ελληνική μουσική
    391 online   ·  210.816 μέλη

    Μήνυμα αγάπης από το MusicHeaven

    SteliosG
    13.12.2004, 16:18
    Φίλοι και φίλες του MusicHeaven! Αυτά τα Χριστούγεννα μπορούμε να προσφέρουμε μαζί με τη μουσική μας και μια οικονομική βοήθεια σε κάποιο συνάνθρωπό μας ή κάποιο σύλλογο που το έχει πραγματικά ανάγκη. Ας το κάνουμε πράξη με αφορμή αυτή τη γιορτινή μέρα και ας μείνει στη καρδιά μας για να μας γίνει συνήθεια για όλο το χρόνο...

    Ο καθένας ας προσφέρει αυτό που μπορεί, δεν είναι υποχρεωτικό. Η κίνησή μας μετράει και αυτή είναι που θα δώσει λίγη ζεστασιά.

    Όποιος γνωρίζει κάποιον άνθρωπο ή σύλλογο που το έχει αληθινά ανάγκη ας το προτείνει σε αυτό το topic δημόσια, προκειμένου να γίνει μια επιλογή από όλους μας. Η προθεσμία για να επιλέξουμε είναι η Παρασκευή 17 Δεκεμβρίου.

    Εντωμεταξύ, μέχρι τη Τρίτη 28 Δεκεμβρίου, μπορείτε να μου στέλνετε προσωπικό email στο:

    kolostelios@yahoo.gr

    με το όνομά σας, το κινητό σας τηλέφωνο και το ποσό που θέλετε να προσφέρετε.

    Εγώ θα δημιουργήσω μια λίστα με αυτά τα ονόματα και το ποσό την οποία θα έχω ΜΟΝΟ εγώ και θα ΔΕΝ θα έχει πρόσβαση κανένας άλλος. Θα είναι μια λίστα χειρόγραφη.

    Το ποσό που θέλει να προσφέρει ο καθένας μπορεί να το κάνει με τρόπο που θα συζητήσουμε είτε μέσω email, είτε μέσω τηλεφώνου, ή να τα στείλει με ταχυδρομική επιταγή στα στοιχεία που θα του αποστείλω με email. Τη μέρα που θα προσφέρουμε το συνολικό ποσό, μπορείτε όλοι όσοι θέλετε να παρεβρεθείτε στο χώρο που θα γίνει αυτό.

    Παιδία!!! Δεν είμαι κανένας επαγγελματίας, ούτε κανένα κανάλι που να μαζεύει λεφτά για να μπορέσω να το οργανώσω καλύτερα και ασφαλέστερα ίσως για αυτούς που θέλουν να προσφέρουν. Αν κάποιος προτείνει κάτι καλύτερο και ασφαλέστερο, ας βοηθήσει.

    Εγώ από τη μεριά μου σας εγγυόμαι ότι τα ονόματά σας και το ποσό που θελήσετε να διαθέσετε θα είναι 100% ασφαλή και απόρρητα και ότι θα κάνω ότι είναι ανθρωπίνως δυνατό να σας διασφαλίσω. Δίνω και το κινητό μου τηλέφωνο δημοσίως - 6942074748, αλλά και το όνομά μου - Στέλιος Κολομβούνης.

    Ας προσπαθήσουμε ΟΛΟΙ μαζί...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 13-12-2004 16:22 ]
    SteliosG
    13.12.2004, 16:20
    Πρόταση 1:
    ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΑΓΕΝΝΗΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ
    ΗΠΕΙΡΟΥ 28, 10433 ΑΘΗΝΑ
    ΤΗΛ. 210/88.28.788
    http://www.unborn.gr

    SteliosG
    13.12.2004, 17:10
    Και κάτι ακόμα... όταν μου στείλετε email γράψτε και το nick που χρησιμοποιείται στο MusicHeaven για να είμαι σίγουρος ότι έλαβα email από το MusicHeaven και όχι από κάποιο τυχόντα!!! Ευχαριστώ!!!
    vouliakis
    13.12.2004, 17:22
    Η δική μου πρόταση είναι οι Γιατροί Χωρίς Σύνορα .

