ελληνική μουσική
    462 online   ·  210.844 μέλη

    Ειστε ευχαριστημενοι απο τη ζωη σας

    dinaki13b
    22.03.2003, 14:26
    Ξερω πολλοι θα πειτε τι χαζη ερωτηση μεχρι κι εγω τη βρισκω λιγο χαζη μου βγαινει ομως φυσικα αυθορμητα. Μαλλον θα ηθελα να ρωτησω ποια ηταν η καλυτερη περιοδος της ζωης σας, τι θα θελατε να αλλαξετε στην τωρινη σας φαση και αν σας εμποδιζει κατι τι ειναι αυτο, αν πιστευετε οτι τωρα ειναι η καλυτερη περιοδος της ζωης σας κλπ... Το ρωταω ολο αυτο γιατι πολυ συχνα πιστευω οτι δεν εχω φτιάξει τη ζωη μου οπως τη θελω αλλα εχω ακομα ελπιδες να το κανω. Αραγε το αισθανεται και κανένας αλλος αυτο?
    gate
    22.03.2003, 18:04
    Quote:

    On 2003-03-22 14:26, dinaki13b wrote:
    Ξερω πολλοι θα πειτε τι χαζη ερωτηση μεχρι κι εγω τη βρισκω λιγο χαζη μου βγαινει ομως φυσικα αυθορμητα. Μαλλον θα ηθελα να ρωτησω ποια ηταν η καλυτερη περιοδος της ζωης σας, τι θα θελατε να αλλαξετε στην τωρινη σας φαση και αν σας εμποδιζει κατι τι ειναι αυτο, αν πιστευετε οτι τωρα ειναι η καλυτερη περιοδος της ζωης σας κλπ... Το ρωταω ολο αυτο γιατι πολυ συχνα πιστευω οτι δεν εχω φτιάξει τη ζωη μου οπως τη θελω αλλα εχω ακομα ελπιδες να το κανω. Αραγε το αισθανεται και κανένας αλλος αυτο?



    Ναι...Εγώ..!!!
    Ιδίως αυτήν την περίοδο...., αυτό που λες το αισθάνομαι ιδιαίτερα..
    και συχνά σιγοτραγουδώ εκείνο το... άσμα της ποιητικής έμπνευσης του Ελύτη:
    "...εδώ στου δρόμου τα μισά
    έφτασε η ώρα να το πω,
    άλλα είναι εκείνα που αγαπώ
    γι' αλλού...
    γι' αλλού ξεκίνησα..."

    Είναι πρόβλημα αυτό....

    Αλλά όχι ότι δεν αντιμετωπίζεται...
    Κοίτα, πιστεύω ότι η μεγαλύτερη χαρά μας είναι αυτή που περνάμε τελευταία..., όπως και ο μεγαλύτερος πόνος μας..., γι' αυτό δε θα ανατρέξω στο παρελθόν για να δω ποια ήταν η πιο ευτυχισμένη περίοδος στη ζωή μου...
    Σίγουρα υπήρχαν πολλές ευτυχισμένες περίοδοι στη ζωή μου..., αλλά όση έκταση κι αν είχαν και με όση ένταση και αν τις ένιωσα, καμια δε θα μπορεί να αναπληρώνει την τελευταία χαρά που πήρα....Κι αυτός ειναι μάλλον ένας κανόνας για όλη μας τη ζωή...

    Άπ' την άλλη πρέπει να έχουμε υπόψη μας ότι είμαστε πλεονέκτες εμείς οι άνθρωποι...Καμιά χαρά δε μας φτάνει...Θέλουμε πάντα το κάτι παραπάνω...
    Κι ίσως γι' αυτό δεν είμαστε ποτέ ευτυχισμένοι...
    Λες και η ευτυχία είναι κάτι το τέλειο...!!!!
    Μέγα λάθος..., νομίζω
    Τελικά όπως λέει και ο αγαπημένος μου Λεό:
    "αυτό που κάνει την ευτυχία φευγαλέα είναι το πρόβλημα ότι όχι μόνο δεν ξέρουμε πως να τη βρούμε, αλλά ούτε πώς να την κρατήσουμε..."

