ελληνική μουσική
    536 online   ·  210.844 μέλη

    Παράνομη κασέτα no000001 του Νικόλαου Άσιμου

    montechristos-ole
    28.06.2009, 14:39

    Λοιπον!Εχω την αυθεντικη παρανομη κασετα No 0000001 του Νικολαου Ασιμου κληρονομια απο την μανα μου.Ειναι μια απο τις κασετες που ηχογραφουσε και διακινουσε παρανομα μονος του.Η ποιοτητα του ηχου δεν ειναι και πολη καλη,αλλα αν αναλογιστει κανεις πως ερμηνευει ο ιδιος ολα τα κομματια του ειναι μεγαλη υποθεση.Ειναι σε σχετικα αριστη κατασταση,εκτος απο τις φυσιολογικες φθορες λογω παλαιοτητας,οπως το κιτρινιασμα στο χαρτι του εξωφυλλου.Προσφατα ενας φιλος ηρθε στο σπιτι και μου ζητησε να την αγορασει.Δεν σκεφτηκα ουτε στιγμη το ενδεχομενο να την πουλησω,αλλα η αληθεια ειναι πως με τρωει η περιεργεια για το ποσο μπορει να αξιζει μια τετοια κασετα.Μπορει καποιος να με βοηθησει?Απο απλη περιεργεια ρωταω...


    tolaruba
    28.06.2009, 16:29

    Ιδέα δεν έχω..Αρκετά γιατί είναι τρομερά σπάνια και ακόμα περισσότερα λόγω συναισθηματικής αξίας..

    Πάντως..Στην αγοράζω όσο όσο{#emotions_dlg.tt2}{#emotions_dlg.tt2}{#emotions_dlg.tt2}


    sitzoune81
    28.06.2009, 22:34

    "...μια απο τις κασετες που ηχογραφουσε και διακινουσε παρανομα μονος του..."

    Το να διακινείς τη μουσική που γράφεις ΔΕΝ είναι παράνομο...

     

    "...Η ποιοτητα του ηχου δεν ειναι και πολη καλη,αλλα αν αναλογιστει κανεις πως ερμηνευει ο ιδιος ολα τα κομματια του ειναι μεγαλη υποθεση..."

    Σε καμιά κασέτα του δεν είναι πολύ καλή η ποιότητα του ήχου. Τώρα, το επειδή ερμηνεύει ο ίδιος τα τραγούδια του (κάτι το απόλυτα φυσιολογικό) δεν καταλαβαίνω γιατί είναι μεγάλη υπόθεση...

     

    "...ποσο μπορει να αξιζει μια τετοια κασετα..."

    Ε ρε και να σας ακούει από κει ο Άσιμος, τι κατάρες έχετε να φάτε!!! Χρηματικά, δεν κοστίζει απολύτως τίποτα! Αντιθέτως, η συναισθηματική της αξία είναι τεράστια (αναλόγως βέβαια με τον κάτοχο της κασέτας...). Όμως το συναίσθημα δεν πωλείται, έτσι δεν είναι?! Κράτα την για πάντα ή χάρισέ την. Όμως, ότι απ' τα δύο επιλέξεις, να το κάνεις με αγάπη!


    jorge
    29.06.2009, 00:44

    Κι εγώ δεν κατάλαβα το "παράνομη".

    Θα είχε ενδιαφέρον πάντως να δούμε και καμιά φωτογραφία της κασέτας.


    spiroos
    29.06.2009, 11:00

    Ο "νόμιμος" πάντως Άσιμος "κρέμεται" στα περίπτερα σε δυο εφημερίδες αυτή τη βδομάδα, στον Κόσμο του Επενδυτή και στην Ελευθεροτυπία....και στην τηλεόραση, στο Άλτερ...ε ρε δόξες...

    Ως προς το πόσο αξίζει η κασέτα, από τη στιγμή που κάποιος σκέφτεται την αγοραστική της αξία, η αξία της χάνεται.

     


    -----------------
    Η ζωή αλλάζει δίχως να κοιτάζει τη δικιά σου μελαγχολία.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 29-06-2009 11:00 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 29-06-2009 11:01 ]


    RockAlximistis
    29.06.2009, 12:20

    Παράθεση:

    Το μέλος spiroos στις 29-06-2009 στις 11:00 έγραψε...

    Ως προς το πόσο αξίζει η κασέτα, από τη στιγμή που κάποιος σκέφτεται την αγοραστική της αξία, η αξία της χάνεται.

