ελληνική μουσική
    498 online   ·  210.822 μέλη
    rompa
    26.06.2009, 01:08

    O Michael Jackson μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο στο Los Angeles με καρδιακή  προσβολή και υπάρχουν φήμες ότι πέθανε .

     

     


    http://news.sky.com/skynews/Home/Showbiz-News/Michael-Jackson-Dies-Of-Heart-Attack-After-Being-Rushed-To-Hospital-According-To-TMZ/Article/200906415319936?lpos=Showbiz_News_Carousel_Region_0&lid=ARTICLE_15319936_Michael_Jackson_Dies_Of_Heart_Attack_After_Being_Rushed_To_Hospital%2C_According_To_TMZ

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rompa στις 26-06-2009 01:09 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : KIT_KAT στις 26-06-2009 03:24 ]


    orionnas
    26.06.2009, 01:47

    Η μουσική έχασε απόψε τον βασιλιά της ποπ....Ο Θεός να τον συγχωρέσει και να τον αναπάψει!


    movflower
    26.06.2009, 01:55

    Παράθεση:

    Το μέλος rompa στις 26-06-2009 στις 01:08 έγραψε...

    O Michael Jackson μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο στο Los Angeles με καρδιακή  προσβολή και υπάρχουν φήμες ότι πέθανε .

     

     


    http://news.sky.com/skynews/Home/Showbiz-News/Michael-Jackson-Dies-Of-Heart-Attack-After-Being-Rushed-To-Hospital-According-To-TMZ/Article/200906415319936?lpos=Showbiz_News_Carousel_Region_0&lid=ARTICLE_15319936_Michael_Jackson_Dies_Of_Heart_Attack_After_Being_Rushed_To_Hospital%2C_According_To_TMZ

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rompa στις 26-06-2009 01:09 ]



     

    Μόλις επιβεβαιώθηκε από το BBC News...

    {#emotions_dlg.crying}

     


    rompa
    26.06.2009, 02:06
    Λος Αντζελες
    Τελευταία ενημέρωση 01:59

    Ο διάσημος Αμερικανός τραγουδιστής Μάικλ Τζάκσον νοσηλεύεται σε κώμα σε νοσοκομείο του Λος Άντζελες, όπου μεταφέρθηκε εσπευσμένα το βράδυ της Πέμπτης, έχοντας υποστεί καρδιακό επεισόδιο.

    Σύμφωνα με την εφημερίδα Los Angeles Times οι τραυματιοφορείς που έφτασαν στο σπίτι του βρήκαν τον ποπ σταρ να μην αναπνέει και του έκαναν καρδιοαναπνευστική ανάνηψη επί τόπου. Στη συνέχεια τον μετέφεραν με ασθενοφόρο στο Ιατρικό Κέντρο του Πανεπιστημίου UCLA.

    Επισήμως δεν έχουν δοθεί περισσότερες πληροφορίες για την κατάσταση της υγείας του τραγουδιστή, σύμφωνα όμως με τους Los Angeles Times, του τηλεοπτικού δικτύου CBS και της ιστοσελίδας TZM ο «βασιλιάς της ποπ» έχει ήδη υποκύψει.

    Το ειδησεογραφικό πρακτορείο Associated Press, επικαλούμενο έγκυρη πηγή, ανακοίνωσε το θάνατο του Αμερικανού σούπερ σταρ σε ηλικία 50 ετών.


    KIT_KAT
    26.06.2009, 03:26

    Πάει και το ερωτηματικό από τον τίτλο του θέματος..... :-/


    -----------------
    Έλα ασήμωσε και χόρεψε, ποιος χειμώνας σ'το απαγόρευσε;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : KIT_KAT στις 26-06-2009 03:28 ]


    freakhood
    26.06.2009, 12:20

    Παράθεση:

    Το μέλος orionnas στις 26-06-2009 στις 01:47 έγραψε...

    Η μουσική έχασε απόψε τον βασιλιά της ποπ....Ο Θεός να τον συγχωρέσει και να τον αναπάψει!



    Δεν υπάρχει θεός οπότε δεν χρειάζεται συγχώρεση.


    Spotlight_Dancer
    26.06.2009, 13:44

    και απο κατω τελειες απαραιτητα.


    KIT_KAT
    26.06.2009, 16:11

    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 26-06-2009 στις 12:20 έγραψε...

