ελληνική μουσική
    609 online   ·  210.830 μέλη

    Η γελοιοτητα των ελληνικων στιχων

    XeniaRodo
    29.12.2004, 12:52
    Mα εδω μιλαμε για στιχους....

    Παίρνω μες στο βράδυ, στο σκοτάδι μα κανένα αγάπης σημάδι
    ξαναπαίρνω στο όνειρό μου μα σιωπή μόνο στο κινητό μου
    ποιος ν' ακούσει, τι τον νοιάζει αν εμένα η καρδιά ξεπαγιάζει
    παίρνω φίλους, παίρνω εσένα

    αναπάντητες κλήσεις παντού
    αναπάντητες κλήσεις παντού
    αναπάντητες κλήσεις παντού

    μήπως σου αρεσει η Παπαρίζου?
    Tι σημαίνει αναπάντητες κλήσεις παντου?
    Tο νόημα και μονο της φράσης είναι λάθος..

    παντως δε νομιζω ο Tσιτσάνης να εγραφε για κινητο...
    Προσωπικά το βρίσκω πολύ άσχημο σαν θέμα...
    Tόσα άλλα πράγματα υπάρχουν... πιο ρομαντικά
    ZOI
    29.12.2004, 17:43
    αυτο το τραγουδακι με τη διοδο αν δεν κανω λαθος το εχει πει η αντζυ σαμιου.

    και δευτερον μιας και αναφερθηκαμε στον Τσιτσανη και σε ρεμπετικα εχω ακουσει πολλα γελοια τραγουδακια τετοιου ειδους απο αποψη στιχων.παραδειγμα απο παλιο ρεμπετικο που δε θυμαμαι ποιος το λεει,βοηθηστε με:

    ......γιατι σε σακουλευτηκα!!!(υπαρχει τετοια λεξη στα ελληνικα?)


    παντου υπαρχουν στιχουργικα σκουπιδια.αλλα γιατι τοση πικρα βρε παιδια?καθε πραγμα αξιολογειται αναλογως....
    vouliakis
    29.12.2004, 18:03
    Ναι, υπάρχει κι αυτή η λέξη στην αργκό: σακουλεύτηκα=υποψιάστηκα

    Ο Ηλίας Πετρόπουλος έχει γράψει αρκετά σχετικά βιβλία...


    ZOI
    29.12.2004, 18:20
    η ερωτηση ηταν κατα βασιν ρητορικη ,αλλα καλοδεχουμενες οι πληροφοριες.
    αυτο που ηθελα να πω ειναι βεβαιως και να κρινουμε και να κατακρινουμε τα κακως κειμενα,αλλα μην εξιδανικευουμε καποια πραγματα.εχω κουραστει να βλεπω δηθεν ψαγμενους που μηδενιζουν τα παντα σημερα και ολα τα καλα εχουν πια περασει...μονο τα παλια λαικα,τα ρεμπετικα....αρκετα!καθε μουσικη και στιχος στον καιρο του και αναλογως των εμπειριων του δημιουργου και του ακροατη.
    vouliakis
    29.12.2004, 18:25
    Δεν νομίζω να υπάρχει αυτή η "τάση" σε τούτο εδώ το topic.
    Τα "μαργαριτάρια" που έχω διαβάσει εδώ ως τώρα είναι ...διαχρονικά.

    ZOI
    29.12.2004, 18:29
    οχι πραγματι.αυτη η "ταση" δεν υπαρχει στο θεμα,αλλα ουτε και ιδιαιτερα εκφραζεται στο site,περαν αραιων εξαιρεσεων.απλα λεμε διαφορα για να τα ακουμε...
    dimko
    29.12.2004, 18:43
    Quote:

    Το μέλος ZOI στις 29-12-2004 στις 18:20 έγραψε:

    εχω κουραστει να βλεπω δηθεν ψαγμενους που μηδενιζουν τα παντα σημερα και ολα τα καλα εχουν πια περασει





    Άριστα!!!

    Αλλά και πάλι, απο τα 17 βρε παιδάκι μου; Που να ξερες, τι άλλο έχεις να δεις ακόμη...




    Alinda
    30.12.2004, 09:50
    ας προσθέσω κι εγω κάτι...