    Απόλυτα σωστός...Πραγματικά... :)


    kalouka
    29.06.2009, 13:03

    δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος που θα σου την κοστολογήσει.

    Η αξία της είναι η εποχή της η φιγούρα που την πούλαγε στον δρόμο αυτά που σου έλεγε και η φάση που βρίσκεται αυτός που την αγοράζει με λίγα λόγια είναι συναισθηματική η αξία της .


    montechristos-ole
    29.06.2009, 15:57

    Παράθεση:

    Το μέλος sitzoune81 στις 28-06-2009 στις 22:34 έγραψε...

    "...μια απο τις κασετες που ηχογραφουσε και διακινουσε παρανομα μονος του..."

    Το να διακινείς τη μουσική που γράφεις ΔΕΝ είναι παράνομο...

     

    "...Η ποιοτητα του ηχου δεν ειναι και πολη καλη,αλλα αν αναλογιστει κανεις πως ερμηνευει ο ιδιος ολα τα κομματια του ειναι μεγαλη υποθεση..."

    Σε καμιά κασέτα του δεν είναι πολύ καλή η ποιότητα του ήχου. Τώρα, το επειδή ερμηνεύει ο ίδιος τα τραγούδια του (κάτι το απόλυτα φυσιολογικό) δεν καταλαβαίνω γιατί είναι μεγάλη υπόθεση...

     

    "...ποσο μπορει να αξιζει μια τετοια κασετα..."

    Ε ρε και να σας ακούει από κει ο Άσιμος, τι κατάρες έχετε να φάτε!!! Χρηματικά, δεν κοστίζει απολύτως τίποτα! Αντιθέτως, η συναισθηματική της αξία είναι τεράστια (αναλόγως βέβαια με τον κάτοχο της κασέτας...). Όμως το συναίσθημα δεν πωλείται, έτσι δεν είναι?! Κράτα την για πάντα ή χάρισέ την. Όμως, ότι απ' τα δύο επιλέξεις, να το κάνεις με αγάπη!



     

    Βασικα το παρανομη εγκειται στο γεγονος πως γενικα η μουσικη του δεν ηταν νομιμη τοτε ως αντιδραστικη.Τις πουλουσε ο ιδιος στους δρομους.Αυτο εννοω παρανομη....

    Το οτι τραγουδαει ο ιδιος εχει μεγαλη σημασια γιατι ειναι σπιτικη ηχογραφιση και ουτως ή αλλως πολλα απο τα κομματια του εχουν γινει ευρεως γνωστα μεσω αλλων καλλιτεχνων,οπως ο παπακωνσταντινου,η αλεξιου και αλλοι...Οποτε οι πρωτοτυπες εκτελεσεις ειναι σπανιες...

    Ξεκαθαρισα απο την αρχη πως δεν σκεφτηκα ουτε στιγμη να την πουλησω...Παντως αν δεν ηταν δικη μου και την εβλεπα αλλου,πολυ θα ηθελα να την κανω δικη μου.Το ερωτημα μου ηταν απολυτα λογω περιεργειας και αναφερεται στην συλλεκτικη αξια και οχι στην υλικη...

    Με αγαπη...


    fantasma
    29.06.2009, 16:14

    Προσωπικά δε θα μπορουσα να κοστολογησω καποια απο τις κασετες του Νικολα Ασιμου....

    Το μονο σιγουρο ειναι πως η αξια τους η χρηματικη σιγουρα δεν ειναι αδιαφορη.

    Καλή συνέχεια..

     





    επισυναπτόμενα: asimos2.jpg 
    montechristos-ole
    29.06.2009, 16:20

    θα εστελνα και φωτογραφιες,αλλα ειναι μεγαλες και δεν ξερω πως να μειωσω το μεγεθος τους...


    edalleynejohnson
    29.06.2009, 19:50

    H περίφημη Kασέτα με το βαρέλι που για να βγει το σπάει , κυκλοφορίας 1978 ...

    Αν την ειχα στην κατοχή μου , δεν θα την έδινα ουτε με σφαιρες.

    Ειναι τιμή για κάποιον που "αγαπάει" τον Νικόλα να έχει στην κατοχή του κατι απ' αυτον.

    Εχω τα πάντα απο Ασιμο σε αυθεντικά εκτός απο τις κασέτες του που δεν μπορεσα να τις βρω πουθενα αλλού εκτος απο το internet.

    Kράτησέ την ... γιατί ο Νικόλας ήταν κάτι παραπάνω απο καλλιτέχνης.Είναι τιμή σου !


