιλάμε για μισθούς εργαζομένων δημοσιογράφων- τεχνικών κ.α που χάνονται και μένουν στο δρόμο. Εσεις εκτιμάτε οτι όσοι δουλεύουν στα ΜΜΕ τους εκφράζουν οι γράμμες που τους δίνουν τα μεγαλο κεφάλια των σταθμών; Δουλειά έχουν για να ζήσουν.Μήπως ο ηχολήπτης ή ο δημοσιογράφος που κάνει ελεύθερο ρεπορτάζ με μισθό βασικό, έχει υποχρεωτικά τις πεποιθήσεις της Αγγελοπούλου;;; 

     Λες και τα μεγάλα κανάλια -ραδιοφωνικοί σταθμοί-εφημερίδες, από τα δημόσια μέχρι τα ιδιωτικά δεν παίρνουν γραμμες ως προς την ενημέρωση αλλά και ως προς την ψυχαγωγία.Δεν μιλάμε για blogs αλλά για επιχειρήσεις που μοιραία προσκυνούν το χρήμα και τις πολιτικές επιρροές. Ο εργαζόμενος σε τέτοιες επιχειρήσεις δεν είναι η "πορνη" του συστήματος ηρεμήστε, σε όλες τις εργασίες τα πάνω κεφάλια χαράζουν γραμμες. Αν είναι έτσι να την πω στο φιλαράκι μου που τον πληρώνει η SIEMENS, να κάνω χαρακίρι που δουλεύω στο Δημόσιο, να τσακωθώ με τον κουνιάδο μου που είναι τραπεζίτης, με τον θείο μου που έχει βενζινάδικο λόγω ακριβής βενζίνης, με το φιλαράκι μου που δουλεύει στα αεροπλάνα που μολύνουν την ατμόσφαιρα , με μια καλή φίλη εργαζόμενη στη ΔΕΗ επειδή ο Αθανασόπουλος έχει μισθό 400.000€ , πολύ δημαγωγικά μου ακούγονται όλα αυτά...

    Δεν μιλάμε για φιλοσοφικές τοποθετήσεις σε ένα κόσμο ιδεατό, πόσοι άραγε κάνουν την δουλειά που επιθυμούν εκφράζοντας μόνο τα ιδεώδη τα δικά τους; Τι στο καλό πόσοι " άγιοι' ελεύθεροι επαγγελματίες υπάρχουν , και γιατί φταίω εγώ ώς ηλεκτρονικός- τεχνικός-πληροφορικάριος αν ο εργοδότης μου είναι συμφεροντολόγος και θέλει να ρίξει τον Κωστάκη;; Δέχομαι οτι μακάρι να είχαμε όλοι μια εναλλάκτική λύση να επιλέξουμε τον εργοδότη που θα μς πληρώνει, αλλά ήμαρτον ακούγεται πολύ οξύμωρο στην σημερινή κοινωνία να λες " Ούτε μπορώ να στεναχωρηθώ για τους εργαζόμενους δημοσιογράφους που "χάνουν" την δουλειά τους όταν σαν άλλα "παπαγαλάκια" κάνανε αβαβά ζητήματα απόλυσης εργαζομένων στις κλωστουφαντουργίες, στα Τζάμπο κα. " λες και είχαν την επιλογή να το παίξουν. Ας έψαχνες τώρα δουλειά χωρίς αποζημίωση να μην έχεις να πληρώσεις τις υποχρεώσεις σου, να πας το παιδί σου διακόπες δω τις αμπελοφιλοσοφίες μετά...

    Ο τελευταίος τροχός της αμάξης είναι αυτοί οι ανθρώποι οι δημοσιογράφοι που όλοι βρίζουν με την πρώτη ευκαιρία (το ίδιο πιστεύω για τους αστυνομικούς και την τάχα μου τάχα μου μαγκιά να ξεσπάσεις σε ένα παιδάκι αστυνομικό οτι δήθεν έτσι άλλαζεις το σύστημα , βλακείες αν έισαι μάγκας να ανέβεις τα σκαλιά και να την πέσεις στον διοικητή έτσι θα άλλαξεις το σύστημα..)με τον βασικό μισθό χωρίς ωράριο κυριακές και αργίες, είναι άδικο να πληρώνουν πάντα οι πολλοί τις επιλογές των λίγων πλουσίων, αλλά πάντα έτσι ήταν τώρα θα άλλαξει;

     


    Termite
    23.06.2009, 16:59

    Φίλε sigur ας τα πάρουμε ένα ένα:

    Παράθεση:

    Το μέλος sigur στις 23-06-2009 στις 14:26 έγραψε...