    Εν ολίγοις πιστέυω, και το λέω τώρα που βρίσκομαι και εγώ στη φάση του να μην είμαι ευχαριστημένη με αυτό που επέλεξα να κάνω, είναι ότι σε τέτοιες φάσεις δεν χρειάζεται πανικός...ούτε απογοήτευση...
    χρειάζεται αύτό που λέμε θετίκή σκέψη...
    Δε θα πω λοιπόν..."κοίτα τι έκανα...!!" "βρίσκομαι σε αδιέξοδο..", "σπατάλησα όλο μου το χρόνο σε κάτι που τώρα στην πράξη βλέπω ότι είναι τόσο ανούσιο και στεγνό από ανθρώπινα συναισθήματα.."
    Δε θα πω τίποτα από αυτά, όταν μιλώ με τον ευατό μου...αλλά θα του πω...
    "ε...εντάξει...έκανες έναν κόπο τόσα χρόνια..., "πέτυχες αυτό που έστω κάποτε το ήθελες πολύ..., Δεν είναι ότι έμεινες αδρανής....έκανες κάτι...Μπορεί σε λάθος δρομο...αλλά ...ΕΚΑΝΕΣ" "Τώρα μπορεί να απογοητεύεσαι γιατί δεν είναι αυτό που περίμενες..." "...εντάξει λοιπόν...ποτέ δεν είναι αργά...Πάμε γι' άλλα... κι όπου βγει..."

    Αυτό δεν είναι ευτυχία...?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: gate στις 22-03-2003 18:06 ]
    eva
    22.03.2003, 18:20
    Απλά παραθέτω το εξής από Ιωαννίδη:

    Φεύγει η ζωή τελειώνει, σα σεντόνι ξεδιπλώνει, ότι αγαπούσα και το άφησα, ότι μισούσα και το κράτησα, φεύγει η ζωή τελειώνει, σα σεντόνι φανερώνει, τον εαυτό μου που τον ξέχασα, το μέσα κόσμο μου που έχασα...

    Εάν δεν είμαστε ευτυχισμένοι με τη ζωή μας είναι γιατί επιχειρήσαμε να βολευτούμε υποβάλλωντας στον εαυτό μας έναν αλλοτριωτικό τρόπο ζωής που άλλοι προβάλλουν ως ιδανικό κι έτσι οδηγηθήκαμε σε μια εσωτερική δουλεία που μας δίνει συνέχεια το αίσθημα του ανικανοποίητου. Επομένως καλά να πάθουμε. Είναι γελοίο και εγωιστικό να ισχυριζόμαστε ότι δεν είμαστε ικανοποιημένοι από τη ζωή μας, ενώ στην ουσία δεν είμαστε ικανοποιημένοι από τους εαυτούς μας και ενώ υπάρχουν άνθρωποι που πεθαίνουν φρικτά είτε από πείνα είτε από πολέμους, είτε τυγχάνουν εκμετάλευσης και διακρίσεων και ζουν στο περιθώριο.
    ZOI
    22.03.2003, 20:59
    loipon panta griniaza.panta ithela kati parapano.ohi oti den imoun eutihismeni pote.apla panta kati zitousa.tora teleutaia sineiditopoiisa oti ekatomiria anthropoi den exoun ohi ta misa,alla oute to 1/100 apo auta pou eho!!!!!!!!isos disekatomiria!!!!!!!!!apofasisa loipon oti einai axaristia na zito perissotera afou idi mou ehoun dothei tosa polla.ti zoi mou alloste den tin eho ftiaxei akoma oste na metaniono....ara apla euhomai na eho o,ti mou xreiazetai k na min metanioso gia tis epiloges mou..........pantos eimai eutihismeni k malista niotho k enohi giati alloi polloi den einai!!!otan eimai omos ego eutihismeni mporo toulahiston na frontiso na ginoun k alloi!!!!!
    priftisnikolaos
    22.03.2003, 22:18
    ...opws vlepeis Dina den eisai h monh pou exei amfivolies gia to an h zwh pou kaneis einai auth pou 8a dialeges h estw sou parexei thn ikanopoihsh oti thn zeis kai den periferesai apla mesa sthn ka8hmerinothta! mporeis loipon na pros8eseis kai emena mesa se olous autous, an kai gia na sou pw thn alh8eia mallon den mporeis na afhseis kanenan ape3w giati oloi, ligo polu, skeftonatai opws esu!
    exoun upar3ei kapoies stigmes pou 8ewrousa oti zousa me ton tropo pou h8ela! oxi giati ta pragmata gurw mou eixan alla3ei, alla giati katafera na vrw issoropies me ton eauto mou tetoies wste ola osa sunevainan gurw mou den me anushxousan...egw eixa mia eu8eia grammh pou akolou8ousa! sthn parousa fash mallon eimai metewros...nomizw oti perimenw ta pragmata na er8oun para ta kunhgaw egw o idios!
    mikros eixa dei ena palio western, to ergo den 8umamai ti elege alla 8umamai xarakthristika mia frash: "mono ena pragma gia ton ka8ena exei a3ia sthn zwh kai ofeiloume na to vroume. mprosta se auto ola ta alla einai ashmanta. auto to kati sunh8ws einai diaforetiko gia ka8e an8rwpo kai molis to vroume to kanoume shmaia mas". den 3erw an sumfwneitai h diafwneitai pantws emena mou arese auth h 8ewria kai koitaw na thn akolou8w!
    dinaki13b
    22.03.2003, 22:55
    Quote:

