ελληνική μουσική
    525 online   ·  210.830 μέλη
    marching-girl
    12.08.2009, 00:10

    λόγω εμφάνισης;;


    sea_like_eyes
    12.08.2009, 00:28

    Παράθεση:

    Το μέλος marching-girl στις 12-08-2009 στις 00:10 έγραψε...

    λόγω εμφάνισης;;



    Ναι ρε jenny Y. (συνεχιζω να σε φωναζω τζεννη ΓOυάη) . . . Δεν μπορεις να πηδηξεις οταν εχεις ΚΙΤΡΙΝΟ μαλλι . . . δεν μπορεις να παρεις drugs οταν εχεις Metrosexual χαρακτηριστικα στην μαπα . . . δεν μπορεις να κανεις επανασταση οταν εχεις tattoo με το ονομα της πρωην σου . . .

    Υ.Γ ρε τι λετε ρε . . . δεν ζουμε στην εποχη του Marquee . . . ουτε οι blag flag παιζουν πλεον support στους Husker du . . .

    Υ.Γ εχει να κανει με ΟΤΙ ΟΙ ΕΠΟΧΕΣ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑΞΕΙ!

    Υ.Γ ασε jenny . . . σπαταλαμε φεα ουσια . . . Long Live ParamaNES . . .

     


    OzzYRhoad
    12.08.2009, 00:29

    Παράθεση:

    Το μέλος marching-girl στις 12-08-2009 στις 00:10 έγραψε...

    λόγω εμφάνισης;;



    Ναι αλλα και πανω απο ολα το χαρακτιρα οπως εχω ξαναπει αμα ηταν αφεντικοι πανκαδες οχι απλωσ δεν θα εβγαιναν στα MTV αλλαθα εκαναν ακριβωσ το αντιθετο θα προσπαθουσαν να το ριξουν το MTV

    Αλλα τωρα που να βγουν τετοια σιγροτιματα οπωσ Pistols,D.K,Clash κτλ-----------------
    SomebodyPutSomethingInMyDrink

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : OzzYRhoad στις 12-08-2009 00:32 ]


    OzzYRhoad
    12.08.2009, 00:37

    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 12-08-2009 στις 00:28 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος marching-girl στις 12-08-2009 στις 00:10 έγραψε...

    λόγω εμφάνισης;;



    Ναι ρε jenny Y. (συνεχιζω να σε φωναζω τζεννη ΓOυάη) . . . Δεν μπορεις να πηδηξεις οταν εχεις ΚΙΤΡΙΝΟ μαλλι . . . δεν μπορεις να παρεις drugs οταν εχεις Metrosexual χαρακτηριστικα στην μαπα . . . δεν μπορεις να κανεις επανασταση οταν εχεις tattoo με το ονομα της πρωην σου . . .

    Υ.Γ ρε τι λετε ρε . . . δεν ζουμε στην εποχη του Marquee . . . ουτε οι blag flag παιζουν πλεον support στους Husker du . . .

    Υ.Γ εχει να κανει με ΟΤΙ ΟΙ ΕΠΟΧΕΣ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑΞΕΙ!

    Υ.Γ ασε jenny . . . σπαταλαμε φεα ουσια . . . Long Live ParamaNES . .



    ΟΟΟ jesus ηξερα οτι ειναι πολυ ΑΙΣΧΑΤΟΙ αλλα οχι τοσο

    Ταττου με το ονομα τησ πρωην μουυ


    OzzYRhoad
    12.08.2009, 00:45

    Καλινιχταααα και ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΝΑ ΓΑΜΙΘΟΥΝΕ ΟΙ ΣΚΑΤΟ ΠΟΖΕΡΑΔΕΣ ΠΑΝΚ

    PunkS NOT DEADDDDDDDD Ahhhhhh!


    OzzYRhoad
    12.08.2009, 00:46

    Παράθεση:

    Το μέλος OzzYRhoad στις 12-08-2009 στις 00:45 έγραψε...