    Εσεις εκτιμάτε οτι όσοι δουλεύουν στα ΜΜΕ τους εκφράζουν οι γράμμες που τους δίνουν τα μεγαλο κεφάλια των σταθμών;

    Ναι. Απο την στιγμή που αρθρογραφεί σε μία εφημερίδα και η άποψή του περνάει στον κόσμο τότε ΝΑΙ. ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΟΥ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ. Είτε μας αρέσει είτε όχι. Είτε παίρνει 700 ευρώ είτε 3000. Είτε τρέχει για να μαζεύει υλικό για τον "μέντορά" του, είτε γράφει ο ίδιος το άρθρο. Είναι μέρος του συστήματος...του συστήματος που προπαγανδίζει. Του συστήματος που επιλέγει να σιωπά οταν 500 άτομα στη Νάουσα έμειναν άνεργοι...του συστήματος που επιλέγει να σου σερβίρει στην τηλεόραση κυβερνητικές εξαγγελίες αντι να σου μιλήσει για τις πυρκαγιές δίπλα στο σπίτι σου...και άλλες τόσες διεφθαρμένες ιστορίες που μπορώ να σου αναφέρω πολύ εύκολα.

    Παράθεση:

    Το μέλος sigur στις 23-06-2009 στις 14:26 έγραψε...

    Λες και τα μεγάλα κανάλια -ραδιοφωνικοί σταθμοί-εφημερίδες, από τα δημόσια μέχρι τα ιδιωτικά δεν παίρνουν γραμμες ως προς την ενημέρωση αλλά και ως προς την ψυχαγωγία.Δεν μιλάμε για blogs αλλά για επιχειρήσεις που μοιραία προσκυνούν το χρήμα και τις πολιτικές επιρροές. Ο εργαζόμενος σε τέτοιες επιχειρήσεις δεν είναι η "πορνη" του συστήματος ηρεμήστε, σε όλες τις εργασίες τα πάνω κεφάλια χαράζουν γραμμες.

    Σαφώς και παίρνουν γραμμές όλα τα ΜΜΕ. Δεν υπάρχει ελευθερία στην ενημέρωση εκτός του διαδικτύου. Ο εργαζόμενος όμως στα ΜΜΕ που παίρνουν γραμμές, διαμορφώνει ανθρώπινες συνειδήσεις με τον λόγο του. Ειναι λοιπόν εντελώς παράλογο να απαιτεί συμπαράσταση στον αγώνα του όταν ο ίδιος έχει ΠΟΛΕΜΗΣΕΙ τον αγώνα αυτών που σήμερα ζητάει την βοήθειά τους. Έστω και αν ήταν γραμμή του αφεντικού του. Η ασυνειδησία πρέπει κάποτε να τιμωρείται. Κανένας απο τους φίλους σου/συγγενείς σου στα επαγγέλματα που αναφέρεις, δεν διαμορφώνει ανθρώπινες συνειδήσεις. Και αν έχεις κάποιον που είναι δημοσιογράφος /γιατρός/ δάσκαλος/ καθηγητής και λειτουργεί με γνώμονα το "πόσα παίρνω" απο προπαγάνδα/ φακελάκι/ ιδιαίτερα/ ερευνητικά πακέτα τότε αν μπορείς, συνέτισέ τον. Αν όχι πές μας ποιος είναι για να προστατευτούμε, οι υπόλοιποι.

    Παράθεση:

    Το μέλος sigur στις 23-06-2009 στις 14:26 έγραψε...

    Δέχομαι οτι μακάρι να είχαμε όλοι μια εναλλάκτική λύση να επιλέξουμε τον εργοδότη που θα μς πληρώνει, αλλά ήμαρτον ακούγεται πολύ οξύμωρο στην σημερινή κοινωνία να λες " Ούτε μπορώ να στεναχωρηθώ για τους εργαζόμενους δημοσιογράφους που "χάνουν" την δουλειά τους όταν σαν άλλα "παπαγαλάκια" κάνανε αβαβά ζητήματα απόλυσης εργαζομένων στις κλωστουφαντουργίες, στα Τζάμπο κα. " λες και είχαν την επιλογή να το παίξουν.