    Υ.Γ.Στέλιο, να είσαι καλά φίλε.

    jorge
    13.12.2004, 17:35
    ΛΥΣΗ 1
    ------------------------------
    Η Τράπεζα Πειραιώς έχει φτιάξει το WinForLife.gr, το οποίο έχει λίστα με ανθρωπιστικούς οργανισμούς. Από αυτή τη σελίδα μπορούμε να κάνουμε δωρεά σε όποιον οργανισμό επιλέξουμε. http://www.winforlife.gr/TemplateII.asp?PageID=3


    ΛΥΣΗ 2
    ------------------------------
    Βέβαια για να πω και τη δική μου γνώμη, και για να μην τα κάνουμε όλα ηλεκτρονικά και ψυχρά, πιστεύω θα ήταν πολύ πιο ωραίο να μαζεύαμε

    - τα όσα χρήματα
    - 2-3 μπλουζάκια MusicHeaven
    - ρούχα που δεν χρειαζόμαστε

    ...και να τα δίναμε χέρι με χέρι σε κάποιον άνθρωπο που έχει ανάγκη. Να μαζευτούμε μια παρέα του MusicHeaven, 4-5 άνθρωποι, και να του τα πάμε στο σπίτι του.


    Εσείς τι επιλέγετε από τα 2;
    SteliosG
    13.12.2004, 18:25
    Η λύση 2 είναι η ιδανική κατά την αποψή μου.

    Όσοι πάντως ενδιαφέρεστε στείλτε μου ένα email, όπως έγραψα, με το όνομα σας και το ψευδώνυμο (τουλάχιστον), ώστε να υπάρχει μια μικρή οργάνωση και να κανονίσουμε τη συνάντηση μετά!!!
    SteliosG
    13.12.2004, 18:27
    Πρόταση 1:
    ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΑΓΕΝΝΗΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ
    ΗΠΕΙΡΟΥ 28, 10433 ΑΘΗΝΑ
    ΤΗΛ. 210/88.28.788
    http://www.unborn.gr

    Πρόταση 2:
    ΓΙΑΤΡΟΙ ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΟΡΑ

    Πρόταση 3:
    win for life.gr, ΤΡΑΠΕΖΑ ΠΕΙΡΑΙΩΣ
    falimento
    13.12.2004, 18:35
    Kαι εγώ συμφωνώ με τη δεύτερη λύση..

    Ένας ζεστός λόγος, μια χειραψία είναι πολύ πιο σημαντική από να στείλουμε μόνο χρήματα..
    jorge
    13.12.2004, 19:22
    Quote:

    Το μέλος SteliosG στις 13-12-2004 στις 18:27 έγραψε:

    Πρόταση 1:
    ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΑΓΕΝΝΗΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ
    ΗΠΕΙΡΟΥ 28, 10433 ΑΘΗΝΑ
    ΤΗΛ. 210/88.28.788
    http://www.unborn.gr

    Πρόταση 2:
    ΓΙΑΤΡΟΙ ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΟΡΑ

    Πρόταση 3:
    win for life.gr, ΤΡΑΠΕΖΑ ΠΕΙΡΑΙΩΣ





    Στέλιο η πρόταση 3 συμπεριλαμβάνει τα 1 και 2. Δες το link. Έχει μέσα πολλούς οργανισμούς, ανάμεσά τους και τους Γιατρούς. Νομίζω λοιπόν πως καλούμαστε να επιλέξουμε ανάμεσα σε

    Πρόταση 1:
    Δωρεά σε Ανθρωπιστικές Οργανώσεις μέσω ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ

    Πρόταση 2:
    Δωρεά σε κάποιον άνθρωπο ή οικογένεια ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ.


    Σαν να κερδίζει έδαφος η πρόταση 2, αλλά για να δούμε τι λένε και οι υπόλοιποι.

    Είναι ευκαιρία να δείξουμε όσα λέμε και υποστηρίζουμε στο ΜΗ εδώ και μήνες. Ας τα κάνουμε πράξη.
    SteliosG
    13.12.2004, 21:06
    Συμφωνώ jorge!!! Υπερ της πρότασης 2 και εγώ!!! Το θέμα είναι σε ποιον ή ποιους να τα προσφέρουμε!!!
    gate
    13.12.2004, 23:57
    Συμφωνώ τόσο με την πρόταση του Γιώργου για την άμεση βοήθεια σε ορισμένους ανθρώπους, όσο και με τις προτάσεις για τις καταθέσεις σε κάποιο λογαριασμό απ' αυτούς που αναφέρατε.

