ελληνική μουσική
    637 online   ·  210.833 μέλη

    Απίστευτη απάτη της εφημερίδας ''Το Βήμα''

    gikostas
    22.06.2009, 19:25

    Αν είναι δυνατόν!!Οι έγκυροι δημοσιογράφοι της εφημερίδας Το Βήμα επινόησαν συνάντηση Καραμανλή με Ερντογάν και σαν να μην έφτανε αυτό,γράψανε και λεπτομέρειες για τις δήθεν συζητήσεις που είχανε.Το ψεύτικο ρεπορταζ γράφτηκε πιθανόν από την Παρασκευή το βράδυ με αποτέλεσμα όταν ο Ερντογάν το Σάββατο το πρωί ακυρώσε το ταξίδι του στην Ελλάδα,κάποιος αριθμός εφημερίδων που προοριζόνταν για την επαρχία να περιέχει μέσα αυτή την δήθεν συνάντηση.Σήμερα ο κύριος Ψυχάρης,διευθυντής της εφημερίδας έβγαλε ανακοίνωση και ζητάει συγνώμη για την γκάφα.Το δικαιολογεί λέγοντας οτι οι Κυριακάτικες εφημερίδες λόγω του μεγάλου αριθμού φύλλων κυκλοφορίας, αρχίζουν να εκτυπώνονται από το πρωί του Σαββάτου. Ετσι, πολλές φορές αναφέρονται σε συναντήσεις και άλλες δραστηριότητες ως εάν επρόκειτο για γεγονότα. Τέτοια περιστατικά έχουν συμβεί πολλές φορές και δυστυχώς τα παθήματα δεν έχουν γίνει μαθήματα.Επίσης θα πρέπει να αναφέρω ότι στην παγίδα αυτή πέσανε και άλλες εφημερίδες όπως το Έθνος και η Ελευθεροτυπία αν δεν κάνω λάθος.Τα συμπεράσματα δικά σας.


    fotis70
    22.06.2009, 19:50

    Αν αυτό αληθεύει – γιατί δεν το ξέρω – μια συγνώμη δεν αρκεί από τους εκδότες! Είναι η απόλυτη ξεφτίλα στον χώρο της δημοσιογραφίας! Γιατί εγώ να πιστεύω όσα γράφουν από εδώ και πέρα αφού ξέρω ότι δεν μου παρουσιάζουν αυτά που συμβαίνουν αλλά όσα θα ήθελαν να συμβαίνουν. Ούτε η διαφήμιση του γνωστού αναψυκτικού να ήταν!

    Τυχαίνει οι εφημερίδες αυτές να είναι συγκεκριμένης πολιτικής απόχρωσης  και ιδεολογίας, είναι τυχαίο;

    Ξέρετε πόσα άλλα συμβαίνουν στην τηλεόραση; Όμως εμείς εκεί! Ότι μας πλασάρουν να το φάμε!

    Η δικαιολογία που έδωσαν για το - δήθεν λάθος - σας ικανοποιεί;  


    gikostas
    22.06.2009, 20:17

    Παράθεση:

    Το μέλος fotis70 στις 22-06-2009 στις 19:50 έγραψε...

    Αν αυτό αληθεύει – γιατί δεν το ξέρω – μια συγνώμη δεν αρκεί από τους εκδότες! Είναι η απόλυτη ξεφτίλα στον χώρο της δημοσιογραφίας! Γιατί εγώ να πιστεύω όσα γράφουν από εδώ και πέρα αφού ξέρω ότι δεν μου παρουσιάζουν αυτά που συμβαίνουν αλλά όσα θα ήθελαν να συμβαίνουν. Ούτε η διαφήμιση του γνωστού αναψυκτικού να ήταν!

    Τυχαίνει οι εφημερίδες αυτές να είναι συγκεκριμένης πολιτικής απόχρωσης  και ιδεολογίας, είναι τυχαίο;

    Ξέρετε πόσα άλλα συμβαίνουν στην τηλεόραση; Όμως εμείς εκεί! Ότι μας πλασάρουν να το φάμε!