    Ναι φίλε μου. Έχουν την επιλογή να το παίξουν. Ας σταματήσουμε να θεωρούμε οτι οι άνθρωποι είναι έρμαια του χρήματος. Δεν είναι. Το παίζουν οτι είναι, για να κλαίγονται μονίμως και να γκρινιάζουν. Με την ίδια λογική, θα μπορούσα να πληρώνω τον κάθε δάσκαλο να λέει στο παιδί μου οτι ο Σωκράτης ήταν ο Γαλάτης της αρχαίας Αθήνας και ο δάσκαλος θα καθότανε και θα του πιπίλαγε το μυαλό με αυτήν την @@. Είναι δάσκαλος αυτός; Του αξίζει αυτή η θέση και αυτός ο κοινωνικός ρόλος; Μάλλον όχι. Ας σταματήσουν λοιπόν οι μεμψιμοιρίες. Ο καθένας σε αυτήν την κοινωνία πρέπει να έχει την θέση που του αξίζει. Και στο 99,9% των δημοσιογράφων δεν τους αξίζει να είναι εκεί που είναι. Οπότε καλώς, σταματούν να είναι.


    billaros
    23.06.2009, 17:37

    Καταρχήν να εκφράσω τη θλίψη μου για όλους αυτούς τους εργαζομένους που έχασαν ξαφνικά τη δουλειά τους.

    Χωρίς να έχω κάτι προσωπικά με τους προλαλήσαντες ,διερωτώμαι:Μήπως όλα αυτά τα περί "πορνών του συστήματος" κλπ. λέγονται εκ του ασφαλούς??? Δηλαδή ,όταν ο άλλος έχει πχ. μια οικογένεια να θρέψει και του δίνεται η ευκαιρία να δουλέψει σε κάποιο μεγάλο ΜΜΕ ,θα το παίξει "ιδεολόγος" και "κατά του κεφαλαίου" και θα επιλέξει την ανεργία ,αφήνοντας την οικογένειά του στην ανέχεια??? Εσείς δηλαδή που τα λέτε αυτά τι θα κάνατε στη θέση του??? Τα λέω αυτά γιατί σε κάθε αντίδραση είναι σωστό να υπάρχει και αντιπρόταση.

    Και ναι ,διαπιστώνω αρκετές φορές πως στην Ελλάδα η αντικειμενική δημοσιογραφία ΔΕΝ έχει εκλείψει εντελώς ,και πως υπάρχουν ακόμα άξιοι δημοσιογράφοι που τολμούν να έρθουν σε αντίθεση με τη "γραμμή" της εφημερίδας ή του σταθμού που δουλεύουν. Πιθανώς να αποτελούν μια πολύ μικρή μειοψηφία ,αλλά δεν μπορούμε να γενικεύουμε εις βάρος τους.


    Termite
    23.06.2009, 18:34

    Παράθεση:

    Το μέλος billaros στις 23-06-2009 στις 17:37 έγραψε...

    Και ναι ,διαπιστώνω αρκετές φορές πως στην Ελλάδα η αντικειμενική δημοσιογραφία ΔΕΝ έχει εκλείψει εντελώς ,και πως υπάρχουν ακόμα άξιοι δημοσιογράφοι που τολμούν να έρθουν σε αντίθεση με τη "γραμμή" της εφημερίδας ή του σταθμού που δουλεύουν. Πιθανώς να αποτελούν μια πολύ μικρή μειοψηφία ,αλλά δεν μπορούμε να γενικεύουμε εις βάρος τους.

    Φίλε μου, προφανώς και η γενίκευση δεν είναι σωστή. Προσωπικά αναφέρομαι αποκλειστικά και μόνο στους εργαζόμενους δημοσιογράφους των συγκεκριμένων μέσων καθώς βίωνα στο παρελθόν την προπαγάνδα τους σε πολύ μεγάλο βαθμό. Τώρα, αν η "μπάλα" παίρνει κ μερικούς καλούς εκει μέσα, τότε λυπάμαι που το λέω, αλλα αν πραγματικά ήταν όντως καλοί, θα ξεχώριζαν. Η περίπτωση του Πανούση πχ, που δε σταμάτησε να κράζει κυβερνητικά στελέχη και κυβερνητικές πολιτικές, ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ CITY FM, ξεχώρισε. Και τόνισα πρώτα απ'όλα οτι για τον συγκεκριμένο άνθρωπο και το ύφος της εκπομπής του, στεναχωρέθηκα πολύ που σταμάτησε.