    Δεν υπάρχει θεός οπότε δεν χρειάζεται συγχώρεση.

    Σχετικότατο με το θέμα.


    VOICETEACHER
    26.06.2009, 17:05

    Ο Βασιλιαs δεν ειναι πια εδω...οτι και να λενε μερικοι εδω μεσα,αναμφισβητητα ειναι μια μεγαλη μουσικη μορφη,που δεν θα ξεχαστει ποτε.Θα ζει παντα μεσα απο  τα τραγουδια του!!!R.I.P MICHAEL JACKSON.{#emotions_dlg.rockon}


    sitzoune81
    26.06.2009, 17:09

    Όλοι έχουμε τις ηλίθιες αδυναμίες μας και τα "ελαφρά", "χαζά" κολλήματα.

    Αυτό ήταν ο Μιχαλάκης για μένα, από τότε που πρωτοείδα στον -κατά 6 έτη μεγαλύτερο- ξάδερφό μου την ταινία "Moonwalker". Ήταν το 1988. Ε λοιπόν, για τα επόμενα 5 έτη δεν άκουσα -τόσο πωρωμένα και προσιλωμένα- και τίποτ' άλλο πέρα απ' τα τραγούδια του και την έκρηξη του πρώτου κύματος της Rave...

    Ήταν μια πραγματικά μυθική φιγούρα για τα νεανικά μου χρόνια.

    Τον αποχαιρετώ με τους στίχους του -κατ' εμέ- πιο ωραίου του κομματιού... προσαρμοσμένοι γι' αυτόν!

    "Ποιός είναι" τελικά για μένα ο Michael Jackson ?

     

    "Who Is It" (Album: Dangerous)

    I Gave Him Money
    I Gave Him Time
    I Gave Him Everything
    Inside One Heart Could Find
    I Gave Him Passion
    My Very Soul
    I Gave Him Promises
    And Secrets So Untold

    And It Doesn't Seem To Matter
    And It Doesn't Seem Right
    'Cause The Will Has Brought
    No Fortune
    Still I Cry Alone At Night
    Don't You Judge Of My Composure
    'Cause I'm Lying To Myself
    And The Reason Why He Left Us
    Did He Find In Somewhere Else?

    (Who Is It?)
    It Is A Friend Of Mine?
    (Who Is It?)
    Is It My Brother?
    (Who Is It?)
    Somebody Hurt My Soul, Now
    (Who Is It?)
    I Can't Take This Stuff No More!!!!!!!


    rompa
    27.06.2009, 00:45

    Ακόμα δεν μπορώ να το πιστέψω ...

     

    Η Los Angeles Times, η πρώτη εφημερίδα που μετέδωσε το τραγικό περιστατικό, γράφει χαρακτηριστικά: «Ο Βασιλιάς της Pop πέθανε στα 50 του χρόνια. Ο Michael Jackson έφυγε την παραμονή της επιστροφής του στη μουσική σκηνή». Και προσθέτει: «Ένα μεγάλο ταλέντο, μία παράξενη προσωπικότητα».

    Η εφημερίδα New York Times, μία από τις πιο έγκριτες και καθαρά πολιτικές εφημερίδες, αφιερώνει την πρώτη της σελίδα στον πρόωρα χαμένο σταρ: «Ένας αστέρας «είδωλο» και στοιχειωμένος πεθαίνει στα 50».

    «Michael Jackson: 1958 – 2009 – Αντικείμενο θαυμασμού και περιέργειας, ο Βασιλιάς της Pop πεθαίνει στο Λος Άντζελες», είναι ο τίτλος της Washington Post.

     

     

    Τι είπαν οι διάσημοι φίλοι του Michael Jackson για τον χαμό του

    Όλος ο κόσμος ένιωσε θλίψη στο άκουσμα της είδησης του θανάτου του μεγάλου τραγουδιστή.

    Χαρακτηριστικές είναι οι πρώτες δηλώσεις μερικών από των πιο επιφανών φίλων του…

    Lisa Marie Presley (πρώην σύζυγος): «Είμαι τόσο λυπημένη και μπερδεμένη με κάθε πιθανό συναίσθημα μέσα μου. Ράγισε η καρδιά μου για τα παιδιά του τα οποία ξέρω πως σήμαιναν  τα πάντα για εκείνον και την οικογένειά του πρόκειται για μια τεράστια απώλεια σε τόσα πολλά επίπεδα που οι λέξεις δεν αρκούν για να την περιγράψουν».