    Η δικαιολογία που έδωσαν για το - δήθεν λάθος - σας ικανοποιεί;  



    Προσωπικά θα με ικανοποιούσε αν στο ψεύτικο ρεπορταζ δεν μπαίνανε σε λεπτομέρειες του τύπου ''Ψυχρό το κλίμα ανάμεσα στους δυο πρωθυπουργούς'' και ''Συζητήθηκε και το πρόβλημα των λαθρομεταναστών''.Και να σκεφτεί κανείς ότι ο Ερντογάν δεν ήρθε καν.Και να νομίζουμε εμείς οι αφελείς οτι ο Καραμανλής έθεσε το θέμα των λαθρομεταναστών και να περιμένουμε κάποια λύση.Απλά απαράδεκτοι.Ποιός ξέρει πόσα τέτοια ρεπορτάζ έχουνε κάνει κατά καιρούς;Το πιο εξοργιστικό απ'όλα είναι ότι κανένα κανάλι και καμία εφημερίδα δεν ανέφερε τίποτα.Καλύπτονται μεταξύ τους οι κύριοι.Άρα να μην κατακρίνουν τους πολιτικούς που καλύπτει ο ένας τον άλλον στα διάφορα σκάνδαλα ή τους αστυνομικούς που και αυτοί κάνουν το ίδιο. 


    CHE
    23.06.2009, 06:47

    Αυτού του είδους η δημοσιογραφία είναι αν μη τι άλλο κατάπτυστη. Προσωπικά θυμάμαι και άλλα παρόμοια περιστατικά. Το κακό είναι ότι τις περισσότερες φορές ούτε που το παίρνουμε χαμπάρι ή τα πιστεύουμε επειδή τυγχάνει να μην έχουμε γνώση των πραγματικών περιστατικών.

    Τώρα, τυχαία, θυμήθηκα που πέρυσι η εφημερίδα ''Πρώτο Θέμα'' είχε κάνει ολόκληρο ζήτημα με κάποιον Υπουργό της κυβέρνησης επειδή ένας φίλος του είχε πάρει εργολαβία κάποια έργα. Το τι σημεία και τέρατα έγραψε η εφημερίδα δεν λέγεται. Και φυσικά όλα αυτά με τεράστια γράμματα απλωμένα σε δύο σελίδες, ''ντοκουμέντα'', ''αξιόπιστες πηγές'' κ.λπ. Την επόμενη εβδομάδα, σε κάποια γωνία μίας άσχετης σελίδας είχε ένα μικρό άρθρο -ίσα που το έβλεπες- που έλεγε ότι ''σχετικά με το δημοσίευμα της τάδε ημερομηνίας ανακοινώνουμε ότι κατόπιν έρευνας προέκυψε ότι ουδεμία σχέση υπήρχε μεταξύ του Υπουργού και του εργολάβου''!!!

    Μία άλλη φορά, η εφημερίδα ΤΑ ΝΕΑ ήθελε να δείξει πόσο πολύ μειώθηκαν τα ποσά που διέθεσε το Υπουργείο Πολιτισμού για τα ''Δημήτρεια'' στη Θεσσαλονίκη κι έγραψε ότι το έτος τάδε (επί ΠΑΣΟΚ) διατέθηκαν 500.000.000 δρχ. ενώ φέτος διατέθηκαν μόλις 1.370.000€. Για να φαίνεται μεγάλη η διαφορά έγραψαν το πρώτο νούμερο σε δραχμές και το δεύτερο σε ευρώ!

    Θυμόσαστε και την περίπτωση του MEGA που στον Πόλεμο του Κόλπου έκανε ανταποκρίσεις από τη Λευκωσία ενώ στην οθόνη έγραφε ''Βαγδάτη'';  Το περιβόητο DVD του Ζαχόπουλου που τάχα μου δεν το είδε κανένας; Τη διαπραγμάτευση του DVD για τα εκατομμύρια του Θέμου; Το στημένο γκάλοπ του Έθνους πριν τις προηγούμενες εθνικές εκλογές;

    Λυπάμαι αλλά αυτού του είδους η δημοσιογραφία δεν με αφορά. Για μένα έχει πεθάνει από τότε που έφυγε ο μεγάλος Φρέντυ Γερμανός.