    Ελπίζω οι "καλοί" να βρούν γρήγορα νέα στέγη.


    sigur
    23.06.2009, 19:14

    φίλε Termite δεν διαφωνούμε σε οτι παραθέτουμε, σαφώς και το επάγγελμα της δημοσιογραφίας διαμορφώνει συνειδήσεις, κατευθύνει την κρίση του κόσμου και οπλίζει τα επιχειρήματα τους. Ο λόγος που έγραψα ήταν για να προσφέρω μια σανίδα σωτηρίας απέναντι στους εκατοντάδες εργαζόμενους που πλήρώνει ένα κάναλι/σταθμός/εφημερίδα που δεν πέρνουν καμιά ΜΑ καμιά κατεύθυνση από κανέναν μέτοχο - ιδιοκτήτη.Μακάρι να είχα περισσότερες αμφιβολίες για όσα γράφω ( θα με βόλευε ο αφορισμός, δεν χρειάζεται και σοβαρή τεκμηρίωση ) αλλα τυχαίνει δικοί μου ανθρώποι ( ποιο δικοί μου δεν γίνεται) να έχουν μερικές χιλιάδες ένσημα από τον χώρο σε κορυφαίο ραδιοφωνικό σταθμό της επικράτειας και σύμφωνα με αυτούς στη καθημερινότητα τους ήταν απούσα η καθοδήγηση που με τόση σιγουριά αναφέρεις.Όχι γιατι ήταν οι συγκεκριμένοι αλλά επειδή πάνω κάτω στους μισους εργαζόμενους στο χώρο δεν ασκείται αυτή η επιρροή και πόσο μάλλον δεν είναι απαραίτητο να τους εκφράζουν οι πολιτικές θέσεις των διευθυντών !!! Αλλοίμονο, ξέρεις δεν γίνονται έτσι οι προσλήψεις στο χώρο....Συμφωνώ όμως 100% με όσα λες για τον κάθε αρχισυντάκτη, διευθυντή προγράμματος, μέτοχο πρόεδρο κλπ.

      Ότι περιλαμβάνεται στις υποχρεώσεις ένος δημοσιογράφου( έτσι όπως το θέτεις) για λογαριασμού ενός αρχισυντάκτη γίνονται αλλά αυτό γίνεται σε όλα τα επαγγέλματα που διαθέτουν προιστάμενο διευθυντή ή πρόεδρο.Το οτι τον χαρακτηρίζεις μέρος του συστήματος το εκλαμβάνω ως γενικολογία, δηλαδή αυτός που νιώθει αναμάρτητος από εμάς μας ας ρίξει την πρώτη πέτρα (!). Δεν είναι λύση να χαρακτηρίζουμε οι μεν τους δε μέρος του συστήματος και να νιώθουμε οτι εμείς ήμαστε και πράττουμε ως ελεύθεροι και αδέσμευτοι ανθρώποι σε αντίθεση με τους άλλους. Δεν θέλω να σε καταρακώσω αλλά στη συντριπτική μας πλειοψηφεία όλοι μας έχουμε υπηρετήσει το σύσημα με τον έναν ή άλλο τρόπο. Ας κάνουμε πρώτα αυτοκριτική και μετά να τεντώσουμε τα τόξα. Τώρα αν αισθάνεσαι εσύ απόλυτα καθαρός απέναντι στο κερδοσκοπικό ντουνιά μας, φανερώσου να σε ακολουθήσουμε ( άλλωστε ψάχνει ηγέτες η γενιά μας)

    Επαναλαμβάνω οτι ο λόγος που απαντω είναι για να σου πω οτι δεν συμβαίνει έτσι με τους εργαζόμενους σαν αυτούς από εχθες είναι στον δρόμο. Και για να υπερασπιστώ αυτούς τους εργαζόμενους (μιλάμε για την πλειοψηφία είναι σημαντικό να το αναφέρω)- που πίστεψε με δεν έκαναν και πολλα λεφτα- από τους αφορισμούς του φίλου freakhood που βάζει όλους στο ίδιο τσουβάλι.Ίσως και από άγνοια το κάνει ( αλλά σιγά μην το παραδεχτεί αυτό ο συγκεκριμένος...) 

    Τέλος είναι και αυτό που αναφέρει ο billaros: Έξω από τον χωρό ο καθένας οτι θέλέι λέει και έχει δικαίωμα να πει. Εκ του ασφαλούς ο καθένας γίνεται ηθικολόγος και ενάρετος.

    Ψυχραιμία συσιστώ, μην  αδικούμε ανθρώπους που υποφέρουν έτσι επειδή δεν συμπαθούμε τον κλάδο που εργάζονταν . Ας καταλογιστούν ευθύνες και ας αρχίσει η κάθαρση από τα πάνω κεφάλια .


    renabill
    23.06.2009, 20:00

    Παράθεση:

    Το μέλος Termite στις 23-06-2009 στις 09:26 έγραψε...