    Μην ξεχνάμε οτι η μουσική είναι πηγή έκφρασης, έμπνευσης και διασκέδασης!!!!
    Ο καθένας με την προσωπικότητά του, τα βιώματά και την διάθεσή του ακούει και την μουσική που τον εκφράζει.
    Γι'αυτό και η μουσική έχει πολλές μορφές και περιεχόμενο για να εξυπηρετεί τον παραπάνω λόγο.

    Εξάλλου εάν δέν υπήρχαν αυτά τα "γελοία" τραγούδια δεν θα είχαμε και αυτό το topic hohoho
    falimento
    30.12.2004, 10:16
    Παιδιά ξεχάσατε τον Ρακιτζή!! Πώς έγινε αυτό μπορώ να μάθω;;;
    Το "SAGAPO"???

    Εγώ όμως δε θα ξεχάσω το κομμάτι με τα μπαλάκια του τέννις.. Μην με ρωτάτε συνθέτη και άλλα... Οβαρύγδουπος στίχος μου έχει μείνει!

    "Πάρε τα μπαλάκια μου και χτύπα τα ψηλά και σιγά θα μάθεις κόλπα πονηρά!"
    (εννοεί του τέννις βρε παιδιά! )
    athanos
    30.12.2004, 10:48
    Πραγματικά το SAGAPO ήταν μια στιγμή που συγκλόνισε το ελληνικό τραγούδι,πραγματικά ένα άσμα-αν μπορεί να θεωρηθεί άσμα-σταθμός!Αν και αυτό που πραγματικά είχε ενδιαφέρον περιεχόμενο ήταν το "εκεί που καίγομαι πολύ θέλω να νιώσω το φιλί,κάνε το κορμί μου να μιλά...πιο χαμηλά πιο χαμηλά πιο χαμηλά...To είχε ερμηνεύσει η Αντζυ Σαμίου,περαιτέρω δημιουργούς δε γνωρίζω!Άφωνος falimento!!
    Hastaroth
    30.12.2004, 22:57
    Quote:

    Το μέλος Alinda στις 30-12-2004 στις 09:50 έγραψε:


    Εξάλλου εάν δέν υπήρχαν αυτά τα "γελοία" τραγούδια δεν θα είχαμε και αυτό το topic hohoho





    Μακάρι να μήν υπήρχαν αυτά τα "γελοία" τραγούδια,κι'άς μήν είχαμε εμείς αυτό το topic.

    Topics υπάρχουν πολλά,όμως η ύπαρξη τέτοιων "γελοίων" τραγουδιών προδίδει το γεγονός οτι υπάρχουν άνθρωποι με χαμηλό πνευματικό επίπεδο που τα ακούνε με κατάνυξη (μήν κοιτάμε μόνο το γεγονός οτι εμείς τα "αξιολογούμε" και τα λοιδωρούμε καταλλήλως...) και επίσης οτι υπάρχουν άλλοι άνθρωποι με εξ ίσου χαμηλό πνευματικό επίπεδο που επειδή δέν έχουν τήν ικανότητα να δημιουργήσουν κάτι αξιόλογο,γράφουν αυτά τα "γελοία" τραγούδια....

    Καλή χρονιά σε όλους μας,και με πολλή (και καλή) μουσική δράση!




    polydoroslouca
    31.12.2004, 01:06

    Το μέλος Hastaroth στις 30-12-2004 στις 22:57 έγραψε:


    Μακάρι να μήν υπήρχαν αυτά τα "γελοία" τραγούδια,κι'άς μήν είχαμε εμείς αυτό το topic.

    Topics υπάρχουν πολλά,όμως η ύπαρξη τέτοιων "γελοίων" τραγουδιών προδίδει το γεγονός οτι υπάρχουν άνθρωποι με χαμηλό πνευματικό επίπεδο που τα ακούνε με κατάνυξη (μήν κοιτάμε μόνο το γεγονός οτι εμείς τα "αξιολογούμε" και τα λοιδωρούμε καταλλήλως...) και επίσης οτι υπάρχουν άλλοι άνθρωποι με εξ ίσου χαμηλό πνευματικό επίπεδο που επειδή δέν έχουν τήν ικανότητα να δημιουργήσουν κάτι αξιόλογο,γράφουν αυτά τα "γελοία" τραγούδια....