    On 2003-03-22 22:18, priftisnikolaos wrote:
    mikros eixa dei ena palio western, to ergo den 8umamai ti elege alla 8umamai xarakthristika mia frash: "mono ena pragma gia ton ka8ena exei a3ia sthn zwh kai ofeiloume na to vroume. mprosta se auto ola ta alla einai ashmanta. auto to kati sunh8ws einai diaforetiko gia ka8e an8rwpo kai molis to vroume to kanoume shmaia mas". den 3erw an sumfwneitai h diafwneitai pantws emena mou arese auth h 8ewria kai koitaw na thn akolou8w!



    Μ' άρεσε πολυ αυτό! Νομιζω οτι εχω βρει αυτο που εχει μεγαλυτερη αξια για μενα και σ'ευχαριστω που μου υπενθυμισες ποσο τυχερη ειμαι
    justme
    23.03.2003, 15:19


    Άπ' την άλλη πρέπει να έχουμε υπόψη μας ότι είμαστε πλεονέκτες εμείς οι άνθρωποι...Καμιά χαρά δε μας φτάνει...Θέλουμε πάντα το κάτι παραπάνω...
    Κι ίσως γι' αυτό δεν είμαστε ποτέ ευτυχισμένοι...
    Λες και η ευτυχία είναι κάτι το τέλειο...!!!!
    Μέγα λάθος..., νομίζω
    Τελικά όπως λέει και ο αγαπημένος μου Λεό:
    "αυτό που κάνει την ευτυχία φευγαλέα είναι το πρόβλημα ότι όχι μόνο δεν ξέρουμε πως να τη βρούμε, αλλά ούτε πώς να την κρατήσουμε..."







    Ligoi einai aftoi pou pragmatika einai ikanopoiimenoi apo ton tropo zwis tous akrivws giati opws swstotata to ethese i gate pote den ikanopoieite to xaraktiristiko distixws tou anthrwpou: & allo & allo & allo..........pws simvainei na zitame pragmata gia na eimaste kala,na ta apoktoume & amesws na mas gennioiuntai nees anagges-simeiwteon panta ilikes-den mporw na to katalavw.& vevaia den vgazw tin afentia mou apo eksw.

    anyway dinaki,se aftin tin fasi tis zwis mou eimai kala.tha elega poli kala.efxaristw kathimerina ton theo & prospathw na eimai aftarkis me afta pou mporw na eimai.mporei na to peite xazomara mou alla panta otan pianw ton eafto mou na ZITAEI anousia pragmata me pianw apo ton wmo & mou lew:skepsou & koita oti afto pou exeis einai isws i epithimia kapoiou paidiou.skepsou & koita oti afto pou exeis einai ena kommati pswmi...........