    Madonna: «Δεν μπορώ να σταματήσω να κλαίω από όταν έμαθα την τραγική είδηση. Πάντα θαύμαζα τον Michael Jackson. Ο κόσμος έχασε έναν από τους μεγαλύτερους καλλιτέχνες του είδους του, αλλά η μουσική του θα ζει για πάντα».

    Sir Paul McCartney: «Είναι τόσο λυπηρό και σοκαριστικό. Αισθάνομαι προνομιούχος που έκανα κάποτε παρέα και δούλεψα μαζί με τον Michael Jackson.ήταν απίστευτα ταλαντούχος, με μια ευγενική ψυχή. Η μουσική του θα μείνει για πάντα στιες μνήμες των ανθρώπων και οι αναμνήσεις μου από τον χρόνο κου μαζί του θα είναι πάντα χαρούμενες. Στέλνω τα ειλικρινή μου συλλυπητήρια στην οικογένε4ιά του και στους αμέτρητους οπαδούς του σε όλο τον κόσμο».

    Britney Spears: «Ήμουν τόσο ενθουσιασμένη που είδα το σόου του στο Λονδίνο. Θα κάναμε περιοδεία στην Ευρώπη την ίδια εποχή και θα πετούσα εκεί που θα ήταν για να τον δω. Υπήρξε έμπνευση για μένα σε όλη την ζωή μου και είμαι δυστυχισμένη που έφυγε».

    Whitney Houston: «Είμαι γεμάτη θλίψη».

    Justin Timberlake: «Χάσαμε μια ιδιοφυία και έναν πραγματικό πρεσβευτή όχι μόνο της ποπ, αλλά όλης της μουσικής».

    Arnold Schwarzenegger: «Ο Michael ήταν ένα φαινόμενο της ποπ μουσικής και δεν σταματούσε ποτέ να είναι δημιουργικός. Αν και υπήρξαν σοβαρές αμφιβολίες για την προσωπική του ζωή, ο Michael ήταν αδιαμφισβήτητα ένας σπουδαίος διασκεδαστής και η δημοτικότητά του ήταν μεγάλη σε πολλές γενιές σε όλον τον πλανήτη».

    Cher: «Με πλημμυρίζουν ένα εκατομμύριο αντιδράσεις. Όταν τον σκέφτομαι, σκέφτομαι αυτό το μικρό αγόρι, αυτόν τον έφηβο που πρωτογνώρισα. Ήταν ένας σπουδαίος έφηβος, αισιόδοξος και αξιολάτρευτος».

    Quincy Jones (παραγωγός του θρυλικού album του MJ «Thriller»): «Ήταν ο τέλειος διασκεδαστής και η συνεισφορά του και η κληρονομιά του θα μείνουν στις καρδιές του κόσμου για πάντα. Έχασα τον μικρό μου αδερφό σήμερα και μέρος της ψυχής μου έφυγε μαζί του».

    Celine Dion: «Ο Michael Jackson υπήρξε ίνδαλμα για μένα σε όλη μου τη ζωή. Νιώθω όπως όταν πέθανε ο Kennedy ή ο Elvis».

    Beyonce Knowles: «Ο θάνατος του Michael Jackson είναι μια τραγική απώλεια».

    Liza Minnelli: «Ήταν ένας από τους μεγαλύτερους διασκεδαστές που έζησαν ποτέ».

    Steven Spielberg: «Το ταλέντο του, το μυστήριό του και το δέος για εκείνον τον καθιστούν θρύλο».

    P. Diddy: «Μου έδειξε τον τρόπο που μπορείς να δεις πραγματικά τον ρυθμό. Έδωσε ζωή στη μουσική».

    Carla Bruni Sarkozy: «Κατά τη γνώμη μου, ο Michael Jackson ήταν ένας μοναδικός τραγουδιστής, ένας μοναδικός χορευτής, ένας θαυμάσιος συνθέτης και στιχουργός και έφερε πολλά νέα πράγματα στην ποπ μουσική. Προσωπικά λυπάμαι αφάνταστα γιατί έφυγε πολύ νέος και άφησε μεγάλο κενό στον κόσμο της μουσικής».