    An den uphrxame emeis, pws tha uphrxane oi alloi
    an den uphrxan oi mikroi, pws tha uphrxan oi megaloi
    mh mas perifronas,mh mas perifronas....
    Kwstas Xatzhs


    athanos
    31.12.2004, 08:20
    Καλώς ή κακώς τα τραγούδια αυτά υπάρχουν για κάποιους που τα ακούν,επειδή σε ένα μέρος του "μουσικόφιλου" κοινού πουλάνε!!Δεν μπορώ και δεν είμαι άξιος να κρίνω το αν θα έπρεπε να υπάρχουν ή όχι αυτά τα τραγούδια,εγώ απλά έχω το ελεύθερο της επιλογής να μην τα ακούσω..και απλά αυτό κάνω!!

    Χρόνια πολλά σε όλους,να περάσετε πολύ όμορφα όλοι απόψε και αν έχουμε μια καλή χρονιά,χαρούμενη και δημιουργική...πάντα με όμορφες μελωδίες να μας συντροφεύουν!!



    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: athanos on 31-12-2004 08:22 ]


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: athanos on 31-12-2004 08:23 ]


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: athanos on 31-12-2004 08:24 ]
    Tsipiriki
    06.01.2005, 01:44
    Προ΄ολίγου κάνοντας ζαπινγκ στην τηλεόραση έπεσα πάνω στις "Αϋπνιες" όπου ως γνωστόν φιλοξενεί συχνά μεγάλα ταλέντα!!Εκεί λοιπόν ανυποψίαστη όπως ήμουν άκουσα το θεϊκο:
    "Ολη τη νυχτα γάβγιζα
    κοιμόμουνα τη μέρα"
    Καταλαβαίνετε την τραγική κατάσταση που βιώνει ο "ερμηνευτής"(?!?!?!)
    Τη συνέχεια δεν την άντεξα........!


    Ας ζήσουμε όλοι το όνειρό που ο καθένας μόνος του θα διαλέξει και δε θα του το επιβάλει ΚΑΝΕΙΣ!Και αν το πιστέψουμε κάποτε θα γίνει πραγματικότητα....Εστω και αν αργήσει λίγο...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Tsipiriki on 06-01-2005 01:45 ]
    vouliakis
    06.01.2005, 01:55

    Tsipiriki
    06.01.2005, 02:05
    Να λοιπόν και ο τραγουδιστής.Βρέθηκε χαρη στο vouliakis!Είναι η ώρα του!Μόλις ξημερώσει θα πάει για ύπνο!!!!!!!

    geoguitar
    06.01.2005, 18:05
    ΕΓΩ ΚΑΠΟΥ ΑΚΟΥΣΑ ΤΟ ΕΞΗΣ:
    ΚΙ ΕΙΝΑΙ ΜΥΘΟΣ, ΕΙΝΑΙ ΜΥΘΟΣ
    ΤΟ ΔΑΣΥΤΡΥΧΟ ΜΟΥ ΣΤΗΘΟΣ.....
    christ25
    06.01.2005, 20:57
    "an pas me alli 8a sou spaso to kefali,
    giati san k mena gia sena den iparxei alli"
    mia proeidopoiisi ekane apla i pegi.stis arxes tis karieras.istera apo toooosa xronia sti mousiki skini exei safos pio poiotika tragoudia
    dimi589
    06.01.2005, 21:21
    ΚΑΛΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΟΥ ΚΑΡΒΕΛΑ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ.........
    "Ο ΣΚΥΛΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΚΕΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΚΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΜΟΝΟ ΚΛΑΙΕΙ...."ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ
    Hastaroth
    06.01.2005, 22:09
    Quote:

    Το μέλος geoguitar στις 06-01-2005 στις 18:05 έγραψε:

    ΕΓΩ ΚΑΠΟΥ ΑΚΟΥΣΑ ΤΟ ΕΞΗΣ:
    ΚΙ ΕΙΝΑΙ ΜΥΘΟΣ, ΕΙΝΑΙ ΜΥΘΟΣ
    ΤΟ ΔΑΣΥΤΡΥΧΟ ΜΟΥ ΣΤΗΘΟΣ.....





    Εχει και συνέχεια το άζμα:

    "Από μικρός φαινόμουνα πως θα γινόμουν μάγκας
    μά τελικά απ'τη μαγκιά απέχω παρασάγγας"...

    Το άκουσα σ'ένα τηλεοπτικό σήριαλ και ξεράθηκα στα γέλια