    Αλκυόνι μου,

    Εγώ πάλι σαν περιστασιακός αναγνώστης της εφημερίδας, αλλα και περιστασιακός ακροατής του city, λυπήθηκα μόνο που χάνεται (ελπίζω προσωρινά) ο Τζιμάκος απο τα ερτζιανά.

    Δυστυχώς δεν μπορώ να στεναχωρηθώ οταν βάζει λουκέτο ένα μέσο ενημέρωσης που τα τελευταία χρόνια προπαγανδίζει επικίνδυνα. Ούτε μπορώ να στεναχωρηθώ για τους εργαζόμενους δημοσιογράφους που "χάνουν" την δουλειά τους όταν σαν άλλα "παπαγαλάκια" κάνανε αβαβά ζητήματα απόλυσης εργαζομένων στις κλωστουφαντουργίες, στα Τζάμπο κα. Τώρα ζητούν να τους υποστηρίξουν οι εργαζόμενοι που πρίν λίγο καιρό οταν ήθελαν συμπαράσταση απο τα ΜΜΕ, έβρισκαν τις πόρτες του city κλειστές.

    Διάβασα στο tvxs.gr οτι και άλλοι εκδότες προσανατολίζονται στο να κάνουν το ίδιο...ας είναι η αρχή της εξυγνίασης της 4ης εξουσίας...



    Βασίλη μου θα συμφωνήσω με όσα λες. Ιστορικό ξειστορικό ένα μέσο ενημέρωσης αμά παρακμάσει πρέπει να τελειώσει. Άντε μπας και δούμε και άλλα να ακολουθούν και γίνει πιο σοβαρή πλέον η δημοσιογραφία! Προς Θεού δε λέω ότι δεν υπάρχει και σοβαρή σημοσιογραφία μερικεές φορές κι εντάξει στεναχωριέμαι για όσους χάνουν τη δουλειά τους αλλά γιατί διαμαρτυρόμαστε μόνο όταν γίνεται στα μέσα ενημέρωσης και όχι σε μια εταιρία που κλείνει και πάει στο Πακιστάν για παράδειγμα?


    -----------------
    see my blog "Πετάω τη σκούφια μου..."

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : renabill στις 23-06-2009 20:05 ]


    makisdav
    23.06.2009, 20:44

    Εγω διαφωνω καθετα με οτι ιδεολογικα εβγαζε προς τα εξω η συγκεκριμενη εφημεριδα.Ομως διαφωνω ακομα πιο πολυ με το να μεινει ο οποιοσδηποτε εργαζομενος ενα πρωι στον δρομο.Για αυτο ειμαι αντιθετος με το κλεισιμο της εφημεριδας η οποιασδηποτε εφημεριδας η οποιασδηποτε επιχειρησης χωρις να εχει εξασφαλιστει το μελλον μεχρι και του τελευταιου εργαζομενου που δουλευε απο εκει ειτε απο την ιδια την εταιρια ειτε κι απο το κρατος.


    Termite
    24.06.2009, 09:15

    Παράθεση:

    Το μέλος harmonizer στις 23-06-2009 στις 23:36 έγραψε...

    Και αν κρίνω από τα όσα διαβάζω, κάποιοι έπαιρναν γερό μισθό και στον ΕΤ.

    Έχουν βγεί στη φόρα πολλά τώρα που έπεσε η προστασία των Αγγελοπουλαίων. Είναι γεγονός οτι το 50% των εργαζομενων έπαιρνε καθαρούς μισθούς πάνω απο 2000€ ενώ το 10% αυτών (προφανώς μιλάμε για μεγαλοπαράγοντες) κόβανε 25άρια και 30άρια (σε χιλιάρικα πάντα) το μήνα. Ίσως κάπου εκεί να εντοπιστεί και η 'γραμμή' που πρεσβεύουν.

    Στο δελτίο του Αlter μίλησε ο επι χρόνια διευθυντής του Ε.Τ. Γ. Κύρτσος, και ανέφερε τα παιχνίδια με την Υπουργό Εξωτερικών.

    @makisdav: Εμένα η αρχική μου διαφωνία δεν ήταν για το αν καλά έκαναν και έχασαν τις δουλειές τους οι άνθρωποι. Προφανώς και ειναι κρίμα, και άδικο ειδικά με τον τρόπο που έγινε. Εμένα αυτό που με τσάντισε, και που για μένα εκεί έχασαν το δίκιο τους όλοι οι δημοσιογράφοι ήταν όταν ζητούσαν συμπαράσταση απο τους υπόλοιπους εργασιακούς κλάδους, για τον αγώνα τους. Τους εργασιακούς κλάδους που όταν λειτουργούσε η εφημερίδα, απαξίωναν καθημερινώς αφού ακολουθούσαν συγκεκριμένη κομματική γραμμή.