    Καλινιχταααα και ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΝΑ ΓΑΜΙΘΟΥΝΕ ΟΙ ΣΚΑΤΟ ΠΟΖΕΡΑΔΕΣ ΠΑΝΚ

    PunkS NOT DEADDDDDDDD Ahhhhhh!



    Παω για ταινια ΤΣΑΟΥΥΥΥ!!!


    freakhood
    12.08.2009, 12:37

    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 12-08-2009 στις 00:28 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος marching-girl στις 12-08-2009 στις 00:10 έγραψε...

    λόγω εμφάνισης;;



    Ναι ρε jenny Y. (συνεχιζω να σε φωναζω τζεννη ΓOυάη) . . . Δεν μπορεις να πηδηξεις οταν εχεις ΚΙΤΡΙΝΟ μαλλι . . . δεν μπορεις να παρεις drugs οταν εχεις Metrosexual χαρακτηριστικα στην μαπα . . . δεν μπορεις να κανεις επανασταση οταν εχεις tattoo με το ονομα της πρωην σου . . .

    Υ.Γ ρε τι λετε ρε . . . δεν ζουμε στην εποχη του Marquee . . . ουτε οι blag flag παιζουν πλεον support στους Husker du . . .

    Υ.Γ εχει να κανει με ΟΤΙ ΟΙ ΕΠΟΧΕΣ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑΞΕΙ!

    Υ.Γ ασε jenny . . . σπαταλαμε φεα ουσια . . . Long Live ParamaNES . . .

     



    Συμφωνώ κι επαυξάνω!

    Που είναι ο Jello Biafra? (με το θεικό: MTV get off the air now!)
    Αν και ο ίδιος ο Jello αναφέρει τους Ramones ως χαρακτηριστική επιρροή του...και όσο σκέφτομαι πως ένας εκ των Ramones (δεν θα ήθελα να αναφέρω ποιός) δήκωνε δεξιός, μου έρχεται αναγούλα
    (όπως και σε μια παρόμοια περίπτωση των stranglers) αλλά βγαίνοντας από μια συναυλία των Green Day στο London Astoria πριν κάτι χρονάκια, κάθησα και σκέφτηκα: μήπως όλα αυτά είναι ματαιότητες? Αφού τα δεκαπεντάχρονα που χτυπιόντουσταν εδώ μέσα είναι οι αυριανοί
    γιάπηδες της Baker Street κλπ κλπ κλπ.


    marching-girl
    12.08.2009, 23:19

    Εγώ την παρατήρηση την έκανα για τους στίχους....τωρα το στυλάκι και το mtv είναι μια άαααλλη μαύρη πικρή ιστορία....

    ρε sea τώρα το πρόσεξα το Y..εχω σπάσει το κεφάλι μ να βρω πώς βγήκε, help please {#emotions_dlg.huh}


    OzzYRhoad
    13.08.2009, 00:31

    Ναι για αυτο ενταξει αλλα σου λεω δεν εννοουσα αυτο που νομιζες


    rollinngstone
    23.01.2010, 19:37

    Είναι σαν να με βάζουν να συγκρίνω τους Led Zeppelin με την τοπική μπάντα της γειτονιάς μου!!

    Εντάξει λίγο υπερβολικό αυτό που λέω, αλλά τώρα αν πάμε να συγκρίνουμε τους Ramones που είναι χίλιες φορές καλύτεροι με τους Green Day, που όλα τα κομμάτια τους είναι σχεδόν ίδια, τι άλλο να πω!!


    linkin-fan
    13.02.2010, 16:09

    Παράθεση:

    Το μέλος djmetronomos στις 01-07-2009 στις 18:10 έγραψε...

    Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να είναι "Green Day vs Ramones"? Γιατί όχι, ας πούμε, "Green Day vs Sex Pistols"? Υπάρχει κάτι συγκεκριμένο στον ήχο ή στην εμφάνιση των Green Day που να παραπέμεπει στους Ramones? Δε νομίζω... Μπορώ βέβαια να καταλάβω μια σύγκριση του στυλ των Green Day με τον αντίστοιχο ήχο των 70's... Και πάλι βέβαια, απλά "ξύνουμε την επιφάνεια", δύσκολο να βγουν ασφαλή συμπεράσματα που να έχουν νόημα... Δεν είναι τόσο απλό το πράγμα, ώστε να το περιορίσουμε σε δύο συγκροτήματα.