    Μνημείο του Michael Jackson στο Harrods του Λονδίνου

    Συγκινημένος από τον χαμό του μεγάλου τραγουδιστή παρουσιάστηκε ο πολυεκατομμυριούχος Mohamed Al Fayed, ιδιοκτήτης του περίφημου πολυκαταστήματος «Harrods» στο Λονδίνο. Μάλιστα δήλωσε ότι σκοπεύει να φτιάξει ένα μνημείο αφιερωμένο στον Michael Jackson στο συγκεκριμένο κατάστημα.

    Ο Al Fayed είπε χαρακτηριστικά: «Είμαι απελπισμένος. Δεν μπορώ να το πιστέψω. Ήταν μεγάλη προσωπικότητα, ένας θρύλος. Τον ξενάγησα στο κατάστημα και του άρεσε το άγαλμά μου. Με ρώτησε αν μπορεί να βάλει το δικό του δίπλα στο δικό μου και απάντησα ότι δεν με πειράζει. Θα φτιάξω λοιπόν ένα μνημείο εδώ προς τιμή του Μάικλ Τζάκσον».

    Ο Αλ Φάγιεντ διευκρίνισε, ότι έχει ήδη συζητήσει με έναν καλλιτέχνη και το μνημείο θα ολοκληρωθεί μέσα σε μερικούς μήνες.

    Το χρονικό του θανάτου του super star:

    - Ο Michael Jackson κατέρρευσε μέσα στο σπίτι του, στο Bel Air του Los Angeles, το πρωί της Πέμπτης. Τα οικεία του πρόσωπα κάλεσαν το ασθενοφόρο στις 12:21 (τοπική ώρα), όπως αποκάλυψε ο αδερφός του Pop star, Randy.


    (Η ηλεκτρονική απεικόνιση του φακέλου του Jackson, στο ασθενοφόρο. Αναφέρει χαρακτηριστικά: «50χρονος άνδρας, δεν αναπνέει καθόλου»)

     

     

    zougla.gr


    -----------------
    Is it so hard to believe our hearts are made to be broken??

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rompa στις 27-06-2009 00:47 ]


    incomplete_angel
    28.06.2009, 13:57

    Εγώ πάλι βρήκα αυτό το άρθρο σε μία ιστοσελίδα ψάχνοντας...

    Μου έκανε εντύπωση που δεν είναι πολύ διαδεδομένο γενικά γι'αυτό το ποστάρω με μία επιφύλαξ ότι ίσως να είναι και ψέμα.

    Αφορά τις τότε κατηγορίες του (1993) για ασέλγεια σε ανήλικο.

    Evan Chandler “I Lied for my father, i’m sorry Michael”

     

    After the sudden death of Michael Jackson Evan Chandler tells the truth.
    evan
    In 1993, Chandler told a psychiatrist and police that he and Jackson had engaged in sexual acts that included oral sex, the boy gave detailed des c r i p tion of Jackson’s genitals. The case was settled out of court for a reported $22 million, but the strain led Jackson to begin taking painkillers. Eventually he became addicted.

    Now maybe for the remorse of his death Chandler decides to tell us the truth.  ” I never meant to lie and destroy Michael Jackson but my father made me to tell only lies. Now i can’t tell Michael how much i’m sorry and if he will forgive me ”.Evan Chandler was tape-recorded saying amongst other things, “If I go through with this, I win big-time. There’s no way I lose. I will get everything I want and they will be destroyed forever…

    Under the influence of a controversial father (Jordan Chandler) told his son to tell that Jackson had touched his penis.Jordan Chandler then told a psychiatrist and later police that he and Jackson had engaged in acts of kissing, masturbation and oral sex, as well as giving a detailed des c r i p tion of what he alleged were the singer’s genitals.
    ” Now for the first time i can’t bare to lie anymore. Michael Jackson didn’t do anything to me, all was my father lies to escape from being poor.”

    To read more… “Here”

     

    http://trashselector.com/evan-chandler-i-lied-for-my-father-im-sorry-michael/

     

     


    StavmanR
    28.06.2009, 14:16

    Κάθε άνθρωπος αρρωσταίνει στη ζωή, στο σώμα και το πνεύμα. Δεν υπάρχει λόγος να αναλύουμε τη ζωή του σε μέρες θλίψης, σε μέρες πένθους. Θα έχουμε χρόνια ολόκληρα να φιλολογούμε περί της ζωής του. Και δυστυχώς η φιλολογία προέχει του πένθους, ειδικά στα τηλεοπτικά κανάλια των οποίων η λειτουργία περιορίζεται στην πτωματοφαγία.

