ελληνική μουσική
    621 online   ·  210.830 μέλη

    Μεταφορά δεδομένων για αποστολή παρτιτούρας

    kitharist66
    13.12.2004, 19:36
    Γεια σας θα ήθελα να μου πει κάποιος πως μπορώ να στείλων παρτιτούρα κανονική με πεντάγραμμο και όχι απλά στίχους με συνχορδίες.Σκανάρισα κάποιες παρτιτούρες που έχω γράψει κάνω αντιγραφή αλλά δεν μπορώ να κάνω επικόληση.
    yiannisyiannis
    14.12.2004, 09:06
    Από όσους τρόπους έχω δοκιμάσει ο καλύτερος κατά τη γνώμη μου είναι με το Adobe Acrobat Proffesional. Μπορείς είτε να μετατρέψεις οποιοδήποτε αρχείο σε pdf, είτε -κι αυτο είναι το καλύτερο- να σκανάρεις την παρτιτούρα μέσα από το ίδιο το πρόγραμμα με την εντολή Create pdf from scanner. Μ' αυτό τον τρόπο έχεις παρτιτούρες pdf αρίστης ποιότητος και μικρού όγκου, 30-40Kb/σελίδα.
    jorge
    14.12.2004, 10:13
    Quote:

    Το μέλος kitharist66 στις 13-12-2004 στις 19:36 έγραψε:

    Γεια σας θα ήθελα να μου πει κάποιος πως μπορώ να στείλων παρτιτούρα κανονική με πεντάγραμμο και όχι απλά στίχους με συνχορδίες.Σκανάρισα κάποιες παρτιτούρες που έχω γράψει κάνω αντιγραφή αλλά δεν μπορώ να κάνω επικόληση.





    kitharist66 εννοείς οτι θέλεις να στείλεις στο MusicHeaven παρτιτούρες με πεντάγραμμο; Δυστυχώς αυτό δεν γίνεται γιατί είναι παράνομο. Στα μουσικά βιβλία αναφέρεται πως απαγορεύεται η αναδημοσίευση, αντιγραφή κλπ κλπ...