    Για να κατανοήσει κάποιος τι σημαίνει Punk στην Αμερική, καλό θα ήταν - εφόσον βέβαια τον βοηθούν τα αγγλικά του - να διαβάσει το βιβλίο "From The Velvets To The Voidoids - The Birth of American Punk Rock" του Clinton Heylin (εξαίρετος συγγραφέας, έχει γράψει βιβλία για τους Van Morrison, Orson Welles, Bob Dylan, κ.α.). Μας δίνει τη χρονολογική και στυλιστική εξέλιξη του αμερικάνικου Punk, συγκρίνοντας παράλληλα και τις μουσικές εξελίξεις στη Βρετανία. Οπισθοδρομεί στα 60's κι εξετάζει τις περιπτώσεις των Seeds, Velvet Underground, MC5, Stooges, ενώ από Βρετανία αναφέρει τις πρώτες ηχογραφήσεις των Who, Small Faces, Rolling Stones, Yardbirds... Η συσχέτιση δεν γίνεται άμεσα αντιληπτή, εύκολα μας ξεφεύγει με πρώτη ματιά, όλα αυτά τα γκρουπ όμως είχαν το κατάλληλο "attitude", ήταν Punk στο πνεύμα... Ύστερα ήρθαν οι New York Dolls, με τρίλεπτα θυμωμένα τραγούδια και προκλητική εμφάνιση, φτιάχτηκαν το 1971, σε μια εποχή που όλοι φορούσαν τζιν και σόλαραν ακατάπαυστα επί σκηνής. Εξετάστε το παρακάτω στοιχείο και βγάλτε συμπεράσματα: Μάνατζερ του γκρουπ ήταν ένας κύριος ονόματι Malcolm McLaren. Ο οποίος, με το που διαλύθηκαν οι New York Dolls, επέστρεψε στην Αγγλία και έβαλε μπρος τους Sex Pistols...

    Οι Ramones ήταν μέρος μιας σκηνής που άνθισε στη Νέα Υόρκη, με κύρια έδρα το κλαμπ CBGB'S. Εκεί έκαναν τα πρώτα τους βήματα και απόκτησαν το κοινό τους, συγκροτήματα όπως οι Talking Heads, Television, Blondie, Heartbreakers (όχι αυτοί του Tom Petty), Dictators, Patti Smith Group, Suicide... Εκεί που θέλω να καταλήξω, είναι ότι οι Ramones αποτελούσαν ένα κομμάτι αυτού του παζλ με ονομασία Punk rock/new wave, που γεννήθηκε και πέθανε στο downtown Manhattan της Νέας Υόρκης στη δεκαετία του '70... Μιλάμε για ένα μουσικό ρεύμα που αφού πέρασε το τεστ της Νέας Υόρκης (το πιο δύσκολο και απαιτητικό κοινό) ξαπλώθηκε κι ακούστηκε σ' όλον τον πλανήτη.

    Οι Green Day μου αρέσουν γι αυτό που είναι. Όχι σε όλα τους, αλλά μου αρέσει ο ήχος τους και τα τραγούδια τους. Είναι όμως ένα γκρουπ που ξεφύτρωσε από το πουθενά και σε καμία περίπτωση δεν ανήκει σε κάποιο μουσικό ρεύμα όπως ήταν αυτό του new wave/Punk μιας άλλης εποχής. Δεν ξέρω αν οι ίδιοι αυτοαποκαλούνται Punk, ή αν εκεί τους έχουν κατατάξει κάποιοι δημοσιογράφοι του μουσικού τύπου επειδή έχουν περίεργα κουρέματα και θυμωμένα τραγούδια... Ramones πάντως δεν μου θυμίζουν.



    συμφωνώ απόλυτα μαζί σου φίλε. δεν πιστεύω ότι τίθεται θέμα σύγκρισης.