    1. Αν τελικά καταλήξουμε στην πρόταση του Γιώργου προτείνω το εξής σχετικά με το ποιοι θα είναι αυτοί οι άνθρωποι που μπορούμε να βοηθήσουμε:
    Νομίζω - αν δεν υπάρχει κάποια καλύτερη πρόταση - ότι θα μπορούσε να μας βοηθήσει, στο θέμα αυτό, η Εκκλησία. Οι ενορίες διαθέτουν, απ' όσο γνωρίζω, λίστες με ονόματα και διευθύνσεις ανθρώπων απόρων που έχουν αναλάβει να συντηρούν. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος συγκεντρωτικός κατάλογος στη Μητρόπολη. Μπορούμε να μάθουμε όμως.

    Έτσι, ίσως θα μπορούσαμε να επιλέξουμε, μεταξύ αυτών κάποιους που έχουν πραγματικά ανάγκη και να πάμε οι ίδιοι σε αυτούς και να διαθέσουμε εκεί τις προσφορές μας.

    Αν υπάρχει κάποιος άλλος πιο αποτελεσματικός τρόπος, ακόμα καλύτερα, ...αν και νομίζω ότι οι άνθρωποι που έχουν πραγματικά μεγάλη ανάγκη, ως επί το πλείστον καταφεύγουν στη βοήθεια της εκκλησίας. Επομένως αν ανατρέξουμε κι εμείς εκεί, ίσως βρούμε τους ανθρώπους που γυρεύουμε...


    2. Απ' την άλλη αν καταλήξουμε στην άλλη πρόταση, προτείνω μεταξύ των οργανισμών που αναφέρατε και το:
    Ίδρυμα Καρκινοπαθών Τζένη Καρέζη. Προσφέρει τεράστια ανακούφιση σε ανθρώπους που πραγματικά υποφέρουν αφόρητα και στις μέρες μας ολοένα και πολλαπλασιάζονται...

    "Η ζωή χωρίς μουσική θα ήταν ένα σφάλμα..." Νίτσε


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: gate on 13-12-2004 23:58 ]
    MariannaP
    14.12.2004, 10:14
    Αυτό είχαμε πει και στο προηγούμενο topic. Σίγουρα είναι καλύτερο να τα πάρει κάποιος απευθείας και μετά μουσικής.
    Αλλά η ερώτηση παραμένει η ίδια: ΠΟΙΟΣ;;;

    linda7
    14.12.2004, 10:33
    Καλημέρα σας . Καταρχάς συμφωνώ κι εγώ με τη 2η πρόταση του Γιώργου . Η άμεση επαφή μας με άτομα που μας έχουν πραγματικά ανάγκη θα ήταν ό,τι καλύτερο!
    Χθες βράδυ είδα μία...διαφήμιση να την πω (;) σχετικά με την κακοποίηση των παιδιών . Σκέφτηκα μήπως τελικά αυτά τα παιδιά έχουν περισσότερο ανάγκη από ψυχολογική στήριξη , από ένα δείγμα αγάπης , από ένα δικό μας χαμόγελο ... Αυτό που κατάφερα να βρω στο δίκτυο είναι :
    Εταιρεία Πρόληψης Κακοποίησης και Παραμέλησης Παιδιού , τηλ. 210-7484233
    andri14
    14.12.2004, 10:38
    ....κάτι για τα παιδιά ψηφίζω κι εγώ! Η χαρά που λαμβάνουν με τέτοιες πράξεις είναι πολύ πιο μεγάλη!

    AlienP
    14.12.2004, 11:03
    Αγαπητοί φίλοι,
    καταλαβαίνω πραγματικά γιατί προτιμάτε την απόδοση των προσφορών σας χέρι με χέρι. Προσωπικά δεν το θεωρώ ότι καλύτερο. Είναι δύσκολο να σας αναλύσω γιατί...

    Π.χ. με ποια κριτήρια θα γίνει η επιλογή ενός ατόμου; Δεν θα είναι τόσο εύκολο... Πιστεύω κι εγώ όπως είχα γράψει στο προηγούμενο θέμα πως καλό θα ήταν να ενισχυθεί σύλλογος που βοηθά παιδιά.

    Επιμένω στους συλλόγους γιατί η οργάνωση στη λειτουργία τους θα επιτρέψει πρακτικά, να αξιοποιήσουν καλύτερα την όποια προσφορά. Είμαι δηλαδή σίγουρη γιατί το γνωρίζω, πως θα ευεργετηθούν περισσότερα άτομα...