    StavmanR
    29.06.2009, 21:38

    "...

    Το καλό στον καπιταλισμό είναι πως έχει βίδα.

    Άμα πιάσεις το μηχανισμό, απ' τ'αυτιά τον πιάνεις το λαγό..."

     

    Ν. Άσιμος / "Ο μηχανισμός" (το πρώτο τραγούδι της κασσέτας 000001)

     

    Καπιταλισμός είναι να πουλάς για δικό σου εκείνο που σου δώρισε ο Άνθρωπος. Μα και καπιταλισμός είναι να αγοράζεις εκείνο που χαρίστηκε σε άλλον. Βρήκαμε πώς δουλεύει ο μηχανισμός και τον πιάσαμε το λαγό.

     

    Και στεναχωριόμαστε που κάποιοι διακινούν αρχαία γιατί τάχα θίγει την ιστορία μας...  Απλά βρήκαν τη βίδα...


    kwstasagas
    29.06.2009, 21:44

    Πάντως, το πραγματικά συλλεκτικό έργο του ΝΙΚΟΛΑ ΑΣΙΜΟΥ έχω την εντύπωση ότι είναι εκείνο το 45αράκι [βινυλιάκι] που έβγαλε με τη LYRA το έτος 1975, το οποίο αποτέλεσε το ντεμπούτο του στη δισκογραφία !!! Από τη μια πλευρά του 45αρακίου ο ΡΩΜΙΟΣ κι από την άλλη Ο ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ !!! Σε αυτά τα 2 τραγούδια, εκτός από τη φωνή, τον, κοφτερό σα λεπίδι, λόγο και τη μουσική του Νικόλα κερδίζει τις εντυπώσεις και η ενορχήστρωση που έκανε ο πιανίστας / οργανίστας των Πελόμα Μποκιού ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΤΕΦΑΝΑΚΗΣ [ακούμε πολύ όμορφους συνδυασμούς βιολιού και τρομπέτας].

    Ευτυχώς που το ΔΙΦΩΝΟ σε κάποιο παλιό τεύχος του προσέφερε cd με τραγούδια του Νικόλα Άσιμου, στο οποίο περιέλαβε και αυτά τα 2 σπάνια - από πάσης απόψεως - τραγούδια κι έτσι .... είχαμε την τύχη να τα ακούσουμε, και μάλιστα στην αυθεντική τους μορφή, όπως δλδ είναι σε εκείνο το 45αράκι !!! Και μόλις τα άκουσα το πρώτο που είπα ήταν : "μα ... πώς είναι δυνατόν, το μυαλό αυτού του ανθρώπου να είναι τόοοοσο μπροστά για την εποχή του, και μάλιστα για την Ελλάδα κείνης της εποχής ???" Ιδίως, πια, αυτός ο ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ του ... Μέσα σε 3 λεπτά ο Νικόλας "ξεμπροστιάζει" όλο το σύστημα της δισκογραφίας, τα λέει όλα "έξω από τα δόντια" όπως δεν τά 'χει πει κανείς άλλος .... Και ... μού κάνει εντύπωση το γεγονός ότι ο πεφωτισμένος ΜΑΝΟΣ ΧΑΤΖΙΔΑΚΙΣ - πάντα ανοιχτός σε ο,τιδήποτε ρηξικέλευθο - δεν ήθελε να μεταδίδονται αυτά τα τραγούδια από το ραδιόφωνο .......

      

     


    -----------------
    Goin' through pages and lookin' down lines and lines ... [UFO - Space Child]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 29-06-2009 21:46 ]


    lemonc
    30.06.2009, 10:59

    Παράθεση:

    Το μέλος spiroos στις 29-06-2009 στις 11:00 έγραψε...

    Ο "νόμιμος" πάντως Άσιμος "κρέμεται" στα περίπτερα σε δυο εφημερίδες αυτή τη βδομάδα, στον Κόσμο του Επενδυτή και στην Ελευθεροτυπία....και στην τηλεόραση, στο Άλτερ...ε ρε δόξες...

    Ως προς το πόσο αξίζει η κασέτα, από τη στιγμή που κάποιος σκέφτεται την αγοραστική της αξία, η αξία της χάνεται.