    Spirtoulis
    24.06.2009, 10:55

    Θα παραβλέψω το γεγονός ότι το κακό για τον Ελεύθερο Τύπο ξεκίνησε από τότε που πέρασε στα χέρια των δύο πιο πρόσφατων ιδιοκτητών και θα ήθελα να κάνω μία πρόταση πριν εξοστρακιστώ. Να τον ακολουθήσουν σαν ένδειξη συμπαράστασης όλες εκείνες οι φυλλαδούλες οι κίτρινες και γλοιώδεις που ακούνε στο όνομα "Καρφί", "Θέμα" κλπ. Δηλαδή και όλες να έκλειναν εκτός από την "Πράσινη" άντε και την "Απογευματινή" δε θα με πείραζε καθόλου, προκειμένου να ανοίξουν νέες με ξεκάθαρες απόψεις και σοβαρή παρουσία στο χώρο του Τύπου. Σάματις η "Ελευθεροτυπία" είναι καλύτερη? (άμα δεν το λεγα θα σκαγα...που την έχουν κ για εφημερίδα περιοπής) Το σχολιασμό σχετικά με τους εργαζόμενους που χάνουν τη δουλειά τους τον αφήνω σε εσας.

    Την καλημέρα μου!


    oscarpeterson
    24.06.2009, 12:22

    Ο έντυπος τύπος έχει πεθάνει.  Ο Ελεύθερος Τύπος είναι μόνο η αρχή.  Πόσοι Έλληνες μέχρι τα 35 επιλέγουν να ενημερωθούν από εφημερίδες (τις οποίες αγοράζουν και οι οποίες έχουν ιδεολογικές κατευθύνσεις και τοποθετήσεις) και όχι από το ιντερνετ (όπου ενημερώνονται τζάμπα και μπορούν να βρουν τοποθετήσεις από όλους τους πολιτικούς χώρους).

    Οι δημοσιογράφοι σήμερα είναι ο ορισμός της έκφρασης "έχω γνώμη επί παντός επιστητού χωρίς να έχω καμμία απολύτως ειδίκευση".  Γίνονται μηχανικοί όταν πέφτουν αεροπλάνα, γιατροί όταν εμφανίζεται μια γρίπη, ναυτικοί όταν βυθίζεται ένα πλοίο.  Τα ίδια άτομα.  Με αποτέλεσμα όχι απλώς να παραπληροφορούν αλλά να δημιουργούν και μαζικές υστερίες.

    Τα ίδια φυσικά ισχύουν και στην τηλεόραση.  Δείτε την κατάντια του Χαρδαβέλα, ενίοτε του Ευαγγελάτου (ο οποίος όταν έπεσε το Σινούκ εμφανίστηκε με τα μηχανολογικά σχέδια του ελικοπτέρου στις ειδήσεις! - ασε μας ρε καθίζημα της επιστήμης Ευαγγελάτε) κ.ο.κ.

    Η κοινωνία θα λειτουργεί πολύ καλύτερα αν κλείσουν όλες οι εφημερίδες και όχι μόνο ο Ελεύθερος Τύπος.


    billaros
    24.06.2009, 14:48

    Παράθεση:

    Το μέλος harmonizer στις 23-06-2009 στις 23:36 έγραψε...

    Ας πουν λοιπόν πως έγιναν πόρνες του συστήματος για να θρέψουν την οικογένειά τους, όταν άλλοι προσπαθούν να θρέψουν την οικογένειά τους με έντιμο τρόπο. Γιατί έχουμε φτάσει στο σημείο η φράση "για την οικογένειά μου" να θεωρείται αρκετή για να δοθεί συγχωροχάρτι ακόμα κι όταν η "δουλειά" τους είναι εις βάρος των παιδιών των άλλων.

    Δε μπορεί ο κάθε δημοσιογράφος να πηγαίνει όπου πληρώνεται και να αλλάζει ανάλογα τη γραμμή του και να περιμένει το κοινό να τον πιστέψει ή να τον στηρίξει όταν χάσει το μισθό του.

    Και αν κρίνω από τα όσα διαβάζω, κάποιοι έπαιρναν γερό μισθό και στον ΕΤ.