    ΄Οσο για τις μεμονομένες περιπτώσεις μπορούμε να είμαστε καθημερινά που λέει ο λόγος στο πλευρό τους, με όποιον τρόπο μπορούμε, γιατί το γιορτινό και περιστασιακό πιστέψτε με, μάλλον δημιουργεί προβλήματα στην ψυχολογία τους. (Είναι κοντά στην αυταπάτη)...

    Αν θέλει κάποιος να με ρωτήσει οτιδήποτε πάνω στο θέμα μας, επειδή δε θέλω να πιάσω άλλο χώρο εδώ: p_cafetzopoulou@yahoo.gr

    ...Δώσε σε κάποιον ένα ψάρι, θα φάει μια μέρα. Μάθε σε κάποιον να ψαρεύει και θα έχει κάτι στο πιάτο του κάθε μέρα...
    tsuku_elf
    14.12.2004, 11:38
    Συμφωνώ με την Πηγή. Τις ίδιες σκέψεις έκανα κι εγώ.
    Είμαστε σίγουροι πως αυτός που θα βοηθήσουμε θα έχει μεγαλύτερη ανάγκη από κάποιον άλλο; Ποιος από εμάς είναι σε θέση να το κρίνει και να το αποφασίσει αυτό; Θα πρότεινα λοιπόν να στραφούμε προς την ενίσχυση κάποιου οργανισμού ώστε η προσφορά μας να έχει πολλαπλασιαστικό και όχι μεμονωμένο αποτέλεσμα.
    vouliakis
    14.12.2004, 12:42
    Τι μας εμποδίζει να δώσουμε τα όποια χρήματα σε κάποιο σύλλογο (ή οργανισμό) "μετά μουσικής"?
    Οι λόγοι που αναφέρει η Πηγή είναι που με οδήγησαν να προτείνω παραπάνω τους Γιατρούς Χωρίς Σύνορα. Αυτοί ξέρουν καλύτερα από μένα που θα τα διαθέσουν για "να πιάσουν τόπο".

    tsuku_elf
    14.12.2004, 12:52
    Κι εγώ θεωρώ καλή επιλογή τους Γιατρούς Χωρίς Σύνορα.
    andri14
    14.12.2004, 12:56
    Quote:

    Το μέλος vouliakis στις 14-12-2004 στις 12:42 έγραψε:

    Τι μας εμποδίζει να δώσουμε τα όποια χρήματα σε κάποιο σύλλογο (ή οργανισμό) "μετά μουσικής"?
    Οι λόγοι που αναφέρει η Πηγή είναι που με οδήγησαν να προτείνω παραπάνω τους Γιατρούς Χωρίς Σύνορα. Αυτοί ξέρουν καλύτερα από μένα που θα τα διαθέσουν για "να πιάσουν τόπο".




    Πολύ μ αρέσει αυτό το μετα μουσικής(να ντύσουμε και Άγιο Βασίλη;;)!!!Καλή σκέψη γενικά κ. Παναγιώτη οι Γιατροί χωρίς σύνορα.



    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 14-12-2004 16:19 ]
    AlienP
    14.12.2004, 15:44
    Μιλώντας με το Στέλιο, μου ζητήθηκε να παρουσιάσω αναλυτικότερα τις προτάσεις μου, οι οποίες επιλέχτηκαν αντικειμενικά, μετά από διακριτικό έλεγχο της πορείας τους. Παρόλο που είμαι συντονίστρια εθελοντικών δραστηριοτήτων επιλέγω να σας παρουσιάσω 2 σοβαρούς συλλόγους με τους οποίους δεν έχω καμία προσωπική σχέση. Βάζω στόχο κάποιους αδύναμους συλλόγους που δεν είναι τόσο γνωστοί όσο άλλοι... (ας μου επιτραπεί αυτή η διάκριση που γίνεται με βαριά καρδιά).

    Η πρώτη μου πρόταση είναι ο Σύλλογος Προστασίας Αγέννητου Παιδιού.
    Φροντίζει το παιδί από την πρώτη στιγμή. Κάθε μέρα στο ΚΕΝΤΡΟ ΦΡΟΝΤΙΔΑΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΟΥ, αντιμετωπίζει περιστατικά εγκύων που δεν έχουν στέγη ή ζουν κάτω από απαράδεκτες συνθήκες. Προσφέρει διακριτικά, ιατρική, κοινωνική, ψυχολογική, οικονομική, πρακτική και νομική κάλυψη σε προστατευόμενες έγγαμες ή άγαμες μητέρες. Κατά το 2003, χειρίστηκε ανάγκες 418 οικογενειών.
    Τα στοιχεία του είναι: ΗΠΕΊΡΟΥ 28, ΑΘΗΝΑ. ΤΗΛ.: 210/88.28.788
    Http://www.unborn.gr

