ελληνική μουσική
    421 online   ·  210.845 μέλη
    Kitharodos21
    26.06.2009, 09:53

    Ειμαι μαθητευομενος κιθαριστας σε επιπεδο πρωτης κατωτερας. Πηγα 2,5 χρονια σε ωδειο για κλασσικη κιθαρα και τωρα με αφορμη την καινουρια μου ηλεκτρικη κιθαρα που πηρα θα ηθελα να ξαναρχισω τα μαθηματα. Το θεμα ειναι πως δεν θελω να παω παλι σε ωδειο διοτι εχω αλλαξει μεχρι στιγμης 2 ωδεια και στα δυο οι δασκαλοι μου δεν ηταν εξιδεικευμενοι πανω σε μαθηματα ηλεκτρικης με αποτελεσμα να μην μαθω και πολλα. Ετσι θα ηθλεα να κανω καποια μαθηματα ιδιαιτερα, τα οποια θα ειναι πιο συγκεκριμενα στο ειδος της μουσικης που θελω να μαθω να παιζω η οποια ειναι Rock και Blues και εκτως αυτου θα γλυτωσω απο τα διαδικαστικα του ωδειου. Τωρα το κόλλημα μου ειναι το εξης. Πως θα γινει -και καταρχας ειναι σωστο- τα μαθηματα να απευθυνονται αποκλειστικα και μονο σε τεχνικες-κλιμακες-ασκησεις-τραγουδια κτλ που αφορουν το rock-blues? Πως γινεται να γινουν μαθηματα ετσι ωστε να μην τα βαρεθω οπως βαρεθηκα τις κλασσικες ασκησεις του ωδειου? Βασικα θα ηθελα να μαθω του τροπους ή μεθοδους που γινεται ενα μαθημα ηλεκτρικης κιθαρας. Αυτο παντως που με ενδιαφερει ειναι ο δασκαλος να εχει πειρα και να του αρεσει συγκεκριμενα αυτο το ειδος που ζηταω τα ροκ και τα μπλουζ διοτι εχω ρωτησει αρκετους και δεν βλεπω ιδιαιτερο ενθουσιασμο δηλαδη μου λένε "τα παιζω ολα". Γιαυτο και θα ηθλεα καποιον δασκαλο εξιδεικευμενο σε αυτο το στυλ. Φυσικα και θα βαλω αγγελια στο θεμα των αγγελιων εδω αλλα θα ηθλεα πρωτα την γνωμη σας και την βοηθεια σας πανω στο θεμα των μαθηματων!

    Ευχαριστω!


    iwpat
    24.08.2009, 13:37

    Ηλεκτρική και κλασική κιθάρα είναι δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα και πολλά ωδεία δεν νοούν να το καταλάβουν αυτό. Τι να κάνεις ιδιαίτερα, τι σε ωδείο είναι το ίδιο και το αυτό.Το θέμα είναι τι δάσκαλο θα έχεις και αν αυτός ο δάσκαλος αυτός θα μπορέσει να σε μυήσει στην τέχνη της ηλεκτρικής που είναι επαναλαμβάνω άλλη από την κλασική. Θα σου συνιστούσα το ωδείο που είμαι και γω με καθηγητή τον Μιχάλη Ανδριτσόπουλο, είναι αυτό που ψάχνεις.


    iwpat
    24.08.2009, 13:44

    το ωδείο είναι στο Νέο Κόσμο   μουσική δημιουργια λέγεται ξεχασα να σου πω


    Kitharodos21
    24.08.2009, 18:48

    Ο Ν.Κοσμος ειναι μακρια για μενα και δεν θα ηθελα να παω σε ωδειο


    syncmaster152v
    25.08.2009, 00:28

    iwpat μηπος  γνωριζεις ποσο κοστιζει ι ορα?


    iwpat
    25.08.2009, 01:06

    Είναι 75 ο μηνας η ώρα περίπου 18 ευρώ


    iwpat
    25.08.2009, 01:09

    Τωρα είδα οτι μενεις μενιδι , σορρυ δεν ξερω κανεναν δασκαλο από εκει κοντά να σου προτείνω.


    -----------------
    Κι άμα τα πάρω, θα πάρω φόρα, θα σας ρημάξω στις κλωτσιές στην ανηφόρα. Άμα τα πάρω δε θα μπορέσουν δυο διμοιρίες από ΜΑΤ να με βολέψουν ...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : iwpat στις 25-08-2009 01:10 ]