    Όλοι αυτοί οι μεγαλοδημοσιογράφοι που έπαιρναν "γερό μισθο" ,είναι σίγουρο ότι θα ξαναβρούν σύντομα δουλειά κάπου αλλού. Αυτοί που πλήτονται πραγματικά είναι οι χαμηλόμισθοι ρεπόρτερ τεχνικοί ,κλπ ,οι οποίοι θα μείνουν άνεργοι.

    Προσωπικά σπάνια διάβαζα τον Ελεύθερο Τύπο , καθώς κι εγώ διαφωνούσα με πολλά από αυτά που γράφονταν στο συγκεκριμένο έντυπο. Σε καμία περίπτωση όμως δεν θα επιθυμούσα το κλείσιμο μιας εφημερίδας ,μόνο και μόνο επειδή είναι "κεντροδεξιά" ή "φιλοκυβερνητική". Έχω μάθει να αποδέχομαι την αντίθετη άποψη και να μην χαίρομαι με τη φίμωσή της, πόσο μάλλον όταν διατυπώνεται τεκμηριωμένα και αξιόπιστα ,όπως στον ΕΤ.


    MariannaGp
    25.06.2009, 01:46

    Είμαι δημοσιογράφος. Λυπήθηκα για τον Ελεύθερο Τύπο κι ας μην τον διάβαζα συνήθως επειδή διαφωνούσα πολιτικά. Λυπήθηκα και για τον κόσμο που απολύεται,  κι ας έχω υποφέρει τα τελευταία χρόνια όσο οι λιγότερο ευνοημένοι ή διασυνδεδεμένοι από αυτούς θα αρχίσουν να υποφέρουν μετά το καλοκαίρι. Η φασαρία δε γίνεται επειδή απολύθηκαν δημοσιογράφοι, δημοσιογράφοι απολύονται συνέχεια πια και κανείς δεν κάνει φασαρία. Η φασαρία γίνεται επειδή απολύθηκαν πολλοί μαζί, λόγω της ιστορικής σημασίας του Ελεύθερου Τύπου για τη ΝΔ και του ονόματος των ιδιοκτητών και κυρίως επειδή είναι πρωτοφανές να κλείνεις ένα μαγαζί κάνοντας τρομερές σπατάλες ως την τελευταία στιγμή. Γίνεται δηλαδή λόγω μεθόδευσης, επειδή δεν έγινε καμιά απόπειρα περιορισμού του κόστους και σωτηρίας, όπως γίνεται συνήθως. Γιατί το ζεύγος Αγγελόπουλου δεν ήθελε πια τα μέσα κι η εφημερίδα δεν πουλιόταν μαζί με το προσωπικό ενώ ο τίτλος μόνος του πουλιέται και ήδη κυκλοφορεί ότι έχει βρεθεί ο αγοραστής.

    Να πω και δυο τρία πράγματα για μας ή κάποιους/ες από μας. Δεν έχει καμία σημασία σε αυτόν τον κλάδο ποιος ή ποια είσαι και τι έχεις στο κεφάλι σου. Δε πα να είσαι 100% καθαρός, να νοιάζεσαι μόνο για τον κόσμο, τέλος πάντων για ‘καλά πράγματα΄. Υπάρχουν άπειροι τρόποι να σε πνίξουν και να στο πνίξουν, διαφορετικοί ανά μέσο και ρεπορτάζ.

    Δούλευα κάποτε σε ένα μουσικό περιοδικό με καλή κυκλοφορία. Επειδή έχω κάνει μουσική κι είχα φίλους μουσικούς, όχι ονόματα, έβλεπα τα πράγματα κάπως αλλιώς, ήθελα να ανεβάσω νέα πράγματα, πήγαινα σε χώρους, να προτείνω νέους ανθρώπους. Τα πρότεινα και μου τα κόβανε συνέχεια, με βάζανε να γράψω ό,τι είχαν βγάλει και θέλαν να πουλήσουν οι εταιρείες. Δεν πέρναγε τίποτα, κάποια στιγμή υποχρεωνόμουν να γράψω και για αηδίες που μου προκαλούσαν αναφυλαξία, γινόταν τακτικά αυτό, μια διαρκής στενοχώρια για μένα και σταδιακά χειροτέρευε.

    Μετά: είμαι αριστερή, δούλεψα ως επί το πλείστον σε διάφορες εφημερίδες του αριστερού χώρου. Κι εδώ υπήρχαν πάντα πράγματα που έπρεπε να γραφτούν και άλλα που απαγορεύονταν ή αποτρέπονταν έστω με έμμεσους τρόπους, αναλόγως του κόμματος με τις οποίες συνδέονταν. Κι όποιος ξέρει λίγο από αριστερά καταλαβαίνει. Δούλεψα και αλλού: εκεί ήταν χειρότερα.