    aktarika
    03.01.2006, 02:27
    Για μερικά πράγματα ναί,για μερικά όχι,απο την ζωή μου!:)
    ageras
    03.01.2006, 05:00
    Σε γενικές γραμμές είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από αυτά που έχω καταφέρει ως τώρα στην ζωή μου.Πάντα κανω λάθη αλλά είναι τόσο μικρα που δεν μ'επηρεάζουν ιδιαίτερα.
    Vasx
    03.01.2006, 10:55

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Vasx στις 13-09-2009 15:09 ]


    Kerato
    03.01.2006, 18:50
    Γενικά είμαι ευχαριστημένη από τη ζωή μου. Από τον εαυτό μου ελάχιστα. Δυστυχώς.
    Το μονο που θέλω στην παρούσα φάση της ζωής μου, για να μην υπάρχουν μαύρες κηλίδες, είναι ένα έγγραφο που θα με αποδεσμεύσει από ένα μάτσο μαλάκες και, όχι ότι δε θα ξαναβρεθώ ανάμεσα σε άλλους με τον ίδιο χαρακτηρισμό, αλλά τουλάχιστον, θα μου επιτρέψει να ζήσω μαζί με τον άνθρωπό μου.
    Κατά τα άλλα θα ήταν το λιγότερο αχαριστία να μην είμαι ευχαριστημένη...
    doritsa78
    03.01.2006, 21:20
    Θα ημουν αχαριστη αν ελεγα το αντιθετο.Αλλα παλι προσπαθω για να ειμαι ακομα πιο καλα.Και συνεχιζω,λεγοντας αφου εχω την υγεια μου ειμαι καλα.

    doritsa


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : doritsa78 στις 28-01-2006 22:05 ]
    alfalfa
    03.01.2006, 22:54
    Νομίζω ότι είναι αχαριστία να πω ότι δεν είμαι...Έχω ανθρώπους να με αγαπάνε και να τους αγαπώ,περνάω καλά μαζί τους,έχω τη δουλειά μου,την υγεία μου...
    Σαφώς και υπάχουν μελανά σημεία στη ζωή μου,αλλά υπάρχουν και χειρότερα...
    Για όλα τ'άλλα που επιθυμώ το μέλλον είναι μπροστά!

    Υ.Γ.Σήμερα τα βλέπω όλα αισιόδοξα...
    VaNiTy
    04.01.2006, 01:05
    Είμαι αλλά δε το ξέρω! Όταν καταφέρω να το δω θα είμαι ευτυχισμένη!
    elzaatar
    04.01.2006, 01:41
    Ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο. Είμαι ευχαριστήμενος από τη ζωή μου αλλά θα ήθελα να είναι καλύτερη. Ελπίζω να τα καταφέρω. Ίδωμεν.

    pastella
    04.01.2006, 01:55
    Από τη στιγμή που συνειδητοποιούμε τα δώρα που μας δίνει η ζωή και δεν μιζεριάζουμε και δεν γκρινιάζουμε είμαστε ευχαριστημένοι

    Σαφώς έχω έλλειψη αρκετών πραγμάτων, όπως μια καλύτερη οικονομικη κατάσταση, ζωή χωρίς γονείς στο σπίτι, κλπ, αλλά από τη στιγμή που κοιτώ την θετική πλευρά των πραγμάτων και πώς μπορώ να νιώσω και να περάσω καλυτερα με αυτα, ναι μπορώ να πώ ότι έχω φτάσει σε ένα καλό επίπεδο ικανοποίησης.

    Οπότε μέσες-άκρες, ναι είμαι!
    Ania
    16.01.2006, 17:47
    isws na eimai kai axaristh alla oxi den eimai...
    nikostheater
    16.01.2006, 19:54
    Aυτη την περιοδο οχι,σιγουρα οχι...το αντιθετο θα ελεγα..
    GinaDanis
    17.01.2006, 01:40
    Quote:

    Το μέλος nikostheater στις 16-01-2006 στις 19:54 έγραψε:

    Aυτη την περιοδο οχι,σιγουρα οχι...το αντιθετο θα ελεγα..




    Mα γιατί, Νίκο μου; Μια χαρά δεν περάσαμε με το group στην Πράγα; Τι σου συνέβη & γύρισαν όλα ανάποδα; Ντόιιιιιιιινγκ!
    DavidDT
    17.01.2006, 02:52
    Απόλυτα!!!!!!!!!!!!!!