    Η δεύτερη πρότασή μου είναι η ΑΡΣΙΣ μια μη κυβερνητική οργάνωση εξειδικευμένη στην κοινωνική υποστήριξη των νέων και στην προάσπιση των νεανικών δικαιωμάτων. Ιδρύθηκε τον Οκτώβριο του 1992 και λειτουργεί με κέντρα στην Αθήνα, τη Θεσσαλονίκη, το Βόλο, τη Λάρισα και την Καρδίτσα.

    Η φιλοσοφία της ΑΡΣΙΣ βασίζεται:

    • στην ιδεολογία της κοινωνικής αλληλεγγύης και της οργανωμένης συμπαράστασης προς τα πιο αδύνατα νεαρά μέλη της κοινωνίας,
    • στο σεβασμό του δικαιώματος των νέων στη διαφορά και στην επιλογή, στο βαθμό που δεν βλάπτει τους άλλους,
    • στην αντίθεση με κάθε είδους διακρίσεις και προκαταλήψεις,
    • στην προσέγγιση των νέων μέσα από την οπτική των αναγκών και όχι των συμπτωμάτων (παραβατικότητα, ρήξη, αποτυχία, κλπ),
    • στο σχεδιασμό ενεργειών, με βάση την κατανόηση των ανθρωπίνων συστημάτων που επηρεάζουν τα άτομα,
    • στην σφαιρική (πολύ-επίπεδη) παρέμβαση για την ενδυνάμωση των νέων προκειμένου να γίνουν ικανότεροι στη λήψη υπεύθυνων αποφάσεων και την αντιμετώπιση δυσκολιών στη ζωή τους,
    • στην αναγνώριση της επιρροής που ασκεί στα άτομα το βίωμα της συμμετοχής, της συσχέτισης, της ανάληψης ευθυνών και της μεταβίβασης αξιών,
    • στην αξία της ανθρώπινης δικτύωσης, που μέσα από το μοίρασμα κοινών στόχων και αντιλήψεων, μπορεί να οδηγήσει στην προώθηση κοινωνικών πρακτικών και την διεκδίκηση αλλαγών,
    • στη διαπίστωση της αναγκαιότητας της συνεργασίας των φορέων, ώστε μέσα από την ανταλλαγή εμπειριών και γνώσεων και από την προώθηση κοινών σχεδίων, να προκαλούν αλλαγές στο πεδίο της κοινωνικής πολιτικής.
    Σκοπός της ΑΡΣΙΣ είναι η ανάπτυξη νέων πρακτικών και προτάσεων για την υποστήριξη των νέων που κινδυνεύουν από κοινωνικό αποκλεισμό, η κινητοποίηση των πολιτών και η προσαρμογή των θεσμών στην κατεύθυνση της πρόληψης της νεανικής περιθωριοποίησης και της κατοχύρωσης των νεανικών δικαιωμάτων.
    Γραφεία και Κέντρο Υποστήριξης Νέων
    Δεριγνύ 26 και Γ΄Σεπτεμβρίου, 10434, Αθήνα
    Τηλ./Fax: 210 8259880
    www.arsis.gr

    Για να μη δημιουργηθούν παρεξηγήσεις προτείνω μια μορφή διαδικασίας, για τη συλλογή των εσόδων. Ο άνθρωπος που θα μαζέψει τα χρήματα θα ήταν καλό να στείλει τις δύο όψεις της ταυτότητάς του στους διαχειριστές του ΜΗ. Να ανακοινωθεί αυτή η ενημέρωση και μετά να αρχίσουν να μαζεύονται χρήματα. Όταν παραδοθεί το συνολικό ποσό θα παρουσιαστεί και η απόδειξη από το σύλλογο. Άλλωστε αποφασίστε και θα σας ενημερώσουν και από τα γραφεία των συλλόγων τι πρέπει να γίνει… Δεν υπάρχει περίπτωση να ασχοληθώ με τη συλλογή των δωρεών, αλλά επειδή είμαι εξοικειωμένη θα μπορούσα αν θέλετε να υποστηρίξω γραμματειακά την επικοινωνία με το σύλλογο της αρεσκείας σας.

    Χαιρετώ! Πηγή