     


    -----------------
    Η ζωή αλλάζει δίχως να κοιτάζει τη δικιά σου μελαγχολία.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 29-06-2009 11:00 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 29-06-2009 11:01 ]



    Τα cd αυτά περιέχουν και το "Μηχανισμό" μέσα??? Θα είναι φοβερή ειρωνία!


    montechristos-ole
    01.07.2009, 21:05

    Παράθεση:

    Το μέλος edalleynejohnson στις 29-06-2009 στις 19:50 έγραψε...

    H περίφημη Kασέτα με το βαρέλι που για να βγει το σπάει , κυκλοφορίας 1978 ...

    Αν την ειχα στην κατοχή μου , δεν θα την έδινα ουτε με σφαιρες.

    Ειναι τιμή για κάποιον που "αγαπάει" τον Νικόλα να έχει στην κατοχή του κατι απ' αυτον.

    Εχω τα πάντα απο Ασιμο σε αυθεντικά εκτός απο τις κασέτες του που δεν μπορεσα να τις βρω πουθενα αλλού εκτος απο το internet.

    Kράτησέ την ... γιατί ο Νικόλας ήταν κάτι παραπάνω απο καλλιτέχνης.Είναι τιμή σου !



     

    Ναι!Ειναι αυτη η περιφημη κασετα του 1978!!!Αλλα αν μπορεσει να μου πει καποιος πως θα μειωσω το μεγεθος των φωτογραφιων που εχω βγαλει θα τις τοποθετησω εδω στο φορουμ για να τις δειτε...


    BAGRATION
    02.07.2009, 14:49

    Ωραία μας τα είπατε κύριοι με τις αξίες σας και τους συναισθηματισμούς σας, αλλα υπάρχει και αντίλογος. Δεκα χιλιάρικα για την κασέτα!

    Δεν αφήνεις τους ρομαντισμούς παιδί μου, να φτιάξεις και λίγο την ζωή σου? Wink


    kalouka
    02.07.2009, 15:22

    επιτέλους και ένας συλλέκτης ανάμεσά {#emotions_dlg.clap}μας


    logan
    08.07.2009, 14:06

    Παράθεση:

    Το μέλος BAGRATION στις 02-07-2009 στις 14:49 έγραψε...

    Ωραία μας τα είπατε κύριοι με τις αξίες σας και τους συναισθηματισμούς σας, αλλα υπάρχει και αντίλογος. Δεκα χιλιάρικα για την κασέτα!

    Δεν αφήνεις τους ρομαντισμούς παιδί μου, να φτιάξεις και λίγο την ζωή σου? Wink



     

    Φιλε BAGRATION  δυστυχως αυτοι οι ρομαντισμοι λειπουν για να φτιααξει ι ζωη μας.. Οι μισοι εχοθν γινει ροθφιανοι οι αλοι μισοι γλειστεσ κ οποιοσ ξεφετγει κ φοραει παντελονια ειτε αντρασ ειτε γυναικα ειναι βλακασ ρομαντικος!! Πηρα αυτα που λες σαν αφορμη κ μιλαω γενικα. Δεν ειναι ακριβως απαντιση για σενα.


    logan
    08.07.2009, 14:07

    Επιπλεον σορυ για τα ορθγραφικα μπερδεμα με greeklish..


    BAGRATION
    14.07.2009, 11:28

     

    Παράθεση:

    Φιλε BAGRATION  δυστυχως αυτοι οι ρομαντισμοι λειπουν για να φτιααξει ι ζωη μας.. Οι μισοι εχοθν γινει ροθφιανοι οι αλοι μισοι γλειστεσ κ οποιοσ ξεφετγει κ φοραει παντελονια ειτε αντρασ ειτε γυναικα ειναι βλακασ ρομαντικος!! Πηρα αυτα που λες σαν αφορμη κ μιλαω γενικα. Δεν ειναι ακριβως απαντιση για σενα.

    Γίνε και λίγο ανοικτόμυαλος και ακου και την άλλη πλευρά: Καλύτερο είναι πρώτα να πιάσεις την καλή με τον παραδοσιακά Ελληνικό τρόπο. Ξέρεις, λίγο καβάτζα, λίγο άρπα, λίγο ρουφιανιά, λίγο τσατσιλίκι λίγο ρουσφέτι κτλ και μετα παίρνεις το κοτεράκι σου η την αμαξάρα σου, φωρτώνεις πάνω και δύο-τρία "μωρά" και πάς για να ζήσεις όσο ρομαντικά γουστάρεις βρε αδερφέ!

    {#emotions_dlg.tt2} Ελα ρε για πλάκα τα γράφω αυτά!! Wink

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 14-07-2009 11:38 ]