     

    Συγχωρέθηκε. Ας τον συγχωρέσουν και οι άνθρωποι, για όποιο λόγο κι αν τον κρίνει ο καθένας.


    VOICETEACHER
    28.06.2009, 21:41

    ΟΙ Θρυλοι δεν πεθαινουν ...ζουν για παντα,με την μουσικη τουs(Stevie Ray Vaughan,John Lennon,Elvis,Morisson,Harrison,Hendrix,Joplin...κλπ.){#emotions_dlg.rockon}


    ifi-Korgialas4ever
    29.06.2009, 20:18

    ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ  ΞΕΡΩ ΤΙ ΛΕΤΕ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ,ΗΤΑΝ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΕΣ...ΗΤΑΝ ΣΚΕΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ ΘΕΟΣ!!


    Vanna
    29.06.2009, 23:37

    Τι να λέμε, ο άνθρωπος κατάφερε πράγματα που οι σύγχρονοι καλλιτέχνες ούτε καν τα ονειρεύονται...και άλλαξε για πάντα την μουσική καθώς και την όλη φιλοσοφία των βιντεο κλιπ.

    Δυστυχώς μετά θάνατον αναγνωρίζονται οι περισσότεροι. Και όσοι πριν κάτι χρόνια τον έθαβαν και τον αγνοούσαν(ΜΜΕ κυρίως) τώρα γράφουν διθυράμβους. Είπαμε, τώρα θα βγάλουν τα πολλά λεφτά οι κανίβαλοι...


    -----------------
    Time slips by like grains of sand Just put your future in my hands

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Vanna στις 30-06-2009 22:56 ]


    incomplete_angel
    30.06.2009, 00:30

    Παράθεση:

    Το μέλος Vanna στις 29-06-2009 στις 23:37 έγραψε...

    Τι να λέμε, ο άνθρωπος κατάφερε πράγματα που οι σύγχρονοι καλλιτέχνες ούτε καν τα ονειρεύονται...και άλλα για πάντα την μουσική καθώς και την όλη φιλοσοφία των βιντεο κλιπ.

    Δυστυχώς μετά θάνατον αναγνωρίζονται οι περισσότεροι. Και όσοι πριν κάτι χρόνια τον έθαβαν και τον αγνοούσαν(ΜΜΕ κυρίως) τώρα γράφουν διθυράμβους. Είπαμε, τώρα θα βγάλουν τα πολλά λεφτά οι κανίβαλοι...



    {#emotions_dlg.thumbup}


    VOICETEACHER
    30.06.2009, 16:43

    Αυτην τη στιγμη,ολα σχεδον τα τραγουδια του Μichael Jackson,ειναι μεσα στα Top 20 ολων των χωρων.....για μια εποχη κακη για την δισκογραφια,κατι λεει μηπωs αυτο???{#emotions_dlg.rockon}και μετα τον θανατο του ,πουλαει.....και θα πουλαει,γιατι ηταν μοναδικοs!!!!!


    freddieKrueger
    30.06.2009, 18:56

    Γενιες μεγαλωσαν με τον Michael Jakson και γενιες ακομη θα μεγαλωσουν...ενας εξαιρετικος μουσικος,τραγουδιστης,χορευτης και perforer που αν μην τι αλλο δικαιως θεωρειται ο Βασιλιας της Ποπ...

    Ενα βινετακι οταν ακομη ηταν μελος των Jakson 5 στο οποιο φαινεται το μεγαλο ταλεντο του Michael...

     
    https://www.youtube.com/watch?v=W62an6HrSwwLink

    >

     

    ΥΓ:Αν και με φωνη τενορου(για μενα ειναι σοβαρο μειονεκτημα να εχεις καποιος 'λεπτη φωνη' στο τραγουδι)ηταν κα τα πλη κτι κος!!


    freddieKrueger
    30.06.2009, 19:00

    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 26-06-2009 στις 12:20 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος orionnas στις 26-06-2009 στις 01:47 έγραψε...

    Η μουσική έχασε απόψε τον βασιλιά της ποπ....Ο Θεός να τον συγχωρέσει και να τον αναπάψει!



    Δεν υπάρχει θεός οπότε δεν χρειάζεται συγχώρεση.



    Εχεις αποδειξεις για αυτα που λες?Πολυ σιγουρος ακουγεσαι!