    Και για να μη λέω μόνο για μένα. Έχω φίλους σε κανάλια σε διάφορες θέσεις και προς τα πάνω, που έχουν κατάθλιψη, οι πιο κάτω απλώς αγκομαχούν, κάποιοι πιο πάνω που πληρώνονται καλά λένε να αντέξω άλλα δύο χρόνια να μαζέψω κάποια λεφτά και να την κάνω. Κι ας μη συζητήσουμε για το οικονομικό ρεπορτάζ όπου, όχι παντού, αλλά σε πολλά μαγαζιά, αν δεν τα πιάνεις εσύ, πουλάει τα θέματά σου ο εκδότης σου για διαφήμιση και συ εκτίθεσαι στους ανθρώπους με τους οποίους μίλησες και έχεις και συνειδησιακό πρόβλημα “τι κάνω τώρα;”.

    Είχα ένα φίλο στον Ελεύθερο Τύπο που είχε μεγάλο πρόβλημα με την πολιτική γραμμή. Δεν ήθελε να πάει, έμεινε κάποτε άνεργος, του έτυχε μόνο αυτό, πήγε. Αγκομαχούσε συνέχεια. Πριν λίγο καιρό του έτυχε μια άλλη δουλειά και την έκανε. Όλοι λέγαν ότι ήταν μαλάκας γιατί έφυγε από ένα σίγουρο μαγαζί να πάει σε μια πιο ανασφαλή δουλειά. Τελικά του βγήκε σε καλό, γιατί τώρα δεν μένει άνεργος. Αλλά αυτός το έκανε για ψυχολογικούς λόγους, γιατί δεν άντεχε να του απαγορεύεται να γράφει π.χ. για τους εργαζόμενους του Λαναρά όταν ξέρεις τι έχει παίξει με το Λαναρά. Αλλά σε πόσους τυχαίνει; Σε κρίση είμαστε, οι δουλειές μειώνονται, δεν αυξάνονται.

    Δε λέω ότι όλοι οι δημοσιογράφοι είναι εντάξει. Λέω όμως ότι οι μισοί που ίσως είναι εντάξει έχουν κατάθλιψη με τη συντριβή που τρώνε κάθε μέρα στη δουλειά τους, δηλαδή κάθε μέρα, για να βγει αυτό που τελικά βγαίνει ως φωνή των μέσων μαζικής ενημέρωσης στην Ελλάδα.

    Θα μου πεις τότε γιατί κάνετε αυτή τη δουλειά; Μαζοχιστές είσαστε; Νομίζω ένας λόγος είναι ότι στη δεκαετία του 90 που μπήκα εγώ στη δουλειά ο έλεγχος ήταν κάπως λιγότερος ή εμείς ήμασταν μικρά και χαζά και δεν το καταλάβαμε από την αρχή. Και βέβαια οι συνθήκες εργασίες τότε ήταν καλές και τα λεφτά καλά. Νομίζαμε πως μεγαλώνοντας θα έχουμε λιγότερο έλεγχο ή θα πάμε να δουλέψουμε σε μέσα πιο σύμφωνα με αυτό που πιστεύουμε. Την πατήσαμε… Μαζοχιστές δεν είμαστε, αλλά μαλάκες σίγουρα.

     


    jorge
    31.08.2009, 21:36

    Ο Όμιλος Ρέστη αγόρασε τελικά τον CITY.

    Η ανακοινωση:

    «H απόκτηση του CITY 99,5 ενισχύει σημαντικά την παρουσία του Ομίλου στο χώρο των ΜΜΕ και παράλληλα διασφαλίζει την απρόσκοπτη συνέχιση της λειτουργίας ενός ραδιοφωνικού σταθμού που ξεχώριζε για το περιεχόμενο και την εγκυρότητα της ενημέρωσης, αλλά και την ποιότητα του ανθρώπινου δυναμικού του. Βασική επιδίωξή μας αποτελεί η περαιτέρω ενίσχυση - ενδυνάμωση του σταθμού, ώστε να παραμείνει μια ανεξάρτητη φωνή ενημέρωσης. Τέλος, θα ήθελα να ευχαριστήσω το Θεόδωρο και τη Γιάννα Αγγελοπούλου για την άψογη συνεργασία μας και την εμπιστοσύνη που έδειξαν στον Όμιλο Ρέστη».